60098 Heavy-Haul Train

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60098 Heavy-Haul Train

#1 Post autor: Iwona »

Obrazek
60098 Heavy-Haul Train
Seria: City
Rok premiery: 2015
Liczba klocków: 963 + 23 extra (wg bricklinka)
Liczba figurek: 5
Spis części:
BrickLink, BrickSet
Opakowanie: karton
Cena: S@H 749,99 PLN, Allegro ~670 PLN z przesyłką, bricklink MSIB ~530 PLN (bez kosztów wysyłki)

Opakowanie i instrukcja
Opakowanie to duży karton o wymiarach 58 x 38 x 11,6 cm utrzymany w tradycyjnej niebieskiej oprawie właściwej serii city. Na przedniej stronie znajduje się zdjęcie zestawu wraz z informacją, ile odcinków torów znajduje się w środku, jakiego wymiaru są tory po rozłożeniu oraz info, że w komplecie jest pilot PF. Na tylnej stronie widzimy zawartość kartonu – ile woreczków ma zestaw, co składa się na komplet power functions, modele wchodzące w skład serii trains, oraz scenki z życia zestawu. Jeden z dłuższych boków został przyozdobiony grafiką pokazującą pociąg oraz minifiga w skali 1:1, na drugim znajduje się informacja o potrzebie użycia 9 baterii AAA oraz standardowe ostrzeżenia. Na krótszych bokach są informacje o 8 zakresowym kanale łączności, 7 stopniowej szybkości pociągu oraz info, że baterii nie dołączono.
Instrukcja to sześć (!!...) książeczek w różnych rozmiarach.
-pierwsza (22 x 27,8 cm) liczy stron 84 i służy do budowy lokomotywy
-druga (19,9 x 12,4 cm) ma 40 stron i wskazuje, jak zbudować helikopter i wagon do jego przewozu
-trzecia (19,9 x 12,4 cm) posiadająca 32 strony umożliwia budowę wagonu do przewozu (chyba) węgla
-czwarta (19,9 x 12,4 cm) ma 44 strony i instruuje, jak zbudować koparkę wraz z wagonem do przewozu
-piąta (19,9 x 12,4 cm) HIT!! po prostu, całe 12 stron poświęconych budowie przejazdu
-szósta (22 x 27,8 cm) liczy stron64 i pozwala zbudować stację załadunku towarów
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klocki
Według bricklinka jest ich 963. Na uwagę zasługują wg mnie:
Obrazek Red Brick, Modified Facet 2 x 2,
Obrazek Pearl Dark Gray Minifig, Headgear Helmet Welding with Dark Blue Stripes on Black Visor Pattern
Reszta jest dość… zwykła… hmmm… im więcej klocków/zestawów człowiek ma na stanie, tym trudniej zachwycić się “zobacz jaki klocek!!”

Minifigi
W zestawie znajduje się 5 minifigów, 1 pani i 4 panów.
Pan nr 1 ma elegancką bluzę roboczą, która wystąpiła tylko w 5 zestawach, w produkcji od 2015 roku. Buźka jest popularniejsza, w latach 2012-2016 wystąpiła w 29 setach.
Pani nr 1 również ma bluzę będącą w produkcji od 2015 roku, zdążyła pojawić się w 8 zestawach. Buźka pojawiła się w 72 setach. Włosy z kaskiem (jakoś mi to połączenie nie leży) było w 5 zestawach. Pani w swojej postaci pojawiła się w 4 setach.
Pan nr 2 ma bluzę znaną z 19 innych setów i buźkę występującą w 26 setach.
Panowie 3 i 4 mają identyczne bluzy, które wystąpiły tylko w tym secie i w 60052. Buźka pana 3 to w sumie 14 setów, buźka pana 4 była w 23 zestawach.
Obrazek
Obrazek

Model główny
Budowa była bardzo przyjemna, to dopiero mój trzeci zestaw z serii pociągów, więc część rozwiązań konstrukcyjnych jest dla mnie nowa i dostarczyła mi przyjemnych wrażeń w czasie układania.
Woreczek nr 1 pozwala rozpocząć budowę lokomotywy. Oczywiście w kabinie maszynisty musi być kubek ;)
Przepraszam za jakość zdjęcia nr 1.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Woreczek nr 2 pozwala kontynuować budowę rozpoczętego modelu. Lokomotywa jest masywna, czerwień nadaje jej wyrazistości.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejny woreczek, 3 to elementy do budowy helikoptera i wagonu do jego przewozu. Niezbyt skomplikowany element zestawu. Ciekawie pomyślano o unieruchomieniu śmigła, ale kask niczym nie zabezpieczony ma tendencję do wypadania, szczególnie przy większych prędkościach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Woreczek nr 4 pozwala złożyć wagon do przewozu węgla (czy innych sypkich elementów). Utrzymany w brązowo szarej kolorystyce wyglądem mnie nie zachwycił, ale funkcjonalnością już tak. Po otworzeniu bocznych drzwiczek, zawartość całkiem sprawnie się wysypuje.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W woreczku nr 5 znajdziemy elementy do budowy ostatniego wagonu. Służy on do przewozu koparki. Koparka jest przyjemnym modelem, może trochę za prostym, ale funkcjonalnym. Wagon jest banalny, tylko mam jedno ale do niego. JAK wjechać na niego koparką??
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Woreczek 6 zawiera części do złożenia przejazdu. Jest on prosty, konkretny, tylko osobna instrukcja działa odstraszająco.
Obrazek Obrazek

Woreczki 7 i 8 mają części do budowy stacji rozładunkowej. Dźwig porusza się płynnie, podoba mi się jego tylna zabudowa. Brak płytki przy fragmencie gdzie można wysypać przewożone elementy, czy je ładować powoduje, że przy przenoszeniu modelu można się zapomnieć i efektownie rozsypać elementy (szczególnie jak się przenosi model ze stołu…)
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po budowie pozostało:
Obrazek

Model główny:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I „rodzinne” fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Porównanie wielkości lokomotyw:
Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Kolejny pociąg w mojej kolekcji, długo wyczekiwany, dał mi sporo radości przy układaniu. Na potrzeby recenzji przemeblowałam mieszkanie, bo o ile jeden pociąg dość łatwo sfotografować, o tyle rozłożenie większej ilości torów stanowi pewne wyzwanie. A jak już człowiek rozłoży tory, pociągi zaczną jeździć to jakoś tak ciężko przerwać i wrócić do rzeczywistości. Ktoś powiedział, że w pociągach jest magia, potwierdzam, ja ją znalazłam!

Za
  • po prostu pociąg :)
  • bawialność
  • estetykę


Przeciw
  • drogi :/

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#2 Post autor: bart_ilo »

Recenzja jak zawsze na najwyższym poziomie.
Mi również zestaw przy składaniu dał sporo radości. Świetny dodatek do miasteczka.
Według mnie minusem jest wagon z helikopterem. Zamiast tego lepszy byłby wagon np do transportu drzewa lub jakiś inny ładunek.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#3 Post autor: gmkkk »

bart_ilo pisze:Recenzja jak zawsze na najwyższym poziomie.
Mi również zestaw przy składaniu dał sporo radości. Świetny dodatek do miasteczka.
Według mnie minusem jest wagon z helikopterem. Zamiast tego lepszy byłby wagon np do transportu drzewa lub jakiś inny ładunek.
+1
Była seria świetnych wagonów około 2002 roku i mogli je wznowić w tym pociągu, efekt byłby dużo lepszy.

gienekk
Posty: 16
Rejestracja: 2015-11-01, 15:35
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: gienekk »

Zawsze miałem słabość do pociągów. Niestety, obecnie nie mam miejsca na takie zestawy :(
Recenzja bardzo dobra :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#5 Post autor: Maciej Drwięga »

To ja tylko dodam, że zestaw jest ciekawszy i bardziej bawialny w moim odczuciu, niż nieco starszy "z żółtą lokomotywą". Bawialność na poziomie tego "z niebieską lokomotywą".

Generalnie dzieciaki podzielają moją opinię w tym zakresie.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

To ja tylko dodam, że zestaw jest ciekawszy i bardziej bawialny w moim odczuciu, niż nieco starszy "z żółtą lokomotywą". Bawialność na poziomie tego "z niebieską lokomotywą".
Mnie on trochę przypomina 4565. W starszym dodatkowo była sprytna waga, w nowszym są ciekawsze wagony.

ODPOWIEDZ