[MOC] Mercedes-Benz Hexawheel

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Mercedes-Benz Hexawheel

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 54s / szer. 26s / wys. 24s
Waga: 1.496 kg
Zawieszenie: pełne niezależne z amortyzatorami o regulowanej twardości na pierwszej i trzeciej osi
Napęd: 2 x PF XL z redukcją 5:1
Silniki: 2 x PF XL, 1 x PF L, 2 x PF Servo

Hexawheel to nieoficjalny koncept Mercedesa zrobiony przez jakiegoś studenta i nigdy nie zbudowany. Lata temu pokazał mi go Pietruch i od tamtej pory pokutował w folderze "do zrobienia". Ostatnio postanowiłem go machnąć w przerwie pomiędzy większymi projektami, i oto skromny, prosty efekt.

Model jest prosty, lekki, i tylko ogólnie nawiązujący wyglądem do pierwowzoru - bardziej niż wygląd interesowało mnie oddanie układu napędowego i działania centralnego przegubu. W oryginale przegub ten miał być sterowany hydraulicznie góra/dół i na boki. W moim wydaniu, ponieważ użyłem knobów zamiast dyfrów, postanowiłem pominąć sterowanie lewa/prawa bo przy próbie skręcania ostrzej model zwyczajnie zmieliłby części. Z tego samego powodu mamy brzydkie, zwyczajne opony - testowałem ładne, customowe, o świetnej przyczepności, i brak dyfrów sprawiał że przy skręcaniu dosłownie ściągało je z felg.

Układ napędowy to dwa PF XLe z redukcją 5:1, każdy napędzający cały układ napędowy z jednego końca. Układ skrętny z kolei to dwa PF Servo sprzęgnięte razem przez switcha, po jednym na pierwszą i ostatnią oś. Układ podnoszenia centralnego przegubu kontroluje PF L, i aż prosi się tu zastosowanie siłowników śrubowych bo rozwiązanie jakie zastosowałem dla zaoszczędzenia miejsca i wagi ledwie daje sobie radę. Przegub ma też nieco luzu, który przydaje się na przeszkodach. Całe zawieszenie jest niezależne, bardzo miękkie i ma duży skok, a na pierwszej i trzeciej osi znalazły się amory o regulowanej twardości.

Pojazd całkiem przyzwoicie sprawdził się w terenie i w starciu z książkami, jak widać na filmie. Oczywiście skończyło się rozwaleniem kardanów po obu stronach przegubu, ale to było do przewidzenia, a model jechał dalej, tylko bez napędu na środkowej osi. I to w sumie tyle - jest to koszmarne paskudztwo o dość wątłej konstrukcji, ale ładnie wspina się na górki.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: BoskiKacu »

Model bardzo ciekawy z założenia, wyszedł Ci bardzo dobrze. Te regulowane amory chyba troche na wyrost, wystarczyłby miękki zawias moim zdaniem, ale może i w terenie się przydają;) Poza tym fakt - brzydki to on jest;P

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#3 Post autor: Kruk »

Powiem tak... brzydkie to jak cholera, ale w terenie bardzo dobrze się sprawuje, no i oczywiście duży plus za nietypowy model. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Jak zobaczyłem, że autorem jest Sariel, to na głównej miniaturce zobaczyłem chomika... ;)

Fajny jest. :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

SERVATOR pisze:Jak zobaczyłem, że autorem jest Sariel, to na głównej miniaturce zobaczyłem chomika... ;)

Fajny jest. :)
Chomik na kółkach? :D To chyba kółka musiałyby być różowe. Nawet nie wiedziałem, że MB robi takie pokraczne wszędołazy. Pierwszy raz na oczy widzę taki model Merca. Legowy nieźle sobie radzi w terenie. A czy w oryginale też się tak podnosi przód przed jakąś większą przeszkodą?
Ostatnio zmieniony 2016-03-24, 10:58 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

legosamigos pisze:Nawet nie wiedziałem, że MB robi takie pokraczne wszędołazy.
Bo nie robi....
Sariel pisze:Hexawheel to nieoficjalny koncept Mercedesa zrobiony przez jakiegoś studenta i nigdy nie zbudowany.
Ostatnio zmieniony 2016-03-24, 10:57 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Faktycznie, nie doczytałem. Skupiłem się najpierw na zdjęciach i filmie, zamiast na opisie. No i dobrze, że Mercedes nie robi czegoś takiego, bo wygląda pokracznie ten pojazd. Ewentualnie mógłby posłużyć za pojazd księżycowy :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

MickeyMPL
Posty: 25
Rejestracja: 2016-03-06, 12:19
Lokalizacja: Liverpool
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: MickeyMPL »

Taki "ziemski" Pathfinder :) Praktyczność ponad wygląd!! Wielki plus!

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: zen535i »

Ooo:) kiedyś , z 10 lat temu widziałem w Auto Świecie jako koncept i parę wizualizacji pokazywało właśnie tak jak wyjeżdżał na takie strome podjazdy w ten właśnie sposób jak na książki :)
Piwo moje paliwo;)

ODPOWIEDZ