Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
42053 Volvo EW160E
Autor Wiadomość
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-23, 13:44   42053 Volvo EW160E


Recenzja 42053 Volvo EW160E

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok premiery: 2016
Liczba klocków: 1166
Spis cześci: Brickset
Cena: MSRP: 119.99$, Polskie sklepy: ok. 360 PLN, Allegro: ok. 350 PLN

Właściwie to nigdy nie recenzowałem zestawu na licencji, więc może najpierw zapoznajmy się z maszyną która była wzorem dla tego zestawu?Volvo EW 160E jest najnowszą wersją maszyny z linii 160, którą można skonfigurować wedle własnych potrzeb (koła, ramię, organy robocze, kabina, podwozie). Wersję zestawową można chyba nazwać wersją do przeładunku materiałów, ponieważ ma podnoszoną kabinę oraz chwytak łyżkowy (a podwozie ma podpory oraz lemiesz oraz koła balonowe). Co nie zmienia faktu że w instrukcji znajduje się to zdjęcie:I pokazuje maszynę skonfigurowaną inaczej niż to co dostajemy w zestawie :)

Co do wymiarów, nigdzie nie jest podana skala, ale bazując na rysunkach Volvo (i przyrównując do kół i kabiny) wychodzi na to że zestaw jest zbudowany w skali około 1:18. Jeśli chodzi o odstępstwa od wymiarów (niewielkie, stud w tą czy w tamtą aż tak dużej różnicy w tym wypadku nie robi), to biorąc pod uwagę jak bardzo skaszanione proporcje miało L350F, ten zestaw to prawie idealny model redukcyjny ;)No to czas na zestaw:

Opakowanie i instrukcja

Pudełko otwierane dwustronnie, o wymiarach 37x35x9cm. Front pokazuje model główny na tle, hmm, budowlanym. Tył informuje o możliwości zbudowania modelu alternatywnego, pokazuje funkcje modelu oraz możliwości rozbudowy o elementy zestawu 8293.Instrukcja jest grubą, solidnie sklejoną książką. Nie ma problemu z odróżnieniem czarnego od ciemnoszarego, jak zdarzało się kilka lat wstecz. Naklejki są zapakowane razem z nią w foliowy worek, wydaje się to odpowiednim zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniem.
Z racji tego że dorobiłem się skanera, mam też skan naklejek. Wygląd modelu w dużej mierze bazuje na ich zastosowaniu, ale to tym trochę później.Pierwsze co rzuca się w oczy po otworzeniu instrukcji to to że nie ma nic o numeracji worków i budowania wedle ich kolejności. Żaden worek (a jest ich 12, plus kilka mniejszych w środku) nie ma numeru. Wysypujemy wszystko i budujemy. Informacji o krwiożerczym dywanie też już nie ma. Łeee...
Instrukcja jest czytelna, podzielona w zasadzie na dwie części. Pierwsza to model główny, wraz z instrukcją dla operatora, a druga to modyfikacja o elementy zestawu 8293.Na ostatnich stronach znajduje się kilka reklam innych zestawów z serii Technic oraz spis części. Standard.

Klocki

Po otwarciu pudełka wysypuje się z niego 12 dużych worków (węże pneumatyczne oraz siłowniki z pompkami i zaworami są pakowane osobno!) oraz cztery opony luzem.W tym zestawie pojawia się nowy element z linii Pneumatic V2, duża pompka ręczna. Różni się w zasadzie wszystkim od pompki stosowanej do tej pory:Pracuje nieco płynniej, wydajność jest chyba identyczna. No i bez problemu można ją teraz montować do liftarmów. Oprócz niej dostajemy dwa duże siłowniki, jeden mały oraz pompkę 6L. I trochę węży, przyciętych na wymiar. Ten zestaw to obecnie najlepsza paczka pneumatyki jaka pojawiła się od czasu 8455 (kto wie, może kiedyś będzie flagowiec ze zbliżoną ilością pneumatyki?)

Pozostałe ciekawe klocki z tego zestawu pojawiły się już wcześniej, ale w innych kolorach. Panel Curved 3 x 6 x 3 występuje tu w kolorze czarnym (5 sztuk, siedzenie w kabinie i kuper), a Hero Factory Weapon Barrel with 2 Pin Holes and 3 Axle Holes w jasnoszarym (3 sztuki, wszystkie idą do kompresora).I teraz ciekawostka:
Panel 11x3 w kolorze żółtym istnieje co najmniej od 2009 roku, kiedy to został użyty w pierwszym prototypie Unimoga (późniejszy 8110), ale dopiero teraz pojawia się w sprzedaży.Szkoda że w zestawie jest tylko jedna sztuka :(

Co do innych elementów, mamy tutaj axle w obu wersjach kolorystycznych (tzn nieparzyste żółte/jasnoszare oraz parzyste czarne/czerwone) Mogliby sobie dać spokój z takim mieszaniem, bo halfpiny też występują w dwóch kolorach). Ale z drugiej strony lepsze to niż czerwone axle wystające z żółto-czarnego modelu.

Jak na zestaw Technic mający ponad 1100 elementów znajdziemy w nim zaskakująco mało kół zębatych. Całe cztery, przy czym dwa służą jako pokrętła od skrętu i unoszenia kabiny. Dodatkowo jest tutaj nowa obrotnica oraz rack 1x7.

Jeśli chodzi o zawsze potrzebne elementy w większej ilości, to dostajemy:

x 21
x 30
x 31

Jak na zestaw liftarmowy, jest tu bardzo dużo klocków dedykowanych modelom ze studami. Praktycznie wszystkie lądują na ramieniu, nadając mu kształt. No i po szesnastoletniej (!) nieobecności w kolorze czarnym powraca ten element:Po 14 latach pojawia się ten element:W kolorze pomarańczowym. Dodatkowo po raz pierwszy w kolorze pomarańczowym dostajemy 3 flexy o długości 8 studów.

Z racji tego że worki nie były numerowane, pierwszy raz posortowałem klocki przed budowaniem. I budowało się bardzo fajnie i szybko (5 godzin, z przerwą na kolację i łażeniem co kilkanaście kroków w instrukcji aby zrobić zdjęcie).To teraz czas coś z tej kupki części zbudować.

Modele

Model główny to koparka kołowa z chwytakiem łyżkowym. Budowę zaczynamy od przedniej osi:Następnie budujemy resztę ramy i podporyWkrótce po nich pojawiają się obrotnica i lemiesz:Następnie na obrotnicy ląduje tylna cześć wieży wraz z zaworami. Jeśli się dobrze przyjrzycie, to zobaczycie że zawory są zamocowane na jednym zielonym liftarmie 1x13. To jedyny zielony klocek w tym zestawie i chyba ma udawać jakiś element silnika.Następnie budujemy ramię. Pojawiają się też pierwsze naklejki:I osadzamy je na ramie. W tym momencie wszystkie węże są już na swoich miejscach, jeden niebieski nie jest póki co nigdzie wpięty, ponieważ czeka na pojawienie się małej pompki...... która jest zamocowana do panelu 3x11 oraz tych okrągłych elementów:To praktycznie gotowy kompresor, który może zostać opcjonalnie połączony z silnikiem M. Wystarczy go wcisnąć na te trzy wystające axle:Następnie dobudowujemy do ramienia chwytak i łączymy go z układem pneumatycznym:Prawie koniec. Została kabina oraz kilka pokryw. Ale najpierw mechanizm od unoszenia kabiny:Sama kabina to małe liftarmowe dzieło sztuki, w życiu bym nie pomyślał że będę się zachwycał kabiną z zestawu, ale tutaj naprawdę przyłożono się do wyglądu. No i kabina jest zbudowana na parzystą szerokość, co nie jest takie powszechne przy budowie z liftarmów. Budowę zaczynamy od fotela, który nie jest niebieski ani zbudowany z trzech liftarmów na krzyż (co było powszechne w zestawach Technic)I następnie dobudowujemy resztę:Nawet podłoga nie ma dziur (dziury w liftach się nie liczą :D ):Dodajemy dwa axle 4 ze stopem i mamy zamocowaną kabinę:Cały model jest budowany w nieco dziwny sposób, to co dzieje się dookoła pompki można nazwać bałaganem (albo budowaniem we wszystkie strony). Za to spodobało mi się bardzo to rozwiązanie, zastosowane po obu stronach modelu do dopięcia bocznych pokryw:Pod dodaniu panelu dopchnięcie zwykłej ośki skończyłoby się dużymi problemami przy próbie rozbiórki modelu (albo dodaniu silnika, bo to właśnie z lewej strony należy go wkładać). A tak wystarczy odciągnąć do tyłu te dwa liftarmy i wszystko się elegancko rozpina.

A sam panel wygląda tak:Teraz zacznę narzekać na naklejki. W tym kroku należało nakleić trzy naklejki na trzy różne elementy tak aby zgadzał się wzór. Kleiłem to dwa razy, bo za pierwszym się nie zgrało :/

Tak wygląda pokrywa która ląduje na górze wieży, zaraz za kabiną:A tak barierki i lusterka:A po dodaniu kół (i wkładek zrobionych z round plates i kafli) mamy gotowy model:Funkcje

Zacznijmy od podwozia, która ma dwie manualnie obsługiwane rzeczy.

Lemiesz:Może być zablokowany w dolnej pozycji poprzez dociśnięcie tej szarej dźwigni, niestety zdarza się że pod ciężarem modelu całość się składa i model opada na koła. Chyba można było to lepiej zaprojektować.

Podpory:To funkcja która najbardziej mi nie pasuje w tym zestawie, ponieważ ma niewiele wspólnego z dotychczasowymi rozwiązaniami. Na plus należy zaliczyć to że gdy podpory są rozłożone nie mają problemu z utrzymaniem modelu w górze, a ich wytrzymałość jest w zasadzie ograniczana wytrzymałością samego plastiku, bo są zablokowane w pozycji z której się same nie złożą. Na minus niestety należy zaliczyć sposób ich rozkładania. Trzeba lekko unieść ręką tył modelu, a następnie wprowadzić ciemnoszare ramiona w wycięcia w podporach. Nieco rozczarowujące.Podnoszenie kabiny bazuje na przekładni ślimakowej, działa płynnie i dobrze. Naprawdę miłe urozmaicenie w jakby nie patrzeć zwykłej koparce. Po podniesieniu kabiny widać niestety (?) pneumatykę schowaną wewnątrz:Kabina po podniesieniu znajduje się w odległości mniejszej niż stud od ramienia:Koparka posiada trzy funkcje pneumatyczne, sterowane zaworami znajdującymi się w tylnej części wieży:Całość jest zasilana jedną pompką ręczną, a węże zajmują znaczną część przestrzeni w wieży:Zasięg pracy ramienia jest bardzo dobry, nawet można ładować coś stojącego poniżej:Sam zestaw wydaje się bardzo dobrą bazą pod własne przeróbki (inne ramię, wymiana kół itd).


Kompresor i 8293

Bawialność tego zestawu można zwiększyć poprzez dodanie elektrycznie napędzanego kompresora oraz świateł z zestawu 8293. Wystarczy do tego pojemnik na baterie, silnik M i światła LED. Cała reszta jest gotowa, ale podwozie wymaga przebudowy:

Zaczynamy od zdjęcia wieży z podwozia:A skoro mamy wieżę osobno, to pokażę wam jak zabezpieczono kable przed ukręceniem:Ten czarny dinks blokuje się o dwa klocki w podwoziu, przez co wieża obraca się maksymalnie o kąt 347 stopni. O ile jest to zrozumiałe w przypadku opcji zmotoryzowanej, to podstawowa mogłaby się bez tego obyć.

Następnie demontujemy środek ramy i jedne schodki, następnie rozbierając je do ostatniego klocka:Teraz czas na światła. Nawet element do zamocowania bricka łączącego przewody od LEDów jest od początku obecny:Klocki pochodzące z ramy dodajemy do battery boxa:A następnie łączymy go z ramą i wtyczkami i dobudowujemy resztę:Aby wprawić kompresor w ruch (i jednocześnie włączyć światła) należy przesunąć włącznik na battery boxie. Jest to ułatwione przez kilka klocków które są przedłużeniem włącznika.A tyle klocków zostaje po zmotoryzowaniu:Oczywiście zestaw Technic najlepiej wygląda w ruchu, dlatego zapraszam do obejrzenia filmu Sariela (funkcje od 15:30):
Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolony z tego zestawu, jednak kilka zgrzytów się znajdzie:Ramię mimo zastosowania elementów systemowych wygląda na niedokończone, jakby na ostatnim etapie produkcji ktoś postanowił zaoszczędzić na kilku skosach.

Zestaw bardzo mocno bazuje na naklejkach, w zasadzie cały tył wieży to 7 naklejek. I naklejanie ich to była największa mordęga podczas budowania. Ktoś kto postanowił aby dodawać 7 naklejek w momencie kiedy model jest prawie skończony powinien dostać po uszach. Skończyło się na tym że wziąłem model między kolana i po kolei naklejałem naklejkę po naklejce.Dlatego dam wam radę. Gdy będziecie przy kroku 162, przeskoczcie na stronę 196 i zobaczcie gdzie trzeba te naklejki dodać.

Nie do końca mi też pasuje ten pomarańcz do żółtego, ale skoro prawdziwe maszyny Volvo mają teraz pomarańczowe barierki, to jestem w stanie się z tym pogodzić :)

Już dawno nie byłem tak zadowolony po zbudowaniu zestawu, w zasadzie pomijając te drobnostki wymienione wyżej jest to bardzo dobrze zaprojektowany model. Mogę szczerze polecić jego zakup każdemu kto choć trochę interesuje się Technicami, a jeśli ktoś się nie interesuje to jest dobry moment aby zacząć. Pneumatyka jak zwykle daje rade, cenowo zestaw będzie bardzo przystępny, a i model B zapowiada się całkiem ciekawie. No ale o tym innym razem, jak instrukcje będą dostępne :)


Za

 • Pneumatyka
 • Wygląd
 • Cena


Przeciw

 • Naklejki
 • Podpory
 • Eee, w zestawie mogłaby być dodatkowa, zwykła łyżka?


Model B

Model alternatywny to ładowarka Volvo L30G. Instrukcja do jej zbudowania jest dostępna tylko w formie PDFa. Ogólnie doceniam fakt że model alternatywny to też Volvo i przynajmniej nie trzeba się zastanawiać czy ta maszyna istnieje naprawdę (tak jak to było w przypadku 42030):I wracamy do L30G. Jest to najmniejsza z kompaktowych ładowarek jakie ma obecnie w ofercie Volvo. Charakteryzuje się wysoką zwrotnością, osiami portalowymi oraz doskonałą widocznością z kabiny. Model ma tylko tą pierwszą właściwość ;)
Ciekawostką jest to że zarówno L30G, jak i EW160 są produkowane w tej samej fabryce w Niemczech.(Przy okazji mały eksperyment - zamiast miniaturek z BSa, miniaturki 500px. Lepiej?)


A z racji tego że w zestawie nie ma sensownej łyżki, model alternatywny ma widły. O coś w ten deseń (z dodatkowym chwytakiem):Zaczynamy od obrotnicy i dwóch zębatek:Następnie dodajemy pompkę i pierwsze węże:

Ramię wykorzystuje dwa duże siłowniki, a jego budowę zaczynamy od prawej strony:
Łączymy go z ramą i dodajemy kolejne węże. I mały siłownik. I kolejne węże (i lewą stronę ramienia):

Pojawiają się pierwsze naklejki (ale to w zasadzie dwa kafle 1x6 użyte też w modelu A):


Drugi zawór póki co będzie sobie wisiał na wężach:Zaczynamy budowę kabiny od przodu i kierownicy:A potem dodajemy fotel (powinien mieć naklejkę z modelu A, ale nie chciało mi się wyciągać fotela z koparki, a arkusz z drugiego zestawu jest nieruszony :) )


Kolejne kroki to budowa obu strony kabiny:


Dodajemy trochę detali, jak słupki, lusterka, lampy na dachu i wycieraczkę:Przechodzimy na tył. I... budujemy coś. Chyba atrapę silnika i przyległości:Dwie strony zderzaka są zbudowane pod kątem:
I pokrywa silnika. Jeśli nakleiliście naklejki na model A, tutaj niestety trzeba je zerwać z dwóch paneli 11x3 i nakleić te dla modelu B. Plus tych naklejek jest taki że zamiast jednej dużej nakleja się trzy mniejsze, przez co łatwiej je ułożyć równo:
Następnie dodajemy prawe i lewe nadkola, oraz kilka naklejek:
Prawie koniec, zostały tylne osie:
I widły. Najpierw składamy prawą stronę:I zakładamy na ramię:Dodajemy lewą stronę oraz chwytak i mamy gotowy model:Ale nie jest to koniec budowania. Z racji tego że zostało jeszcze dużo liftarmów, budujemy kilka cosi:Można te cosie wozić na widłach:Potem budujemy dwie kratownice:Je też można wozić na widłach:A potem połączyć dwoma cosiami;I to też można przewozić na widłach...Gotowy model:


Model prezentuje się bardzo dobrze. Chyba?

Działa tak:Jeśli chodzi o wymiary to jest za szeroka o dwa study (powinna mieć 13s, a ma 15s). Długość mniej więcej się zgadza, przy czym ramię jest dłuższe niż w oryginale (wszystko przez siłowniki). A skoro o siłownikach mowa, omówmy sobie funkcje.

Ładowarka ma dwa obwody pneumatyczne, których największą bolączką jest długość węży. Wszystkie są za długie, co powoduje że te od wychyłu wideł wystają ponad ramieniem, a te od podnoszenia szorują po podłożu. Nie lepiej jest pod kabiną, ponieważ gdzieś te nadmiarowe centymetry trzeba było upchnąć (jak się przyjrzycie to na niektórych zdjęciach widać że zawory są lekko wypchane na zewnątrz właśnie przez te węże). Cóż, można by je przyciąć, ale wtedy byłyby za krótkie do budowy EW160E :)

Obsługa zaworów nie sprawia problemów, ponieważ znajdują się po bokach kabiny.Zakres pracy ramienia jest bardzo dobry, ale wideł już nie bardzo. Wszystko przez to że mały siłownik jest krótki, a z tego co mówił Milan (który zaprojektował model alternatywny) projektantom trochę zajęło takie dostosowanie długości ramienia i cięgieł aby wszystko dobrze pracowało. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej:

Cały układ pneumatyczny jest zasilany duża pompką. Najlepiej pompować ją kciukiem, trzymając tył ładowarki dłonią od spodu. Próba pompowania od góry kończy się unoszeniem przodu ładowarki, bo pompka jest za tylną osią. Pompka odwzorowuje rurę wydechową, a kilka okrągłych płytek i kafli filtr powietrzaSam chwytak razem z widłami zasługują na osobną wzmiankę, ponieważ jest trochę niedopracowany. Pokrętło do jego zamykania jest nad widłami, lepiej sprawdziłoby się gdyby było za nimi. Zakres ruchu chwytaka jest całkiem niezły:

Układ skrętu bazuje na obrotnicy i działa dobrze (i tylko ona trzyma razem dwie połówki ramy):
Jeśli chodzi o dodatkowe detale, to pod tylna klapą znalazło się miejsce na atrapę silnika i przyległości:Klapa jest ciekawie zamocowana, ponieważ wisi na podwójnym zawiasie:Kabina jest całkiem dobrze odwzorowana, aczkolwiek ma według mnie za dużo liftarmów, które wypełniają przestrzeń w jej wnętrzu (pamiętacie tą dobrą widoczność z kabiny? ;) )Podoba mi się użycie flexów w celu zarysowania krawędzi szyb, oraz to że model ma wycieraczkę na przedniej "szybie".

Podsumowanie:

Model jest wart uwagi, każdy kto kupił ten zestaw powinien go zbudować, ponieważ ma kilka ciekawych rozwiązań. Na pewno wyróżnia się pozytywnie na tle modeli alternatywnych w innych zestawach Technic (Claas...) ponieważ jest dobrze zbudowany, działa i wygląda.

I na koniec zdjęcie modeli A i B:
Za

 • Działa dobrze
 • Wygląd
 • Też Volvo


Przeciw

 • Niektóre naklejki trzeba zdzierać (albo nie naklejać wcale)
 • Węże są za długie
 • Eee, w zestawie mogłaby być dodatkowa, zwykła łyżka dla ładowarki?To został jeszcze "model alternatywny" Claasa...
_________________
m1longer.com
Ostatnio zmieniony przez M_longer 2016-08-05, 23:36, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
Bricksley 


Wiek: 29
Dołączył: 30 Mar 2005
Wpisy: 155
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2016-07-23, 14:11   

Dzięki za ręckę z fotkami, jakoś bardziej takie preferuję. Wcześniej myślałem, że to będzie tylko dobry zestaw z pneumatyką, ale widzę projektanci się postarali.

M_longer napisał/a:
chwytak łyżkowy

Chwytak łupinowy ;)

M_longer napisał/a:
Nie do końca mi też pasuje ten pomarańcz do żółtego, ale skoro prawdziwe maszyny Volvo mają teraz pomarańczowe barierki, to jestem w stanie się z tym pogodzić :)

Fajnie że to zauważyłeś, bo nie mogę słuchać tych narzekań na pomarańczowe barierki.

Kabina operatora a zwłaszcza fotel faktycznie jak na Technic bardzo ciekawie i szczegółowo zrobiona. Co do smaczków to nie wiem czy zauważyłeś, ale projektant nawet odwzorował tylną kamerę ułatwiającą pracę operatorowi. Przezroczysty round plate na tej fotce: http://www.brickshelf.com...ts/42053/59.jpg

Szkoda tylko trochę tego niedokończonego ramienia, ale i tak ją kupię :)

Fajnie, że blueprinty dorzuciłeś :)
_________________
Pozdrawiam, Bricksley :)
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-23, 14:19   

Bricksley napisał/a:
Co do smaczków to nie wiem czy zauważyłeś, ale projektant nawet odwzorował tylną kamerę ułatwiającą pracę operatorowi. Przezroczysty round plate na tej fotce:

Wyobraź sobie że sam ją tam zamocowałem :P
_________________
m1longer.com
 
 
 
Bricksley 


Wiek: 29
Dołączył: 30 Mar 2005
Wpisy: 155
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2016-07-23, 14:25   

M_longer napisał/a:
Wyobraź sobie że sam ją tam zamocowałem :P

Oj tam, nie każdy zwraca uwagę na to co i jak składa :P
_________________
Pozdrawiam, Bricksley :)
 
 
 
A.Brickovsky 
one helluva stud


Wiek: 34
Dołączył: 01 Lis 2015
Wpisy: 178
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2016-07-23, 23:26   

Recenzja pierwsza klasa, jak i sam zestaw. Dopracowany wygląd, nowa pneumatyka i rozsądna cena. Jak tu nie brać?

Czy BWE też będziesz recenzował?
_________________
Alonzo Brickovsky says hello!
 
 
 
Biedrus 
VIP
The Old Hunter


Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2015
Wpisy: 1327
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-07-23, 23:36   

Przekonałeś mnie M_longer tą recenzją do zakupu w 100 %.
A.Brickovsky napisał/a:
Dopracowany wygląd, nowa pneumatyka i rozsądna cena. Jak tu nie brać?


No właśnie, kupujemy !
_________________
klockowywir.pl
Najtańsze zabawki!!!
Ostatnio zmieniony przez Biedrus 2016-07-23, 23:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-24, 00:07   

A.Brickovsky napisał/a:
Czy BWE też będziesz recenzował?

Nie. Brzydka jest :)

A tak na serio, BWE nie ma nic co by mnie interesowało, poza tym mój budżet klockowy właśnie się wyczerpał. Rozpakowałem Claasa, zrobiłem kilka zdjęć klocków póki co (już dla samych opon warto było go kupić, świetne są), właśnie kończę sortować klocki, ale budowanie zacznę chyba jutro, bo żona poszła spać i kazała lampy wyłączyć :)

Biedrus napisał/a:
No właśnie, kupujemy !

To kupujcie. Ale załatwcie sobie czarne panele 11x3 jeśli będziecie chcieli zrobić model B, bo z mojej wstępnej analizy wynika że trzeba rwać naklejki właśnie z tych paneli.
_________________
m1longer.com
 
 
 
Biedrus 
VIP
The Old Hunter


Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2015
Wpisy: 1327
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2016-07-24, 05:38   

M_longer napisał/a:
To kupujcie. Ale załatwcie sobie czarne panele 11x3 jeśli będziecie chcieli zrobić model B, bo z mojej wstępnej analizy wynika że trzeba rwać naklejki właśnie z tych paneli.


Na szczęście u mnie naklejki są "be" :)
_________________
klockowywir.pl
Najtańsze zabawki!!!
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-24, 16:37   

Biedrus napisał/a:
M_longer napisał/a:
To kupujcie. Ale załatwcie sobie czarne panele 11x3 jeśli będziecie chcieli zrobić model B, bo z mojej wstępnej analizy wynika że trzeba rwać naklejki właśnie z tych paneli.


Na szczęście u mnie naklejki są "be" :)

Podobnie jak wyciąganie baterii z Volvo z boxem. Potrzebowałem baterii do Claasa, okazuje się że wymiana baterii w tym Volvo już taka fajna nie jest, bo trzeba znowu demontować pół podwozia. Jakoś wcześniej o tym nie myślałem. Możecie sobie dopisać minus do listy.
_________________
m1longer.com
 
 
 
bart_ilo 
VIP

Wiek: 26
Dołączył: 14 Maj 2015
Wpisy: 1420
Skąd: Iłowa
Wysłany: 2016-07-24, 18:52   

Świetna recenzja. Bardzo szczegółowa.
Co do modelu, to mi się podoba. O wiele lepszy od BWE. Gdybym zbierał Technic to zapewne bym kupił :)
_________________
Moja galeria zdjęć
 
 
 
legosamigos 
VIP


Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2012
Wpisy: 3435
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-07-24, 22:30   

Dzięki za kolejną część informacji o tym zestawie. Oczywiście zamówiłem go przy wspólnym zakupie u Ontka, ale okazałeś zdjęcia oryginału i zauważyłem, że Lego chyba przeoczyło bliźniacze koła? Wiem, że pogrubiło by to cały model, ale skoro Lego stara się odwzorować realną maszynę, to niech robią to dokładniej. Zgodzę się z Tobą, że na in minus, to za duża ilość naklejek, imitująca np. tylne światła. Tak jak wspomniałem przy recenzji Sariela, jeśli ktoś z kolekcjonerów będzie chciał mieć model A i B albo znudzi mu się model A i będzie chciał się pobawić modelem B, będzie musiał odkleić strare naklejki, wyrzucić do kosza i nakleić nowe. Albo kupić 2 modele. Bez sensu. Dodatkowo na in minus nie bardzo kolorystycznie pasuje mi ta niebieska pneumatyka do żółto-czarnej konstrukcji. Zdecydowanie lepsza byłaby pneumatyka żółta lub czarna. Czy mała ilość zębatek w takim zestawie, wg ciebie, to na korzyść, czy raczej na niekorzyść?
_________________
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2016-07-24, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-24, 22:32   

legosamigos napisał/a:
zauważyłem, że Lego chyba przeoczyło bliźniacze koła? Wiem, że pogrubiło by to cały model, ale skoro Lego stara się odwzorować realną maszynę, to niech robią to dokładniej

Ale ja na samym początku wkleiłem filmik w którym widać że są dwie opcje dotyczące kół, balonowa (jak w zestawie) i podwójna.
legosamigos napisał/a:
Tak jak wspomniałem przy recenzji Sariela, jeśli ktoś z kolekcjonerów będzie chciał mieć model A i B albo znudzi mu się model A i będzie chciał się pobawić modelem B, będzie musiał odkleić strare naklejki, wyrzucić do kosza i nakleić nowe. Albo kupić 2 modele.

Powiem Ci dokładnie co trzeba odklejać jak pojawią się instrukcje do modelu B, ale jak już wcześniej napisałem póki co wystarczą dwa czarne panele 11x3 i nie trzeba niczego rwać.
_________________
m1longer.com
 
 
 
legosamigos 
VIP


Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2012
Wpisy: 3435
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-07-24, 22:37   

A faktycznie, nie obejrzałem filmu, tylko przystąpiłem od razu do czytania recenzji :)
_________________
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
 
 
 
 
M_longer 
VIP


Wiek: 31
Dołączył: 29 Wrz 2007
Wpisy: 5330
Skąd: Lubin
Wysłany: 2016-07-24, 22:44   

legosamigos napisał/a:
A faktycznie, nie obejrzałem filmu, tylko przystąpiłem od razu do czytania recenzji :)

To w recenzji Claasa obejrzyj też filmik :P
_________________
m1longer.com
 
 
 
wallyjarek 


Wiek: 37
Dołączył: 24 Paź 2013
Wpisy: 1187
Skąd: Poznań / Limerick - Irlandia
Wysłany: 2016-07-24, 23:48   

Mnie tez namówiłeś do zakupu. Jeszcze kilka dni i wejdę w posiadanie taniej pneumatyki dla początkujących (moim zdaniem).
_________________
Wallyjarek Facebook
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 12