60150 Pizza Van

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

60150 Pizza Van

#1 Post autor: Kloss »

Jako przedmiot mojej pierwszej recenzji na forum wybrałem zestaw który do sprzedaży trafił niedawno. Przed Państwem 60150: Pizza Van

Nie jest żadną tajemnicą, że jestem fanem Lego City. Od dziecka ta seria podobała mi się najbardziej (no, może za wyjątkiem nieodżałowanego Adventures). Z grona zestawów zapowiedzianych na pierwszą połowę 2017 niniejszy zestaw przypadł mi do gustu najbardziej. Cieszyłem się więc jak dziecko, gdy dostałem go od żony . Dobra, cieszę się jak dziecko na widok czegokolwiek z logiem Lego...

Seria: CITY
Rok: 2017
Numer: 60150
Liczba elementów: 249 (wg Brickset)
Cena: 79.99 zł
Cena za jeden element: 0,32 zł

Pudełko i instrukcja
Pudełko o wymiarach 26x19x6 [cm] jest, jak przystało na serię CITY, koloru niebieskiego. Na frontowej ścianie widnieje duża grafika przedstawiająca food truck podczas pracy w parku. Zdjęcie jest wyraźne, dobrze prezentuje zawartość pudełka. Osoby cierpiące na OCD uprasza się o nieprzyglądanie się prawemu lusterku wstecznemu - krzywo przyczepiony serek może drażnić. Na odwrocie znajdziemy tradycyjnie kilka scenek sytuacyjnych. Górna ścianka to kolejna scenka sytuacyjna oraz zdjęcie minifiga w rzeczywistym rozmiarze. Boczne ścianki zawierają mniejszą wersję grafiki z frontu oraz logo producenta. Na dolnej ściance nie znajdziemy nic poza napisami oraz kodem kreskowym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pudełko otwiera się nielubianą metodą wciskania kciuka w kartonik. Ja omijam ją zawsze przy użyciu noża i odrobiny cierpliwości. Wewnątrz znajdziemy dwa ponumerowane worki z częściami, dwie niezabezpieczone instrukcje (kolejno 54 i 42 strony) oraz arkusz naklejek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Papier użyty do wydrukowania instrukcji jest raczej lichej jakości. Nawet do przygotowania okładek nie użyto papieru jakości premium. Nie przeszkadza to jednak w samym budowaniu, całość jest czytelna i pozbawiona jakichkolwiek niejasności. Arkusz z naklejkami zawiera osiem ponumerowanych pozycji. Choć nie sposób się do nich przyczepić, to żałuję, że nie zdecydowano się na zastąpienie choć części z nich nadrukami.

Interesujące elementy
Pomimo, że zestaw ten nie jest duży, znajdziemy w nim kilka ciekawych elementów:
Obrazek Pizza występująca w dwóch zestawach.
Obrazek Kawałek pizzy występujący w dwóch zestawach.
Obrazek Plate ten, w tym kolorze, znajdziemy jedynie w dwóch zestawach.
Obrazek Kryształ który w tym malowaniu symbolizować ma frytki. Według brickset jest to unikatowy element. Na bricklink odkryłem jednak, że było on już wykorzystany w podobny sposób w zestawie z serii Friends - 41058.
Obrazek Brick 4x1x3. W tym kolorze występuje po raz pierwszy.
Obrazek Ten tile pojawił się w dwóch zestawach w zeszłym roku.
Obrazek Co prawda element ten pojawił się już w 2015, jest on jednak rzadko spotykany.


Minifigi
W zestawie dostajemy dwie minifigurki. Według brickset tors postaci żeńskiej jest unikatowy - występuje jedynie w tym zestawie. Warto nadmienić, że jest to tors z "wcięciem w talii" przez co pasuje jedynie do główki kobiety. Osobiście preferuję torsy "unisex"dające większą możliwość tworzenia i mieszania figurek. Rzadko spotykana jest też główka kucharza oraz jego włosy - występują kolejno w dwóch i trzech zestawach. Mi szczególnie podobają się włosy, które wyglądają jak fryzura nowojorskiego gangstera włoskiego pochodzenia :). Żadna z minifigurek nie ma nadruku na nogach lub biodrach. Brakuje też alternatywnych wyrazów twarzy - szkoda bo obie figurki mają fryzury na to pozwalające. Skoro już przy nakryciach głowy jesteśmy: tych dostajemy aż trzy. Gdyby jedna z naszych figurek zdecydowała się na przejażdżkę skuterem wystarczy, że założy dołączony do zestawu kask. Grafiki na pudełku sugerują, że będzie to kobieta, lecz świat lego ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Obrazek
Obrazek

Budowa i wrażenia
W woreczku numer jeden znajdziemy zestaw większych części oraz dwa mniejsze woreczki zawierające drobne elementy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zawartość tych woreczków posłuży nam do wybudowania wcześniej zaprezentowanych już minifigurek, stolika z parasolką, skuterka oraz połowy głównego pojazdu.

Obrazek
Obrazek

W worku numer dwa znajdziemy poniższe elementy:

Obrazek

Oraz kolejny mniejszy woreczek:

Obrazek

Te części posłużą nam do dokończenia konstrukcji food trucka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na zdjęciach poniżej elementy zapasowe które pozostają nam kolejno z woreczka pierwszego I drugiego.

Obrazek
Obrazek

Budowa tego modelu jest bardzo przyjemna. Nie odnosi się wrażenia powtarzania zbyt wielu czynności. Główny pojazd wygląda fantastycznie. Podoba mi się połączenie kolorów dark bluish grey z yellow oraz dark red. Świetnie pracują boczne, otwieranie panele. Działają gładko, doskonale wpasowują się w swoje miejsce po zamknięciu, a otwarte pozostają „w powietrzu” i nie opadają pod własnym ciężarem. Najmniej przyjazną dla obiektywu i oka stroną jest tył pojazdu. Sprawia wrażenie klockowatego, kanciastego, nudnego. Myślę, że Lego mogło pokusić się o zastąpienie żółtego panelu 4x3 czymś bardziej porywającym. Jestem bardzo zadowolony, że lego zdecydowało się na zamontowanie węższych kół, zamiast tradycyjnych Obrazek. W mojej ocenie koła te były bolączką wielu zestawów Lego CITY.

Wnętrze przeznaczone do gotowania, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zawiera bodaj wszystko co potrzebne w food trucku. Znajdziemy tam blat służący do przygotowania pizzy, dwa kraniki z sosami, mały piekarnik, w którym pizza niestety nie mieści się w całości (przynajmniej nie położona na płasko), pojemnik z frytkami, oraz napój w puszcze. Znalazło się też miejsce dla małej kasy fiskalnej – Korwinistów uspokajam, można łatwo wymontować i zastąpić zwykłym brickiem 1x1. Mimo tak bogatego wnętrza zostaje nam sporo wolnej przestrzeni do umiejscowienia minifigurek. Jeśli się postarać, zmieszczą się nawet dwie. Wspomnieć jednak należy, że dach nie został zaprojektowany tak, by łatwo go zdejmować, co skazuje zwłaszcza nas, dorosłych fanów lego, na odrobinę gimnastyki przy próbie manewrowania wewnątrz pojazdu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz drobna uwaga: nie mogę się pogodzić ze sposobem w jaki lego przemyca do swoich modeli elementy w niepasujących do całości kolorach. Robią to by ułatwić budowę małym konstruktorom, co oczywiście akcentuje w przypadkach gdy dany klocek jest niewidoczny z zewnątrz. Zdarza się jednak, że klocki takie są widoczne co znacznie psuje wrażenia estetyczne. W omawianym zestawie mamy do czynienia z podobnym zabiegiem. Klocki w kolorze lime green są niewielkie i wykorzystanie do konstrukcji podwozia oraz tego, co pod maską. Natomiast zielony brick 2x4 bije po oczach zaraz po zdjęciu dachu kabiny.

Obrazek

Wnętrze przedziału dla kierowcy to moim zdaniem największa wada tego zestawu. Niepasujący do niczego fragment zielonej podłogi, dziury po obu stornach kierownicy które wystarczyło „załatać” umieszczając tam bricki 2x1, oraz kierownica umieszczona po środku (uważam, że pojazdy o szerokości sześciu studów prezentują się lepiej, gdy kierownica umieszczona zostanie po którejś ze stron).
Stolik z parasolką , choć prosty, spełnia swoje zadanie. Mógłby być jedynie niższy, gdyż sięga ludzikom niemal pod brodę. Brakuje też choćby jednego krzesła, które w mojej ocenie wpłynęłoby pozytywnie na wygląd całości.
W zestawie dostajemy też czerwony skuterek. W zależności od naszej interpretacji może on służyć albo do dostarczania pizzy, albo być zwykłym „cywilnym” pojazdem którym głodna klientka przyjechała po posiłek. Nad tylnym kołem znalazło się miejsce na pudełko z pizzą – jest to naklejka na białym tile 2x2.

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Podsumowanie
Moim zdaniem zestaw ten to jedna z ciekawszych pozycji z serii CITY na pierwszą połowę 2017 roku. Jest bawialny, a zarazem miły dla oka – powinien zatem zadowolić zarówno młodszych fanów zabawy lego, jak i osoby dla których lego to przede wszystkim modele „na półkę”. Sądzę, że nawet kupujący ten zestaw „na części” nie powinni czuć się zawiedzeni – za nieduże pieniądze dostajemy bowiem sporo ciekawych klocków.
Choć znalazłem kilka drobnych wad, to nie uważam, by wpływały one znacząco na finalną ocenę zestawu. Zdecydowanie polecam!

Jako ciekawostkę dodam, że ostatni samochód z pizzą dostaliśmy od lego w 1994. Wchodził on w skład zestawu 6350. Polecam obejrzeć zwłaszcza reprezentantom pokolenia wczesnych lat dziewięćdziesiątych - ahhh ta nostalgia...

Zalety:
+ Wygląd
+ Wreszcie koła nie wystające poza obrys auta
+ Sporo ciekawych elementów
+ Bawialność
+ Zestaw CITY niebędący policją / strażą pożarną


Wady:
- Dużo naklejek (fakt faktem,ładnych, jednak ja wole nadruki)
- Brzydkie wnętrze kabiny dla kierowcy
- Mało porywający tył pojazdu
- Szkoda, że dach nad częścią kuchenną nie jest zdejmowalny
Ostatnio zmieniony 2017-01-30, 16:09 przez Kloss, łącznie zmieniany 1 raz.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#2 Post autor: bart_ilo »

Debiut udany!
Jak na pierwszy raz jest bardzo dobrze. Recenzja przejrzysta, ułożona i przyjemnie się czyta. Zdjęcia jak dla mnie OK.

W przedstawieniu elementów rzadkich i nowych według mnie brakuje zielonego parasola. Nowy element, który w CITY jest tylko w nowej remizie.
Również brakuje Round Tile 1x1 z nadrukiem otwarcia puszki.

Sam zestaw mi się podoba.
Bawialny i można wykorzystać go do makiety np parku rozrywki lub tak jak w spocie TV pokaz samochodów.
Nie podoba mi się tył samochodu ale jako, że zestawy CITY kupuję "na półkę" to i ten obowiązkowo Must Have! :)

Kolejne takie recenzje jak ta, to Iwona będzie miała konkurencję :)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#3 Post autor: glaz_pimpur »

Kloss pisze:+ Sporo ciekawych elementów
To kopalnia fajnych klocków! Z tego zestawu to chyba tylko błotniki są zbędnym elementem. Poza tym ciekawe minifigi, skuter, parasol, plate'y 3x3, wieczko od puszki & many many more...
Dzięki za recenzję na pewno go sobie kupię.
Ostatnio zmieniony 2017-01-17, 07:38 przez glaz_pimpur, łącznie zmieniany 1 raz.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#4 Post autor: martinb »

Brawa za udaną recenzję. :-)

A sam zestaw jest najlepszym spośród wszystkich tegorocznych zestawow z podserii Traffic. Zarówno stylistyką, jak i "miodziowatością" nawiązuje do najlepszego okresu w tej podserii, czyli roku 2014. ;-)

Czekamy na dalsze recenzje!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Ten tył jest strasznie klockowaty.

Poprawiłbym interpunkcję. Bo jest trochę problemów ze spacjami.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#6 Post autor: josio »

Zestaw mi się podoba ale tak jak kolega napisał:
Jellyeater pisze:Ten tył jest strasznie klockowaty.
i widział bym tam jakieś wejście - tak jak jest w prawdziwych tego typu pojazdach.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#7 Post autor: bart_ilo »

josio pisze:i widział bym tam jakieś wejście - tak jak jest w prawdziwych tego typu pojazdach.
Dobra myśl. Wtedy blat do przyrządzania posiłków przenieść na drugą stronę za miejscem kierowcy.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#8 Post autor: Biedrus »

glaz_pimpur pisze:
Kloss pisze:+ Sporo ciekawych elementów
To kopalnia fajnych klocków! Z tego zestawu to chyba tylko błotniki są zbędnym elementem. Poza tym ciekawe minifigi, skuter, parasol, plate'y 3x3, wieczko od puszki & many many more...
Dzięki za recenzję na pewno go sobie kupię.
Masz rację. Naprawdę kupa przydatnych klocków.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Durzy »

Odnośnie tyłu, wiecie, vany mają klockowate tyły... ;)
Gdyby tam była naklejka wielkiej pizzy z nazwą firmy to by w zupełności wystarczyło. Lub mini schowek z użyciem drzwi jak w zestawie 6614 - piszę z telefonu, więc wybaczcie brak linka.

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#10 Post autor: Kloss »

Bardzo się cieszę, że Wam się podoba. Muszę przyznać, że niezmiernie przyjemnie pracowało mi się na tą recenzją. Chciałbym to kontynuować w miarę możliwości - myślę o zrecenzowaniu kilku wiekowych już zestawów z mojego dzieciństwa.

Jeśli chodzi o uwagi bart_ilo: Round Tile z nadrukiem pominąłem, gdyż był już w dziewięciu zestawach. Przyznaje jednak, ciekawa to część. Następnym razem będę pamiętał. Co do parasola. Owszem, brickset pokazuje, że było on użyty jedynie w dwóch zestawach. Dla mnie nie był to element nowy, mam go już w swojej kolekcji. Pamiętam go jeszcze z dzieciństwa. Otóż był on kiedyś (1999!) w zestawie który odziedziczyłem po mojej trzy lata młodszej siostrze: 3130
Kiedy go znajdę, to porównam czy mold jest rzeczywiście identyczny.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#11 Post autor: bart_ilo »

Kloss pisze:Jeśli chodzi o uwagi bart_ilo: Round Tile z nadrukiem pominąłem, gdyż był już w dziewięciu zestawach. Przyznaje jednak, ciekawa to część. Następnym razem będę pamiętał. Co do parasola. Owszem, brickset pokazuje, że było on użyty jedynie w dwóch zestawach. Dla mnie nie był to element nowy, mam go już w swojej kolekcji. Pamiętam go jeszcze z dzieciństwa. Otóż był on kiedyś (1999!) w zestawie który odziedziczyłem po mojej trzy lata młodszej siostrze: 3130
Kiedy go znajdę, to porównam czy mold jest rzeczywiście identyczny.
Parasol w takiej formie i z takim numerem elementu pojawił się w 2007 roku i później dopiero 2012 roku ( http://brickset.com/parts/design-58572 ).
W takim kolorze (Lime) owszem pojawił się TYLKO w dwóch zestawach. Nie wszyscy mają taki wzór parasola w posiadaniu, nie wszyscy mogą wiedzieć o tym że taki parasol jest nowy lub pojawił się w zestawach.
Ostatnio zmieniony 2017-01-17, 22:12 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#12 Post autor: Kloss »

bart_ilo pisze:
Kloss pisze:Jeśli chodzi o uwagi bart_ilo: Round Tile z nadrukiem pominąłem, gdyż był już w dziewięciu zestawach. Przyznaje jednak, ciekawa to część. Następnym razem będę pamiętał. Co do parasola. Owszem, brickset pokazuje, że było on użyty jedynie w dwóch zestawach. Dla mnie nie był to element nowy, mam go już w swojej kolekcji. Pamiętam go jeszcze z dzieciństwa. Otóż był on kiedyś (1999!) w zestawie który odziedziczyłem po mojej trzy lata młodszej siostrze: 3130
Kiedy go znajdę, to porównam czy mold jest rzeczywiście identyczny.
Parasol w takiej formie i z takim numerem elementu pojawił się w 2007 roku i później dopiero 2012 roku ( http://brickset.com/parts/design-58572 ).
W takim kolorze (Lime) owszem pojawił się TYLKO w dwóch zestawach. Nie wszyscy mają taki wzór parasola w posiadaniu, nie wszyscy mogą wiedzieć o tym że taki parasol jest nowy lub pojawił się w zestawach.
Jasna sprawa. Dzięki za porady! Przy kolejnej recenzji będę bardziej uważny.
Ostatnio zmieniony 2017-01-17, 23:40 przez Kloss, łącznie zmieniany 1 raz.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#13 Post autor: bart_ilo »

Kloss pisze:
bart_ilo pisze:
Kloss pisze:Jeśli chodzi o uwagi bart_ilo: Round Tile z nadrukiem pominąłem, gdyż był już w dziewięciu zestawach. Przyznaje jednak, ciekawa to część. Następnym razem będę pamiętał. Co do parasola. Owszem, brickset pokazuje, że było on użyty jedynie w dwóch zestawach. Dla mnie nie był to element nowy, mam go już w swojej kolekcji. Pamiętam go jeszcze z dzieciństwa. Otóż był on kiedyś (1999!) w zestawie który odziedziczyłem po mojej trzy lata młodszej siostrze: 3130
Kiedy go znajdę, to porównam czy mold jest rzeczywiście identyczny.
Parasol w takiej formie i z takim numerem elementu pojawił się w 2007 roku i później dopiero 2012 roku ( http://brickset.com/parts/design-58572 ).
W takim kolorze (Lime) owszem pojawił się TYLKO w dwóch zestawach. Nie wszyscy mają taki wzór parasola w posiadaniu, nie wszyscy mogą wiedzieć o tym że taki parasol jest nowy lub pojawił się w zestawach.
Jasna sprawa. Dzięki za porady! Przy kolejnej recenzji będę bardziej uważny.
Nie żebym się czepiał itp bo sam nie recenzuję zestawów ale przy recenzji zestawów CITY lub jak sam takie składam, zwracam uwagę na rzadkie i nowe elementy stąd tak ten parasol...
Co do recenzji zestawów CITY, poprzeczkę bardzo wysoko podniosła Iwona. Powodzenia przy następnych recenzjach :)

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Ojek »

Recenzja super. Fajnie, że zauważyłeś na pudełku nierówno umieszczony serek na lusterku:)

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#15 Post autor: Kloss »

bart_ilo tak jak zapowiadałem zamieszczam zdjęcia parasola w porównaniu do tego z 1999 roku. Mold jest identyczny, kolor oczywiście się różni.
Obrazek
Reszta fotek pod linkiem.

ODPOWIEDZ