6631 Steam Shovel

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

6631 Steam Shovel

#1 Post autor: yoshi82 »

Recenzja 6631 Steam Shovel

Obrazek

Seria: Town
Rok wydania: 1985
Liczba klocków: 41 (wg. Brickset 47)
Liczba figurek: 1
Cena: 16 - 350 (MISB) PLN (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Na wstępie chciałbym napisać, iż jest to moja pierwsza recenzja, a także jest to mój pierwszy zestaw LEGO, który otrzymałem jako dziecko dlatego mam też do niego duży sentyment.

Opakowanie i instrukcja.

Obrazek

Niestety nie jestem w posiadaniu pudełka jak i oryginalnej instrukcji (zdjęcie z googla). Także nie będę się tutaj rozpisywał, jak uda mi się kupić drugi zestaw z pudłem i instrukcją uzupełnię recenzję.

Elementy

Obrazek

Jak widać na zdjęciu powyżej, nie jest to zróżnicowany kolorystycznie zestaw. Dominują dwa kolory, żółty i czarny. W tej dwu kolorowej mozajce wyróżnia się jeden brick 1x4 biały z czerwonymi pasami - belka ostrzegawcza. Klocek dość ciekawy występował tylko w 4 zestawach. Drugim klockiem, na który warto zwrócić uwagę jest 2x2 slope 45* z nadrukiem.
Obrazek
W tym kolorze występuje tylko w tym zestawie.

Figurka

Obrazek

Nasz bohater to klasyczny w tamtych czasach robotnik budowlany. Występował on w wielu zestawach tamtych lat - mam zamiar w przyszłości je zrecenzować. Klasyczne czarne portki bez nadruku, torso to góra do spodni typu ogrodniczki - czarne i biała koszula (tak pewnie miało to wyglądać 30 lat temu). Główka najbardziej klasyczna ze wszystkich, żółta dwoje oczu (kropki) i uśmieszek. Czerwony kask z daszkiem, który do dziś można spotkać w zestawach z serii City.

Zestaw

Koparka jak na dość małą ilość elementów i prostotę w mojej opinii prezentuje się bardzo dobrze. Mamy wózek oparty na trzech parach kół (wtedy chyba nie było zestawów gąsienicowych). Obrotowa kabina operatora, który do dyspozycji ma kierownicę i dźwignię. Dobrze zarysowany silnik (moim zdaniem super to wygląda) i komin, lub jak kto woli rura wydechowa. Bardzo prosto, ale za to jak funkcjonalnie rozwiązane jest ramię i łyżka. Jako ciekawostkę dodam, że łyżkę taką jakieś 20 lat temu widziałem użytą jak zlew/umywalka :) Fajnym dodatkiem jest ostrzegawcza belka i oczywiście urobek w postacie dwóch bricków 1x2.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konstrukcje alternatywne

LEGO przygotowało dla nas trzy alternatywne konstrukcje, zarysowane na pudełku i instrukcji:

Obrazek

1. Melex towarowy - typowy pojazd do pracy na zakładzie, trzeba szybko coś przetransportować z jednego miejsca hali do drugiego - nie ma lepszego pojazdu.

Obrazek

2. Pług - dodam, że dość delikatne jest mocowania lemiesza, co jest oczywiście wina braku klocków.

Obrazek

3. Gokart - mały zgrabny pojazd, o zwartej konstrukcji. Jak widać Pan Robotnik, po skończonej pracy jest bardzo zrelaksowany i zadowolony z przejażdźki.

Na szybko też "ulepiłem" wyścigówkę.

Obrazek

Podsumowanie

Jak widać zestaw mimo słabo zróżnicowanej kolorystyki i małej ilości części oferuje duże opcje przebudowy. Jako trzylatek musiałem długo czekać na swój kolejny zestaw, więc ten musiał mi wystarczyć, na wiele godzin budowania.

Za
+ pierwsze klocki ever :)
+ dużo opcji przebudowy
+ koparka
+ mimo 30 lat moi synowie chętnie się nią bawią, więc chyba konstrukcja ponadczasowa

Przeciw
- słaba kolorystyka
- po 30 latach łączenia ramienia koparki mają luzy

Dziękuję za uwagę.

Link do galerii.

P.S. Z góry przepraszam, za ciemne zdjęcia, ale dopiero dziś zacząłem budować moje mini studio fotograficzne w piwnicy.
Ostatnio zmieniony 2016-02-14, 18:55 przez yoshi82, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#2 Post autor: Biedrus »

Dobra recenzja, zawiera wszystko co powinno być.
Co do samego zestawu to jest średni, chyba że darzy się go sentymentem, też mam kilka takich :-)
Pochwal się, bo jestem ciekaw tego mini studia co budujesz, z czego będzie się składać i jak wyglądać?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#3 Post autor: Krzysiek »

Recka ok tylko właśnie te zdjęcia przydało by sie wymienić na bardziej doświetlone.
Ogólnie jakos bym sie nie skusił na kupno tego zestawu, jak dla mnie mało ciekawy.
yoshi82 pisze:po 30 latach łączenia ramienia koparki mają luzy
spróbuj zareklamować :D

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: yoshi82 »

Zdjęcia następnej recki będą już miały więcej światła - pracuję na tym. A co do luzów, to można by w sumie kupić nowe klocki i je zastąpić, ale to już nie to samo :P
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#5 Post autor: A.Brickovsky »

Recenzji niczego nie brakuje, o zdjęciach nie będę się powtarzał. Ale zestaw jest bardzo biedny... Fakt, że fanem City/Town nie jestem, ale wydaje mi się jakiś taki naprędce sklecony. W owym czasie miałem dwie koparki: 6512 i 6662. Obie prezentują się dzisiaj lepiej czy to tylko sentyment? Z drugiej strony są 7 lat młodsze a to pewnie też nie bez znaczenia ;)
Alonzo Brickovsky says hello!

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

yoshi82 pisze:temu widziałem użytą jak zlew/umywalka
Lego takich szarych klocków używało jako poidła dla koni.
A.Brickovsky pisze:Z drugiej strony są 7 lat młodsze a to pewnie też nie bez znaczenia ;)
To ma ogromne znaczenie. Na przełomie lat 80/90 nastąpiła ogromna poprawa jeśli chodzi o modele Town i figurki.


Mnie się ta stara koparka podoba! Z garści klocków wyszedł ciekawy pojazd, w którym wyraźnie widać silnik, rurę wydechową, a podwozie z 3 par kół od razu mówi, że mamy do czynienia z maszyną budowlaną. Tak mało elementów, a niczego nie trzeba się domyślać, nic nie jest umowne, wszystko rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Taka koparka mogłaby pracować i jeździć w przeciwieństwie do wspomnianej 6512. Dodatkowy plus dla zestawu za znak i coś do kopania.

P.S. 6662 była genialna, miała masę funkcji i wyglądała jak prawdziwa.

Z ciekawych zestawów (zwłaszcza w nocy świetnie wyglądających!) był jeszcze ten: 6481.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#7 Post autor: greenblue »

Ta koparka to taki impuls. Mały, jedna figurka, jakiś dodatek. Bida.
Ale chyba jest do dobry zestaw jak na czasy biednej Polski lat 80-tych.
Yoshi pisze, że na kolejny zestaw musiał długo czekać. Zgaduję zatem, że tym się wybawił i sto razy go budował i przebudowywał. Jak było faktycznie?
Durzy pisze:P.S. 6662 była genialna
Miałem (mam) ten zestaw - zgadzam się. Dużo funkcjonalności!

6481 - kupiłem w dorosłości. W ekstra stanie, z pudełkiem. Też fajny zestaw.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: yoshi82 »

6512 - mam faktycznie fajny zestaw, ale dzielą go "lata świetlne", na 6662 i 6481 się czaję, jak trafię to opiszę. Póki co przygotowuję recenzję drugiego zestawu. Kupuję coś ze starych piratów, co też chciałbym opisać, np. 6258 stan używany ale komplet z pudłem, a klocki jak nowe.
Ostatnio zmieniony 2016-02-20, 13:19 przez yoshi82, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#9 Post autor: tbzz »

Dobra, zwięzła i rzeczowa recenzja. Podoba mi się, że wgryzłeś się też w zestawy alternatywne i sam coś zrobiłeś z elementów. Zastanawiałeś się jednak może nad odnowieniem minifiga? Np. w Perhydrolu. Farba nie zejdzie, a prawdopodobnie w dużym stopniu, lub całkowicie znikłaby żółć. Wszystko wyglądałoby inaczej. Podobnie jak klocki, które wydaje mi się, że można by umyć. Sam zestaw jest ok. Pasuje do 1985 roku. Dzięki za kolejną recenzję klasyki na forum! :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#10 Post autor: martinb »

yoshi82, dzięki za kolejną klasyczną recenzję.

O ile dla Ciebie recenzowany zestaw prezentuje "walory sentymentalne", o tyle dla mnie takie walory prezentuje - wspomniany już przez kolegów - 6512. Dostałem go na "Mikołaja" w. 1992 lub 1993 r. i byłem z tego powodu niesamowicie szczęśliwy. Co prawda do dziś nie zachowała się "moja otrzymana" wersja tego zestawu, ale i tak posiadam dwie sztuki 6512-ki - w tym jedną z pudełkiem. :-)

ODPOWIEDZ