[MOC] 1:13 Jelcz 315M - dźwig

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#136 Post autor: Maciej Drwięga »

Jerac pisze:chociaż ja osobiście użyłbym albo jakiejś karkołomnej konstrukcji... albo po prostu dużych, jednoczęściowych łuków.
Raczej karkołomna konstrukcja. Co jak co, ale nadkole Jelcza nie jest gładkie. Składa się z kilku załamań. Chętnie zobaczę Twój projekt live, w dowolnym kolorze :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#137 Post autor: dmac »

Monumentalny. Piękny. Super-wierny, jak na moje dyletanckie oko. Zachwycam się ramieniem i tymi wszystkimi pałąkami na wieży. Kształtem kabiny. No wszystkim, szczerze mówiąc :) .

Że spinacz w rurce? Bardzo dobrze! W prototypie mojego AT-ST też był spinacz, tyle że wsunięty do flexa, w relingu na dachu (polecam tę metodę - pozwala na bezpieczne gięcie flexa, bez ryzyka powstania brzydkich załamań; myślę, że w połączeniu z obróbką termiczną dałoby się nawet utrwalić dany kształt i wyjąć spinacz, żeby puryści nie marudzili ;) ).

Że nadkola nie gładkie? Panie i panowie, pozwolę sobie przypomnieć, że to są klocki Lego, a budowanie z nich to sztuka kompromisów. Na moje oko cheese slope'y spowodowałyby na przykład problem z otwieraniem drzwi, a wprowadzenie poprawki - całą lawinę kolejnych problemów. A krzywizna nadkoli jest moim zdaniem zupełnie zadowalający. Kogo kłują study, ten niech zmruży oczy ;) .

Że gumki czy nitki nie takie? No, to już argument poniżej pasa. Nie możemy tracić z oczu sensu budowania takich modeli, a sensem tym, moim nie tak znowu skromnym zdaniem, jest jak najwierniejsze odwzorowanie bryły, z zachowaniem możliwie największej liczby szczegółów. Dopóki gumki, nitki czy spinacze są tylko detalami do dyskretnego tuningu fenomenalnego modelu, nie będę się do nich czepiał. A kto się czepia, niech pierwszy zrezygnuje z własnoręcznie drukowanych naklejek ;) .

Maćku, nie waż się go rozebrać na części.
Niech stoi dumnie między tymi tam długimi amerykanckimi :) .
Niech się kojarzy z tymi beznadziejnymi czasami, na które przypadło nasze dzieciństwo.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#138 Post autor: Maciej Drwięga »

dmac pisze:Maćku, nie waż się go rozebrać na części.
Ale ja muszę, bo Adam prosił o fotki bebechów :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#139 Post autor: Sariel »

Kubrick pisze:Sa zolte. W dzwigu 8421 bylo ich kilka.
Cytuję: "Yellow - 128 in 17 sets" :P

Pytanie do Maćka: czy możesz powiedzieć ile mniej więcej waży bom z wieżą i jak osadziłeś obrotnicę żeby ograniczyć jej przechył? Może zerżnę jakiś pomysł do dźwigu ;)

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#140 Post autor: szarikm »

Maciej Drwięga pisze:
dmac pisze:Maćku, nie waż się go rozebrać na części
Ale ja muszę, bo Adam prosił o fotki bebechów :)
ale dopiero jak go puścisz w "Zjeździe na dziko" :buja: ;)
Ostatnio zmieniony 2007-11-05, 09:56 przez szarikm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#141 Post autor: Maciej Drwięga »

Nie mam pojecia ile wazy ramie i wieza. Nawet ciezko jest mi cos sugerowac. Przechyl wiezy ograniczylem zmieniajac nowy typ obrotnicy na stary, ktory duzo sztywniej dalo sie osadzic w ostoji dzwigu. To juz pomoglo i to znacznie. Druga rzecz to po prostu okrag z plaskich plytek o srednicy okolo 12 kropek. Teraz jedyny luz to rozczepiajaca sie obrotnica, ale trzeba sie postarac, aby to wplywalo na wyglad.
Minusy to spore tarcie, ale to akurat mnie nie zraza. Obrotnica napedzana jest silnikiem geared -> slimak na z24 -> z8 na obrotnice. Wystarczajaco mocne aby sobie dalo rade. Myslalem nad czyms na styl lozyska (np. z round brick 1x1 poziomo ulozonych) ale to nie mialo sensu.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#142 Post autor: Sariel »

I nie ma problemu z przeskakiwaniem z8 na obrotnicy? Bo mi się zdarzało, ale na obrotnicy nowego typu, podobnie jak zdarzyło mi się przeskakiwanie ślimacznicy, teraz eksperymentuję z obrotnicą objętą łańcuchem.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#143 Post autor: Maciej Drwięga »

Kiedy całość straci geometrię i wieża się zablokuje, to istotnie może to być problem. Cały mechanizm jest mocno powalony i z rozsądnym budowaniem nie ma wiele wspólnego. Nie miałem jednak do tej pory problemów większych. Rozwiązaniem może być napędzanie obrotnicy dwoma lub czterema z8. Nie ma bata aby wszystkie przeskakiwały ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
ImpreSariO
Posty: 608
Rejestracja: 2007-02-24, 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#144 Post autor: ImpreSariO »

WOW! Szczerze mówiąc to nie przepadam za tak dużą skalą ale twój Jelcz zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Nie wiem co powiedzieć. Doskonały to mało.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#145 Post autor: TruckeR »

Cytując Smyka (z tematu o Kubirckowym Scammelu) długośmy na ten dzień czekali. Efekt - niestety bez niespodzianki - jak zwykle rewelacyjny :) Jelcz jest bajeczny, te wszystkie detale.. no, bardzo mi się podobają. A najbardziej imponuje mi to, że jest na prawdę zrobiony z LEGO, a nie cały oklejony naklejkami, jak to się niektórym zdarza. Też takiego chcę... Chociaż nie, po co dwa takie same modele? Kółka już mam, konkretną cięzarówkę własciwie mam upatrzoną (też Jelcz, tylko nowszej generacji), może kiedyś Ci dorównam :)

PS. Nie myślaleś może nad Starem 200 w 1:13?
Ostatnio zmieniony 2007-11-05, 17:34 przez TruckeR, łącznie zmieniany 2 razy.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#146 Post autor: Maciej Drwięga »

TruckeR pisze:Nie myślaleś może nad Starem 200 w 1:13?
Myślałem, ale kolejka jest długa. W tym tempie pokaże pierwsze szkice w 2009/2010 roku.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#147 Post autor: M_longer »

Skala 1:13 dla mnie, jako budowniczego, jest kompletnie nieznana, ale jestem pod wielkim wrażeniem...
Szczegółowości i wytrwałości w budowaniu :)
Gratuluję świetnego modelu.
Maciej Drwięga pisze:KW K100 wrecker
Holownik trzy czy czteroosiowy? :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#148 Post autor: Maciej Drwięga »

M_longer pisze:Holownik trzy czy czteroosiowy?
3
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#149 Post autor: M_longer »

No to czekamy na kolejny wspaniały model ;)

endrju

#150 Post autor: endrju »

Jest piękny, gratulacje! Najbardziej podoba mi się oczywiście dźwig i front kabiny - świetnie zachowane proporcje i wygląd reflektorów.

ODPOWIEDZ