42055 Bucket Wheel Excavator [VIDEO]

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Anomander
Posty: 30
Rejestracja: 2014-12-14, 23:41
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#46 Post autor: Anomander »

Przyszła kolej na dodanie kolejnego Technica do kolekcji. BWE jest u kresu dostępności w zasadzie i stwierdziłem, że to ostatni moment na kupno w rozsądnych pieniądzach nowego zestawu.

Moje wrażenia: model jest dość duży (tu żadnej niespodzianki) i naprawdę fajnie wygląda na półce. Bardzo ciekawa i oryginalna kontrukcja w pórównaniu do innych zestawów.

Jeden z przyjemniejszych procesów budowania - zajęło mi to 5 dni (po parę godzin dziennie, po pracy) - każda chwila była przyjemnością. Pewnie dlatego, że model rośnie w oczach i zamiast małych modułów, które nie dodają gabarytów budujemy co chwila elementy zewnętrznej struktury więc jest ciągłe uczucie satysfakcji.

Nie potwierdzam zarzutów stawianych przez inne osoby:
1. Model kopie całkiem sprawnie, nic się nie zacina, ani nie blokuje. Owczem - czuć, że duże koło z czerpakami na łączeniach ćwiartek (co 90 stopni) ma delikatny przeskok, ale nie nazwałbym tego dramatem. Fasolę zbiera sprawnie (po 2 drobnym modyfikacjach - fasola była na tyle mała, że wpadała łączenia między klockami na pasie transmisyjnym- udało się to załatać częściami zapasowymi z zestawu). Mechanizm nigdy nie zablokował się kiedy kopałem dołączone do zestawy elementy lego.
2. Nie widzę problemy z urobkiem wysypującym się w nadmiarze przy kopaniu - zdecydowana większość ląduje na pasie transmisyjnym.
3. Zdawczy pas transmisyjny i synchroniczny obrót razem z wieżą - to jedyna funkcja do której mam zastrzeżenia - luzy są na tyle duże, że przy obracaniu konstrukcji prawo/lewo ciężko trawić z urobkiem do dołączonej wywrotki (pas transmisyjny ma zbyt duży luz i zbyt późno reaguje na obrót podstawy). Nie jest to jednak wina zbyt dużej ilości zębatek w mechanizmie, a konstrukcji synchronizatora w skrzyni rozdzielczej, który "łapie" co mniej więcej 90 stopni obrotu - to jest przyczyną braku precyzji tego elementu. Nie do przeskoczenia bez ingerencji w konstrukcję synchronizatora
4. Nie mam zastrzeżeń do działania sprzęgieł - model działa doskonale bez ich usuwania.
5. Ktoś zarzucał brak zachowania skali między koparką, a wywrotką ze względu na zbyt dużą kabinę. Według mnie różnica jest bardzo niewielka. Kabina w koparce nie jest nawet zbliżona w skali do minifiga - w środku są 2 małe fotele, a nie jeden duży. Problemem są za to barierki i drabinki - dużo za duże w stosunku do reszty. Pewnie kawałki grilla 2x1 by lepiej wyglądały zamiast obecnych drabinek. Barierek mniejszych się raczej zrobić nie da.

Podsumowanie:
Model raczej dla starszych, którzy docenią działanie mechanizmów, wykażą się cierpliwością przy budowaniu (aby były odpowiednie luzy na każdej zębatce) i obsłudze oraz precyzją przy manewrowaniu :) To bardziej pułkownik niż model do zabawy (całość pracuje raczej zbyt wolno aby na dłużej zaciekawić dzieci).
Modeł spełnił wszystkie moje oczekiwania, a wręcz je przebił (wiele recenzji podkreślało, że kopanie nie działa jak trzeba - a okazało się, że wszystko działa dokładnie jak powinno)

Poniżej filmik z akcji jak model się sprawuje:


Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-03-17, 15:25 przez Anomander, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ