[MOC] Herb Łodzi

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Herb Łodzi

#1 Post autor: JK »

Witam serdecznie!

Chciałbym zaprezentować swoją najnowszą pracę przygotowaną z myślą o konkursie "Zbuduj MMW 2016" - widoczny na poniższym zdjęciu herb Łodzi.

Obrazek

Herb był moim pierwszym i w sumie dosyć oczywistym skojarzeniem związanym z Łodzią, jednak zastanawiałem się jaką nadać mu formę, aby zachować jego oryginalny wygląd, mieszcząc się przy tym w założeniach konkursowych. Ostatecznie zdecydowałem się na zaprojektowanie go w formie nawiązującej do reliefu.

Na ile udało się zrealizować pierwszy z wymienionych celów - oceńcie proszę sami:) Jeżeli chodzi natomiast o wymogi formalne - tu kilka słów komentarza z mojej strony. MOC wykorzystuje wyłącznie elementy, które wg mojej wiedzy są aktualnie produkowane, a wszystkie połączenia są "legalne". Niestety, liczba elementów wynosi 51 (zgodnie z wyliczeniem prezentowanym w LDD). W związku z powyższym zwracam się z pytaniem do Organizatora, czy praca ta może zostać zgłoszona.

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze:)

Poniżej dwa kolejne zdjęcia z innej perspektywy.

Obrazek Obrazek

Zapraszam także do odwiedzenia galerii na Flickr.com

STING

#2 Post autor: STING »

Łódka i otoczka herbu powinny być w kolorze żółtym...
Ostatnio zmieniony 2016-01-19, 17:56 przez STING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Sajan »

Czerwoną tarczę da radę zbudować z mniejszej ilości elementów, tak aby herb mieścił się w regulaminie

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#4 Post autor: V1 »

Ciężka sprawa z tym herbem. Niby prosty, a przekształcić go na płaskorzeźbę ciężko.
Do samego zarysu łódki nie można się przyczepić, tarcza jest zrobiona chyba idealnie. Na górze dobrze by było zakończyc ją płasko, płytkami, bez wystającego bracketa.
Niestety ponura kolorystyka kładzie łódkę.
Spróbowałbym beżowego, ewentualnie ciemnobeżowego. Na pewno wyrzuciłbym czarny. W sumie żółta też mogłaby być. Wiosło oczywiście brązowe - i bardzo dobrze.
Położyłeś chyba nacisk na kontur łódki (i sam kontur jest super), ale jej konstrukcja jest przez to bardzo nieregularna.
Chyba lepiej by było zrobić łódkę wyglądającą jak łódka (gdybyś tej zabrał wiosło, wtedy jej łódkowatość drastycznie by spadła), nie trzymając się ściśle oryginalnego kształtu. Ostateczny efekt mógłby być lepszy.
Może zrobić ją z łuków, a nie wedgów? Trudno powiedzieć...
A gdybyś ją zrobił mniejszą? Na tyle, żeby nie trzeba było przedłużać uchwytu wiosła? Wtedy kilka prostych brązowych/beżowych wedgów mogłoby zgrabniej układać się w łódkę,

W obecnym kształcie na pewno zlikwidowałbym brązowe kropeczki - wyglądają jak oczy rogatego diabła.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: JK »

Dziękuję za komentarze. Szczególnie dziękuję V1 za bardzo rzeczowy komentarz.

Odnosząc się do najbardziej kontrowersyjnej kwestii doboru kolorów, sprawa wygląda następująco:
Pierwotnie zamierzałem wykończyć łódkę w kolorze reddish brown, tak aby pasowała do koloru wiosła (tu innej opcji nie ma o ile chce się skorzystać z gotowego elementu). Brąz łodzi wydawał się poniekąd uzasadniony, biorąc pod uwagę, że herb przedstawia łódkę drewnianą. Oczywiście nijak się to ma do oficjalnej barwy łodzi w herbie, tj. złotej, choć inną kwestią pozostaje wizualizacja za pomocą "zwyczajnych" kolorów na potrzeby druku, itp. Tu, zgodnie ze wzorem zamieszczonym na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi jest to kolor beżowy. Ostatecznie nie użyłem ani beżu, ani rozważanego brązu z kilku powodów:
1) Ze względu na brak zaokrąglonej części w rozmiarze 2x2 w tych kolorach musiałbym użyć zamiast niej stosować dwie analogiczne części w rozmiarze 2x1, a już i tak przekroczyłem dopuszczalną liczbę elementów;
2) Części stanowiące podstawę łodzi obecnie dostępne są wyłącznie w kolorach: czarnym, ciemnoszarym i białym. Realny wybór był zatem pomiędzy dwoma pierwszymi, a ponieważ nie chciałem nadmiernie kontrastować spodu z pozostałymi elementami doszedłem do wniosku, że zespolę całość poprzez płynne przejście od czerni na spodzie, poprzez ciemnobrązowe elementy wykończenia burty, aż do brązu na uniesionym w górę dziobie i rufie.

W sumie uzyskałem efekt starej, drewnianej łodzi, która "wychodząc" z tarczy niejako urealnia się, zatracając swój heraldyczny charakter. Tak to sobię tłumaczę:)

Ale najważniejsze - tak, skorzystam z sugestii V1 i wrócę do koncepcji beżu:) Postaram się coś pokombinować z liczbą klocków, być może usuwając (także za radą V1) "oczy diabła":) (Choć tu zobaczę jeszcze jak wyglądają te elementy w innej kombinacji kolorów)

Co do kształtu łodzi - faktycznie koncentrowałem się na konturze. Z drugiej strony miała być "płaskorzeźba", więc jej wygląd w trójwymiarze także ma znaczenie - zdaję sobie z tego sprawę. Problemem jest tu jednak ograniczenie liczy elementów, które narzuca raczej wykorzystanie większych części, o odpowiednich kształtach. Zatem konstrukcję zostawię raczej bez zmian (tym bardziej, że rozważałem już wcześniej wiele wariantów). W przeciwnym razie musiałbym chyba raczej zacząć od "czystej kartki" i zaprojektować zupełnie nowy herb. Mam nadzieję, że w nowych barwach będzie wyglądał lepiej.

Nową wersję zaprezentuję, gdy tylko kupię garść niezbędnych do tego klocków, których nie mam niestety pod ręką.

Na koniec kwestia samej tarczy. Przyznam, że ja również nie widzę już możliwości dalszego ograniczania liczby części, biorąc pod uwagę, że niezbędne jest mocowanie wiosła. Bracket na górze do usunięcia - od początku niezbyt mi się podobał, ale trzeba to było czymś spiąć, a szerokość 14 kropek oznacza, że całość można wykończyć za pomocą dwóch, a nie jednej płytki. Jednak coś będę musiał wymyśleć, bo mi również ten element niezbyt pasuje.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

Liczbą klocków aż tak bardzo się nie przejmuj. Jak przekroczysz 50 o kilka to się nic nie stanie.
Z tym, żeby zacząć od czystej kartki to jest bardzo dobry pomysł i sprawdza się prawie zawsze, kiedy mam problem, jak coś poprawić. Mając zbudowane coś, z czego nie jestem do końca zadowolony próbuję zbudować to samo, ale w zupełnie inny sposób. Ostatecznie uzyskuję dwie różne wersje tego samego i mogę wybrać i połączyć w całość najlepsze fragmenty obydwu.
Spróbuj, co ci szkodzi!
\/1 ______________

STING

#7 Post autor: STING »

Może i się czepiam ale skoro chcecie coś odwzorować to róbcie to dokładnie. Gdzie w herbie miasta Łodzi występuje kolor brązowy? Łódka musi być żółta.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#8 Post autor: gmkkk »

+1

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: JK »

STING pisze:Może i się czepiam ale skoro chcecie coś odwzorować to róbcie to dokładnie. Gdzie w herbie miasta Łodzi występuje kolor brązowy? Łódka musi być żółta.
Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie, barwy herbu zamierzam zmodyfikować w stosunku do wersji obecnej. Jednak, może i się czepiam, ale powiedz proszę STING, gdzie w herbie Łodzi występuje kolor żółty? Zgodnie z obowiązującym Statutem Miasta Łodzi, łódka ma być złota! Na temat błędnie stosowanej barwy żółtej oraz żółtej obwódki można przeczytać w tym artykule.

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Łodzi można znaleźć także wizualizację obowiązującego herbu. Zamieszczam ją poniżej.

Trudno się zatem nie zgodzić, że najbliższy będzie tu kolor tan lub dark tan
Załączniki
Herb Łodzi.jpg
Herb Łodzi.jpg (34.68 KiB) Przejrzano 6981 razy

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#10 Post autor: V1 »

Warto pamiętać, że to zabawka, a nie ilustracja do pracy historycznej. Herb może być stylizowany, przedstawiony symbolicznie. W łódce można posadzić ludzika, można ją przedłużyć, podwyższyć - cokolwiek, byle wyglądała zgrabnie. Idealna wierność oryginałowi ani nie jest w tym wypadku osiągalna, ani niezbędna. Kolor łódki jest umowny. Powiedzmy, że nie niebieski ani zielony, ale zarówno beże, brązy, jak i żółty spełniają warunek rozpoznawalności, a to wystarczy.
\/1 ______________

STING

#11 Post autor: STING »

No ok złoty nie żółty:) a co do koloru tan nie doczytałem przyznaję, ale kolor wydaje się być ok.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Herbu nie zamawia Urząd Miasta. ;)
To jest model dla dzieci.
Moim zdaniem wystarczy, żeby był rozpoznawalny a to zapewni tan, dark tan, żółty a nawet reddish brown.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: JK »

Pisząc o rozważanych modyfikacjach, wspomniałem, że zamierzam wrócić do koncepcji beżu (rozumiem przez to tan oraz dark tan, ale na tym etapie nie chcę przesądzać).

Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca, która miała z założenia spełnić wymogi konkursowe, a te są mocno ograniczające. W gruncie rzeczy lubię budować w takich warunkach, bo to wyzwala kreatywność:) Jednak siłą rzeczy, wynik końcowy jest wynikiem jakichś kompromisów. Nieraz chciałoby się użyć tego a nie innego klocka, ale okazuje się, że nie jest on już produkowany w potrzebnym kolorze. Wiec albo trzeba zmienić koncepcję kształtu, albo zmodyfikować kolor. Gdy modyfikujesz kształt, możesz nie zmieścić się z kolei w regulaminowej liczbie elementów, albo zwyczajnie nie jesteś zadowolony z efektu. Oczywiście na samym końcu chciałoby się uzyskać efekt, który jest po prostu dobry, bo odbiorcę nie muszą interesować założenia przyjęte podczas budowy. Tak więc nie wykorzystuję zakładanych ograniczeń jako wymówki, ale chcę podkreślić, że pewne rzeczy mogą okazać się trudniejsze albo nawet niewykonalne.

Zgadzam się ponadto z opinią V1 i SERVATORA, że pewne odstępstwa są dopuszczalne. Myślę, że w tej skali pewnych uproszczeń, czy nieścisłości nie da się uniknąć. Całość ma się dobrze prezentować, nawiązywać do oryginału i w miarę przyzwoicie się trzymać:) Taki cel sobie postawiłem. Mam nadzieję, że w nowej odsłonie herb nie będzie taki ponury.

A jeżeli chodzi o wymogi formalne, czy można pozwolić sobie na przekroczenie 50 klocków „w granicach rozsądku”? Ten jeden nadmiarowy klocek śni mi się już po nocach:)
Ostatnio zmieniony 2016-01-22, 16:44 przez JK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: JK »

Dzisiaj udało mi się sfinalizować prace nad nową wersją herbu i zrobić w miarę sensowne zdjęcia. Efekt nieco zaskakujący:) Biorąc pod uwagę skalę wprowadzonych zmian, postanowiłem zaprezentować zmieniony herb w nowym wątku, do którego zapraszam.

Dziękuję za wszystkie komentarze! Były bardzo motywujące:)

ODPOWIEDZ