Łuki o większym promieniu 9V

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Łuki o większym promieniu 9V

#1 Post autor: Mateusz92 »

Przedstawiam efekt moich kombinacji. Łuki R56 TrixBrix (https://www.trixbrix.eu/) z aluminiową taśmą. Efekt nie jest idealny ponieważ na łączeniach wózek 9V minimalnie podskakuję (spowodowane tym, że jest tam po prostu więcej taśmy), ale co najważniejsze nie wypada z szyn. Oklejone tory przewodzą prąd i bezproblemowo przekazują go do silnika 9V. Nie wiem jak z trwałością takiego rozwiązania tzn. czy taśma nie będzie się odklejała albo zrywała podczas 2-3 miesięcznej wystawy. Teraz jeszcze całość muszę stestować z moimi MOCami.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rrLw73_v0es[/youtube]

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Na filmie widać połowę łuku - reszta jeszcze w produkcji? Widzę, że szykuje się chyba drugi tor - R72?

Wielka szkoda, że Lego nie robi większych łuków niż te "tramwajowe" czterdziestki. Wiadomo, zestaw powinien być do ogarnięcia na w miarę rozsądnej powierzchni, więc jest to wypadkowa wielu kompromisów - ale jak wypuszczają zestawy dla kolekcjonerów, to mogliby zrobić zestawy trochę większych łuków, krzyżaków czy zakończeń toru, jako osobne zestawy do sprzedaży. Przypuszczam, że znalazłoby się wielu AFOLi, który by je brali na pniu.

Trixbrix ma bardzo ciekawe propozycje, choć osobiście ciutkę bardziej podobają mi się produkty wtryskowe, niż drukowane. Jednak największy "problem" wszystkich tych alternatywnych torów to to, że nie są oryginalnymi LEGO... :(

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Mateusz92 »

Kupiłem na razie tylko połówkę okręgu, aby przetestować czy oklejenie łuków taśmą aluminiową zda egzamin. Teraz wiedząc, że jest to rozwiązanie działające poczynię następne zakupy.
Porównując tory drukowane na drukarce 3D a te oryginalne LEGO zrobione wtryskowo czuć jakby plastik był bardziej kruchy, mniej zbity. ALE to nie znaczy, że są źle wykonane. Jakość wykonania jest bardzo dobra. Myślę, że posłużą mi trochę te tory. Być może nieoklejone miałyby większą podatność na ścieranie, ale podejrzewam, że dałoby radę to zauważyć dopiero po kilku latach normalnego użytkowania.
Kwestia nieoryginalności - każdy musi podejść do tego indywidualnie. Jeśli chodzi o mnie nie mam oporów, aby wykorzystywać taki suplement. Kwestię pociągów z LEGO rozpatruję trochę jako modelarstwo klockowe i oryginalne tory nigdy nie dadzą realistycznego wyglądu. Poza tym LEGO NIGDY nie zrobi większych łuków jeśli ich pociągi będą na 6 studów.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#4 Post autor: DawKub1922 »

Mateusz92 pisze: [...] Kwestia nieoryginalności - każdy musi podejść do tego indywidualnie. Jeśli chodzi o mnie nie mam oporów, aby wykorzystywać taki suplement. [...]


Bardzo trafnie to określiłem Mateusz, sam mam identyczne podejście do tematu (teraz tylko trzeba je wdrożyć w życie =P) Wg mnie również, zastosowanie takiego (suplementu/zamiennika) czy innego rozwiązania (np. modyfikowanie "oryginalnego torowiska" LEGO) jest sprawą indywidualną, i wymaga kompromisu, wyboru budowniczego/modelarza pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością, jak to w modelarstwie.

POZdrawiam
#NSNP

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: wielkamucha »

DawKub1922 pisze:
Mateusz92 pisze: [...] Kwestia nieoryginalności - każdy musi podejść do tego indywidualnie. Jeśli chodzi o mnie nie mam oporów, aby wykorzystywać taki suplement. [...]


Bardzo trafnie to określiłem Mateusz, sam mam identyczne podejście do tematu (teraz tylko trzeba je wdrożyć w życie =P) Wg mnie również, zastosowanie takiego (suplementu/zamiennika) czy innego rozwiązania (np. modyfikowanie "oryginalnego torowiska" LEGO) jest sprawą indywidualną, i wymaga kompromisu, wyboru budowniczego/modelarza pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością, jak to w modelarstwie.

POZdrawiam
Jako wieloletni (prawie 30 lat "dłubania"...) modelarz plastikowy i trochę kartonowy, mam identyczne zdanie. Staram się jednak w konstrukcjach z LEGO stosować tylko LEGO, nawet, jeśli wiąże się to z pewnymi uproszczeniami - mam olbrzymi sentyment do zestawów Legoland z lat 85-95 i za wszelką cenę dążę do zachowania klimatu tamtych konstrukcji. Dlatego chwilami zazdroszczę Cobi części klocków/rozwiązań, choć niektóry będą chcieliby mnie za to ukamieniować :D ...

ODPOWIEDZ