[MOC] Ziemia Obiecana...

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

[MOC] Ziemia Obiecana...

#1 Post autor: BHs »

Obrazek
Historia miasta Łódź związana jest niewątpliwie z przemysłem włókienniczym.
Wraz z rewolucją industrialną, przemysł ten dawał zarobek setek ludzi
Za lokalizacją przemysłu w Łodzi przemawiały:
- położenie geograficzne (trakty handlowe, połączenia kolejowe aż z Chinami via carska Rosija);
- położenie geologiczne - liczne dukty wód gruntowych;
- bliskość złóż naturalnych (lasy) i zaplecze budowlane (cegielnie);
Jednym z najbardziej rozbudowanych kombinatów przemysłowych była manufaktura Izraela Poznańskiego. W wielkim skrócie - pierwsze budynki (i krosna sprowadzone z ówczesnej potęgi włókienniczej - Anglii) zostały postawione w 1872r.
Do I wojny światowej zatrudnienie wzrosło do 7000 osób.
Majątek Poznańskiego był na tyle bajecznie, że architekt zapytany jakiego stylu ma być rezydencja fabrykanta, ten miał ponoć wykrzyczeć: "Wszystkie, stać mnie na to!"
Po obu wojnach i okresie "światłej" gospodarki PRL-u po fabryce Poznańskiego - albo spółce Poltex, jak i wielu innych w Łodzi, pozostały niestety ruiny. Puste i ciche, bez śladu tętniącego niegdyś włókienniczego serca Polski.
Manufaktura odżyła już w nowej odsłonie dekadę temu. Można oczywiście spierać się w kwestii przeznaczenia takiego obiektu na centrum handlowe, ale jedno trzeba przyznać - wiele pracy zostało włożone w restaurację historycznych budynków i ich detali.

Moja praca przedstawia bramę od strony ul. Ogrodowej. Była to niegdyś główna brama wejściowa do zakładu, tuż obok biur zarządu fabryki i pałacu Poznańskiego.
Obrazek
Dla porównania oryginał:
Obrazek

Od strony samego modelu, ma 63 części, w teorii zgodne z obecnie produkowanymi przez TLG częściami.
LDD niestety nie ma skosów 1x3x3 w kolorze dark red, ale w spisie figurują. Pozostanie mi chyba pobawić się w programie graficznym.
Ponadto zastanawiam się, czy nie dać z tyłu składanej panoramy fabryki jako tła.
Tak jak to było w Gdyni i w modelu kutra rybackiego - z jednej strony instrukcja budowy, z drugiej tło do wykorzystania w scence.

Jako ciekawostka - krążyła niegdyś anegdota, że sam szef codziennie przestawiał pod koniec dnia zegar o jedną godzinę do tyłu, aby pracownicy, z których większość rekrutowała się z niepiśmiennej biedoty z okolicznych wsi, zostawali przy krosnach o godzinę dłużej...
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Vistrick
Posty: 65
Rejestracja: 2015-03-16, 18:24
Lokalizacja: Centrum
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Vistrick »

Pomysł fajny ale wykonanie słabe. Dla mnie w ogóle nie przypomina bramy ze zdjęcia.
Lego Castle - 3/253

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#3 Post autor: BHs »

Vistrick pisze:Pomysł fajny ale wykonanie słabe. Dla mnie w ogóle nie przypomina bramy ze zdjęcia.
Mamy ograniczenie do ~50 elementów, w tym limicie to ciężko dać więcej detali. Mi też marzyłoby się rozszerzenie bramy o dwa dodatkowe skrzydła na bokach, ażeby zyskała kształtu. Niestety już teraz mam 63 elementy.
Chodzi o rozpoznawalność elementu charakterystycznego dla Łodzi i jej mieszkańców.
Dziś przesłałem zdjęcie projektu do kilku osób do Łodzi i z rozpoznawalnością nie było problemów :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Brakuje mi odwróconych łuków po obu stronach środkowej części.
Obrazek ale te chyba za duże?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#5 Post autor: BHs »

CamelXP pisze:Brakuje mi odwróconych łuków po obu stronach środkowej części.
Obrazek ale te chyba za duże?
Próbowałem i masz rację, przy tej skali są niestety za duże. Tak o dobre 50% :/.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
DoNewPort
Posty: 27
Rejestracja: 2015-05-31, 17:46
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: DoNewPort »

Potwierdzam, że dla osoby z Łodzi jest to bardzo charakterystyczna konstrukcja i nie da się pomylić z czymś innym.

ODPOWIEDZ