[MOC] Stacja kolejowa z nastawnią i przejazdem

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MOC] Stacja kolejowa z nastawnią i przejazdem

#1 Post autor: Mestari »

Zebrałem się wreszcie ;)

Zanim zacznę dwa podziekowania:
Dla BHs'a za naklejki na stację i nastawnię :)
Dla Biedrusa za film :)

Na wystawie w Pszczynie zaprezentowałem ostateczną wersję swojej stacji kolejowej z nastawnią i przejazdem kolejowym. W Chojnicach była troszkę inna wersja z niedokończonym dachem i innym układem okien. Stacja nie posiada wnętrza (choć pierwotnie było planowane, stąd podwójne ściany i inny kolor wewnątrz) z wyjątkiem nastawni.

Obrazek

Stacja powstała na bazie (ale ze sporymi modyfikacjami) stacji kolejowej w Siedlisku Czarnkowskim. Mieszkańcy rozpoznali bryłę na pierwszy rzut oka, więc test zdany ;)
Miała być z dużym peronem, na którym długie pociągi szerokie na 8 kropek będą wyglądały jak u siebie. Mam nadzieję, ze udało się to osiągnąć :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak większość z Was wie wrzucam po kolei w swoje kamieniczki i budynki różne systemy z technic. Po PF, starym oświetleniu 9V i nowym PF oraz pneumatyce, przyszedł czas na zdalne sterowanie SBrickiem i Flex :) Te rurki zawsze mi się podobały i czekałem tylko na okazję, żeby ich użyć. Kontrolowanie szlabanów wydaje się być idealnym zastosowaniem, tym bardziej że ruszające się linki przypominają prawdziwe "okablowanie" na stacjach. Zazwyczaj jest ono prowadzone do rozjazdów, ale... nie czepiajmy się za bardzo :P

Aplikacja w telefonie steruje SBrickiem, ten silnikiem M podpiętym pod mały siłownik śrubowy, który z kolei ciągnie lub popycha cięgna flexa, które to z kolei poruszają zaporami. Czyli proste jak budowa cepa. Tu zdjęcie z wczesnej fazy budowy gdzie wszystko widać (tylko jeszcze SBricka nie podłączałem):

Obrazek

No i właśnie nad tym, żeby było tak prosto myślałem dwa miesiące... Ale na wystawach było prawie bezobsługowe, wytrzymało napór dzieciaków, nie psuło się. Tylko na samym początku wymagało dość precyzyjnej kalibracji. Do tego spełniło kolejne wymaganie prostego rozkładania na cztery moduły dla łatwiejszego transportu.

Zapewne zauważyliście dość nietypowy układ torów przed stacją. Wymuszony on został przez stację towarową REXa, która miała stać naprzeciwko podczas wystaw w Chojnicach rok temu i teraz w Pszczynie. Niestety stacja jeszcze się nie zmaterializowała, a moja zaraz pójdzie na żyletki, więc nie zobaczymy już tego planowanego zestawienia. Układ torów i umiejscowienie w miasteczku dobrze widać na zdjęciach poniżej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na zakończenie jeszcze wnętrze nastawni i przejazd kolejowy z filmem:

Obrazek

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0aU2obX ... e=youtu.be[/youtube]

Cała galeria jest dostępna tu: LINK
Ostatnio zmieniony 2018-07-02, 23:57 przez Mestari, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Szlabany działają super.

A stacji na pewno brakuje jakichś lamp. W Pszczynie na budynku są ładne kinkiety. W ogóle nie mamy latarni w miasteczku...
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#3 Post autor: Tranzystor »

Szlabany powinny być sterowane kostką EV3 i zamykać się automatycznie przed przejazdem pociągu.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Mestari »

Tranzystor pisze:Szlabany powinny być sterowane kostką EV3 i zamykać się automatycznie przed przejazdem pociągu.
I czym by się wtedy dzieciaki bawiły? ;) Tu chodzi o to, żeby można było czymś samemu sterować, a nie żeby samo się robiło.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#5 Post autor: Biedrus »

Stacja bardzo ładna. Szlabany działają wyśmienicie, tylko trzeba pilnować aby małe łapki ich nie zepsuły. Szczególnie w Wolsztynie dzieci się bardzo nim interesowały :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Fajna stacja, pewnie gdzieś z ciepłego południa, bo bez zadaszenia peronów ;))) Szlabany znakomite, kiedy się spotkamy podpytam jak je synchronizujesz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

Bardzo podoba mi się, że budynki stacji są schludne, dość surowe i w stonowanych, ciemnych kolorach. Bardzo dodaje im to realizmu. Plus za naklejki.
Z ciekawości. Dlaczego chcesz rozbierać stację?

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: Mestari »

SERVATOR pisze:Bardzo podoba mi się, że budynki stacji są schludne, dość surowe i w stonowanych, ciemnych kolorach. Bardzo dodaje im to realizmu. Plus za naklejki.
Z ciekawości. Dlaczego chcesz rozbierać stację?
To już dwa lata ;)
Znudziła mi się, chcę albo zrobić nową, albo dać komuś innemu się wyżyć. Stacja jest bardzo widocznym elementem miasta, więc jak zostanie trzeci rok z rzędu to umrzemy z nudów...

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: wielkamucha »

Mestari pisze:
SERVATOR pisze:Bardzo podoba mi się, że budynki stacji są schludne, dość surowe i w stonowanych, ciemnych kolorach. Bardzo dodaje im to realizmu. Plus za naklejki.
Z ciekawości. Dlaczego chcesz rozbierać stację?
To już dwa lata ;)
Znudziła mi się, chcę albo zrobić nową, albo dać komuś innemu się wyżyć. Stacja jest bardzo widocznym elementem miasta, więc jak zostanie trzeci rok z rzędu to umrzemy z nudów...
Może się w końcu zmuszę do zrobienia jakiegoś peronu dla mojego wozidła… :D Bo w standardowe niestety się nie zmieszczę... :(

Stacyjka fajna, podobają mi się te okna i wygląd muru. Szkoda tylko, że ten peron taki kafelkowy, gdzie ten duch starego Legolandu, gdzie stud na studzie studa poganiał?... A tak, to wszystko takie "kafelkowe", gładkie i świecące się jak nie przymierzając... klocki XD

Jeśli dobrze widzę, to sterowanie oboma szlabanami z jednego mechanizmu/silnika? Prowadziłeś jakieś dodatkowe cięgło pod torami? Czy te cięgła były tak "luzem", na widoku?

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Na każdej wystawie poświęciłem dłuższą chwilę żeby się przyjrzeć stacji. Nie żebym był kamienniczkowym koneserem ale jest super. Najczęściej zawieszałem się na budce dróżnika. Tutaj kolor zrobił swoje bo mimo prostej konstrukcji wygląda obłędnie. Za pierwszym razem byłem zaskoczony działającymi szlabanami. Chwali się, że zbudowałeś taki mechanizm a nie wykręcałeś się że to na makietę i takie elementy są zbędne.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Mestari »

wielkamucha pisze:Może się w końcu zmuszę do zrobienia jakiegoś peronu dla mojego wozidła… :D Bo w standardowe niestety się nie zmieszczę... :(
DawKub1922 też coś o tym wspominał. Może warto pogadać na poważniej co z tym zrobić. Będzie niedługo wątek o edycji 2019, tam pogadamy :)
wielkamucha pisze:Jeśli dobrze widzę, to sterowanie oboma szlabanami z jednego mechanizmu/silnika? Prowadziłeś jakieś dodatkowe cięgło pod torami? Czy te cięgła były tak "luzem", na widoku?
Tory są na wysokości 1 plate'a tak, żeby pod nimi zmieścił się flex w "otulinie" z rurki, którą tu nazywa się flexem ;) I owszem, jest to na jednym mechanizmie, a cięgno jest podzielone na 4 części. Usztywniam każdą jego część, żeby to na boki nie latało i nie zwiększało luzów. A wszystko to na widoku z dwóch powodów. Po pierwsze myślałem, że mogą być kłopoty i wtedy łatwiej naprawiać, a po drugie, ale równorzędne ;) ładniej to wygląda bo przypomina rzeczywiste rozwiązania. Lubię patrzeć na te cięgna w ruchu :P
eric trax pisze:Na każdej wystawie poświęciłem dłuższą chwilę żeby się przyjrzeć stacji. Nie żebym był kamienniczkowym koneserem ale jest super. Najczęściej zawieszałem się na budce dróżnika. Tutaj kolor zrobił swoje bo mimo prostej konstrukcji wygląda obłędnie. Za pierwszym razem byłem zaskoczony działającymi szlabanami. Chwali się, że zbudowałeś taki mechanizm a nie wykręcałeś się że to na makietę i takie elementy są zbędne.
Dzięki :) Dużo dla mnie znaczy wypowiedź technicowca/model team :)
Ostatnio zmieniony 2018-07-04, 20:33 przez Mestari, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: Mestari »

Szarik na swoich zdjęciach ma dobrze pokazane jak te cięgna wyglądają z drugiej strony:

Obrazek

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

#13 Post autor: liwnik »

Stacja wyszła bardzo fajnie.
Nie przepadam za budynkami w całości zbudowanymi z cegiełek, ale dzięki różnym dodatkom (np. obramowania wokół okien) tutaj świetnie się sprawdzają.
Pozdrawiam, Liwnik

Budowniczy
Posty: 20
Rejestracja: 2017-04-18, 09:05
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Budowniczy »

Bardzo ladna makieta :)
Co prawda nie mam zdjęć, ale próbowałem zrobić jakiś czas temu podnoszone jednocześnie szlabany za pomocą przekładni i długich osi.

z nastawni po redukcji obrotów wychodziła długa oś w kierunku pierwszego szlabanu, tam była przekładnia z 3x

Kod: Zaznacz cały

6589
i dalej poprowadzona długa oś do następnego szlabanu gdzie znów umieściłem 2x

Kod: Zaznacz cały

6589
W tym układzie myślę że wyeliminowałoby to konieczność montażu tak skomplikowanego mechanizmu.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: Mestari »

Ale on nie jest skomplikowany ;)

ODPOWIEDZ