[MOC] CLAAS LEXION 760

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] CLAAS LEXION 760

#1 Post autor: eric trax »

Witam wszystkich zgromadzonych. Ponad 20 miesięcy minęło od czasu mojej ostatniej poważnej publikacji. Po zbudowaniu sieczkarni Claasa ogarnęła mnie niemoc budowlana. Nie dość, że nie było weny to jeszcze czasu. Żeby nabrać motywacji wziąłem udział w konkursie na zabudowę ciężarówki Mercedesa. Koniec końców zmotywowałem się do budowy kolejnego modelu, który jak się potem okazało chyba 4 razy o mało nie wylądował za oknem :) Poniżej opis - ostrzegam będzie bardzo długi.

Obrazek

Przed Wami kombajn zbożowy CLAAS LEXION 760 z hederem CERIO 770. Kombajn jaki jest każdy widzi. Rodzina modeli Lexion serii 700 są jednymi z największych na świecie. Ilość hydrauliki, elektroniki i cena przyprawia o zawrót głowy. Stąd też miałem spore pole do popisu podczas budowy. Pierwsze zalążki kombajnu powstały 11 miesięcy temu. Wtedy to za cel obrałem budowę kombajnu zbożowego w skali 1:17 odpowiadającej Holmerowi. Jak wyszło? O tym poniżej, tym czasem zdjęcie pierwowzoru:

Obrazek

Napęd i skręt:

Jeśli chodzi o napęd to nie ma w nim żadnych udziwnień. Jako, że musiałem się ograniczyć z jego rozmiarami jest on skrajnie prosty i posiada przełożenie 1:7 na zwolnicach z unimoga napędzany silnikiem XL. Nad zwolnicami pracują rolki z zębatek z24 które wspomagają utrzymanie w pionie przednich kół. Sam kombajn waży 4,6kg a więc rolki są niezbędne na obu osiach. Model skręca za pomocą silnika medium wspomaganym przekładnią ślimakową z przełożeniem 1:12. Tutaj nad osią także pracują rolki a zwrotnice jak widać na zdjęciach są masywne. Zrezygnowałem z napędu 4x4 dość świadomie. Budowa tylnej osi jeśli chodzi o oryginał jest dość filigranowa (napęd przenoszony jest hydraulicznie) i nie było możliwości oddać jej dokładnie. Nie chciałem jednak wciskać tam na siłę dyferencjału. Dodatkowo kolidowało by to z mechanizmem podnoszenia hedera.


Podnoszenie i napęd hedera:

Tutaj właśnie zaczęła się prawdziwa zabawa podczas budowania. Na pierwszy ogień poszła gardziel i mechanizm podnoszenia hedera. Tak jak zbudowałem ją na początku tak poprawiałem ją na sam koniec. Po zbudowaniu Cerio 770 okazało się, że waży on prawie dwa razy więcej niż zakładałem. Zamiast silnika L umiejscowionego nad silnikiem napędu trzeba było zastosować XLa schowanego w podwoziu. Zyskałem w ten sposób trochę miejsca wewnątrz. Podnoszenie odbywa się za pomocą dwóch dużych siłowników śrubowych. Kąty pod jakimi są zamontowane często daje o sobie znać, bo pracują na granicy możliwości. W gardzieli dodatkowo umiejscowione są dwa silniki M. Początkowo miała być to jedna Mka jednak obciążenia jakie generuje heder zmusiły mnie do podwojenia mocy.


Atrapa młocarni:


Tutaj w przeciwieństwie to Bizona starałem się nie upraszczać i w zasadzie udało mi się oddać zdecydowaną większość rzeczy, które znajdują się pod pokrywami bocznymi. Wszystko co tam widać napędzane jest silnikiem XL i jedną Mką. Taki był plan od samego początku. Ilość kół pasowych jest tak duża, że wymaga odpowiedniej mocy napędowej, kolejnym obciążeniem jest pracujący wentylator chłodnicy silnika. Dodatkowo priorytetem była jak największa ilość detali, które występują w oryginale czyli węże i rurki hydrauliki. Mka o której wspominałem wcześniej napędza dwa koła pasowe po prawej stronie z tyłu kombajnu jak i wentylator znajdujący się na górze.


Sieczkarnia:

Do obsługi tej funkcji przeznaczyłem dwa silniki M. Jeden odpowiedzialny jest za podnoszenie i opuszczanie, drugi napędza mechanizm. Sam napęd przekazywany jest tylko w momencie kiedy sieczkarnia jest opuszczona. Upraszcza to trochę budowę tej części gdyż silnik napędowy pracuje razem z silnikami młocarnii. Element, który wydawał mi się stosunkowo prosty do zbudowania także sprawił trochę kłopotu. Podstawą było zbudowanie odpowiednich talerzy które mają za zadanie rozrzucić posiekaną słomę na szerokość pracy hedera. Samo obudowanie to już inna historia ale udało się uzyskać kompromis pomiędzy trwałością a wyglądem.


Mechanizmy elewatora:

Tutaj pozwoliłem sobie na jeden mały kompromis. Chodzi podnoszące się na zbiorniku klapy, które mają za zadanie powiększać pojemność zbiornika na ziarno. W opcji dostępne są dwa. Jeden w kształcie stożka na, który się zdecydowałem. Drugi w kształcie leja, ten właśnie przerósł moje umiejętności budowlane. Sam mechanizm działa płynne. Klapy podnoszą się za pomocą dwóch małych siłowników śrubowych napędzanych Mką z przełożeniami 1:3. Niestety mimo moich szczerych chęci ilość dostępnego miejsca pod zbiornikiem była już na tyle mała że nie mogłem zastosować innego przełożenia, trochę szkoda. Rura służąca do wysypywania ziarna otwiera się automatycznie również za pomocą Mki. W tym momencie na stos przeznaczony dla mnie zbierane są pierwsze drewna. Rura oklejona jest folią w limonowym kolorze. Podyktowane jest to brakiem odpowiednich rozmiarów cylindrycznych klocków w tym kolorze. Nie jestem z tego faktu dumny jednak biorąc pod uwagę bardzo duży nacisk na wygląd nie mogłem sobie pozwolić na żaden kompromis w tej kwestii.


Obrazek


Oświetlenie

Nie bawiłem się tutaj w zbędne bajery. W dachu kabiny zmieściłem pięć wiązek Legowych światełek. Wobec zapotrzebowania na prąd mechanizmów które opisywałem wcześniej musiałem użyć kolejnego BBoxa. Zadowolony z efektów zapłakałem nad ilością miejsca którą zajęło dodatkowe źródło zasilania. Jedno ze zdjęć pokazuje oświetlenie w zupełnej ciemności nie wspomagane dodatkowym światłem. W chwili wolnego czasu zrobię kilka dodatkowych zdjęć po zmroku jako bonus.


Wygląd

Tak jak wspomniałem wcześniej miejsca na kompromisy pozostawiłem sobie niewiele. Po tak długim czasie budowania widzę sporo mankamentów i rzeczy, które można poprawić. Nie dziwie się bo kombajn tak długo stał na biurku zanim zabrałem się za zdjęcia, że do głowy przychodziły mi kolejne poprawki. Zostawiłem ten temat na później bo realizując kolejne pomysły publikację przeciągnąłbym o kolejne pół roku. Tak czy inaczej z rzeczy, które z pewnością nie spodobają się purystom będą na pewno mega duże naklejki z białej folii na bocznych klapach. Próbowałem ową krzywiznę wymodelować z klocków jednak przypadała ona 1x5 a takich skosów niestety Lego nie produkuje. Krzywizna oddana platami także nie wchodziła w grę gdyż wyglądała najmniej słabo. Konie końców największy naklejkowy purysta czyli Żbik klepnął pomysł jako najsensowniejszą opcję w związku z czym moje opory były jakby mniejsze :D Starałem się oddać jak najwięcej detali. Sporo rzeczy z pewnością brakuje ale mimo skali nawet legowe łapki miały problem z oddaniem niektórych elementów.


Heder – Cerio 770

Przy budowie tego elementu padło chyba więcej niecenzuralnych słów niż przy kombajnie. Minimalna dostępna szerokość robocza przyrządu dla tego modelu kombajnu to 770cm. W tej skali generuje to wagę około 1kg. Rodzi to oczywiście szereg problemów. Założenia jakie chciałem spełnić to pracujące motowidła, ślimak, kosa tnąca oraz pneumatyczne podnoszenie motowideł. Mówiąc krótko na bogato. Udało się zrealizować trzy. Znudzony stylem swojego budowania wpadłem na pomysł umieszczenia w tak dużym modelu funkcji pneumatycznej. Podnoszenie nagarniacza nadawało się do tego idealnie. Tak myślałem. W kombajnie umieściłem autozawór, kompresor i zawór pneumatyczny sterowany serwomotorem. Cały układ poległ w fazie testów. Po podniesieniu mocy kompresora okazało się, że małe siłowniki pneumatyczne strajkują. Mianowicie nie podnoszą się jednocześnie. Wyglądało to dość karkołomnie a cały problem potęgowany był przez szerokość hedera gdzie jednemu siłownikowi było dużo łatwiej wysunąć się wcześniej. Ostatecznie zrezygnowałem z tej funkcji. Zostały tylko małe siłowniki. W miejscu kompresora i zaworu umieściłem switch sterowany Mką odłączający zasilanie silników napędzających funkcje hedera. Wcześniej pracowały razem z młocarnią. Jeśli chodzi o wygląd to ogólnie jestem zadowolony. Jednak bardzo irytują mnie grube pokrywy po bokach które musiały pomieścić przekładnie napędzające poszczególne funkcje.


Wózek

Jego budowa była wręcz konieczna. O ile w bizonie wózek zrobiłem z nudów a same kombajny najczęściej jeżdżą z założonym hederem to tutaj zdecydowanie by go brakowało. Potraktowałem ten element jako wisienkę na torcie. W rzeczywistości jest kilka jego wersji opartych na budowie jedno i dwu-osiowej. Pierwszy jaki powstał był jednoosiowy. Mimo, że dawał radę ciężar hedera wyginał ramę. Zdecydowałem się na dwuosiowy który wygląda znacznie lepiej i znosi większy ciężar. Jestem w pełni zadowolony z tego jak wygląda.

Schemat elektryki w Kombajnie:


Obrazek


Poniżej galeria na brickshelfie. Nie biegałem już za lustrzanką więc fotki robione są Samsungiem S6 Edge. Jakość uważam za zadowalającą. Miłego oglądania :)


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


FILM


Jest w Full HD więc polecam oglądać na YT. Była ułańska fantazja i ambicje, zabrakło umiejętności i sprzętu :) Wideo odbiega trochę od poprzednich. Zrezygnowałem z plansz opisujących funkcje bo i tak je widać. Oglądając możecie odnieść wrażenie że funkcje prezentowane są dość szybko jedna po drugiej. Taki sposób prezentacji modelu wymusza niejako widz na YouTube. Nikomu nie chce oglądać się 10 minutowych filmów. Dodatkowo rozwodzenie się po kilkadziesiąt sekund nad każdą funkcją to raczej sztuka dla sztuki ale za to jest trochę Hollywood na początku. Ciekaw jestem waszych opinii na temat filmu. Iść dalej tą drogą? :D




Podziękowania

Jest kilka osób zasłużonych podczas budowania tego potwora:

Żbik
- wiedza merytoryczna zwłaszcza jeśli chodzi o pneumatykę z pewnością przyda mi się na przyszłość, choć szkoda, że nie w tym modelu. Tak czy inaczej dopingowanie i fachowe porady na najwyższym poziomie

M_longer - Każdy wie co to za gość i jaką ma wiedzę. Ciesze się, że mogę liczyć na jego wsparcie przy takich projektach.

legosamigos, Mistakes - tutaj podziękowania za doping, bez tego budowałbym kolejny rok.

Ciamek, Kobalt - ratowanie konkretnymi elementami bez konieczności czekania na przesyłkę zawsze jest w cenie. Dzięki Panowie!
Ostatnio zmieniony 2016-11-02, 14:35 przez eric trax, łącznie zmieniany 4 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Jest iście przepiękny. Na pewno będzie wysoko w MOCu Roku :)

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#3 Post autor: bart_ilo »

Pięknie wygląda. Rewelacyjnie odwzorowany.
Pierwsze spojrzenie na zdjęcie i reakcja "Wow! Jak nie z Lego".
Filmu jeszcze nie oglądałem ale zapewne będzie to taka wisienka na torcie :)
MOC miesiąca, a jak nie to podium napewno.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

No nareszcie :) Widziałem już zdjęcia na BS, więc tak myślałem, że lada chwila będzie prezentacja. No i jest. Myślałem, że dasz nowe oponki z Claasa, ale pewnie wtedy trzeba by przebudować od początku całe podwozie. Oczywiście prezentacja i cały model oraz mnogość funkcji na najwyższym poziomie. Pewnie lada chwila będzie na blogach zagranicznych. Szkoda, że rozebrałeś już swojego Bizona, bo pewnie go już dawno rozebrałeś, a na pewno fajnie by wyglądały 2 kombajny obok siebie :) Tak czy inaczej, masz mój głos w MOCu miesiąca ;) No i jako kierowca autobusu czekam na Twojego Autosana, bo ten pojazd bliższy mi sercu :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze: Myślałem, że dasz nowe oponki z Claasa, ale pewnie wtedy trzeba by przebudować od początku całe podwozie.
Raczej cały kombajn. Są mniejsze w stosunku do PP. Dodatkowo różniłby się bieżnika na osiach
legosamigos pisze:a na pewno fajnie by wyglądały 2 kombajny obok siebie :)
Ciężko powiedzieć czy fajnie. Budowane były w dwóch różnych skalach więc efekt nie byłby taki powalający. Z resztą bizon jest do kompletnej przebudowy jeśli chodzi o moje stanowisko na dziś :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Muszel »

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Niesamowite.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: MarcinMK »

Rewelacyjny, aż miło się patrzy na taki MOC. Gratulacje! Chętnie posłuchałbym go bez muzy.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: mw »

Jestem w szoku przepiękny - CLAAS powinien od Ciebie odkupić ten model i wstawić do gabloty

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

mw pisze:Jestem w szoku przepiękny - CLAAS powinien od Ciebie odkupić ten model i wstawić do gabloty
I pewnie tak będzie ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jetboy

#10 Post autor: Jetboy »

Nawet gdyby nie miał żadnych funkcjonalności to jest obłędnie piękny. A jeszcze do tego ma pare funkcji! Rewelka!

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#11 Post autor: Biedrus »

Cudo, chciałbym się nim pobawić :)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

Świetny jest, film jest bardzo dobry.

Tylko dlaczego ta rura jest oklejona? Round bricki byłyby tu idealne. I co jest pod tą folią, bo na oko round bricki właśnie? Zwłaszcza końcówka wygląda tak sobie.

babzos
Posty: 31
Rejestracja: 2011-01-23, 22:36
Lokalizacja: Poznań

#13 Post autor: babzos »

Heder mi opadł... znaczy szczęka ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Tranzystor pisze:Świetny jest, film jest bardzo dobry.

Tylko dlaczego ta rura jest oklejona? Round bricki byłyby tu idealne. I co jest pod tą folią, bo na oko round bricki właśnie? Zwłaszcza końcówka wygląda tak sobie.
Round brick ma średnicę 2 stud. Według skali potrzeba 2,5. W związku z tym użyłem felg:

Obrazek

Jako, że mają nacięcia już trochę lipa, problem numer dwa to brak takich w kolorze lime. Folia ma swoje zalety, zakrywa nacięcia na felgach, usztywnia konstrukcję, która jest bardzo długa
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1272
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: wallyjarek »

Piękny, tylko podziwiać.

ODPOWIEDZ