4549 Container Double Stack

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

4549 Container Double Stack

#1 Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 4549 Container Double Stack

Seria: Trains
Rok wydania: 1993
Liczba klocków: 451
Liczba figurek: 2
Cena: 300 - 1000 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

Brickset, Bricklink

Serię trains niezależnie czy starszą 4.5/12V, czy późniejszą czyli 9V, można podzielić ze względu na typy zestawów w niej występujące. Znajdziemy tam oczywiście pociągi same w sobie, zestawy uzupełniające w postaci stacji kolejowych, przeładunkowych, torów, czy przejazdów kolejowych. Dodatkowym typem zestawów są samoistne wagony, którymi można wzbogacić posiadane pociągi. Właśnie takim typem zestawu jest opisywany poniżej 4549. Takich zestawów przed rokiem 2000 powstało dziewięć sztuk. W większości przypadków wagony nie występują samodzielnie, a towarzyszą im dodatkowe pojazdy, czy konstrukcje. Tak też jest w przedmiocie recenzji gdzie obok, w pewnym stopniu unikalnego wagonu, otrzymujemy ciężarówkę z naczepą oraz podnośnik. Poniżej postaram się przybliżyć stosunkowo mało popularny zestaw 9V serii i tym samym po recenzjach 4543 i 4544 kontynuować opisy pociągowych "dziewięcio-woltówek".

Opakowanie i instrukcja

4549 wydano w typowym dla serii pudle o sporych wymiarach 34 cm x 29 cm x 6 cm. Egzemplarz, który prezentuję stanowi komplet. Opakowanie, którego stan oceniam na dostateczny z plusem utrzymane jest na zasadzie prezentacji zestawu na ciemnym tle z widocznym tunelem dla torów. Oprócz zdjęcia zestawu, oznaczenie firmy z dodatkiem klasycznej informacji "system". Kolorystyka (poza grafiką główną) w odcieniu szarości przechodzącej w srebrną barwę. Na pozostałych bokach po jednym zdjęciu grafiki głównej lub informacje techniczne o pochodzeniu zestawu, roku produkcji, o tym iż nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3-go roku życia itp.

Obrazek
Obrazek

Tylna ścianka to oczywiście pozycje alternatywne, ale i funkcjonalności zestawu. Konstrukcje dodatkowe znajdziemy tylko dwie, w tym kilka ujęć możliwości działania obu z nich. Ponadto jak napisałem zdjęcia tego co daje nam w zakresie bawialności model podstawowy. Więcej o modelach alternatywnych poniżej.

Obrazek

Ostatnim papierowym elementem zestawu jest instrukcja wydana w formie książeczki formatu A4. Zarówno frontowa, jak i ostatnia strona to dobre zdjęcie zestawu. Wewnątrz czytelne strony z białym tłem, doskonale wyjaśniające poszczególne etapy tworzenia. Począwszy od budowy kontenerów, poprzez wagon, ciężarówkę z naczepą i podnośnik, w łącznie sześćdziesięciu jeden ruchach czytelnie przeprowadza przez budowę wszystkich składników zestawu. Błędów nie zauważyłem, choć instrukcja i opakowanie inaczej przypisują minifigi do poszczególnych pojazdów. Jako wzór przyjąłem te z instrukcji. Poniżej zdjęcie przykładowe z instrukcji oraz jej front i tył.

Obrazek
Obrazek

Elementy

Zestaw składa się z 451 (lub 443 wg. BL) elementów, co stanowi znaczną ilość, szczególnie gdy zestawimy 4549 z najbardziej klasycznym pociągiem z 9V serii, czyli 4563, który składa się z 476 elementów. W skład zestawu wchodzą trzy odmienne konstrukcje, w tym dwie o takiej samej czerwono - białej barwie plus trzecia utrzymana w klasycznej szarości z kolorowymi kontenerami. Kontenery to biały z czerwonym i zielonym (Octan), żółty i niebieski. Spis elementów dostępny tutaj. Zestaw dysponuje sporą ilością naklejek co niestety obniża jego notowania, szczególnie mając na względzie dostępność pozycji w chwili obecnej. Zapewne trudno będzie znaleźć egzemplarz z wszystkimi naklejkami. Mój jednak takowe posiada. Łącznie osiemnaście sztuk. Konstrukcję oparto głównie na plate, w tym sporej ilości modyfikowanych, brickach, panelach, elementach typowych dla pociągów, czternastu kołach plus czterech ośkach pociągowych. W zestawie znajdziemy także dwa minifigi. Są to typowi przedstawiciele serii pociągowej z ładnym nadrukiem torsów i klasycznymi uśmiechniętymi buźkami.

Obrazek
Obrazek

4549 obfituje w sporą ilość rzadkich elementów. Zaliczyć do nich, poza oczywiście typowymi pociągowymi elementami, można przede wszystkim platformę 34 x 6 2972 stanowiącą bazę dla wagonu, która w tym kolorze wystąpiła tylko w dwóch zestawach, w tym jednym reedytowanym. Dalej są to modyfikowane plate 8 x 4 6576, które w zestawie znajdziemy w kolorach niebieskim (wystąpił w dwóch zestawach), żółtym (w pięciu zestawach) i czerwonym (w trzech zestawach). Dalej są to elementy dźwigu i chwytaka, czy framugi6556 oraz drzwi do nich 6546, które w kolorze niebieskim wystąpiły tylko w tym zestawie, a w kolorze żółtym w dwóch. Wszystkie elementy ciekawe, rzadkie i unikatowe na zdjęciu poniżej. Trzeba przyznać, że elementy, zarówno ich ilość jak i typ to bardzo mocna strona zestawu.

Obrazek

Zestaw

Wagon z ciężarówką i ładowarką pojawił się na rynku w 1993 roku i był dostępny w sprzedaży przez dwa lata, co pokrywa się z jego obecnością w katalogach Lego. Był też znany pod nazwą Road 'N Rail Hauler, która pojawiała się w reklamach pozycji na rynek amerykański. Zestaw jak już wspominałem to trójelementowe wsparcie i uzupełnienie serii 9V. Obecnie nie jest on popularną pozycją co zapewne wynika z faktu słabej dostępności i sporej ceny, którą trzeba zapłacić za 4549. W skład zestawu wchodzi długi wagon, który w tej formie występuje tylko w dwóch zestawach. Raz jako zabudowany wagon pasażerski z zestawu 4547, a raz i to jedyny w opisywanym 4549 jako wagon transportowy. Drugim elementem jest typowa amerykańska ciężarówka z długim przodem wraz z naczepą oraz podnośnik, który w tej formie możemy spotkać tylko w dwóch zestawach związanych z miastem Lego. Poniżej zdjęcie z katalogu z 1993 roku ukazujące jedną z lepszych scenek z pociągowymi zestawami.

Obrazek

Wagon

Skoro to zestaw z pociągowej serii, to podstawowym jego elementem jest wagon. Platforma o wymiarach 34 x 6 studów utrzymana została w szarej kolorystyce z czarnym podwoziem. Podwozie składa się z dwóch podwójnych osi oraz odbojników i magnesów na obu końcach. Platforma jest dwu poziomowa, z większą dłuższą przestrzenią i dwoma krótszymi. Dostęp do przestrzeni głównej możliwy dzięki odchylanym bortom w łącznej ilości ośmiu sztuk. W wagonie nie zabrakło szczegółów w postaci naklejek, ograniczeń z obu stron, czy drabinek dla minifigów. Jeżeli mowa o wagonie to i trzeba wspomnieć o kontenerach. Zestaw w swoim składzie posiada łącznie cztery kontenery. Dwa duże i dwa małe. Duże są w kolorach żółtym (oczywiście Lego) i niebieskim (logo transportowe). Małe to kontener należący do markowej (TLG) firmy kolejowej, a drugi to także należąca do TLG sieć paliwowa. Octan oczywiście ;). Wagon to niewątpliwie bardzo dobry i mocny akcent zestawu. Poniżej kilka zdjęć wagonu, w tym z kontenerami z zestawu oraz innym, klasycznym na długość wagonem, z zestawu 4555, który będzie miał swój drugi akt w tej recenzji.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ciężarówka z naczepą

Drugim elementem zestawu jest ciężarówka z naczepą. Pojazd typowy dla amerykańskich klimatów, z wydłużonym przodem kryjącym silnik oraz dwoma rurami wydechowymi za kabiną. Przypomina to klasyczny pojazd z zestawu 6357. Jedyną różnicą jest jedna tylna ośka. I przyznam, że umieszczenie jej w miejscu, w którym się znajduje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powoduje wrażenie zbyt dużego odstępu pomiędzy ośkami. Pojazd okraszono dodatkowo czterema naklejkami.
Do ciężarówki, a raczej do ciągnika siodłowego dodano długą naczepę do przewozu kontenerów stanowiących załadunek wagonu. Naczepa posiada dwie ośki umieszczone w ten sposób, iż imitują zawieszenie (plate z oczkami i plate z długim pinem), co widać poniżej. Ponadto opuszczaną tylną rampę i chowaną podpórkę. Wszystko na zdjęciach poniżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podnośnik

Ostatnim elementem zestawu jest podnośnik o szerokości maksymalnej ośmiu studów z przednimi kołami. Podnośnik utrzymany podobnie jak ciężarówka w biało - czerwonych kolorach, posiada węższą oś tylną i szerszą przednią (podwójne koła w stosunku do pojedyńczych). Podnośnik posiada centralną kabinę umieszczoną w 2/3 długości pojazdu. Za nią znajduje się mechanizm linki oraz zawieszenie wysuwanego ramienia podnośnika. Jego wsparcie w postaci dwóch axli wraz ze stopniami podniesienia (modyfikowane plate) znajduje się poniżej ramienia, przed kabiną. W pojeździe nie zabrakło detali w postaci oświetlenia, naklejek, schodków do kabiny, czy tile z nadrukiem biało - czerwonych ostrzegawczych pasków. W zasadzie tego typu pojazd w serii city/town/trains wystąpił tylko dwukrotnie. Pierwszym był podnośnik właśnie z 4549, a jego nowszą wersją jest zielony pojazd z zestawu 7992 z 2007 roku. Przyznam, że zastosowane rozwiązanie jest funkcjonalne, zarówno w zakresie podpórek, czy samego chwytaka do przenoszenia towarów. Podnośnik to kolejny mocny element zestawu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poniżej kilka dodatkowych zdjęć ukazujących sekwencję rozładunku naczepy i przenoszenia towaru na platformę wagonu oraz zestawienie obu pojazdów i całego zestawu. Jak widać na fotkach, zestaw daje sporo możliwości. Z jednej strony mamy duży wagon do podłączenia do pociągu, a z drugiej pojazdy wzbogacające czynności obsługowe pociągów, nie wspominając o aż czterech kontenerach, które mogą uzupełnić nie jedną własną budowlę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Modele alternatywne

Modele alternatywne zestawu do dwie konstrukcje. Przyznam, że projektanci nie postarali się przy 4549 o dodatkowe pozycje, szczególnie biorąc pod uwagę ilość elementów. Pierwszą z konstrukcji jest wagon z dźwigiem oraz ciężarówką. Drugą wagon transportowy z kabiną do przewozu towarów i małego pojazdu. Mój wybór padł na drugą z pozycji. Wynika to z faktu, iż imituje samodzielną jednostkę, która nie potrzebuje lokomotywy do poruszania się po torach. Pojazd szynowy posiada półotwartą kabinę i dwie przestrzenie do transportu towaru lub pojazdów. Dostać się na nie można dzięki specjalnie uchylanym bortom. Poza tym, iż zestaw oferuje zaledwie dwie konstrukcje alternatywne trzeba przyznać, że kolejnym minusem jest ich jakość. Nie są to porywające modele. Poniżej kilka zdjęć modelu, który wybrałem do zaprezentowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie

4549 to pozycja, którą można określić jako bardzo bogatą. Mocą jego jest zarówno ilość jak i typy (rzadkość niektórych) elementów. Niezaprzeczalnym plusem jest jego bawialność, wynikająca zarówno z wagonu (unikatowego w kwestii rozmiaru) jako dodatku do pociągu, czy z zestawu samego w sobie. Możemy ładować, rozładowywać i wagon i ciężarówkę, czy przenosić cokolwiek dzięki bardzo udanemu podnośnikowi. Kolejną dobrocią zestawu jest idealne odzwierciedlenie klimatu 9V, który czerpiąc z dorobku 4.5/12V przenosi kolejowe klimaty do miasta Lego z lat 90-tych. Zestaw nie jest jednak pozbawiony minusów, które jednak trzeba podzielić na dwa typy. Pierwszy wynika z zestawu samego w sobie, jak słabe rozwiązanie konstrukcyjne ciężarówki (ośka zbyt odsunięta do tyłu) i spora ilość naklejek, które wiadomo, że po tylu latach mogę nie istnieć. Dodać tu można modele alternatywne. Drugim, nie wynikającym bezpośrednio z zestawu jest jego dostępność i cena, która nie należy do najniższych, szczególnie jeśli zestawimy ją z ceną pociągów z lat 90-tych. Jednak biorąc pod uwagę szczególnie złożoność zestawu, wagon sam w sobie, elementy i świetny podnośnik, to 4549 moim zdaniem jest zestawem z oceną 9/10 punktów. Polecam oczywiście wszystkim fanom pociągowej serii, czy to jako uzupełnienie pociągów, czy jako samodzielną pozycję.

Za :
+ klimat 9V
+ elementy (ilość i typ)
+ trzy modele w zestawie
+ bawialność

Przeciw:

- naklejki i ich ilość
- dostępność i cena
- słabe modele alternatywne

Na koniec małe zestawienie z ww. zestawem 4555, z uwagi na możliwość uzupełnienia stacji przeładunkowej przez podnośnik z 4549. Nie jest to może klasyczna moc, ale bardzo dobrze pokazuje zadania podmiotu opisu i recenzji. Z jednej strony dodatkowy wagon słusznych rozmiarów, a z drugiej sprzęt pomocniczy idealnie uzupełniający pociągowe klimaty.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#2 Post autor: bart_ilo »

Bardzo miła i przyjemna recenzja.
Super zestaw. Bardzo podobają mi się modele alternatywne. Szkoda, że już takich nie ma. Seria Trans byłaby wtedy bardzo bogata w zestawy.
W tym roku dostaniemy podobny podnośnik w zestawie 60169.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#3 Post autor: tbzz »

Dzięki. :) Tak, zestaw jest fajny. I do tego spora ilość elementów, których tak naprawdę nie widać, bo zestaw nie jest bardzo duży jak na taką liczbę. Ostatniego podnośnika moja pamięć nie odnotowała, choć przeglądałem wszystkie zestawy na ten rok. Dzięki i za to. ;)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Świetne zdjęcia. Bardzo miło się czytało. Końcowa makieta super.

Zamieniłbym słowo ilość na liczbę. Liczba jest dla rzeczowników policzalnych. A sam policzyłeś klocki i naklejki. :-)
Ostatnio zmieniony 2017-05-03, 15:18 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#5 Post autor: martinb »

tbzz, powiem krótko: każda Twoja recenzja, to wydarzenie. Wydarzenie (celebracja?), które w moim przypadku niemal zawsze wyglada tak samo, a mianowicie: kubek gorącej herbaty, bułka z jajkiem i bekonem z pobliskiej piekarni i Twoja lektura - taki zestaw nie może się nie udać. ;-)

Bardzo dobre zdjęcia i dokładny opis. Brawa, brawa, brawa!

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: yoshi82 »

Super recenzja, zestaw też z mojej złotej epoki LEGO. Tak z ciekawości, czy zaczepy starych pociągów są kompatybilne z nowymi? Zacząłem zbierać nowe pociągi, bo teraz mnie na nie stać, a pewnie kilka archiwalnych zestawów, też bym chciał mieć :)
Pozdrawiam,
Łukasz

ODPOWIEDZ