7893 Passenger Plane

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Bloody Rose

7893 Passenger Plane

#1 Post autor: Bloody Rose »

7893 - Passenger Plane - Samolot Pasażerski

Obrazek

Seria : System - City
Liczba figurek : 4
Liczba elementów : 401
Cena : ok. 169 zł
Rok wydania : 2006

Pudełko :
Wymiary : 29 cm x 57 cm x 9,5 cm
Dość duże, otwierane do góry ( jak skrzynia ;) ). Podatne na wgniecenia. W środku kilka części luzem (dolne panele i skrzydła). Reszta elementów w 3 woreczkach ( +1 na dziób i ogon).

Instrukcja :
Ma kilka błędów m.in. w instrukcji naklejki na skrzydle są w odwrotnej kolejności niż te na pudełku, lampa na ogonie w instrukcji jest bardziej z przodu a na pudełku z tyłu. Hmm... czy to wina instrukcji czy pudełka? Tego nie wiem. Ja zrobiłem tak jak było w instrukcji.
Jeszcze jedno. Czasami nie bardzo wiadomo gdzie nakleić naklejke.

Duże elementy :
Dziób : 2 części (dolna i górna). Co tutaj dużo mówić, po prostu jest ładny. Górę łatwo zdjąć dzięki czemu nie mamy problemów z dostaniem się do kabiny pilotów. Posiada nadruk (logo i pasy)
Ogon : 1 cześć. Jest to jedna cześć ( nie licząc usterzeń czy jak to się nazywa w samolotach pasażerskich ;) ), posiada nadruk (pasy).
Skrzydła : Kolejna jedna, wielka cześć. Ładnie wyglądają, ale mają jedną wadę : Są bardzo giętkie. Wystarczy je dotknąć, a ruszają się jak trampolina. Poza tym bardzo ciężko je przymocować do podstawy samolotu, ale jest to możliwe ;).
Usterzenie pionowe : Szerokość podstawy : 12 x 2

Inne elementy :
Siedzenia : W całym samolocie jest ich 14 (czerwone).
Szyby : To co podoba mi się najbardziej. W całym samolocie jest ich aż... 38 (w kolorze smoke).
Okna : 18 podwójnych i 2 pojedyncze.
Koła : W samolocie 10, ami 4 (łącznie 14)
Silniki : 4 w kolorze jasno szarym (+ 4 czarne turbiny)
Akcesoria dla figurek : 2 walizki (czarna i brązowa), 2 kieliszki (przeźroczyste), 2 czapki z daszkiem (czerwona i czarna), 1 czapka pilota (czarna), 1 włosy (siwe),
2 zielone pałki (takie do pokazywania gdzie samolot ma lądować - nie wiem jak to się nazywa), 1 kamizelka (pomarańczowa)

Figurki :
Pilot : Ładny, czarny mundur i czapka. Główka podobna do tej zwyczajnej z uśmiechem ( tyle że ta ma włosy i takie jakby... błyszczące oczka ;) )
'Pan z zielonymi pałkami' (zupełnie nie mam pojęcia jak on się nazywa) : Niebieski strój, ładny nadruk na torsie, czerwona czapka z daszkiem, pomarańczowa kamizelka (zakładana, nie nadruk) i nie dogolona facjata. A w rękach ma zielone pałki ;).
Pasażer 1 : Czerwona kurtka (nie wiem czy mi się wydaje czy nie, ale ma chyba na kurtce nadruk z classic space), niebieskie spodnie, czarna czapka z daszkiem, główka... włosy ma trochę zamazane.
Pasażer 2 : Ciemno szare spodnie, nadruk (koszula na niej kamizelka i krawat), białe rękawy, siwe włosy. Na główce okulary i zarost.

Ogólnie o samolocie :
Hmm koń jaki jest każdy widzi... mimo wszystko postaram się opisać tego 'kunia'. Samolot jest bardzo duży. Wspaniale prezentuje się na szafie ( radzę nie wieszać go pod żyrandolem gdyż jest bardzo delikatny, a powieszenie go było by równoznaczne z oglądaniem 'Zagubionych' na żywo z udziałem minifigów ;) ) Wnętrze samolotu podzielone jest na 4 pomieszczenia (nie licząc wnęki w ogonie) :
- Kabina pilotów :
Aż 3 kokpity i 2 dźwignie. Miejsca dla dwóch pilotów (niestety jest tylko jeden :( ). Za siedzeniami są wbudowane w ścianę takie dwie kratownice, wygląda jak zagłówki dla pilotów ale czy o to chodziło projektantom ? Nieważne, ważne że jest ładnie.
- Kabina z telewizorem (drzwi na zewnątrz samolotu znajduje się w tej kabinie) :
3 fotele obracane i 2 normalne przy oknach. Na ścianie na prawo od wejścia do kabiny pilotów wisi ekran. Miał to być chyba telewizor, ale na ekranie widać okienka. To chyba ekran komputera... albo minifigi oglądają film o hakerach :] ( w sumie lepiej o hackerach niż o katastrofach lotniczych)
- Kabina pasażerska :
6 foteli. 3 po lewej stronie i 3 po prawej. Jedyne co mi się nie podoba to to, że kabinę pasażerską z kabiną z telewizorem i kabiną ze zlewem, łączą głupie przejścia. Dwa bardzo małe otwory, które bardziej przypominają okna niż drzwi. Ale to nie przeszkadza w niczym tylko głupio wygląda.
- Kabina ze zlewem (drzwi na zewnątrz samolotu znajduje się w tej kabinie) :
Zlew, lodówka na kółkach z napojami, miejsce na bagaże i jedno siedzenie. W sumie to trochę dziwne. No ale nic. Zlew to pochyły klocek z... kranem. Lodówka to sejf z przeźroczystymi drzwiczkami w środku 2 stożki ciemny i jasny zielony (ciągle się przewracają), a na lodówce stoją kieliszki. Miejsce na bagaże to 4 żółte klocki w których mieszczą się... dokładnie 2 walizki :).

Drzwi do samolotu to też specjalne klocki, które są przymocowane do "kijka" rękami od droidów z gwiezdnych wojen. Bardzo ciekawe rozwiązanie.
Silniki są przymocowane pod skrzydłami. W sumie to składają się z większej ilości klocków niż na to wyglądają. Trochę za nisko wiszą nad podłożem.
W skład zestawu wchodzą także schody na kółkach, po których pasażerowie wchodzą na pokład.

Ocena :

+ Jest wielki (aż 58 cm długości)
+ Ładnie się prezentuje w mieszkaniu
+ Dzieciom da wiele zabawy, a starszym budowniczym dużo szyb, siedzeń i innych ciekawych klocków
+ Nie jest zbyt drogi w porównaniu do innych zestawów
+ Ładne figurki

- Duże elementy, które oddalają zestaw od klasycznych lego, a przybliżają do Duplo czy nawet Jack Stone. Chociaż patrzeć na to z innej strony. Gdyby kadłub i ogon zrobiono np.: z 40 elementów cena modelu by gwałtownie skoczyła w górę co mogło by odstraszać kupujących.
- Dużo elementów specjalistycznych, których (na pozór) nie można wykorzystać w niczym innym niż w samolocie. Z tym nie jest do końca tak. Ja wpadłem na pomysł żeby z dolnych paneli samolotu zrobić statek, albo żeby z drzwi zrobić płozy do skutera śnieżnego. Wyobraźnia nie ma granic.
- Tylko 4 figurki. Mogli by dodać choćby drugiego pilota i kilku pasażerów, ale to nie w stylu TLG ;) Zresztą więcej figurek sprawiło by, że cena poszła by w górę co znowu może odstraszać.
- Naklejki - targają się, a paski na drzwi mają inny odcień szarego niż reszta pasków.
- Błędy w instrukcji.

Na koniec słów kilka...

Według mnie samolot jest wart swojej ceny. Jeśli ktoś lubi lotnictwo i lego to ośmielę się powiedzieć, że 7893 jest pozycją obowiązkową. Jeśli jednak kogoś nie przekonują lub wręcz denerwują duże elementy to będzie musiał zadowolić się starymi samolotami z lego :)

Uwaga : W zestawie może brakować 2 elementów zapasowych (niebieski plate 1x1 i szary bar 1.5 L with clip).

Galerie (nie moje) :

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=193286

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=182935
Ostatnio zmieniony 2008-10-01, 07:12 przez Bloody Rose, łącznie zmieniany 14 razy.

Awatar użytkownika
Korn
Posty: 133
Rejestracja: 2004-11-30, 21:56
Lokalizacja: Łuków
brickshelf: Fireblast

 

#2 Post autor: Korn »

Bardzo rozległa recenzja i dobrze napisana :) tak trzymać oby więcej takich... W sumie to ciekawy zestaw tylko według mnie trochę za bardzo zjuniorozowany...
Pozdrawiam.
KoRn

Bloody Rose

#3 Post autor: Bloody Rose »

Dzięki :) Bardzo się ciesze.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#4 Post autor: szarikm »

Bloody Rose pisze:Liczba elementów : 40
Brakło Ci chyba zer :D

Bloody Rose

#5 Post autor: Bloody Rose »

Dzięki ^^'. Tyle razy to sprawadzałem i teog nie zauważyłem. Już poprawiłem. Jeszcze raz dzięki za zwrócenie uwagi.

Edit

Jest jeszcze jedna mała uwaga co do 7893. W instrukcji nie wiadomo gdzie nakleić naklejkę.
Są 3 takie białe klapki do naklejenia. W przypadku tych dwóch wiadomo gdzie je przykleić, ale gdzie przykelić tą trzecią możemy się tylko domyślać. Oto skan tej częsci instrukcji :

Obrazek

Wiadać 2 klapki. A co z trzecią ? Ja nakleiłem ją tak samo jak tą na ogonie tylko po drugiej stronie. A może to zapasowa naklejka? Powiedzcie co o tym sądzicie. Jeśli wyjdzie na to, że to błąd w instrukcji to edytuje recenzje.
Ostatnio zmieniony 2006-07-18, 15:59 przez Bloody Rose, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#6 Post autor: Scaner »

link nie działa, popraw (zamiast liter sa kropki)
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Bloody Rose

#7 Post autor: Bloody Rose »

Skan już jest. Co o tym sadzicicie ?

EDIT:
W sumie to chyba nie jest bład. Chyba chodzi o to zeby nakleić z drugiej strony. Tak samo z naklejkami na schodach. Też naklejke widac z jednej strony.
Ostatnio zmieniony 2006-07-21, 14:36 przez Bloody Rose, łącznie zmieniany 1 raz.

TOWNfun

#8 Post autor: TOWNfun »

W Carrefour Bydgoszcz Glinki jest po 119zł i zastanawiam się czy sobie nie kupić i zrezygnować z ciężarówki straży pożarnej i tira przeworzacego most.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#9 Post autor: Jerac »

Imo to zły pomysł. Większość ceny tego zestawu zawiera się w kilku gigantycznych częściach, z których niewiele innych rzeczy można zrobić.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#10 Post autor: szarikm »

Jerac pisze:z których niewiele innych rzeczy można zrobić.
niech sobie sam zdecyduje co mu potrzebne: http://www.peeron.com/inv/sets/7893-1 a może potrzebuje samolot (jak ja) w całości??

TOWNfun

#11 Post autor: TOWNfun »

Dla mnie kazdy samolot byłby błogosławieństwem, posiadam dość dużą kolkecje TOWN, a nie ma samolotu typowo pasażerskiego.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#12 Post autor: szarikm »

w sklepach SMYK, jest bonus-pack za 500: lotnisko z 1 samolotem, helikopter, mechanik samolotowy, wóz gaśniczy.

ODPOWIEDZ