[MOC] Kompresor

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Cień

[MOC] Kompresor

#1 Post autor: Cień »

Po długich latach "mroku", jak to ktoś ładnie ujął...

Pierwsza konstrukcja, jedyne czego w dzieciństwie nie udało mi się zbudować - wydajny kompresor. Być może była to wina w 80% zużytych baterii do walkmana ;), a może zbyt wiernego trzymania się koncepcji z zestawu 8868 gdzie o ile pamiętam skok pompki nie był dobrany optymalnie.
Na pomysł wpadłem rozbierając na kawałki model silnika z jednego ze swoich zestawów, działa nieźle, jest całkiem kompaktowy, jak na 4 (docelowo) pompki oraz elementy tylko i wyłącznie starego systemu.
Z założenia jest niemobilny, chcę go jeszcze rozbudować o sprytny system regulacji (właściwie - stabilizacji) ciśnienia aby napędzał proste modele. System już wymyśliłem, ale brak mi części :(

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:38 przez Cień, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Kompresor

#2 Post autor: dmac »

Wygląda obiecująco. Nie pamiętam, czy takie samo przełożenie miał 8868... Bo tu zdaje się pompki pracują z wielką szybkością.
Ile siłowników próbowałeś do niego podłączyć?
Testowałeś je pod obciążeniem (tzn. podnosząc jakieś ciężary)?
Czy gumki nie śilzgają się przedwcześnie, gdy obciążenie jest duże, a system napełniony?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Cień

#3 Post autor: Cień »

Jak wspominałem mam problem z częściami - przede wszystkim dotyczy to przewodów pneumatycznych.
Kompresor pracował moim zdaniem zbyt wydajnie, to znaczy zatrzymał się po napełnieniu układu, a gdy przesunąłem dźwignię ramię opuszczane dwoma siłownikami łomotnęło o dywan druzgocząc piękny mechanizm chwytny :(

Przypuszczam, że możesz mieć rację co do prędkości obrotowej, jednak na razie nie mam możliwości eksperymentowania, budowa podwozia na gąsienicach, ramienia z chwytakiem oraz prototypu logiki pneumatycznej wyczerpała do cna mój zapas "bush'y", bez krórych nie widzę możliwości konstruowania czegokolwiek...

Co do obciążenia - zaraz zrobię eksperyment :)

Hmm. Spodziewałem się nieco więcej ;)
Na ramieniu 40 cm powoooli podnosi 4 koła z zestawu 8868, czyli jakieś 150g wg mojej kuchennej wagi :) Daje to moment rzędu 0,06 Nm, nie wiem czy to dużo jak na lego?
Ostatnio zmieniony 2007-02-08, 19:18 przez Cień, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Cień pisze:nie wiem czy to dużo jak na lego?
Hmm, zależy od punktu podparcia i ciężaru samego ramienia. Ale chyba nie za dużo. Widywałem znacznie dłuższe ramiona koparek podnoszone 4 siłownikami, naprawdę ciężkie (bo obudowane klockami a la Model Team), a poruszały się i to dość żwawo.

A co się dzieje przy większym ciężarze? Ślizgają się gumki, czy całość po prostu staje?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Cień

#5 Post autor: Cień »

Po prostu się zatrzymuje.
Oczywiście wykonanie ramienia jest całkiem prymitywne, kilka prostych rozwiązań zapewne podniosłoby osiągi. Inna sprawa, że nie wiem czy wszystko jest szczelne bo ma już kilkanaście lat (poza dwoma pompkami, które kupiłem ostatnio).

Swoją drogą - znalazłem porównanie silników i te moje mają naprawdę kiepskie parametry w porównianiu do tych nowszych - przede wszystkim moment obrotowy.
Może jakoś wkrótce uda mi się zaopatrzyć w nowsze konstrukcje...

Cień

#6 Post autor: Cień »

Przyszły nowe części, więc dokonałem kilku drobnych modyfikacji.
Celem było rozwiązanie kompaktowe, z regulacją ciśnienia i "bezpiecznikiem".
Efekt widać poniżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hasky128
Posty: 122
Rejestracja: 2006-12-20, 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Hasky128

 

#7 Post autor: Hasky128 »

Zbudowałem kompresor Cienia bez polaryzatora i małego siłownika jako bezpiecznika (bo nie mam:/), a do tego 43cm ramię, obciążone na samym końcu, w postaci 4 kół 81,6x38 R. Dwa nowe siłowniki mam zaczepione w odległosci 6 studów od mocowania ramienia. Teraz tak: jeśli kompresor napełnił po parunastu sekundach airtanka to ramię bezproblemu idzie w górę, jeśli najpierw przełączam zawór na podnoszenie, a dopiero potem włączam kompresor to ramię dopiero po chwili zaczyna wędrować w górę. Niestety nie zasuwa jak za pierwszym razem.
Silniczek ani na chwilę nie przestaje pracować, gumka też się nie ślizga, a co najlepsze ciśnienie jest na tyle duże, że zaczyna mi przepuszczać zawór:) Silniczek trochę się zgrzał, ale miewał już gorsze dni:) Na koniec powiem tylko, że wał na którym osadzone są pompki (ten podłączony do silniczka za pomocą gumki) lubi się rozczepiać. W ten sposób straciłem jedną ośkę 2U i jedną gumkę:) później ich poszukam po pokoju.
Jak na moje skromne potrzeby taki kompresor wystarczy:)
...

Cień

#8 Post autor: Cień »

Hasky128 pisze:Na koniec powiem tylko, że wał na którym osadzone są pompki (ten podłączony do silniczka za pomocą gumki) lubi się rozczepiać. W ten sposób straciłem jedną ośkę 2U i jedną gumkę:) później ich poszukam po pokoju.
Zapobiega temu ten element:

Obrazek

Nie jest dla ozdoby ;)

Awatar użytkownika
Hasky128
Posty: 122
Rejestracja: 2006-12-20, 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Hasky128

 

#9 Post autor: Hasky128 »

Wiem, że to nie służy do ozdoby:) Tyle tylko, że u mnie gumka wystrzeliła wyrywając tą część a ośka to mi z drugiej strony wypada:D Wieczorem albo jutro dopracuję zamocowanie i będę miał kompresor na przyszłość:) Dzięki Cień:)
...

Awatar użytkownika
rzooq
Posty: 72
Rejestracja: 2006-04-14, 18:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: rzooq

 

#10 Post autor: rzooq »

Możesz użyć dłuższej ośki i jeszcze jednego bricka zamiast tej części. Całość wzmocnij od spodu, żeby wszystkie bricki były równo ułożone. Wtedy opory ruchu będą najmniejsze.
Szukajcie, a znajdziecie. Pukajcie, a otworzą wam...

ODPOWIEDZ