Błotnik Porsche

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

Błotnik Porsche

#1 Post autor: ontek »

Postanowiłem dzisiaj w wolnej chwili, odwzorować błotnik, który będzie w Porsche.
Zaprojektowany na szybko w Inventorze, wydrukowany na prostej drukarce 3d.
Pasowność do elementów Lego sprawdzę po powrocie z pracy, a póki co kilka zdjęć.

Uwaga duże zdjęcia!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeżeli będzie pasował, wtedy go wypoleruję i czas na budowanie repliki Porsche :)
Ostatnio zmieniony 2016-05-05, 13:07 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Czyli jednak bardziej podobało Ci się czarne... ;)
No ale sam element wygląda obiecująco.

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: DonBolano »

Ach ta technika ;-) Drukarka 3D i może zrobić wszystko ;)
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Durzy »

W takich drukarkach kolor też mozna w miarę swobodnie zmieniać, czy trzeba pomalować gotowy element?
DonBolano pisze:Ach ta technika ;-) Drukarka 3D i może zrobić wszystko ;)
W dzisiejszych szasach kupowanie Lego to burżujstwo! Prawdziwi Poznaniacy i Krakusi swoje zestawt drukują!

;)
Ostatnio zmieniony 2016-05-09, 23:39 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

ontek pisze:Jeżeli będzie pasował, wtedy go wypoleruję i czas na budowanie repliki Porsche :)
Chyba ci ten jeden nie wystarczy ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

Durzy pisze:W takich drukarkach kolor też mozna w miarę swobodnie zmieniać, czy trzeba pomalować gotowy element?
Nie trzeba malować, wystarczy wykorzystać filament w innym kolorze.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#7 Post autor: ontek »

SERVATOR pisze:Czyli jednak bardziej podobało Ci się czarne... ;)
Bardziej to, że czarny jest najbardziej podobny do czarnego jeśli chodzi o odcień. Oczywiście jest opcja w innym kolorze ale np. żółty jakim dysponuje jest taki neonowy i nijak pasuje do odcienia żółtego Lego, czerwony też jakiś jaśniejszy...
Durzy pisze:W takich drukarkach kolor też mozna w miarę swobodnie zmieniać, czy trzeba pomalować gotowy element?
Bricksley pisze:Nie trzeba malować, wystarczy wykorzystać filament w innym kolorze.
Ale można też wydrukować białe lub pseudo transparentne i nie ma problemu z pomalowaniem.
bacon pisze:Chyba ci ten jeden nie wystarczy ;)
To jest wersja eksperymentalna, czy w ogóle w miarę dobrze wymodelowałem kształt i co mi zdeformowała drukarka.

No to postanowiłem przypasować i wygląda całkiem nieźle:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jedyne co, to musiałem wiertłem 5 ręcznie rozwiercić otwory na piny bo jednak legowe 4,8mm i skurcz materiału uniemożliwiły wetknięcie axla, oraz muszę pogłębić, pogłębienia na zatrzaśnięcie pinów.
Ostatnio zmieniony 2016-05-09, 23:40 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#8 Post autor: LordDarq »

Nie no, zapowiada się super :-)

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#9 Post autor: ontek »

Poprawiłem lekko mocowania na piny zaokrąglając je przy łączeniu i zwiększając tym samym nieco sztywność całego elementu.

Zwiększyłem rozmiar otworu na pin, dalej wymaga poprawienia wiertłem 5, ale już nie idzie tak ciężko jak wcześniej. Nie wrzucam zdjęć bo poprawki są niemal niewidoczne.

Ponadto postanowiłem sprawdzić przydatność farb plakatowych do pomalowania drukowanych elementów - krycie jest dobre ale niestety dalej widać ślady warstw. W wolnej chwili spróbuję wypolerować i zobaczę co z tego wyjdzie.

Z MlCad wyciągnąłem model stl tego elementu z zamiarem wydrukowania go w kolorze czarnym. Niestety wyeksportowana bryła była nie wiem z jakich powodów, ale nieproporcjonalna. Cały element wydrukował się o około pół studa za krótki, poprzeczne zagłębienia niemal niewidoczne, a otwory na pin wielkości takiej że można przez niego przepchnąć niebieskiego pina 3l.
Postanowiłem wziąć ponownie sprawy w moje ręce i zaprojektowałem a następnie wydrukowałem wersję uproszczoną tego panelu (bez zagłębień na środku).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Drukarka trochę zepsuła mi geometrię (w widoku od góry jest trochę beczkowata), prawdopodobnie ze względu na to że drukowałem dużą powierzchnię (6 elementów na raz) to zanim drukarka wydrukowała warstwy kolejnych detali, to warstwa na pierwszym już się zdążyła za bardzo schłodzić.

Na koniec słowo o kosztach.
Wg oprogramowania drukarki, na powyższy wydruk - 6 nadkoli, zużyłem ok 50g filamentu. Filament kupujemy wypasiony po 240zł za 1000g (na allegro można kupić odpowiednik za 50-60zł) to koszt wydruku wynosi 2zł na "wypasionym" filamencie, lub 50gr. na odpowiedniku z allegro. Oczywiście do tego dochodzi garstka prądu, kropla amortyzacji drukarki i 100ml mojego bezcennego czasu :)
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

ODPOWIEDZ