Dziwne plamy na elementach

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Dziwne plamy na elementach

#1 Post autor: Muszel »

Witam.

Na tygodniu stałem się posiadaczem używanego 42029. Zestaw był w super stanie, ale jak to używka, należało go umyć. Zawsze stosuję płyn do naczyń + gorąca woda, moczenie kilka godzin i przepłukanie, zawsze pomaga. Tym razem niestety na wielu elementach zostały paskudne plamy, których na 100% nie było przed myciem. Foto poniżej.

Obrazek

Miał ktoś podobny problem? Jakieś pomysły jak to się mogło stać i jak mogę to usunąć? Wszystkie 11 płaskich paneli mam załatwione w ten sposób... Zaznaczę, że myłem jednocześnie inny zestaw w tym samym czasie w innej misce i wszystko jest OK, to moja standardowa procedura mycia.

Próbowałem cifem, alkoholem, papierem ściernym 2000 na mokro i póki co jedynie ostatni sposób wydaje się mieć przyszłość...

Z góry dzięki za jakieś porady i pomoc.

Pozdrawiam,
Muszel
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

To wygląda na zanieczyszczenia w samym tworzywie. A na pewno mają oznaczenia LEGO?

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Muszel »

Tak, to na 100% części Lego, mają wybite nazwy, numerki, tam gdzie zawsze, mam pudełko itd. Miałem w ręku najlepsze podróbki i potrafię odróżnić.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Dziwne plamy na elementach

#4 Post autor: legosamigos »

Muszel pisze:...
Próbowałem cifem, alkoholem, papierem ściernym 2000 na mokro i póki co jedynie ostatni sposób wydaje się mieć przyszłość...l
Jak użyłeś Cifu i papieru ściernego 2000, to nic dziwnego, ze takie plamki masz :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Dziwne plamy na elementach

#5 Post autor: Iwona »

legosamigos pisze:
Muszel pisze:...
Próbowałem cifem, alkoholem, papierem ściernym 2000 na mokro i póki co jedynie ostatni sposób wydaje się mieć przyszłość...l
Jak użyłeś Cifu i papieru ściernego 2000, to nic dziwnego, ze takie plamki masz :)

Z tekstu wynika, że było to robione PO wystąpieniu plamek...

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Dziwne plamy na elementach

#6 Post autor: Muszel »

legosamigos pisze:
Muszel pisze:...
Próbowałem cifem, alkoholem, papierem ściernym 2000 na mokro i póki co jedynie ostatni sposób wydaje się mieć przyszłość...l
Jak użyłeś Cifu i papieru ściernego 2000, to nic dziwnego, ze takie plamki masz :)
Chyba mnie nie zrozumiałeś ;)
Używałem tego by spróbować pozbyć się plam, nie na "czyste" elementy.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#7 Post autor: Stelario »

Wystarczyło wysłać do Lego I poprosic o nowe.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

R19Cabrio

#8 Post autor: R19Cabrio »

Plamy czuć pod palcem? To wżery czy wypukłości?

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Muszel »

Gładkie. Mam taką teorie, że model był czymś pryśniety przez przypadek, lakier do włosów, pronto do kurzu, odżywka dla roślin, cokolwiek... Bo plamy są tylko w jednej części pojazdu. Może zareagowalo to z ciepłą wodą i tak wyszło...
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#10 Post autor: szarikm »

Muszel pisze: Mam taką teorie, że model był czymś pryśniety przez przypadek, (...) Bo plamy są tylko w jednej części pojazdu.
Z obu stron tego panelu są te plamy? Powierzchnie w cieniu, do których psikacz nie dotarł, nie mogły się odbarwić.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Muszel »

szarikm pisze:
Muszel pisze: Mam taką teorie, że model był czymś pryśniety przez przypadek, (...) Bo plamy są tylko w jednej części pojazdu.
Z obu stron tego panelu są te plamy? Powierzchnie w cieniu, do których psikacz nie dotarł, nie mogły się odbarwić.
Nie są całe, są tylko miejscowo. Na zdjęciach części, które oberwaly "po całości", ale z drugiej strony są normalne.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Mlody
VIP
Posty: 542
Rejestracja: 2014-09-11, 21:35
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: brak

 

#12 Post autor: Mlody »

Wystaw na BLu jako unikatowe, ktoś kupi za miliony monet.
I will do what I must! -> You Will try......
http://brickset.com/sets/ownedby-Mlody

bender
Posty: 13
Rejestracja: 2018-02-06, 14:10
Lokalizacja: Poznan, Poland
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: bender »

Jedyny sprawdzony sposób na wyczyszczenie klocków LEGO to taki jak poniżej:

1. Bierzemy plastikowe wiaderko (małe-2-3l) lub pojemnik po surówce/ogórkach (wiadomo o co chodzi ;))
2. Idziemy do apteki i zamawiamy wodę utlenioną 5l - najlepiej od razu 2-3 butelki (kosztują grosze)
3. Ponieważ w aptece nie będą mieć - czekamy na tę wodę 2-4 dni
4. Mając wodę i pojemniczek należy poszukać i przygotować coś ciężkiego (jakiś kamień)
5. W domu rozdzielamy klocki na białe i kolor
6. Do pojemnika wkładamy klocki i zalewamy wodą utlenioną a następnie przygniatamy kamieniem.
7. Całość wystawiamy na balkon lub jak mamy ogród to stawiamy w cieniu w ogrodzie
8. Po 1 dniu klocki jak nowe.
9. Sprawdzone :) Wyczyściłem w ten sposób tysiące klocków. Klocki wyglądają jak nowe od LEGO.
Ostatnio zmieniony 2018-09-18, 22:18 przez bender, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: cody1976 »

Metodę z wodą utlenioną znają tu chyba wszyscy od wielu lat, sprawdza się jedynie przy białych klockach i czasami szarych. Jeśli klocki są mocno odbarwione efekt jest nie do końca zadowalający, zżółknięcia po jakimś czasie lubią wracać, a stosowanie wody utlenionej w tym przypadku gdy klocki są czerwone da taki sam efekt jak zastosowanie wody święconej i może je dodatkowo jeszcze bardziej odbarwić.

cody1976

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Muszel »

Polowe paneli uratowalem, połowę kupiłem :) na BL taki panel to około 10zl a na BaP 3 zł... Nauczyłem się zamawiać z BaP ;) a nr z perhydrolem znam.
Ostatnio zmieniony 2018-09-19, 05:31 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Piotrek

ODPOWIEDZ