[MOC] New Holland T9

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] New Holland T9

#1 Post autor: trawson89 »

Witam Wszystkich!!!

Chciałbym zaprezentować Wam moja kolejna prace, ciągnik przegubowy marki New Holland.

Obrazek

Dane techniczne:

Wymiary: dł. 50s / szer. 19s / wys. 27s.
Waga: 1,5kg
Elementy PF :
-1x XL Motor
-3x Medium Motor
-1x Battery Box
-2x wieża IR
-1x PF lights
-1x Switch
-1x Extension Wire 20 cm

Napęd i skręt:

Model posiada napęd 4x4, silnik XL z masa 1,5 kg radzi sobie bardzo dobrze, umieszczony z przodu dociąża przednia oś, natomiast tył dociąża Battery Box. Do skrętu użyłem 2 siłowników śrubowych, napędza je Medium motor. Aby przyśpieszyć skręt zwiększyłem przełożenie 3:1. Model posiada otwierana maskę oraz światła które włączamy przy przednich kołach.
Obrazek

WOM(Wałek odbioru mocy) i TUZ(Trzypunktowy układ zawieszenia)

Model wyposażyłem w WOM, który napędza Medium motor i jest on umieszczony w tylnej części modelu. Natomiast silnik który umożliwia nam operowanie TUZem umieściłem w przedniej części pojazdu, sąsiaduje on z silnikiem odpowiadającym za skręt. Budując ciągnik ciągle myślałem z czym będzie pracował, początkowo po głowie chodził mi jakiś ogromny pług ale padło na przyczepę.

Przyczepa:

Obrazek

Wymiary: dł. 53s / szer. 19s / wys. 24s.
Wymiary skrzyni ładunkowej: dł. 39s / szer. 19s / wys. 13s.

Przyczepa posiada 3 osie, w tym 2 osie skrętne pod rożnym kątem.Skręt odbywa się poprzez cięgna które przypinamy do TUZa w momencie kiedy ciągnik skręca koła w przyczepie tez skręcają.

Obrazek



GALERIA BS

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=h5e1OQVSCxY&t=56s[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2018-01-11, 00:59 przez trawson89, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#2 Post autor: piotrek839 »

Przyczepa chyba nie powinna mieć skrętnych osi bo robi własny promień skrętu, ale jeśli zrobiłeś to celowo dla funkcji to podoba mi się :)

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#3 Post autor: cichy1987 »

Elegancki.:) Kawał dobrej maszyny.:) Szacuneczek.:) Dobrze, że nie jest sam tylko z przyczepą.:) Która ma skrętne osie, co też mnie sie podoba.:)
Lego nasze Lego

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Taausz »

Wszystko ładnie wygląda i do tego fajnie funkcjonuje. Szacun.
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#5 Post autor: trawson89 »

piotrek839 pisze:Przyczepa chyba nie powinna mieć skrętnych osi bo robi własny promień skrętu
Otóż przyczepy te posiadają osie skrętne, przyczepa jest dużo zwrotniejsza.

Obrazek

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Podoba mi się, że od strony technicznej model działa bardzo sprawnie i to się chwali. Fajnym pomysłem jest przyczepa ze skręcanymi osiami. Choć gabaryt skrzyni wskazywałby raczej na podwozie dwuosiowe.

Sądzę jednak, że stać Cię na więcej jeśli chodzi o wygląd. Śledzę Twoje prace i widzę że jest problem z proporcjami. Na tym musisz się skupić. Ciągnik ma za małe koła, za niską maskę, skalując do kabiny. Lub jest za długi i ma za wysoką kabinę skalując do kół :) To rzecz nad którą musisz pracować.

Choć w poniższym modelu kilka rzeczy mnie irytuje to proporcje oddane są bardzo dobrze




Wysyp ciągników na tym YT po wyprodukowaniu jodełek :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Chrisstopheres
Posty: 29
Rejestracja: 2017-12-20, 00:03
Lokalizacja: okolice Pszczyny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Chrisstopheres »

Mnie troszkę razi ten napęd poprzez przegub Cardana. Ten typ przegubu NIE należy do tak zwanych CVT (constant velocity joints; przeguby stałej prędkości obrotowej), co powoduje że trzeba ich używać parami, nigdy pojedynczo, bo inaczej przenoszony ruch staje się skokowy. Choć może przy małej prędkości traktora ten efekt jest pomijalny?

Poza tym model bardzo na plus, czekam na kolejne od Ciebie ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Chrisstopheres pisze: Ten typ przegubu NIE należy do tak zwanych CVT (constant velocity joints; przeguby stałej prędkości obrotowej), co powoduje że trzeba ich używać parami, nigdy pojedynczo, bo inaczej przenoszony ruch staje się skokowy. Choć może przy małej prędkości traktora ten efekt jest pomijalny?
Mówimy o modelu z klocków... :)

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#9 Post autor: Athaal »

Zgadzam się z kolegą Longerem, że mówimy tu o modelu z klocków. Nie wymagajmy by działał on jak prawdziwa maszyna. Tym niemniej model udany i funkcjonalny. Sam mam problemy, aby opublikować swoje moce czy wipy, jak tak ciągle czytam, że "łeeee tego nie ma, tamtego nie ma", "za dużo studów, kafelkowałbyś", "a te naklejki to byś mógł w końcu zacząć naklejać"... Taka "konstruktywna" krytyka troszkę studzi zapały.
Ale wracając do wątku, model działa, wygląda, jest OK.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#10 Post autor: CamelXP »

Chrisstopheres pisze:CVT (constant velocity joints; przeguby stałej prędkości obrotowej)
Piękna, polska nazwa: "przegub homokinetyczny" :)
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

ODPOWIEDZ