[MOC] Passenger Stair Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tomaszek
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-17, 20:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Tomaszek001

 

[MOC] Passenger Stair Truck

#1 Post autor: Tomaszek »

Jest mi bardzo miło zaprezentować mój pierwszy w życiu MOC - Passenger Stair Truck.

Passenger Stair Truck - czyli jeżdżące schody do samolotu, które można spotkać na płycie lotniska. Model nie jest wzorowany bezpośrednio na żadnym konkretnym rzeczywistym pojeździe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Założyłem sobie, że na pierwszy MOC chcę zbudować coś, co będzie względnie - ale nie przesadnie - proste do realizacji. Chciałem model w pełni zdalnie sterowany z jedną/dwoma dodatkowymi funkcjami ponad jazdę + skręt. Dodatkowo nie chciałem dokupować póki co dodatkowych klocków ponad te, które posiadam (8 większych zestawów LEGO Technic + kilka ekstra części Power Functions). I tak myśląc chwilę wpadłem na... schody do samolotu!

Model budowałem około miesiąca, ale niezbyt intensywnie - część wybranych dni/wieczorów.

Co potrafi ten pojazd? Następujące funkcje w pełni zdalnie sterowane:
  • 1. Jazda przód/tył.
    2. Skręcanie lewo/prawo.
    3. Wysuwanie/chowanie podpór (jedna para).
    4. Podnoszenie/opuszczanie schodów.
    5. Przednie światła włączane automatycznie podczas jazdy.
Dodatkowo otwierane manualnie obie pary drzwi.

Do budowy użyłem m.in.:
  • - jednego servo PF do skręcania kołami,
    - jednego silnika L PF do napędu,
    - dwóch silników M PF do napędzania podpór oraz podnośnika schodów,
    - jednej pary świateł PF,
    - dwóch wież IR PF,
    - jednego standardowego pilota PF,
    - jednego pilota PF z regulacją prędkości,
    - jednego pudła PF na baterie,
    - jednego kabelka 20 cm,
    - jednego dużego siłownika mechanicznego do podnośnika schodów,
    - dwóch małych siłowników mechanicznych do podpór.
Pojazd ma szerokość 15 studów, a długość 42 studów + po kilka studów wystających z tyłu i z przodu (schody). Waży 1,34 kg (włączając baterie).

Jak wspomniałem na początku - jest to mój pierwszy MOC. Nie jest idealny, chcąc dalej nad nim siedzieć sporo rzeczy bym poprawił - ale trzeba powiedzieć stop i przejść do kolejnego. Sporo podczas jego budowy się nauczyłem i mam nadzieję, że z powodzeniem wykorzystam zdobyte doświadczenie przy kolejnych konstrukcjach.

Koniec końców - jestem zadowolony, mimo pewnych wad, które widzę. Czasem pewnych klocków brakowało i trzeba było kombinować. Trochę zastanawiałem się też nad samą konstrukcją schodów - skończyłem na tym, co widać. Pewnie spostrzegawcze osoby zauważą, że wymagało to minimalnego "naciągnięcia" klocków, by schody skonstruować (chodzi o belki długości 3 pod skosem do łączenia kolejnych stopni ze sobą). Problem pojawił się też z podporami. Sporo z nimi kombinowałem - ostatecznie zdecydowałem się na bezpośrednie zastosowanie małych siłowników mechanicznych. Początkowo chciałem zamontować je cofnięte o jeden stud w kierunku środka pojazdu, by móc schować je za białymi panelami/belkami. Jednak z uwagi na konieczność zamontowania przeniesienia napędu i braki miejsca, musiałem zamontować je na równi z panelami, bez osłony. Schowane wyglądałyby znacznie lepiej - jednak nie dałem rady, mimo wielu prób.

Poniżej prezentuję wszystkie zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MXRDNNFkoAg[/youtube]

Jak oceniacie moją pierwszą własną konstrukcję? :)

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#2 Post autor: gmkkk »

Fajne ale:
Po co te wysuwane podpory, jaki jest cel ich umieszczenia? Wysokość schodów jest osobno regulowana i to powinno wystarczyć, podnoszenie całego pojazdu zbędne...
Przód kabiny mógłby być bardziej kanciaty, ta wygięta rurka średnio mi się podoba. Pojazdy lotniskowe nie grzeszą urodą i obłymi kształtami, liczy się funkcjonalność.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

Też się zastanawiałem, po co są te podpory?
Ale ogólnie jest bardzo fajnie. Debiut oceniam na piątke z minusem :-)
Ostatnio zmieniony 2016-03-06, 09:02 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#4 Post autor: Jimmy0071 »

Podpory to standardowe wyposażenie tego typu pojazdów. Nie wszystkich ale większości.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Ja się zastanawiałem czemu tych podpór jest tak mało... Czy jedna podpora w takiej części pojazdu zdałaby egzamin? Przyglądałem się właśnie w necie takim konstrukcjom i takiego rozwiązania nie widziałem.
Nie zmienia to faktu, że pojazd naprawdę fajny. Jest ciekawy tematycznie, porządnie wykonany, ma sporo funkcji i jest bardzo dobrze zaprezentowany.
Dla mnie debiut wymarzony! :)
Niestety dla Ciebie oznacza to, że kolejne Twoje prace powinny być conajmniej tak samo dobre. ;)

Tomaszek
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-17, 20:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Tomaszek001

 

#6 Post autor: Tomaszek »

gmkkk pisze:Po co te wysuwane podpory, jaki jest cel ich umieszczenia?
Biedrus pisze:Też się zastanawiałem, po co są te podpory?
Tak, jak Jimmy0071 pisał, jest to raczej standardowe wyposażenie (stabilizacja schodów, by nie odjechały podczas użytkowania), ale...
SERVATOR pisze:Ja się zastanawiałem czemu tych podpór jest tak mało...
Dokładnie - powinny być cztery. Niestety, próbowałem, ale nie udało mi się zmieścić dwóch kolejnych podpór z tyłu. Koniec końców stwierdziłem, że odpuszczę - po wielu próbach ;)

Dzięki za feedback! :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: BoskiKacu »

Super, bardzo fajnie i nie uważam, że jest zbyt okrągły:) Teraz takie czasy, że wszystko jest coraz ładniejsze. Jedynie te drzwi do mnie nie przemawiają, trochę jak skrzydło wyglądają:) Poza tym szacunek, ja zaczynałem od mniejszych i prostszych mocy, także czekam na kolejne prace:) Widzę, że kolega z Warszawy, to może kiedyś jakaś integracja będzie:D

Ogel

#8 Post autor: Ogel »

Tylne koła nie są skrętne, więc są stabilniejsze, oraz pojazd nie ma amortyzacji, tak więc podpory z przodu miałby uzasadnienie, ja bym jednak ich tak mocno nie wysuwał. Wygląda sympatycznie. :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

gmkkk pisze:Fajne ale:
Po co te wysuwane podpory, jaki jest cel ich umieszczenia? Wysokość schodów jest osobno regulowana i to powinno wystarczyć, podnoszenie całego pojazdu zbędne...
Zgodzę się troszkę z gmkkk, że wysokość schodów jest regulowana osobno, więc podpory raczej powinny być, ale umieszczone z przodu i z tył do stabilności pojazdu. A może pokusisz się dodatkowo o wysuwane schody, tak jak na tym filmie poniżej

Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#10 Post autor: CamelXP »

Stopnie i pomost na końcu schodów powinny być zawsze równoległe do podłoża.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Tomaszek
Posty: 4
Rejestracja: 2016-02-17, 20:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Tomaszek001

 

#11 Post autor: Tomaszek »

legosamigos pisze:A może pokusisz się dodatkowo o wysuwane schody, tak jak na tym filmie poniżej
CamelXP pisze:Stopnie i pomost na końcu schodów powinny być zawsze równoległe do podłoża.
Takie były bardzo wstępne plany - by zrobić ekstra wysuwanie schodów (jak na tym filmie) + "samopoziomujące" się stopnie - ale szybko zrezygnowałem, uprościłem model. Przy tej skali nie potrafiłem tego zrealizować + był to mój pierwszy MOC - nie chciałem przekomplikować.

ODPOWIEDZ