Strona 1 z 2

[MOC] Lokomotywa parowa BR81

: 2016-06-23, 12:59
autor: meler
Ostatni MOC przed urlopem - lokomotywa parowa BR81. Kolejna produkcja z rodzinnego albumu, wzorowałem się głównie na staruszce w skali TT, którą trzymam w szufladzie. Lokomotywa jest solidna, o zwartej budowie. Co ciekawe, wyprodukowano tylko 10 sztuk tego pojazdu, za to wśród modeli kolejkowych jest jedną z częściej modelowanych, niemal jak z niektórymi artystami ze skromnym, acz hucznym dorobkiem :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Film na YT

Zastosowany najprostszy napęd - 1x silnik L PF, przełożenie na koła 1:1. Bateria 88000, zamontowana w kabinie. BR81 jeżdzi do przodu i do tyłu, zakręty pokonuje bez wysiłku.

Jak widać pomalowałem cięgna :) Były pstrokate szaro-czarne-niebieskie, więc rozwiązanie z farbą wydało mi się najrozsądniejsze. W cięgna od Zephyra nie inwestuję na razie, bo są wg mnie zbyt drogie. Czerwone koła od BBB. Dzięki skupieniu masy i kół, nie ma efektu poślizgu na zakrętach, jak to jest np. w przypadku wcześniejszej BR22, ale będę aplikować o-ringi lub może spróbuję pobawić się płynną gumą Bullfrog Snot.

Zastosowałem jeszcze jedno niestandardowe rozwiązanie. Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.

Pozdrowienia,
M

: 2016-06-23, 14:03
autor: Mestari
Nie rozumiem połowy tego co t7 napisałeś, ale wygląda obłędnie :D

: 2016-06-23, 14:09
autor: Mateusz92
Bardzo zgrabny ten parowóz choć wcale taki malutki nie jest. Podoba mi się komin (kolor opon ciut się odróżnia od koloru klocków, ale uzyskałeś dzięki temu optymalną grubość komina). Obręcz z wężyka wokół kotła możesz zastąpić kołem od wozu (pooglądaj parowozy Solica). To co mi się nie podoba to nieokrągłe reflektory (można by je zrobić za pomocą legowego garnka i round plate'a tak jak w sm42 ma Maciej Drwięga), i slope z przodu kabiny (zostawiłbym te okienka na zawiasie , a że są wycięte maszynista miałby podgląd na to co jest przed lokomotywą). Zdjęcie z drewnianymi wagonami mega klimatyczne.

: 2016-06-23, 14:34
autor: JAREMA.
meler pisze: Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.
Ciężko mi ocenić czy ta rurka to flex czy przewód od pneumatyki ale jak to drugie to możesz użyć tej części do połączenia:
Obrazek
chociaż ma 2 study szerokości o ile dobrze pamiętam, i mogło by trochę "ukwadracić" łuk. Czarne są u JUDAM'a na sklepie. Mógłbyś też połączyć przewód pneumatyczny na małym odcinku flexa a wtedy jeden patent nielegowy mniej

: 2016-06-23, 15:40
autor: meler
Dzięki wszystkim,
Mestari pisze:Nie rozumiem połowy tego co t7 napisałeś, ale wygląda obłędnie :D
Przepraszam za te skróty, ale śpieszę wyjaśnić co niektóre. Zephyr, człowiek z USA, który oferuje na BL nie-legowe cięgna http://www.bricklink.com/store/home.page?p=zephyr . BBB, to producent kół do pociągów w tym wersji XL o 6mm większej od największych kół kolejkowych dostępnych w Lego http://bigbenbricks.com/. Bullfrog Snot to płynna guma, którą można zaaplikować na koła (m.in. lokomotyw) aby polepszyć przyczepność i zapobiec poślizgom. Z materiałów reklamowych wynika, że lokomotywa która ślizgała się z kilkoma wagonami, po posmarowaniu tą mazią, pociągnęła 40 sztuk :)
Mateusz92 pisze:Bardzo zgrabny ten parowóz choć wcale taki malutki nie jest. Podoba mi się komin (kolor opon ciut się odróżnia od koloru klocków, ale uzyskałeś dzięki temu optymalną grubość komina). Obręcz z wężyka wokół kotła możesz zastąpić kołem od wozu (pooglądaj parowozy Solica). To co mi się nie podoba to nieokrągłe reflektory (można by je zrobić za pomocą legowego garnka i round plate'a tak jak w sm42 ma Maciej Drwięga), i slope z przodu kabiny (zostawiłbym te okienka na zawiasie , a że są wycięte maszynista miałby podgląd na to co jest przed lokomotywą). Zdjęcie z drewnianymi wagonami mega klimatyczne.
Nie pamiętam wymiarów, ale na pewno jest szeroka na 8 kropek :) Mam koła o których piszesz, ale nie dało się ich zamontować z powodu braku miejsca, nawet gdybym to obszedł, wciąż konieczne byłoby sztukowanie, co solic też musiał robić, jeśli dobrze pamiętam. Garnki posiadam od niedawna, spróbuje zamienić reflektory.
JAREMA pisze:
meler pisze: Front kotła otoczyłem czarną legową rurką, jednak by połączyć dwa końce z zachowaniem okręgu, wcisnąłem w rurkę kawałek kabla miedzianego.
Ciężko mi ocenić czy ta rurka to flex czy przewód od pneumatyki ale jak to drugie to możesz użyć tej części do połączenia:
Obrazek
chociaż ma 2 study szerokości o ile dobrze pamiętam, i mogło by trochę "ukwadracić" łuk. Czarne są u JUDAM'a na sklepie. Mógłbyś też połączyć przewód pneumatyczny na małym odcinku flexa a wtedy jeden patent nielegowy mniej
Tak, to rurka od pneumatyki (3mm rigid hose) i trójnik pasuje, ale ukwadraci obręcz, tak jak piszesz. Co do reszty, chodzi Ci o połączenie przewodu flexem zamiast drutem, tak?

: 2016-06-23, 21:40
autor: legosamigos
Nie nadążam za tymi Twoimi kolejkowymi produkcjami. Kiedy Ty to wszystko budujesz?
Kolejny bardzo udany model

: 2016-06-24, 08:21
autor: meler
legosamigos, kupuje je na targowisku Wolumen ;)))

: 2016-06-24, 08:52
autor: Mestari
Jak my wszyscy :P

: 2016-06-24, 08:55
autor: Jellyeater
Na Wolumenie. A ja liczyłem, że można coś takiego dostać w każdym sklepie z pociągami.

: 2016-06-26, 14:34
autor: Cevillus
Zbudowana lokomotywa parowa BR81 wygląda bardzo pięknie. Prawdziwe arcydzieło :)

: 2016-06-27, 17:14
autor: Bart86
Prześliczny tendrzak :-)! Na początku nawet nie zauważyłem, że komin wykonany jest z opon! Twoje modele kolejkowe wykonane są pierwszorzędnie. Nie mam pojęcia kiedy znajdujesz czas na budowanie, dlatego szacun ogromny. W krótkim czasie zaprezentowałeś masę świetnych modeli. Czekam po cichutku czy może stworzysz klockowego "Gagarina" lub ET-22 do swojego składu z węglem :-).

: 2016-06-28, 09:44
autor: meler
Plany są bogate. Sugerowany Okz32, Alco RS3 i któraś z St44/Eu07/Et22 plus zielone pasażerskie 111a. Do tego jakiś fajny dworzec modularny. Muszę tylko przestawić się na 4h snu dziennie. O budżecie nie wspomnę. Jest jakiś wątek gdzie AFOLe zdradzają ile wydają na hobby? Chciałbym poprawić sobie humor, hahahaha ;-)

Jeszcze raz sprostuję: ostatnie MOCe to efekt półrocznych prac. Dopiero w czerwcu dzień był wystarczająco długi by zdążyć pstryknąć foty ;-)

: 2016-06-28, 18:23
autor: Durzy
Tak jak wagony, nie wygląda jak Lego, a moja kolejka z dzieciństwa. Tak świetnie spójnie są zrobione bryły i przejścia.

: 2016-06-29, 23:19
autor: mkur
Piękny model :-) Gratulacje

--mk

: 2016-07-02, 08:09
autor: meler
Dziękuję bardzo. Jak widać na zdjęciu, wzorowana była na kolejce z dzieciństwa :-)