[MOC] PINBALL by Chrisstopheres

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Chrisstopheres
Posty: 29
Rejestracja: 2017-12-20, 00:03
Lokalizacja: okolice Pszczyny
HELF: Proszę uzupełnić
: Chrisstopheres

 

[MOC] PINBALL by Chrisstopheres

#1 Post autor: Chrisstopheres »

Z przyjemnością przedstawiam mojego blisko 2-letniego MOCa, który wreszcie doczekał się filmu.

Ale po kolei. Moim celem było udowodnienie, że można zbudować w pełni funkcjonalny automat do Pinballa, który będzie działał bez prądu. Oczywiście, podstawą był mechanizm liczący punkty. Postanowiłem połączyć ich zdobywanie z zaliczaniem atrakcji na blacie - dokładnie rynien po lewej i prawej stronie, do których dostępu bronią dźwignie uruchamiające mechanizm.

Po 3 miesiącach budowy nabrałem pewności, że dam radę zmieścić jeszcze jeden mechanizm typu zegarowego, napędzany opadającym ciężarkiem. Padło na dozownik dodatkowych kulek, który miał znacznie urozmaicić rozgrywkę.

Dodanie tego mechanizmu nie było jednak proste. Z uwagi na konieczność uzyskania dużej, gładkiej powierzchni bez użycia tilesów (tak zamożny nie jestem), zdecydowałem się na "położenie" całego blatu na boku. Ta decyzja pociągnęła za sobą kolejną - automat został wyposażony w ramę pomocniczą, dzięki której nie zapadał się pod własnym ciężarem, wykonaną z technic bricków i przypiętą do blatu pinami. Niestety, obecność ramy wiązała się z ogromną niedogodnością: wymiana choćby jednego klocka wiązała się z koniecznością odpięcia jej całej, pin za pinem, a wyginające się klockowe tafle czyniły usuwanie pinów bardzo żmudnym (klinowały się od występujących naprężeń). Robota na godzinę.

Jako ostatnie, dodałem Wrota Piekieł. Z początku planowałem jedynie mechanizm, który utraconą kulkę wystrzeliłby z powrotem w stronę gracza, jednak nagle dostałem olśnienia. Zbudowałem kanał, którym kulka podróżuje pod blatem i nabiera rozpędu. Niedaleko końca kanału uderza w dźwignię, którą połączyłem cięgnem z licznikiem punktów. Ruch dźwigni odchyla wychwyt mechanizmu "dziesiątek", tym samym zapewniając graczowi zastrzyk 10 punktów za poświęconą kulkę.

Na koniec kilka statystyk:

Czas budowy: 18 miesięcy; ok. 200h przy klockach;
Źródło napędu: bardzo niekoszerne stalowe kulki łożyskowe 8mm na równie niekoszernej żyłce;
Najwyższy wynik: 125 punktów - jedyny raz, gdy udało mi się przekroczyć setkę.

Reszty dowiecie się z filmu, zapraszam do oglądania:
https://www.youtube.com/watch?v=jbZkNvJfNGU

PS: Przepraszam wszystkich LUGPolowych estetów za feerię barw pod blatem - ten MOC opiewał na ponad 85% wszystkich moich ówczesnych klocków, w tym 99,9% żółtych. Zostało mi ich słownie 17, w tym większość - strukturalnie bezużytecznych - bricków 1x1.

PPS: Chętnie przyjmę wszelkie wskazówki dotyczące montażu materiałów. Z białego brystolu zrezygnowałem celowo - automat był duży i toporny, a ja mam małe mieszkanie.

mw
VIP
Posty: 666
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
HELF: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: mw »

Genialne - ale bym sobie pograł, mechanizmy super brakuje mi jedynie czegoś na środku ?? pamiętam że nieraz coś tam było, jakieś grzybki albo przeszkody w kształcie bramek obracanych ale mimo to piękna praca

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Kawał niezłej i niebanalnej techniki w tym MOCu. Podziwiam, że umiałeś to wymyślić i zrealizować.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1349
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
HELF: biedrus
: 136097482@N04
Kontakt:

   

#4 Post autor: Biedrus »

Świetny ten licznik mechaniczny. Na Środku jest rzeczywiście strasznie pusto, ale ogólnie to wyszło dobrze. Gratuluje znakomitego debiutu.
klockowywir.pl
Najtańsze zabawki!!!

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1787
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#5 Post autor: Stelario »

A nie lepiej było użyć plastikowych kulek lęgowych lub nie? wiem że to nie to samo ale używanie metalowy chyba nie jest najlepsze dla tej konstrukcji takie ciągłe stukanie metalu o plastik zużyje klocki i jeszcze będziesz musiał to regularnie dociskać.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Chrisstopheres
Posty: 29
Rejestracja: 2017-12-20, 00:03
Lokalizacja: okolice Pszczyny
HELF: Proszę uzupełnić
: Chrisstopheres

 

#6 Post autor: Chrisstopheres »

Stelario pisze:A nie lepiej było użyć plastikowych kulek lęgowych lub nie? wiem że to nie to samo ale używanie metalowy chyba nie jest najlepsze dla tej konstrukcji takie ciągłe stukanie metalu o plastik zużyje klocki i jeszcze będziesz musiał to regularnie dociskać.
Tylko metalowe kulki były dość ciężkie, by wytracając swoją energię kinetyczną, uruchomić odpowiednie mechanizmy.

Po drugie - z uwagi na to, że wszystkie elementy, w które mogła uderzyć kulka, były przypięte do blatu pinami - świetnie to amortyzowało uderzenia i nic mi nigdy nie odpadło. Już nie odpadnie, bo automat dawno nie istnieje. Nie istnieje już nawet nieudany MOC zbudowany z klocków pozyskanych z jego rozbiórki :D

Chrisstopheres
Posty: 29
Rejestracja: 2017-12-20, 00:03
Lokalizacja: okolice Pszczyny
HELF: Proszę uzupełnić
: Chrisstopheres

 

#7 Post autor: Chrisstopheres »

mw pisze:Genialne - ale bym sobie pograł, mechanizmy super brakuje mi jedynie czegoś na środku ?? pamiętam że nieraz coś tam było, jakieś grzybki albo przeszkody w kształcie bramek obracanych ale mimo to piękna praca
Kulka musi mieć miejce, by dotrzeć do innych mechanizmów - zbyt ciasny środek sprawiłby, że kulka często właśnie odbijałaby się od grzybków czy czegoś podobnego i z rozpędem - ale bez punktów - wracała do gracza. Irytujące i nudne. Wierz mi, testowałem wiele layoutów i ten okazał się optymalny.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1787
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#8 Post autor: Stelario »

Szkoda że zorebrałeś, ale rozumiem brak ilości klocków. Sam chciałem sobie zbudować automat do gry ale po zamontowaniu przycisków dla pierwszego Playera doszedłem do wniosku że mi się klocki skończą zanim skończę Bartopa. ;)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 790
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Atrx
Kontakt:

 

#9 Post autor: Atros »

Jak na analogową zabawkę to naprawdę jestem pod wrażeniem. Sporo upchnąłeś tam interaktywnych atrakcji i co ważne wygląda na to, wszystko działa niezawodnie. Wiem, jak trudne jest dopasowanie mechanizmów tak aby działały płynnie ponieważ też kiedyś popełniłem podobną maszynę. Gratuluję!

ODPOWIEDZ