[MOC] Most kolejowy

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Most kolejowy

#1 Post autor: meler »

Tym razem żadna lokomotywa, ani wagon - 4-przęsłowy most. Kolejowy rzecz jasna :)

Obrazek

Długość całkowita: 256 kropek (204,8cm)
Długość przęsła: 64 kropek
Szerokość: 15 kropek (maks. szerokość pociągu 12 kropek)
Wysokość całkowita: 28 klocków + 1 płytka
Wysokość podpory: 14 klocków
Liczba elementów: ~1950 (jedno przęsło około 450 części, podpora 30)

Most nie jest odniesieniem do żadnej konkretnej konstrukcji, jeśli ktoś potrzebuje takowej, najbliżej jest chyba do mostu w Wyszkowie: http://www.linia29.cal.pl/readarticle.p ... cle_id=233

Korzystając z wyjazdu dzieciaków przećwiczyłem most na różne sposoby, oraz podjazdy o których może napiszę w innym wątku. Ogólnie most sprawuje się dobrze, ma niezłą sztywność, nie rozpada się, można spokojnie pokonać z gazem do dechy :) Jest modularny, każde przęsło i podpora to osobny element konstrukcyjny, dlatego można zrobić 2-przęsłowy dla dwóch linii itp kombinacje.

Podpory jak widać nie do końca są koszerne... Każda składa się z 4 cylindrów (3x6x6) oraz 8 paneli (1x5x6) oklejonych folią z nadrukiem cegły (każdy element osobno) - dla większego realizmu pozwoliłem sobie na taką zmianę. Dodam, że mam w zapasie 3 skromniejsze podpory z cegiełek 1x2 spełniające warunki koszerności.

Klocki, które wstawiłem w przerwę między trapezoidalnymi elementami to produkty http://altbricks.com (mosty, drzewa, lampy etc). Tak na próbę zobaczyć jak się sprawią.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrowienia
M

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#2 Post autor: Kruk »

Szkoda, że nie pokusiłeś się o zrobienie podpór z Lego tylko okleiną, z tile dało by się to zrobić, a tak to średnio to wygląda, choć pomysł bardzo fajny.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Pokaż jak to wygląda z filarami z klocków, bo sam most wygląda naprawdę fajnie ale te naklejki kompletnie mi tu nie pasują.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#4 Post autor: meler »

Kruk pisze:Szkoda, że nie pokusiłeś się o zrobienie podpór z Lego tylko okleiną, z tile dało by się to zrobić, a tak to średnio to wygląda, choć pomysł bardzo fajny.
Zgadza się, ale zadziałał też czynnik ekonomiczny :) Może z czasem wymienię podpory na wersję czysto klockową.
SERVATOR pisze:Pokaż jak to wygląda z filarami z klocków, bo sam most wygląda naprawdę fajnie ale te naklejki kompletnie mi tu nie pasują.
Ok, pstryknę fotki z tym co mam i pokażę jak wygląda.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Nie no Panie z tymi naklejkami to kaszanka. Most niczego sobie ale weź kup ze 3 różne kolory plateów 1x2 i wyjedzie bardzo elegancko.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#6 Post autor: bart_ilo »

Przydałoby się coś pod mostem np trochę trawy i wody.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#7 Post autor: Biedrus »

Most fajny, ale podpory absolutnie do wymiany.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: BONBINI »

Ja do filarów mostowych się nie czepiam. Każdy orze jak może ;-)
Ale:
-przęsła górą bez krzyżulców - grozi utratą stateczności,
-łożyska na filarach mostu wszystkie nieprzesuwne - grozi awarią na podporach,
-cieńkie lifty 5L i 6L dostają ostro po d... ;-) zbuduj symetrię tych połączeń od wewnątrz,
-poprzecznice za rzadko.
także tego... ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#9 Post autor: szarikm »

meler pisze:trapezoidalnymi elementami
Próbowałeś zrobić boczki (krata płaska?) samemu?


Znalezione przy okazji:
https://olawa998.wordpress.com/2014/10/21/ekspertyza-stanu-technicznego-mostu-na-rz-odra-w-olawie/ pisze:siódmy krzyżulec od strony WD (licząc od wjazdu na most od strony Oławy) na skutek mocnego uderzenia został zniekształcony (ma widoczne ślady wgnieceń ze skręceniem i przemieszczeniem na całej długości pręta, z wyraźnymi śladami rozerwania stali i odspojeniem blach węzłowych); szósty krzyżulec od strony WG (licząc od wjazdu na most od strony Oławy) na skutek uderzenia został wgnieciony (tylko w dolnej części) z widocznym skręceniem i przemieszczeniem blach oraz wyraźnym śladem pęknięcia stali w rejonie węzła dolnego; siódmy krzyżulec od strony WG (licząc od wjazdu na most od strony Oławy) na skutek uderzenia został nieznacznie odkształcony z widocznym uszkodzeniem powłoki malarskiej; lokalne zniszczenie nawierzchni bitumicznej na moście (warstwy ścieralnej).
ale brzmi mi to bardziej zrozumiale niż:
Układ nadnamiotowy nieposzerzony, symetryczny, bez przemieszczen w linii środkowej. Komora IV prawidłowa
:)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

Dziękuję wszystkim za uwagi i komentarze. Będę starać się wprowadzać poprawki do konstrukcji. W pierwszym poście nie napisałem od czego zaczął się pomysł - chciałem spożytkować walające się cylindry, panele i 8 krat - prosty most aż się prosił. Po drodze okazało się, że sama kratownica jest za niska, więc ją podwyższyłem cienkimi liftami.
BONBINI pisze: -cieńkie lifty 5L i 6L dostają ostro po d... ;-) zbuduj symetrię tych połączeń od wewnątrz,

W jakim sensie dostają? Chodzi Ci o obciążenie czy walory estetyczne? :) Jeśli masz na myśli umieszczenie tych liftów od wew. to zastanawiałem się nad tą opcją długo, ale padło finalnie na zewnątrz. Spróbuję przebudować.

Krzyżulce i łożyska... most bywa pod ciężkim ostrzałem i musi być prosty w naprawie :) Dzieci nie mają litości.
szarikm pisze:
meler pisze:trapezoidalnymi elementami
Próbowałeś zrobić boczki (krata płaska?) samemu?
Tutaj dochodzimy do sedna sprawy - kasa :) Delikatnie popłynąłem i muszę zrobić post, dlatego nie rozważałem takiej możliwości. To było też powodem takich a nie innych podpór - użyć dostępne duże elementy (które i tak musiałem uzupełnić zakupami). Ale w przyszłości jak będzie okazja, chętnie poćwiczę inne rozwiązania.

Dobrej nocy,
M

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Niby fajna ta cegiełkowa folia, ale jednak niekoszerna :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: BONBINI »

meler pisze:W jakim sensie dostają? Chodzi Ci o obciążenie czy walory estetyczne? :) Jeśli masz na myśli umieszczenie tych liftów od wew. to zastanawiałem się nad tą opcją długo, ale padło finalnie na zewnątrz. Spróbuję przebudować.
"Dostają" w sensie dostają największych naprężeń od strony zewnętrznej. Najlepiej jak są symetryczne połączenia,np. cienki lift, gruby lift, cienki lift. Wtedy piny pracują tylko na ścięcie (docisk pomijam) bez dodatkowego zginania.
Ta uwaga to raczej jako ciekawostka. Jeśli most przeszedł pozytywnie dziecięce odbiory to jest bezpieczny ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

TopGun
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-15, 21:10
Lokalizacja: Łódź

#13 Post autor: TopGun »

Okleina jest fe natomiast całość pracy bomba-czy przejedzie po nim pociąg?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#14 Post autor: meler »

Wersja koszerna podpór. Poglądowo tylko, nie miałem wystarczająco materiału.

Obrazek

-

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

Lubię to! :)

ODPOWIEDZ