[MOC] Komatsu PC3000

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

[MOC] Komatsu PC3000

#1 Post autor: Mistakes »

Cześć!
Chciałem opowiedzieć tutaj kilka słów o moim modelu koparki przedsiębiernej Komatsu PC3000.

Zaczęło się od tego, że na Pyrkonie 2016 spodobały mi się modele Żbika i postanowiłem na Łódź 2016 zdążyć ze swoim pierwszym modelem koparki. Szukałem kompaktowego pierwowzoru, który występuje zarówno w wersji przedsiębiernej jak i podsiębiernej. Tak padło na Komatsu PC3000. Skalę obrałem na podstawie szerokości gąsienic i długości siłowników przedłużonych o 2 study (zależało mi na obróceniu króćców siłownika o 90 stopni jak w oryginale), dokładnie mówiąc to 1:36,75. Model w podstawowych wymiarach (długość, szerokość itp.) trzyma się skali +/- pół studa.

Tutaj znajdziecie broszurę producenta, która stanowiła podstawę wymiarowania modelu.
Wersji docelowych jest tyle, ilu, zamawiających, więc wybierałem sobie szczegóły z różnych oryginałów.
Tutaj znajdziecie temat WIP z zeszłego roku, założony przed wyjazdem do Łodzi.

Po zeszłorocznej wystawie model wstawiłem do pudła z okazji przeprowadzki do Warszawy i tak stał prawie rok. Postanowiłem go dokończyć w połowie czerwca tego roku. Przebudowałem podwozie i nadwozie, zamieniłem 4 wieże IR na 2 sbricki, poprawiłem niedoróbki, wykończyłem całość i przygotowałem sobie dedykowany ekran sterowania.

Model zbudowany jest zgodnie z moją aktualną doktryną, czyli z zewnątrz nie widać żadnej elektroniki ani przewodów. Udało się też zrealizować inne ciekawe założenie, ramię przedsiębierne można zamienić na podsiębierne bez rozbierania modelu, wystarczy odpiąć zawiasy i przepiąć wężyki.

Podwozie zbudowane jest wokół 3 silników M, dwa z nich z redukcją 20:1 napędzają gąsienice, trzeci z redukcją 50:1 steruje obrotem nadwozia. Trzon wieży stanowią cztery serwozawory schowane w kuprze modelu. Bezpośrednio pod nimi (w podłodze wieży) pracuje kompresor z 4 nowych pompek. Pod kabiną operatora schowany jest pojemnik na baterie, moduł oświetlenia i kilka przewodów, od strony chłodnic znajdują się dwa silniki L napędzające kompresor, dwa sbricki i większa część przewodów. W środku jest bardzo ciasno, model ma dosłownie +/- 1 stud obudowy wokół technicznych bebechów. Ramieniem operuje 6 nowych dużych siłowników, a łyżką dwa małe.

Tutaj przepiękne zdjęcia z Chojnic 2017, autorstwa Darka Mroza, wielkie dzięki!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tutaj trzy ujęcia bez części obudowy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Model oczywiście skutecznie przekopuje fasolę, widzowie z wystawy potwierdzą, film później...

Co dalej? Model pozostanie ze mną na dłużej, polubiłem go. Nie zbuduję ramienia podsiębiernego, bo nie chcę. Zbuduję to do towarzystwa, na kołach 62.4mm. Oprócz tego wozidła sztywnoramowego buduję jeszcze jeden sprzęt do kopania fasoli, tylko kilka razy większy od Komatsu, do zobaczenia na następnej wystawie :)

Dzięki za wsparcie dla Noniusza, Erica i Axela.
Wracam do budowania, miłej nocy.
Ostatnio zmieniony 2017-07-18, 22:49 przez Mistakes, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Trochę masywne te barierki. Nie chciałeś użyć tego?

Obrazek

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jaco3011 »

Solidny kawał Technica.

Ale Sennebogen jej w końcu nie podniósł?
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

M_longer pisze:Trochę masywne te barierki.
Ten pan ma rację! ;)
Niby drobiazg, ale mocno zaburza odbiór całości; za dużo zasłania.

W pierwszej chwili myślałem, że odpuściłeś detale podwozia, jakieś flaki we wnętrzu gąsienic, ale gdy spojrzałem na broszurę, przekonałem się, że tam naprawdę jest nudno ;) .
Doktrynę wybrałeś sobie niełatwą, ale całkiem nieźle jej bronisz. Sporo upakowałeś w niewielkim ciele tej koparki. Pokraczność też oddana bez zarzutu ;) . Gdybyś dorzucił naklejkę albo dwie (oraz zmienił barierki na subtelniejsze), byłoby jeszcze lepiej, ale i tak...
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Jakiś bezczelny typ AYUMI podszywa się pod Mistakesa! ;)))))
https://thelegocarblog.com/2017/07/21/komatsu-3000/

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Tak jak mówiłem na wystawie. Ciesze się że zebrałeś się w sobie i ukończyłeś ją. Osobny obwód do podnoszenia całego ramienia to bardzo dobry pomysł. Jest różnica może nie jakaś wielka ale widoczna. Ogólnie całość bardzo sprawnie działa. Na Twoim miejscu kupiłbym pada do PS3 i z tym się pobawił bo wtedy komfort sterowania modelem będzie jeszcze lepszy!


Czekam na kolejny projekt.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ