[MOC] Autosan H9-21

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Autosan H9-21

#1 Post autor: eric trax »

Witam wszystkich zgromadzonych. Od kiedy zobaczyłem Autosana zbudowanego przez Karwika zapragnąłem mieć swój :) Czas więc zaprezentować model który powstawał od Grudnia 2014 roku. Na tak długi czas budowy składało się wiele rzeczy. Co prawda przywiozłem go na wystawę w tym roku ale można powiedzieć był w stanie surowym.

Obrazek

Nie wiem czy jest Polak który nie kojarzy tego pojazdu. Autosan H9-21 to międzymiastowa wersja zmodernizowanej H9tki, której rozstaw osi urósł do 4700mm i rozmiarów jakie każdy pamięta. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy produkcyjnej w 1980 i były produkowane do 2004 roku. Ciekawostką jest że w 2006 roku produkcja została wznowiona i wyprodukowano jeszcze 30 egzemplarzy na zamówienie polskiej firmy Veolia.

Obrazek

Jak wspominałem rama powstała w grudniu 2014 roku. Model zaplanowany był w skali 1:17 niestety po burzy jaka przetoczyła się na forum LUGPolu za sprawą pewnego jegomościa, którego model autosana a w zasadzie jego wirtualny projekt można znaleźć w internecie postanowiłem zmienić skalę na 1:14. Pociągnęło to za sobą dużo większe koszty niż się spodziewałem. Tutaj z pomocą przyszedł Maciek Drwięga ratując mnie dwoma (czterema?) kołami od Black Cata za co mu serdecznie dziękuję i w końcu będę mógł się rozliczyć :) Inna sprawa, że potrzeba było znacznie więcej klocków co generowało niekończące się zamówienia na BL. Jednak Efekt końcowy jest zadowalający.

Mechanika

Jeśli chodzi o plany motoryzowania autobusu były proste. XL do napędu, medium do sterowania przednią osią, medium do sterowania dwubiegową skrzynią rodem z trialówki (przełożenia 1:4,2 i 1:2,33). Jeździłem nim jeszcze w wersji cabrio bez środka. Więc tym większe było moje zdziwienie kiedy przed nakręceniem filmu nie chciał ruszyć z miejsca. Okazało się że całość waży 10,2kg. Na szczęście dołożenie drugiego XLa wystarczyło i autobus sprawnie jeździ nawet na szybszym biegu. Niestety mimo iż konstrukcja posiada kable do oświetlenia pojazdu nie zdecydowałem się go użyć.

Wygląd

Mimo iż kosztowna i czasochłonna skala 1:13 pozwala na wiele. Można pozwolić sobie na oddanie większej niż tylko te najbardziej charakterystyczne kształtów. Oczywiście i ona ma swoje ograniczenia. Montaż świateł sprawiłby, że przód a tym bardziej klapy silnika nie były by tak dobrze oddane. Za to bardzo naturalnie wyglądają węże pneumatyczne jako uszczelki okien i daszki czy maski city jako siedzenia. Część z was pewnie znajdzie niedociągnięcia. Ja postarałem się zrobić wszystko o czym myślałem przez prawie 3 lata budowy. Niestety argument "trzeba było odstawić go na półkę" będzie nie trafiony :D


Na koniec zdjęcia i skromny film. No i oczywiście podziękowania dla Maćka za te koła :)

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mEO1GQQVwSs&t=5s[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-10-29, 18:09 przez eric trax, łącznie zmieniany 3 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Mateusz92 »

Pierwszy
A teraz już na poważnie :)
To, że mi się podoba to już na pewno wiesz. Zaskoczony jestem zmotoryzowaniem całości. Na wystawie stał i myślałem, że jest to po prostu Model Team. Bardzo fajnie są te uszczelki od okien. Daje to na pewno lepszy efekt jakby były to tylko słupki, a poza tym jest jeszcze bardziej pro. Skoro mówimy o jak najlepszym oddaniu rzeczywistości to czy drzwiami też trzeba tak mocno pierdo...... żeby się zamkły? Być może to tylko moje subiektywne odczucie, ale każdym Autosanem który miałem przyjemność podróżować miały takie wspaniałe drzwi (chyba, że drzwi były harmonijkowe, ale mówimy o wersji międzymiastowej :) ). Tak w sumie to nie wiem co więcej napisać, po prostu cud, miód, malina i orzeszki.
A właśnie: najlepsza była autorska wersja cabrio :P
Ostatnio zmieniony 2017-10-29, 18:03 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#3 Post autor: Kruk »

Super model, naprawdę wiernie oddany, czuję że to będzie MOC miesiąca ;D.
Ostatnio zmieniony 2017-10-29, 18:08 przez Kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Bardzo piękny model. Oglądając filmik podświadomie oczekiwałem jeszcze jakichś zmechanizowanych funkcji, ale niesłusznie, bo przecież autobus to nie to samo, co kombajn ;) .
Widać, że to nie budowla wykonana w pośpiechu. Widać tzw. "należytą staranność" ;) .
Zaskakujące, że waży aż 10 kg; nie wygląda na tyle.
Tak czy owak - piękny autobus i całkiem jak żywy :) .

P.S. Przyszło mi do głowy, że iluzja byłaby jeszcze pełniejsza, gdybyś na tyłach foteli użył inverted tiles - znikłyby dziury na study.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#5 Post autor: Cevillus »

Po pierwsze gratuluję wytrwałości oraz cierpliwości a po drugie model wygląda według mnie rewelacyjnie.
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Dla mnie jest to prawdziwy brylant wśród konstrukcji MT. Gratuluję!

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: MarcinMK »

Śliczny. Z naklejkami jak żywy. Brawo!

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#8 Post autor: bart_ilo »

Rewelacyjny model. Aż ciężko uwierzyć, że przekracza 10 kg.
Fajnie było zobaczyć model na wystawie. Na żywo jeszcze lepiej wygląda :)
Dobrze, że jest przystanek. To taka "truskawka na torcie" :D

P.S.
Trochę razi tył kanapy w ostatnim rzędzie.
Ostatnio zmieniony 2017-10-29, 19:40 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Jest już na TLCB! :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

dmac pisze:Zaskakujące, że waży aż 10 kg; nie wygląda na tyle.
....
P.S. Przyszło mi do głowy, że iluzja byłaby jeszcze pełniejsza, gdybyś na tyłach foteli użył inverted tiles - znikłyby dziury na study.
bart_ilo pisze:Rewelacyjny model. Aż ciężko uwierzyć, że przekracza 10 kg.
.....
P.S.
Trochę razi tył kanapy w ostatnim rzędzie.
Fakt trochę lipa z tylną kanapą. W rzeczywistości nie jest tak źle ale kiedy obrabiałem zdjęcia sam kręciłem nosem a z BOPa przyszły czarne odwrócone tile...

SERVATOR pisze:Jest już na TLCB! :)
szybcy są :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

To dość nietypowa maszyna rolnicza jak na Ciebie :D Ale do rzeczy. Jako kierowca autobusu powiem, że chciałbym mieć takie cudo. Pamiętam w jakim stanie przywiozłeś go do Chojnic. Wyglądał prawie jak ten autobus z gdańskich Kokoszek. Notabene też Autosan. Jednak cieszę się, że go szybko odbudowałeś i miałem okazję zobaczyć na żywo. Zdecydowanie lepiej wygląda z tymi wężykami jako uszczelki do okien. Teraz Lego powinno wypuścić na rynek szybki do Twojego Autosanu :D bo wygląda, jakby chuligani wszystkie powybijali. Oczywiście like`a już zostawiłem na YT i masz ode mnie głos w MOCu miesiąca. 10 kg wagi? Serio? Kurcze to chyba Twoje kombajny z większą ilością elektryki były lżejsze :D A może pokusisz się do kolekcji o autobus marki Jelcz zwany potocznie "ogórkiem"? Myślę, że byłby trudniejszy w odwzorowaniu, ale co to dla Ciebie? :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Mateusz92 »

Ogórek już powstał. Jeśli się nie mylę zbudował go Nexus. Tutaj zdjęcie z galerii Pita:
Obrazek

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#13 Post autor: martinb »

O żesz w mordę jerza! Jak dla mnie MOC miesiąca!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Mateusz92 pisze:Ogórek już powstał. Jeśli się nie mylę zbudował go Nexus. Tutaj zdjęcie z galerii Pita:
Obrazek
Ale to nie jest wersja w wykonaniu Erica :) Poza tym widziałem tego Jelcza i są trochę skopane proporcje, jakby lekko spłaszczony i koła mu się rozjeżdżały
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jellyeater »

Przystanek nie jest pomazany... :-)

I nic więcej nie napiszę. Pożywiom – uwidim jak to mawiają Rosjanie. Ale jest w tym MOC.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ