[MOC] Wózek inwalidzki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Wózek inwalidzki

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Witam serdecznie!

Kiedy na EB zobaczyłem wózek inwalidzki concuzza i LXF-a, postanowiłem zbudować swoją wersję wózka. Ot prosta konstrukcja, która powstała w parę minut bez żadnych PF i innych fajerwerków :)

Galeria na BS

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatnio zmieniony 2016-10-19, 12:51 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Całkiem zgrabny. Ale mam jedno "ALE". On nie działa jak prawdziwy. A przynajmniej tak to wynika z filmiku. Prawdziwy prowadzisz z tyłu i skręca w zależności jak popchniesz, tu jak chcesz skręcić, to musisz ustawiać oba koła ręcznie. Może jakaś funkcja jak hamulec? Pewnie wózki takowe mają.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

No właśnie miałem kłopot z tymi przednimi kołami. Co do hamulca, to pewnie w prawdziwym wózku chyba jest jakiś hamulec, ale na tylne koła. Tak przypuszczam, ale może się mylę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#4 Post autor: Johan »

Bo pionowa oś obrotu przedniego koła przechodzi u Ciebie dokładnie przez środek tego koła, a powinna się znajdować przed nim. Jak w wózku sklepowym. Wtedy będzie poprawnie skręcał, teraz nie ma prawa.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#5 Post autor: Tranzystor »

Bo te małe kółka są źle zamocowane, powinny być przesunięte do tyłu względem pionowej osi obrotu, wtedy by się ustawiały zgodnie z kierunkiem jazdy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

No dobra, skoro tak piszecie, to spróbuję troszkę przebudować, póki jeszcze nie poszedł w rozbiórkę :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Durzy »

W prawdziwych wózkach to nie tyle jest hamulec co blokada na każde tylne koło osobno. Jest to bardzo ważne, aby wózek sam nie odjechał np. przy "parkowaniu" lub gdy ktoś chce wstać - co łatwe dla osoby jeżdżące na wózku nie jest. Ponadto podpórki pod stopy powinny się składać na boki, aby chory z np. niedowład jednej strony ciała mógł jedną stopę wygodnie trzymać, a drugą się odpychać od podłoża.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Durzy pisze:...Ponadto podpórki pod stopy powinny się składać na boki, aby chory z np. niedowład jednej strony ciała mógł jedną stopę wygodnie trzymać, a drugą się odpychać od podłoża.
No przecież składają się na boki
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#9 Post autor: CamelXP »

Tego użyj do zamocowania przednich kół:
Obrazek
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#10 Post autor: Kruk »

Dla mnie to w ogóle średni pomysł na MOC'a, choćby ze względów etycznych.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Durzy »

legosamigos pisze: No przecież składają się na boki
Ze zdjęcia to nie wynika, a na filmik nie mam w tej chwili netu.

Dla mnie to w ogóle średni pomysł na MOC'a, choćby ze względów etycznych
A dla mnie to genialny pomysł na MOC. Raz, że coś innego, dwa bardzo ważne urządzenie, techniczne mające spełnić konkretną funkcję. Jeszcze ciekawszy byłby zaawansowany wózek dla dzieci. Wiecie ile one potrafią mieć funkcji? A wszystko prawie bez zębatek!
Ostatnio zmieniony 2016-10-18, 19:35 przez Durzy, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Dzięki sugestiom Johana i Tranzystora poprawiłem i faktycznie przednie koła skręcają tak jak powinny. Jutro zrobię film i nowe zdjęcia
CamelXP pisze:Tego użyj do zamocowania przednich kół:
Obrazek
Nie pasuje. Musi być raczej ten liftarm
Obrazek
Durzy pisze:Ze zdjęcia to nie wynika, a na filmik nie mam w tej chwili netu.
...
A dla mnie to genialny pomysł na MOC. Raz, że coś innego, dwa bardzo ważne urządzenie techniczne mające spełnić konkretną funkcję. Jeszcze ciekawszy byłby zaawansowany wózek dla dzieci. Wiecie ile one potrafią mieć funkcji? A wszystko prawie bez zębatek!
To jak obejrzysz film, to zobaczysz, że podpórki i na stopy i pod łydki składają się na boki. Skoro wózek dziecięcy ma tyle funkcji, to możesz spróbować taki zbudować :)
Ostatnio zmieniony 2016-10-18, 19:03 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#13 Post autor: Biedrus »

Wygląda przekonująco i estetycznie. Co do funkcji , to nie wnikam w nie, ale zabawa wózkiem inwalidzkim chyba do przednich nie należy :)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Durzy »

Mam nadzieję, że pojawi się więcej ciekawych MOCy. Wózek dla dziecka może być naprawdę skomplikowany. Stelaż, który się składa do transportu, możliwość obracania górnej części o 360 stopni (wraz z blokadą), wysuwane rączki, hamulce, możliwość transformacji w spacerówkę (czyli taki dla większych dzieci, które siedzą). Upchnąć takie funkcje w możliwie małym modelu - to chyba byłoby dość ciekawe zadanie.

legosamigos, doczłapałem się do domu i obejrzałem filmik. Podniesienie podpórek niewiele daje, bo zostaje rama. Gdyby ktoś miał się odpychać nogą od podłoża to brakłoby mu miejsca. Na zdjęciu tego nie widać, ale na filmiku koła niestety są za grube. Lego w latach miało cieńsze jak np. w 8422 - bieżnik też byłby lepszy.

Johan pisze: Bo pionowa oś obrotu przedniego koła przechodzi u Ciebie dokładnie przez środek tego koła, a powinna się znajdować przed nim. Jak w wózku sklepowym. Wtedy będzie poprawnie skręcał, teraz nie ma prawa.
Co ciekawe w obu wózkach z przytoczonych linków jest to zrobione poprawnie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Durzy pisze:Mam nadzieję, że pojawi się więcej ciekawych MOCy. Wózek dla dziecka może być naprawdę skomplikowany. Stelaż, który się składa do transportu, możliwość obracania górnej części o 360 stopni (wraz z blokadą), wysuwane rączki, hamulce, możliwość transformacji w spacerówkę (czyli taki dla większych dzieci, które siedzą). Upchnąć takie funkcje w możliwie małym modelu - to chyba byłoby dość ciekawe zadanie.
Skoro rzuciłeś rękawicę, więc podejmij wyzwanie i zaprezentuj w końcu jakiegoś MOCa :) Może być właśnie wózek dziecięcy.
Durzy pisze:legosamigos, ...Na zdjęciu tego nie widać, ale na filmiku koła niestety są za grube. Lego w latach miało cieńsze jak np. w 8422 - bieżnik też byłby lepszy.
Może i są za grube, ale niestety nie posiadam kółek z 8422
Durzy pisze:Co ciekawe w obu wózkach z przytoczonych linków jest to zrobione poprawnie.
Dlatego we wcześniejszym poście napisałem, że poprawiłem i jutro zrobię nowe zdjęcia i film
Ostatnio zmieniony 2016-10-18, 20:40 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ