[MOC] Robbie the Robot

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Robbie the Robot

#1 Post autor: Psor »

Co tu dużo mówić: ostatnio udało mi się odkupić całą elektrykę + siłowniki od 8043 za symboliczną stówę czego efektem stał się właśnie taki robocik.

Obrazek

Dane techniczne:
Zasilanie: Lego Power Functions
Waga: 2.206 kg
Wysokość: 37 cm
Napęd: 2x XL motor z przełożeniem 1:1

Elementy elektryczne:
- 2x PF battery box
- 5x PF IR receiver
- 2x PF XL motor
- 2x PF L motor
- 6x PF M motor

Wszystko jak już wspomniałem zaczęło się od bardzo korzystnego zakupu części od znajomego. W sumie poszło 100 pln za wszystkie PF-y i siłowniki od 8043 i 8052 (a początkowo chciał 50; :P) Nie zastanawiając się długo pod koniec tamtego tygodnia niemal odciąłem się od życia i zacząłem myśleć na co by tu spożytkować ten zakup. Przy samym zabieraniu się do budowy, z początku chciałem skonstruować robota-mackę (coś takiego jak roboty w Matrixie czy ramiona Doktora Octopusa okrytego chwałą przez 2. część przygód człowieka-pająka rocznik 2005). Koncepcja miała na celu wykorzystanie 6 z 7 siłowników jakie miałem, co ostatecznie udało mi się osiągnąć, ale za cenę niestety sporego luzu i lekko niezgrabnego kształtu. Stanęło więc na rozebraniu konstrukcji i skorzystaniu z jeszcze jednego pomysłu jaki siedział mi do niedawna w w głowie. Tak właśnie narodził się...

Robbie, szerzej znany też jako Wall-e na sterydach. Tę ksywkę akurat wymyślił jeden z grupowiczów na pewnym fanpejdżu Technica i odziwo okazała się być dość trafna, dlatego też później się przyjęła. I faktycznie trochę to tak wygląda. Szukając inspiracji przez pewien czas rzeczywiście rozważałem Wall-ego i robota Johnny 5 z filmu Krótkie spięcie, więc na ogół nie obraziłbym się, żeby ktoś powiedział, że jest to taka trochę mieszanka tych dwóch mecha-dżentelmenów, mimo że budowałem z własnej głowy.

Od strony technicznej robota robiło się miło i przyjemnie, lecz na początku bałem się czy 2 silniki XL wystarczą do płynnej jazdy i jak zrobić, żeby wykorzystać więcej jak 8 silników, mając na uwadze fakt, że 1. i 4. częstotliwość wzajemnie się zakłócają. Otóż, pierwszy problem okazał się wcale nie stanowić żadnego większego wyzwania, bo jak się później okazało dwie XL-ki w pełni wystarczą do napędzania całej konstrukcji i to bez żadnej dodatkowej redukcji pozwalały jechać w miarę żwawo. Drugi problem natomiast udało się rozwikłać poprzez użycie dwóch battery boxów umieszczonych w torsie między korpusem a układem jezdnym z przodu i tyłu brzucha robota. Do przedniego były podpięte kable od odbiorników prawej ręki, do tylnego - ręki lewej + czujnik umieszczony na środku klaty odpowiedzialny za układ jezdny. Takie podwójne combo było niestety konieczne do prawidłowego funkcjonowania robota, niestety sprawiało również, że musimy z góry zdecydować, którym ramieniem chcemy sterować, żeby za wczasu włączyć odpowiedniego boxa, ale na ogół nie było z tym problemu. To co później okazało się największym problemem stanowiły jednak barki robota (miejsca łączenia jego ramion z korpusem). Ponieważ nawet pojedyncze ramię trochę waży, a odległość między nimi mierzy w tym wypadku 30 studów to nie chyba ma co się dziwić, że na belce tej pod ciężarem można byłop zaobserwować pewne nieznaczne wygięcie. Na swój sposób udało mi się to zniwelować, aczkolwiek pewien luz nadal pozostał.

All in all, robot sprawował się całkiem nieźle, powiedziałbym nawet, że robił wrażenie. Jako fun fact mogę wspomnieć, że w ostatnich tygodniach miałem okazję prezentować go na dwóch różnych zlotach, co ostatecznie poskutkowało wstawieniem go (właśnie tego kwadratowego zdjęcia powyżej, tyle że bez napisu:) ) jako szkolne profilowe na FB. Co za fame...

Filmy:

WIP:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VU9JodAiX0s&t=19s[/youtube]

Testy trakcji:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=q3xCO__XV6I&t=2s[/youtube]

Zabawa z kubkami:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8n8hSWK7QI0&t=6s[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-04-09, 15:30 przez Psor, łącznie zmieniany 1 raz.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Durzy »

Aaaaaaaaaa. Odpaliłem 3 filmik (po obejrzeniu drugiego!) i ogłuchłem!

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Psor »

Durzy pisze:Aaaaaaaaaa. Odpaliłem 3 filmik (po obejrzeniu drugiego!) i ogłuchłem!
Aż taka różnica...
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 543
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#4 Post autor: Mlody »

Przywieź go na wystawę którąś. Będę nim vodkę polewał :)
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że masz zbyt napięte gąsienice. Do prawej ręki zabrakło ci liftarmów, że są zielone? I jakiś tam kabel wystaje spod spodu z prawej ręki :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Psor »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że masz zbyt napięte gąsienice. Do prawej ręki zabrakło ci liftarmów, że są zielone? I jakiś tam kabel wystaje spod spodu z prawej ręki :)
Tak, gąsienice są dość napięte co pozwala zachować im pewien regularny kształt - wolałem to niż żeby miały zwisać z górnych sprocketów. Co do ręki, masz rację - rzeczywiście brakuje mi żółtych części. Kablami się już nie martwię.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#7 Post autor: OmenGda »

Super jest! Do Szczęścia brakuje tylko jakiegoś nxt, żeby trochę pogadał :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Psor »

OmenGda pisze:Super jest! Do Szczęścia brakuje tylko jakiegoś nxt, żeby trochę pogadał :-)

Jeśli to się sprzeda [URL=http://]http://fxbricks.com/[/URL] nie będziemy potrzebować już NXT do gadania. Szkoda, że zebrali niecałą połowę kwoty, a już tylko trzy dni im zostały, więc raczej nie pogada.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Tu jest podobny robot Johnny 5, może coś Ci się przyda do budowy kolejnego :)

ODPOWIEDZ