[MOC] Land Rover Defender 90

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#61 Post autor: Sariel »

Pozwalam sobie odkopać temat żeby pokazać, że są ludzie którzy zamiast żebrać o instrukcje potrafią spiąć cztery litery i zadziwić. Pewien Niemiec spędził miesiące budując działającą kopię mojego Defcia wyłącznie na podstawie zdjęć i filmów, jest zachwycony tym jak jeździ i wstawił ją aktualnie na wystawę w sklepie LEGO w Riem Arcarden w Monachium. Szczerze, gdyby nie inne nalepki, inne opony i dodatki na felgach to sam miałbym problem żeby odróżnić od oryginału.

ObrazekDefender Offroad by Sebastian Sedlmeier, on Flickr

ObrazekTo small for the ShowCase by Sebastian Sedlmeier, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2018-01-04, 10:43 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2460
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#62 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:Pozwalam sobie odkopać temat żeby pokazać, że są ludzie którzy zamiast żebrać o instrukcje potrafią spiąć cztery litery i zadziwić.
Najlepsze podsumowanie. Z całej masy pytań o instrukcje do Lexiona 760 tylko dwóch gości poprosiło mnie o zdjęcia i podjęli się inżynierii wstecznej. Inna sprawa, że chyba już zaginęli w akcji :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#63 Post autor: Sariel »

Ja regularnie dostaję żądania o instrukcje nawet do czegoś co składa się z 20 klocków i jest pokazane na fotach z każdej możliwej strony, nie wspominając o ludziach którzy wysyłają bluzgi bo OŚMIELIŁEM się coś pokazać i nie dostarczyć OD RAZU gotowej instrukcji. Serio.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2460
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#64 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:Ja regularnie dostaję żądania o instrukcje nawet do czegoś co składa się z 20 klocków i jest pokazane na fotach z każdej możliwej strony, nie wspominając o ludziach którzy wysyłają bluzgi bo OŚMIELIŁEM się coś pokazać i nie dostarczyć OD RAZU gotowej instrukcji. Serio.
o_O

No to nieźle. Nie sądziłem, że to brnie aż tak daleko. Niestety buraków zwłaszcza w internecie nie brak.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#65 Post autor: Tranzystor »

Mi ostatnio jeden koleś wysłał prawie gotowy model LDD (zrobiony na podstawie kilku zdjęć WIP) mojego LTM1750 wierny w 95% + zrobiony na żywo, a inny koleś też zrobił kopię, ale już trochę gorzej mu wyszło. Tylko nie wiem czy się z tego cieszyć, według mnie to nienormalne.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2460
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#66 Post autor: eric trax »

Tranzystor pisze:Tylko nie wiem czy się z tego cieszyć, według mnie to nienormalne.
Ja uważam, że normalne i to bardzo zdrowa postawa. Jeśli komuś bardzo podoba się Twój model, że jest w stanie poświęcić swój czas i pieniądze na jego odtworzenie zamiast budować swój to ja uznałbym to za komplement. Zwłaszcza kiedy robi to w oparciu o dostępne materiały a nie z roszczeniową postawą żąda instrukcji by mieć wszystko na tacy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#67 Post autor: Żbik »

Ale wystawianie tego na wystawie to plagiat.

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#68 Post autor: krowkens »

Tu jest cały temat o tym

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#69 Post autor: Jellyeater »

Spójrzmy na to z innej strony. Przynajmniej jest na jakiejś wystawie. :-)

Co powiedzieć, o tych co budują w kółko modele SW? Ciężko powiedzieć, czy coś jest plagiatem czy MOCą. Bo wszystko takie podobne.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#70 Post autor: Sariel »

Ja z tym nie mam problemu. Gość się naprawdę narobił, i jasno mówi skąd wziął pomysł. Bez przesady, to model z klocków, nie patent na lek na raka.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#71 Post autor: Muszel »

Sariel pisze:Ja z tym nie mam problemu. Gość się naprawdę narobił, i jasno mówi skąd wziął pomysł. Bez przesady, to model z klocków, nie patent na lek na raka.
Zdrowe podejście. Ja np. mam w planach zbudowanie Twojego Mustanga. Zdjęć jest tyle, łącznie z tymi samego podwozia, że nie powinno być większych problemów.
Ostatnio zmieniony 2018-01-04, 12:50 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#72 Post autor: dmac »

Tranzystor pisze:inny koleś też zrobił kopię, ale już trochę gorzej
Hehe, jeden koleżka bardzo chciał skopiować działka z mojego X-winga, ale nie wiedział jak, więc powiercił dziury w małych felgach, żeby je spiąć fleksem :) . Jakby tego było mało, porobił dziury w tych fleksach, żeby poprzecznie wpiąć kolejne fleksy :D .
A ja nic nie wierciłem, bo to grzech.
I przyznaję, że czerpię z tego ciut złośliwą satysfakcję :D .

Ogólnie jednak, jeśli chodzi o kopiowanie MOC-ów ze zdjęć, to wszystko jest ok, póki ktoś:
a) nie zaczyna twierdzić, że "to mój pomysł, bo przecież zmieniłem 5% elementów" (czytaj: nie umiałem zmałpować na 100%)
b) nie próbuje sprzedawać swojej kopii jako własny model.

Obu wersji doświadczyłem na sobie i nie było mi przyjemnie.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Jimmy0071
Posty: 35
Rejestracja: 2012-05-10, 13:20
Lokalizacja: kadzidło/olsztyn
brickshelf: jimmy0071

 

#73 Post autor: Jimmy0071 »

dmac pisze:b) nie próbuje sprzedawać swojej kopii jako własny model.
Na OLX jest osoba, która buduję modele różnych konstruktorów i chce sprzedawać je, ewentualnie odsprzeda instrukcje (darmowe). I nic nie wspomina , że to praca kogoś innego, sprzedaje jak swoje.
Ostatnio zmieniony 2018-01-05, 13:23 przez Jimmy0071, łącznie zmieniany 1 raz.
Ty z kolegami wolisz pić niż z moją mama ciasto piec!!!

ODPOWIEDZ