Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] 8837 Pneumatic Excavator na nowo
Autor Wiadomość
solic 
Technic/Trains

Wpisy: 376
Wysłany: 2016-01-18, 17:10   [MOC] 8837 Pneumatic Excavator na nowo

Witajcie,

przedstawiam współczesną interpretację zestawu 8837 Pneumatic excavator.
Informacje na temat zestawu można znaleźć na Bricksecie: http://brickset.com/sets/8837-1 oraz na technicopedii: http://www.technicopedia.com/8837.html

Funkcje modelu:
- pneumatycznie opuszczane / podnoszone ramię
- pneumatycznie otwierana / zamykana łyżka
- skręcane koła
- obracanie wieży

O ile pierwsze dwie funkcje są dość oczywiste i ich sposób działania nie powinien budzić żadnych wątpliwości, to przy dwóch ostatnich chciałbym zatrzymać się na dłużej. Sterowanie zarówno skrętem kół jak i obracaniem wieży odbywa się przy pomocy jednego wspólnego pokrętła (żółtego światła-koguta). Przełączanie odbywa się poprzez wysunięcie pokrętła do góry lub opuszczanie w dół. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie, inną ciekawostką jest to, że do obrotu wieży wykorzystane są wewnętrzne zęby obrotnicy (jeśli dobrze kojarzę to jest to jedyne zastosowanie tych zębów w firmowym zestawie).

W oryginalnym zestawie oś pokrętła przechodzi przez płytki z otworami i podniesiona do góry zostaje na miejscu - opór jest wystarczający i pokrętło samoistnie nie opada. Po zbudowaniu analogicznego mechanizmu z liftarmów niestety oś nie chciała utrzymywać się w górze (czyżby otwory w płytkach miały minimalnie mniejszą średnicę niż w te liftarmach?). Dlatego żeby zachować pierwotny sposób działania szukałem rozwiązania, które pozwoli na utrzymanie pokrętła u góry. Z pomocą przyszedł driving ring wewnątrz którego umieszczony jest taki łącznik. Driving ring utrzymany jest w miejscu dzięki takim dwóm klockom: takim dwóm klockom.

Tak to wygląda:

Dzięki temu zabiegowi przełączanie między funkcjami jest łatwe i intuicyjne. Jak to działa mam nadzieję widać na filmie.

Przy okazji wyeliminowałem jedną niedogodność starego zestawu: przy zbyt mocnym pociągnięciu za pokrętło można było całkowicie wyjąć oś, przez co od spodu wylatuje zębatka z8, którą później trudno wkłada się na miejsce. W moim rozwiązaniu w przypadku zbyt mocnego pociągnięcia za pokrętło wyjmie się tylko jego górna część, którą bardzo łatwo z powrotem umieścić na miejscu.

O wyglądzie nie będę za dużo pisał - starałem się zachować cechy oryginału, łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)

Parę zdjęć:

Zdjęcia porównawcze z zestawem:

Więcej zdjęć: w galerii na BS
oraz galeria porównawcza mojej wersji i oryginalnego zestawu.

Krótki film:

Dziękuję za uwagę.

M_longer 
VIP

Wpisy: 5362
Wysłany: 2016-01-18, 17:17   

solic napisał/a:
łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)

A ja mam nadzieję, że jednak to sie zmieni, bo z nowszą kabiną z bajerami wyglądałaby zdecydowanie lepiej.
A patent z driving ringiem genialny.

judam 

Wpisy: 498
Wysłany: 2016-01-18, 17:21   

Wydaje mi się że plate Modified 1 x 1 with Clip Horizontal, to zły pomysł na trzymanie przewodów pneumatycznych, bo jego sposób montażu do liftarmów wydaje się słaby.

SERVATOR 
VIP

Wpisy: 3498
Wysłany: 2016-01-18, 17:28   

Świetna praca. No i faktycznie patent z DR świetny.

M_longer napisał/a:
solic napisał/a:
łącznie z brakiem oświetlenia i surową kabiną bez drzwi i fotela:)

A ja mam nadzieję, że jednak to sie zmieni, bo z nowszą kabiną z bajerami wyglądałaby zdecydowanie lepiej.

A jak się nawet nie zmieni, to ja byłbym przeszczęśliwy gdybym mógł zobaczyć wersję tak jakby Lego zbudowało ten zestaw dziś tj. z "bajerami". :)

M_longer 
VIP

Wpisy: 5362
Wysłany: 2016-01-18, 17:32   

SERVATOR napisał/a:
A jak się nawet nie zmieni, to ja byłbym przeszczęśliwy gdybym mógł zobaczyć wersję tak jakby Lego zbudowało ten zestaw dziś tj. z "bajerami". :)

Poczekaj do sierpnia, będzie koparka zblizona skalą z logiem Volvo ;)

Bricksley 

Wpisy: 192
Wysłany: 2016-01-18, 17:40   

Oczywiście "+" za patent z driving ringiem. Do pełni szczęścia brakuje mi 2 pionowo przyczepionych czerwonych liftów 1x3 z tyłu. Ale i tak jest fajnie :)

M_longer napisał/a:

Poczekaj do sierpnia, będzie koparka zblizona skalą z logiem Volvo ;)

Bez cudów, ale na części przyjemny będzie zestaw ;)
Ostatnio zmieniony przez Bricksley 2016-01-18, 17:41, w całości zmieniany 1 raz  

legosamigos 
VIP

Wpisy: 3489
Wysłany: 2016-01-18, 17:44   

Pomysłowy patent z obrotem wieży i skrętem kół przez wciśnięcie lub wyciągnięcie koguta. Bardzo sprytne. Coraz więcej prac pojawia się już do konkursu. To dobrze.
Ostatnio zmieniony przez 2016-01-18, 17:54, w całości zmieniany 1 raz  

solic 
Technic/Trains

Wpisy: 376
Wysłany: 2016-01-18, 18:21   

M_longer napisał/a:

Też tak sądzę, ale cóż.. taki mamy klimat... znaczy regulamin. Choć myślę, że akurat ten zestaw aż tak wiele nie traci, znaczy inne stare zestawy przerobione na liftarmy znacznie gorzej wyglądają "bez bajerów".

M_longer napisał/a:
A patent z driving ringiem genialny.

SERVATOR napisał/a:
No i faktycznie patent z DR świetny.

Bricksley napisał/a:
Oczywiście "+" za patent z driving ringiem.

Dziękuję! Rozwiązanie proste do bólu, a się sprawdza.

judam napisał/a:
Wydaje mi się że plate Modified 1 x 1 with Clip Horizontal, to zły pomysł na trzymanie przewodów pneumatycznych, bo jego sposób montażu do liftarmów wydaje się słaby.

Wbrew pozorom trzyma się to całkiem nieźle. Sztywny flex powoduje, że nie mają możliwości telepania. Choć na pewno bardziej eleganckim rozwiazaniem jest Tile Modified 1 x 1 with Clip przyczepiony do technic bricka jak w oryginalnym zestawie.

Bricksley napisał/a:
Do pełni szczęścia brakuje mi 2 pionowo przyczepionych czerwonych liftów 1x3 z tyłu.

Uznałem, że technic bricki 1x4 z tyłu i po bokach oryginalnego zestawu pełnią rolę typowo konstrukcyjną, a nie ozdobną dlatego je pominąłem.

legosamigos napisał/a:
Pomysłowy patent z obrotem wieży i skrętem kół przez wciśnięcie lub wyciągnięcie koguta. Bardzo sprytne.

To akurat zasługa projektanta Lego, nie moja.

Dziękuję za wszyskie opinie.

zen535i 

Wpisy: 152
Wysłany: 2016-01-18, 19:34   

Technic to tak nie do końca mój dział ale prace zgłaszane do konkursu oglądam i ten jest super. Najbardziej przypomina oryginał: ) nie jest taki delikatny jak reszta liftowych konstrukcji no i chyba w pełni zgodna z regulaminem.

PGPlay 

Wpisy: 68
Wysłany: 2016-01-18, 19:41   

Wygląda super, nowy przy starym prawie jak bliźniaki.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu