60049 Helicopter Transporter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60049 Helicopter Transporter

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja: 60049 Helicopter Transporter
Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 382szt.
Liczba figurek: 4 minifigi + 1 skorpion
Liczba worków z częściami: 4 duże woreczki i 5 mniejszych
Spis części: BrickLink
Cena: ~140zł-180zł (Internet)

Brickset
BrickLink

Zestaw jest przedstawicielem, niemal corocznie, maglowanej podserii Police. Sam tracę w nich orientacje i raczej rzadko się decyduję na zakupy z tej podgrupy. Jak to często u mnie bywa, trafiło się to kupiłem – z zamiarem odsprzedania go komuś bardziej potrzebującemu. Jednym słowem 60049 nie był na mojej liście ‘must have’. Zdecydowanie bardziej, z ówczesnej serii był mi na rękę 60045, ale po obejrzeniu kilku recenzji, odpuściłem sobie. Ponad rok temu na moim blogu umieściłem zestaw 60049 w dziale kolekcja. ‘Wisi’ tam skreślony (czyt. do zrecenzowania), już jako jedyny. Wyprzedziły go wszystkie ‘oldies’ które czekały na brakujące części. A tu, nowy zestaw i nie może się wepchnąć przed szereg. Bierim go na warsztat! ;-)
BT: Chyba warto nadmienić, iż zestaw w USA, ma status Exclusive – Limited.

Opakowanie:
Duży prostokąt, z 20% za duży. Spokojnie całość zmieściłaby się w kartonie z serii Great Vehicles. Na pierwszym planie dwóch bandziorów, jeden na zielonym motocyklu, drugi w czerwonej wyścigówce. Za nimi, a może nawet ‘łeb w łeb’ z nimi, jedzie policyjny truck – to już drugi plan, w gdzieś tam na trzecim planie leci śmigłowiec. Co dziwne, nazwa zestawu, to dla przypomnienia ‘Helicopter Transporter’. Tytułowe latadło jest na domiar złego nieumiejętnie sfotografowane i umieszczone na opakowaniu. Dlaczego? To później, chciałbym jedynie zwrócić Waszą uwagę na ów wehikuł.
Na poparcie moich słów, zdjęcia kartonu.

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Cztery książeczki. Wszystkie tego samego rozmiaru. Każda z nich to osobny, ważny , segment zestawu.
1 – złodziejaszki, ich skrytka i pojazdy; 2 – helikopter z pilotem; 3 – ciężarówka z kierowcą; 4 – naczepa.
Przyznaję, ów podział to świetna sprawa dla kogoś kto chciałby zestaw kupić/sprzedać na części. Tu są cztery mniejsze, niemal niezależne zestawy połączone w jeden duży. Elegancko.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Minifig:
Trzeba przyznać, TLG nas rozpieszcza. Może nie są to tak wyszukane i wysublimowane kombinacje jak chociażby w pirackich zestawach, ale tu również zadbano o szczegóły i nie poskąpiono czasu nad detalami. Najlepiej prezentują się policjanci. Szczegóły cieszą oko, napis na plecach policjanta, odznaki, krótkofalówki … Trochę innych użyłbym główek, bo chociażby pilot wygląda jak ociemniały. Jednakże w tym punkcie nadrabiają złodziejaszki. Tutaj lepiej dobrano główki, ale zapewne z racji fachu, ubrania są mniej wyzywające. Całość, po raz kolejny na plus.
Obrazek Obrazek

Klocki:
Tu również zostałem miło zaskoczony, bo pojawiło się kilka interesujących bricków. Może niekoniecznie nowych, ale pokusiłbym się napisać odkrytych ponownie. Piszę to po kilkunastu dniach grzebania w starych zestawach. Nagle pojawił się czerwony megafon, czarna kamera TV, kilka plate’ów kojarzących mi się głównie z przełomem lat 80/90tych.
Obrazek 50860 - Motorcycle Fairing 1
Obrazek 2922 - Pantograph Plate 1X4
Obrazek 30248 - Undercarriage 12X6X1 1/3
Obrazek 6064 - Bush
Obrazek 61072 - Plate 1X4X2/3 W. Tube
Obrazek 50862 - Rim Ø 14.58 X 8

FOTY Z BUDOWY:
A: ZŁODZIEJASZKI I ICH DODATKI (WOREK #1)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

B: HELIKOPTER (WOREK #2)
Przyjrzyjcie się uważnie! Zwróćcie uwagę na ogon, który nie jest długim plate’m, brak wirnika na ogonie, rozrośnięte boki dzięki czemu całość pęcznieje w oczach, szperacze … miodzio! :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

C: CIĄGNIK (WOREK #3)
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

D: NACZEPA (WOREK #4)
Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

ZA:
+ helikopter – niebanalność konstrukcji;
+ czerwona fura złodziejaszków – konstrukcja, a w szczególności użycie pantografów jako zderzaków!;
+ formę spakowania zestawu = 1 worek = 1 ważna część zestawu;
+ bardzo dobre minifigi;
+ cztery rodzaje opon;
+ 60049 – to taki przekrój możliwości city: motor, samochód, ciężarówka, naczepa, helikopter;
+ dodatki – złoto, skorpion, krzaczek, banknoty, worek dla złodziejaszków, motor;
+ naczepę poskładano z mniejszych plate’ów i uniknięto w ten sposób możliwości wygięcia dużych elementów – patrz [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21432]60027[/url];
+ dobry dawca;

PRZECIW:
- znowu, ***jowe połączenie ciągnik naczepa – patrz 60027;
- ciągnik jest kopią z 60027 (oczywiście kolory zamieniono);
- tym samym nie zadbano o dodatki w podwoziu ciągnika, zwyczajnie 2 x brick 2x4 i wszystko przykryto taile’ami;
- moim zdaniem duża przestrzeń za ciągnikiem, a przed przyczepą – zmarnowane miejsce;
- płozy śmigłowca – za duże, jakby nie od tego modelu;
- helikopter, mimo swojej dominacji w nazwie, świetnej konstrukcji na opakowaniu jest tylko cząstką zestawu;
- skoro to ‘helicopter transport’, to po co tu złodziejaszki?
- 80% naklejek z zestawu jest na śmigłowcu;

Podsumowanie:
To może zabrzmi dziwnie, ale zestaw odstrasza opakowaniem. Niestety, ale często to ono jest warunkiem wyboru: ‘co kupić?’. Do pudełka zerknąć nie można i dzieci, rodzice, dziadkowie sugerują się właśnie opakowaniem (zaraz po cenie, ale to warunek najważniejszy tylko w środkowo-wschodniej Europie). W 60049 to co najlepsze jest na dalszym planie, słabsze elementy wypchnięto do przodu i jeszcze pokolorowano. Uważam, iż proporcje powinny być odwrotne, bo helikopter nie dość, że jest gwoździem zestawu to jeszcze jest świetnie zrobiony. Rozwiązana w nim zaproponowane są niebanalne. Nie widać tego na frontowej fotce. Helikopter jest sfotografowany z perspektywy, która nie ukazuje jego możliwości i specyficznej konstrukcji. Osłabia go wizualnie. Opakowanie zabiera potencjał zestawu.
Poza tym jednym minusem przyznam, że całość miło mnie zaskoczyła. Limonkowy motor, czerwony pojazd złodziejaszków, ciekawe kolory, pantograf jako zderzak, następnie helikopter tu same plusy, a do tego ciągnik i naczepa. Jak już pisałem świetny przekrój przez city: od motoru do ciężarówki z naczepą. Z pewnością jest świetną zabawką lub przynajmniej bodźcem do zabawy. Tematy oparte na zasadzie dobrzy vs źli to sprawdzony klucz do dobrej zabawy. Niezdecydowanym polecam, dla mnie to dobra pozycja ale na podium go nie zaproszę, są lepsze zestawy.
Ostatnio zmieniony 2015-10-05, 14:34 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#2 Post autor: gmkkk »

Helikopter jest skopany! gdzie tylne śmigło???

Ciągnik z lawetą bardzo fajny, taki amerykański, to mi się akurat bardzo podoba, helikopter z tą dużą jajowatą szybą też na plus, fajnie zrobiony ogon- te okrągłe klocki ale gdzie jest tylne śmigło... niewybaczalne niedopatrzenie projektanta

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Prezes »

Hola, hola! Helikopter utrzymany jest w najnowszym trendzie :-)
http://www.ukemergencyaviation.co.uk/
lub tutaj, może nawet lepiej widać:
http://www.wikipedia.org
Ostatnio zmieniony 2015-10-02, 14:20 przez Prezes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#4 Post autor: gmkkk »

No niech im będzie

https://pl.wikipedia.org/wiki/NOTAR

ścianki robią z domków a za taką technologię się biorą...

ODPOWIEDZ