21026 Venice

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

21026 Venice

#1 Post autor: wesyr »

Recenzja pochodzi z bloga legopo30.blogspot.com

Obrazek

Zachęcony pięknym wyglądem zestawu 21024-1 Louvre zdecydowałem się na zakup kolejnego modelu z serii Architecture. Padło na Wenecję, którą podobnie do Paryża miałem kiedyś przyjemność odwiedzić.

Seria Architecture została zapoczątkowana w 2007 roku modelami 19710-1 Sears-Tower oraz 19720-1 John Hancock Center (w roku kolejnym zostały powtórzone wraz z nową numeracją i stylizacją utrzymaną do dzisiaj). Do początku 2016 roku seria doczekała się ponad 30 modeli w tym jednego zestawu do samodzielnych kreacji, czyli 21050-1 Architecture-Studio z 2013 roku zawierającego ponad 1200 białych i transparentnych elementów.

Wracając do recenzowanego zestawu pozwolę sobie na drobny wtręt historyczny (do czego projektanci serii sami nas zachęcają zamieszczając w instrukcjach zdjęcia oryginalnych budynków wraz z ich opisem i rysem historycznym). Wenecja założona została w 452 roku na wyspie przez rzymian uciekających przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Wzorowana na greckich polis jako państwo-miasto utrzymała się do 1797 roku kiedy została zdobyta przez Napoleona i wcielona do Austrii.

Projektanci TLG w 2016 roku uraczyli nas modelami prezentującymi kilka osiągnięć architektonicznych (w poprzednich latach były to tylko pojedyncze budynki - lepsze rozwiązanie, ale o tym później). Poza Wenecją takimi wielo-budynkowymi zestawami są 21027-1 Berlin oraz 21028-1 New-York-City. W przypadku Wenecji w skład modelu wchodzą miniatury Mostu Rialto (Ponte di Rialto), Bazyliki św. Marka (San Marco), Dzwonnicy św. Marka (Campanile di San Marco), Kolumn św. Teodora i Skrzydlatego Lwa św. Marka (San Teodoro e il Leone Alato di San Marco) oraz Mostu Westchnień (Ponte di Sospiri). Wszystkie te budowle znany nam kształt nabrały pomiędzy X a XVII wiekiem.

Chętnie rozpisałbym się o tych budynkach, lecz to recenzja kloców Lego nie przewodnik po Wenecji. Czas zatem przejść do meritum.

Seria: Architecture
Rok: 2016
Numer: 21026
Elementów: 212
Cena za jeden element: 0,60 zł
Waga modelu: 135 g
Waga zestawu (pudełko z zawartością): 372 g
Model alternatywny: nie
Cena: £24,99 / $29,99 / 29,99€ / 129,99 zł (BL od 118 zł, allegro od 120 zł)

Spis części:
- Bricklink
- Brickset

Pudełko i zawartość


Ważące niewiele ponad 370 gram pudełko ma wymiary 26 cm x 14 cm x 4,5 cm i utrzymane jest w typowej dla tej serii ciemnej tonacji. Czarne pudełko z fronu opatrzone jest logiem Lego, serii Architecture oraz bardzo ładnym zdjęciem gotowego modelu stojącego na planach architektonicznych (to też charakterystyczne dla zdjęć modeli tej serii).

Rewers pudła przedstawia charakterystykę Wenecji w siedmiu językach i pokazuje zdjęcia oryginalnych budynków, które składają się na cały model. I są to wspomniane przeze mnie wcześniej (kolejno od lewej): Most Rialto, Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka, kolumny z placu św. Marka oraz Most Westchnień. Zamieszczona tu grafika pokazuje też wymiary modelu po złożeniu, a są to 255 mm szerokości i 140 mm wysokości.

Jeden z dłuższych boków przedstawia jeden z elementów zestawu w skali 1:1. W tym przypadku jest to Sand Green Slope 75 2 x 2 x 2 Quadruple Convex.

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Otwarte pudełko wypełnione jest niemal w 100%. Nie wiem czy to standard, bowiem to mój drugi zestaw Architecture a w 21024-1 Louvre było tak samo.

Obrazek


W środku znajdujemy:

-instrukcję,
-3 woreczki z klockami
-ulotkę

Instrukcja to sklejana książeczka składająca się ze 100 stron, na których znajdujemy informacje o Wenecji i o każdym z prezentowanych budynków po angielsku i włosku oraz ich fotografie. Proces budowy opisany jest 56 krokach (można by to zdecydowanie ograniczyć). Ostatnie strony poświęcone są kolejnym zdjęciom Wenecji, reklamom zestawów Architecture i spisowi części.

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek


W zestawie znajdujemy jeden nowy element i dwa w nowych kolorach.

Nowy kolor: 3688 Sand Green Slope 75 2 x 2 x 2 Quadruple Convex

Obrazek



Nowy kolor: 90398 White Minifig, Utensil Trophy Statuette

Obrazek



Nowy element: 3003pb088 Reddish Brown Brick 2 x 2 with White Winged Lion Pattern

Obrazek




Pozostała zawartość pudełka

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Budowa i gotowy model


Budowę modelu zaczynamy od złożenia podstawy, na której układamy fundamenty budynków, wodę oraz powierzchnie placów. Następie dokładamy po kolei kolejne budowle. Konstrukcja prosta, niekłopotliwa i przyjemna. Szczególnie oglądając instrukcję z czarnymi kartkami (bardzo podoba mi się ta stylizacja).

Po dołożeniu każdego z budynków prezentuję również zdjęcie oryginału.

Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Elementy zapasowe

Obrazek



Gotowy model

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Podsumowanie


Model przyjemny prezentujący aż pięć osiągnięć architektonicznych Wenecji. Jest to też jego minusem - budynki w tej skali są bardzo uproszczone i nie oddają rzeczywistości. Ok, kształt brył jest powiedzmy podobny, ale brak tu szczegółów, które można byłoby osiągnąć decydując się na jedną z tych budowli i przedstawiając ją w innej skali. Mimo wszystko model prezentuje się ładnie.

Plusy
+ aż pięć budynków w jednym zestawie
+ elegancja charakterystyczna dla całej serii


Minusy
- aż pięć budynków w jednym zestawie, co znacznie je upraszcza
- stosunkowa wysoka cena na 212 elementów (i to w większości malutkich).
- fantazja projektantów - figura Skrzydlatego Lwa to klocek 15712 White Tile, Modified 1 x 1 with Clip - Rounded Edge


Read more at http://legopo30.blogspot.com/2016/02/21 ... dd1sLAR.99
Ostatnio zmieniony 2016-03-01, 12:24 przez wesyr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#2 Post autor: Biedrus »

Recenzja spoko. Mam uwagę do zdjęć, czarne pudełko na czarnym tle to nie najlepszy pomysł.

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: wesyr »

Jak już w którejś recenzji zaznaczałem, że przesiadam się na jaśniejsze tło. Jednak mam na ciemnym tle obfoconych kilka modeli. Jak się wyczerpią to i zdjęcia będą lepsze.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Wesyr a gdzie tak pędzisz z tymi recenzjami, że nie możesz poczekać z jej publikacją aż nie będzie czytelna? Widzę, że na ZT ludzie też Ci zwracają uwagę na to czarne tło. Tu, tę fotkę pudełka spokojnie mogłeś wyrzucić.

Sama recenzja naprawdę przyzwoita. Wszystko co ważne i potrzebne jest napisane.
Jak zmienisz tło, to naprawdę te recenzje będą bardzo fajne - zwłaszcza, że opisujesz różne serie. Seria Architecture mnie szczególnie interesuje. W sumie już wiem, że tego akurat zestawu nie będę chciał nabyć. Figura lwa na kolumnie mnie wręcz zezłościła.

Idź dalej tą drogą bo idziesz w dobrym kierunku. :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Bardzo dobra recenzja kiepskiego zestawu. Za dużo chcieli na raz. Z ile inne zestawy są ciekawie zbudowane, to tu chyba nie MŚ nic zaskakującego.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: wesyr »

SERVATOR pisze:Wesyr a gdzie tak pędzisz z tymi recenzjami, że nie możesz poczekać z jej publikacją aż nie będzie czytelna? Widzę, że na ZT ludzie też Ci zwracają uwagę na to czarne tło. Tu, tę fotkę pudełka spokojnie mogłeś wyrzucić.

Sama recenzja naprawdę przyzwoita. Wszystko co ważne i potrzebne jest napisane.
Jak zmienisz tło, to naprawdę te recenzje będą bardzo fajne - zwłaszcza, że opisujesz różne serie. Seria Architecture mnie szczególnie interesuje. W sumie już wiem, że tego akurat zestawu nie będę chciał nabyć. Figura lwa na kolumnie mnie wręcz zezłościła.

Idź dalej tą drogą bo idziesz w dobrym kierunku. :)
Dzięki za miłe słowa.

Jeszcze mam dwa modele na czarnym tle, które zrecenzuję.

Nie palę się z reckami - wykorzystuje to, że miałem dwa spokojniejsze dni. Kolejne takie mogą nie być.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Durzy »

Pierwszy raz w życiu widzę, aby ktoś "+" wypisywał na czerwono, a "-" na zielono. Mnie czarne tło nie przeszkadza, ale ten oślepiający biały. Klocków dokładnie nie widać, bo tak świecą.
SERVATOR pisze:tego akurat zestawu nie będę chciał nabyć. Figura lwa na kolumnie mnie wręcz zezłościła.
Aż by się prosiło o pióropusz w kształcie lwa (kiedyś był smoka). Ta seria jest i tak droga*, więc mogli sobie pozwolić na specjalny klocek. Szkoda, bo zestaw wstępnie mi się podobał. Mam słabość do miniaturek i jako uzupełnienie, podseria serii Architecture, byłaby ciekawa.

*cena, właśnie to jest mój główny problem, jak tu kupić coś z tej serii skoro tyle creatorów tak ładnie się uśmiecha kusząc 2 razy większą liczbą elementów?

ODPOWIEDZ