Oświetlenie wagonów

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

Oświetlenie wagonów

#1 Post autor: meler »

Po skompletowaniu wagonów i zrobieniu zielonych okien w pociągu osobowym, przyszedł czas na podłączenie oświetlenia. Pomysł chodził mi po głowie od roku i w końcu tej wiosny zmobilizowałem się. Po kilku próbach przygotowałem rozwiązanie jak na poniższych zdjęciach.

Obrazek Obrazek

Film


Kluczowym elementem jest magnes od zatrzasku do biżuterii, który kończy każde podłączenie zasilania (+ i - ) z obu stron wagonu. Ze względu na polaryzację magnesów, zdecydowałem się na jednorodne ustawienie biegunów magnesów zasilających z każdej strony. Dzięki temu magnesy od oświetlenia są naturalnie trzymane przez magnes znajdujący się w sprzęgu Lego.

Kod: Zaznacz cały

  &#91;+|-&#93;----&#91;zasilanie +&#93;----&#91;+|-&#93;	<- magnes zasilania połączony z linią +
  &#91;-|+&#93;		   LEDy	  &#91;-|+&#93;	<- magnes sprzęgu wagonów
  &#91;+|-&#93;----&#91;zasilanie -&#93;----&#91;+|-&#93;	<- magnes zasilania połączony z linią -
Wózki z kablami oświetlenia
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wagon i sprzęg po zamontowaniu wszystkich elementów
Obrazek

Zasilanie 12V
Obrazek Obrazek

Przełącznik
Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


O czym trzeba pamiętać to ustawienie wagonów względem siebie - obrócenie jednego z nich spowoduje, że wagony sprzęgną się nieprawidłowo. Dodatkowo rozczepianie jest nieco skomplikowane, gdyż luźne kable z magnesami przy rozprzęganiu składu napinają się i jest ryzyko uszkodzenie obwodu elektrycznego, dlatego pozwoliłem sobie na drobną modyfikację w celu ułatwienia zadania. Kable przechodzą przez 2mm dziurki w ramie (element #91968c01) a magnesy są przyklejone do sprzęgu. Dzięki temu łączenie i rozłączanie jest banalnie proste, co można obejrzeć na początku załączonego wyżej filmu.

Zasilanie 12V znajduje się w pierwszym wagonie, 8 baterii 1,5V w dwóch koszyczkach o szerokości 48mm. Dostęp do włącznika od spodu wagonu. Jako oświetlenie użyłem taśmę LED, w każdym wagonie są trzy 5cm fragmenty taśmy po 3 LED, czyli w sumie 9x LED/wagon.

Mam też gotową wersję z zamienionymi biegunami magn. gdzie nie trzeba martwić się o kierunek jazdy (podłączenia) wagonu (w środku dochodzi wówczas mostek prostowniczy przed taśmą), to jednak komplikuje sprzęganie, bo pola magnetyczne magnesów zasilania nie ustawiają optymalnie magnesu w sprzęgu:

Kod: Zaznacz cały

  &#91;+|-&#93;---+-----&#91;+|-&#93;	
  &#91;?|?&#93;   | 	&#91;?|?&#93;	<- sprzęg
  &#91;-|+&#93;------+--&#91;-|+&#93;
	      |  |
		 mostek
		  |  |
		   LED

Koszt rozwiązania

5zł Magnesy (4 sztuki)
1,5zł Taśma LED (3x 5cm)
1zł Rurka termokurczliwa
0,5zł Przewód 0,5mm
1zł 4 złącza (Ebay, Allegro, JST 1.25 2-Pin Male&Female Connector plug with Wires Cables)
inne materiały

Co daje ~10zł per wagon

+ 2 koszyki (3zł) na 8 baterii
+ przełącznik (1zł)

Na forum EB trwa dyskusja nt. zasilania wagonów, zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z alternatywnymi pomysłami. Firma 4DBrix przygotowała nawet prototyp klocka, który mógłby służyć do łączenia zasilania. W prezentowanym przeze mnie rozwiązaniu, mimo że chałupniczym, magnesy mają trochę swobody przez co drobne niedopasowania są niwelowane i obwód elektryczny jest trwały. Dodatkowo proponowane ustawienie magnesów bardzo poprawia wytrzymałość sprzęgu.

---
Michał

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Kapitalnie to działa. Pyk i zapalone. Super Ci to wyszło.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Major
Posty: 90
Rejestracja: 2017-05-11, 09:56
Lokalizacja: Okolice Poznania
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Major »

Rewelacja :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Efekt znakomity.
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#5 Post autor: bart_ilo »

Trochę pracy ale efekt końcowy super!

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Dziękuję bardzo.
Jellyeater pisze:Kapitalnie to działa. Pyk i zapalone. Super Ci to wyszło.
Dzięki. Pyk jest bardzo wyraźne i słyszalne, bo trzy magnesy (na każdym końcu wagonu) przyciągają się b. mocno :)

Na zdjęciu niżej magnes z uszkodzonego sprzęgu w towarzystwie dwóch pozostałych. Tak to mniej więcej wygląda w maks. uproszczeniu.
Załączniki
magnesy.jpg
magnesy.jpg (5.73 KiB) Przejrzano 4957 razy

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Podoba mi się ten efekt podświetlania wagonów. Mam tylko jedno zastrzeżenie, a mianowicie skoro lokomotywa ma przednie oświetlenie, to ostatni wagon powinien mieć tylne oświetlenie, co by inny pociąg nie najechał na skład :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: zen535i »

A może parę przedziałów dałoby się zaciemnić dla jeszcze większego efektu ?
Piwo moje paliwo;)

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Zwariowany »

Ciekawostka hehe zależy kto na forum nie Legowo wspomaga Moce a reakcje są różne albo fee nie ładnie albo ale zaje fajny pomysł. Niekoszernie ale dla mnie mega fajnie jak w dobrych H0. Ja jeszcze za dźwiękiem tęsknię w moich parowozach :-)
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

legosamigos pisze:Podoba mi się ten efekt podświetlania wagonów. Mam tylko jedno zastrzeżenie, a mianowicie skoro lokomotywa ma przednie oświetlenie, to ostatni wagon powinien mieć tylne oświetlenie, co by inny pociąg nie najechał na skład :)
:) Tak... chodzi mi to po głowie. Tylne oświetlenie wagonów i lokomotywy również. Tylko na razie chęci brak :)))
zen535i pisze:A może parę przedziałów dałoby się zaciemnić dla jeszcze większego efektu ?
Myślałem, że połączone 3 fragmenty taśmy dadzą ten efekt, ale wciąż jest za jasno. Może wystarczy włożyć płytkę... popróbuję.
Zwariowany pisze:Ciekawostka hehe zależy kto na forum nie Legowo wspomaga Moce a reakcje są różne albo fee nie ładnie albo ale zaje fajny pomysł. Niekoszernie ale dla mnie mega fajnie jak w dobrych H0. Ja jeszcze za dźwiękiem tęsknię w moich parowozach :-)
Jest taka możliwość, rzuć okiem na tę stronę http://fxbricks.com/pfxbrick/. No i dym z parą by się przydały w parowozach, co też jest możliwe, chociaż efekty nie są wg mnie zachwycające (do tego trzeba też, o ile pamiętam,16-22V)
-
Ostatnio zmieniony 2017-06-22, 08:16 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

STING

#11 Post autor: STING »

A gdzie modulator dźwięku?:)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

STING pisze:A gdzie modulator dźwięku?:)
Generator nawet dałoby się upchać (Arduino Mini + Sparkfun + mini głośnik), ale modulowanie... pewnie software'owo? Na razie musi wystarczyć mi regularny stukot kół :)

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Taausz »

Naprawdę bardo pomysłowe i ładnie to wygląda oraz funkcjonuje, jestem pod wrażeniem.
Buduję najczęściej oczami...

wielkamucha
Posty: 796
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: wielkamucha »

Przyznam, że nie bardzo jestem zwolennikiem takiej modyfikacji klocków (sprzęgów), wolałbym może bardziej "tradycyjne" rozwiązanie PF (kable, wtyczki...), ale to jest bardzo schludny i funkcjonalny pomysł - prosty i taki "w sobie". Oświetlenie wagonów wygląda bardzo naturalnie na zdjęciach, zwłaszcza "nocą". Wyrazy uznania.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

wielkamucha pisze:Przyznam, że nie bardzo jestem zwolennikiem takiej modyfikacji klocków (sprzęgów), wolałbym może bardziej "tradycyjne" rozwiązanie PF (kable, wtyczki...),
Ja uważam wręcz odwrotnie to jak pomysłowo i schludnie jest wykonany ten pomysł zasługuje na zgapienie patentu przez projektantów lego
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ