[MOC] Land Rover Defender 90

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Land Rover Defender 90

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 59s / szer. 28s / wys. 35s
Waga: 3.24 kg
Zawieszenie: osie pływające
Napęd: 2 x PF XL przez 4-biegową skrzynię biegów i centralny dyferencjał na wszystkie koła
Silniki: 2 x PF XL, 1 x PF L, 2 x PF M, 1 x PF Servo

Model który chciałem zrobić do dawna, dla uczczenia oryginalnego Defendera który właśnie w tym roku wyszedł z produkcji po 33 latach. Defendera zaczęto produkować w 1983, gdybym urodził się tydzień później, bylibyśmy rówieśnikami, stąd mój sentyment :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WHtn9xQWeFM[/youtube]

Oryginalny Defcio to legenda i każdy kto ma choć trochę do czynienia z offroadem dobrze go zna, więc nie będę się rozpisywał. Wybrałem wersję 90 a nie 110 żeby zaoszczędzić na masie, i dlatego że byłem w stanie zmieścić się z całą mechaniką w krótszym podwoziu. Podstawą do budowy i skalowania modely były opony Rock Crusher X/T 1.9", które wraz z tanową budą czynią z tego być może mój najdroższy model (ała). Jak na ironię akurat kiedy skończyłem model, był już nowy Lego Claas Xerion z oponami tej samej wielkości...

Od strony technicznej podwozie to dwie osie pływające przypięte po dwóch stronach mojej sekwencyjnej 4-biegowej skrzyni biegów. Skrzynię z wałem napędowym łączy centralny dyferencjał który można zdalnie zablokować za pomocą pneumatyki - blokuje ona także dyfer w tylnej osi. Przednia oś niestety cierpi na brak miejsca - jak widać po wystającym Servie - stąd dyfer w niej zablokować się nie daje. Warto dodać, że ustawienie amortyzatorów na osiach jest inne z uwagi na rozkład masy - miękko z przodu, twardo z tyłu. Dla odciążenia kupra i dociążenia przodu zamontowałem zapasowe koło na masce, chociaż można je też założyć z tyłu. Całość napędzają dwa PF XLe zasilane z - uwaga - zaledwie jednej baterii 8878. Założyłem że przy dużej redukcji i zastosowaniu SBricków jedna bateria jeszcze wystarczy, i faktycznie wystarcza, tyle że przy bardzo ostrych podjazdach przygasają światła. XLe są sprzężone na sztywno knobami i napędzają skrzynię, w której biegi zmienia zdalnie PF Medium. W trakcie budowy testowałem system niezależnej regulacji zawieszenia z przodu i z tyłu, ale nie mieścił się on pod maską i w sumie dawał różnicę rzędu max 2 studów przy sporym zwiększeniu wagi i ogólnego poziomu komplikacji, więc sobie darowałem. Pod maską zmieścił się za to PF L z wyciągarką, również sterowaną zdalnie i zredukowaną tak żeby pasowała do tempa jazdy na 1-szym biegu. Jak widać na filmie, wyciągarka zdecydowanie się przydaje, szczególnie że jest przypięta bezpośrednio do ramy i tylko dlatego nie wypruwa z modelu całej maski :) Sterowanie odbywa się przez dwa SBricki które pozwalają również zdalnie kontrolować światła na dachu i na bull barze, oraz dodają kierunkowskazy stworzone za pomocą sekwencji.

Od strony estetycznej model jest, powiedziałbym, raczej dobry. Pozwoliłem sobie na trochę fantazji z tylnymi światłami bo w co drugim Defciu wyglądają trochę inaczej. Model nie ma niestety żadnego wnętrza poza kierownicą i środkowym lusterkiem - środek zajmuje skrzynia i masa kabli, a zamiast foteli jest bateria z jednej strony i SBricki z drugiej. W 110 pewnie pomieściłbym wszystko tylko ważyłaby tonę i nie jeździła w ogóle.

W terenie model sprawował się przyzwoicie, choć stosunek mocy do masy odbił się na jego prędkości. Jak widać na filmie, miękkie zawieszenie przedniej osi w połączeniu z wysokim tyłem źle wpływają na stabliność podczas zjazdów (czyt. są receptą na rolkę). Ogólnie w każdym rajdzie TrTr byłby ostatni, no ale za to ładnie wygląda a na dachu jest wybieg dla chomika :)

PS. Jak zawsze, podziękowania dla Auriego za profesjonalnie pochromowane klocki :)

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Fotki WIP:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3F0o5Y5oK0w[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2016-07-31, 15:23 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Iasafaer »

Pod względem estetyki jest dla mnie bezbłędny, jeden z lepszych wizualnie projektów jakie zrobiłeś, technicznie się nie wypowiadam bom żółtodziób :)

STING

#3 Post autor: STING »

Szczerze mówiąc to od godziny szukam szczęki po podłodze. Super!! Szkoda że bez instrukcji:(

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#4 Post autor: Biedrus »

Genialny, piękny, cudowny :)
Chyba twój najlepszy projekt jaki zbudowałeś. Gratuluje.
Ostatnio zmieniony 2016-07-31, 16:01 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#5 Post autor: sebanm »

Tak... estetyka powala.

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Ojek »

Wow

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#7 Post autor: Stelario »

Przeszkadza odsłonięty silnik i kabelki w kabinie. To koło na masce to jest chyba tylko po to żeby zasłaniać ten burdel w środku, bo jest szerokości okna, ciekawe co ten kierowca by widział oprócz opony.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#8 Post autor: OmenGda »

Stelario pisze:Przeszkadza odsłonięty silnik i kabelki w kabinie. To koło na masce to jest chyba tylko po to żeby zasłaniać ten burdel w środku, bo jest szerokości okna, ciekawe co ten kierowca by widział oprócz opony.
Popieram. Piękny jest a oponka by fajnie wyglądała na dachu albo z tyłu :-)
Szkoda, że nie jeździ :-P
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#9 Post autor: Kruk »

Noo przyznam że estetycznie bardzo udany model, w dobrym kolorze i z niezłymi detalami, naprawdę miło się patrzy na ten model. Technicznie jeździ dobrze, choć wydaje mi się że przednie koła za bardzo się wginają do przodu. Ogólnie gratulacje bo świetna praca, brawo. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Iasafaer
Posty: 281
Rejestracja: 2015-05-14, 20:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Iasafaer »

Kruk pisze:Noo przyznam że estetycznie bardzo udany model, w dobrym kolorze i z niezłymi detalami, naprawdę miło się patrzy na ten model. Technicznie jeździ dobrze, choć wydaje mi się że przednie koła za bardzo się wginają do przodu. Ogólnie gratulacje bo świetna praca, brawo. :)
No praca przednich kół jakoś nie powala. Cały film mnie to jakoś nurtowało. Jakby się miały zaraz rozjechać :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

Ślicznie wygląda. Świetne zdjęcia.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

tomek9210
Posty: 47
Rejestracja: 2014-06-24, 20:54
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: tomek9210 »

Świetny model! Ale gdzie jest zdjęcie podwozia? To najbardziej interesuje fanów Technic :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Podoba mi się mnóstwo detali i kolorystyka samego wozu. Nie podoba mi się natomiast te servo umieszczone z przodu i myślę, że mogło trochę to przeszkadzać przy jeździe w terenie, ale może się mylę. Koło zapasowe dałbym na tylne drzwi, bo faktycznie ogranicza widoczność. Co się stało, że auto dachowało? Wpadłeś w jakąś dziurę, czy źle skręciłeś kołami? A czego użyłeś jako podkład muzyczny?
Ostatnio zmieniony 2016-07-31, 19:11 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

legosamigos pisze:Koło zapasowe dałbym na tylne drzwi, bo faktycznie ogranicza widoczność.
Napisałem dlaczego jest z przodu.
legosamigos pisze:Co się stało, że auto dachowało? Wpadłeś w jakąś dziurę, czy źle skręciłeś kołami?
To też napisałem.
legosamigos pisze:A czego użyłeś jako podkład muzyczny?
Link jest w opisie video na YT.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Muszel »

Obserwowałem od dawna projekt na fb, mi się bardzo podoba. Jedyne co moim zdaniem razi to servo, znacznie mniej niż brak wnętrza.
Nie bardzo rozumiem na czym polega blokada dyfrów. Oglądałem fragment przełączania obu mechanizmów xx razy i dalej nie czaje. Mógłbyś to jakoś przybliżyć?
Pozdrawiam,
Piotrek

ODPOWIEDZ