[MOC] Łazik z filmu Marsjanin

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

[MOC] Łazik z filmu Marsjanin

#1 Post autor: SAMOLOT »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dIsbAvWqrmE&feature[/youtube][/youtube]

Kiedy parę lat temu oglądałem film Marsjanin z Mattem Damonem jego marsjański pojazd zwrócił moją uwagę. Jednak wówczas nie udało mi się go zbudować, kabina wydała mi się niemożliwa do odwzorowania w technicowej materii. Poza tym, w sieci było bardzo niewiele materiałów na temat tej konstrukcji.

Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka lat później podczas wakacji w Jordanii zobaczyłem w muzeum w Ammanie oryginalny pojazd. Zrobiłem dużo zdjęć detali i postanowiłem, że spróbuję jeszcze raz. Po powrocie z wakacji wpadłem na pomysł jak zabudować motory w kołach. Wiedziałem że będę musiał zbudować felgi samodzielnie z dostępnych klocków.
Do napędu wybrałem PF L motor bo jest najlepszy jako element konstrukcyjny, ma dużo dziur do których można przypiąć liftarmy. Na okrągłe panele których użyłem da się naciągnąć opony od power pullera.
Największym problemem było dopięcie round plateów od zewnętrznej strony koła. Połączenie było dobre do jazdy na wprost ale po kilku zakrętach się rozczepiało. Więc dodałem kilka naklejek na brzegu felgi, i teraz pracuje doskonale. Przy okazji powstał model który trzyma się kupy dzięki naklejkom hi hi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pojazd odwzorowuje proporcje oryginału jeśli chodzi o długość i wysokość jest tylko szerszy o ok dwa study ale to za sprawą opon które są proporcjonalnie szersze od oryginalnych.
Starałem się odtworzyć wszystkie funkcje oryginalnego pojazdu. Posiada dwie funkcje mechaniczne, wyciągarkę i obrót dźwigu. Oraz pneumatycznie sterowane drzwi i dźwigu w pionie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4 x PF L napęd w kołach
1x PF L napęd kompresora
1x PF M sterowanie
1x PF M napęd wyciągarki i obrót dźwigu poprzez skrzynię rozdzielczą

waga 2.77 kg
długość 50 cm
szerokość 33 cm
wysokość 21 cm
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 09:05 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Mateusz92 »

Pierwszy :) Później dopisze coś sensownego ;)
Ostatnio zmieniony 2019-07-18, 10:32 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

To się nazywa prawdziwy 4WD. ;-) Pomyka aż miło. Niebanalna konstrukcja. Duże brawa.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Fuku »

Bardzo fajny film, oglądałem dość niedawno, więc na wystawie rok temu nie wiedziałem, że to pojazd z filmu. Robi duże wrażenie, zresztą jak inne Twoje konstrukcje, ale ten jest chyba najbardziej oryginalny jeśli chodzi o wygląd.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#5 Post autor: JAREMA. »

Bardzo lubię Twoje konstrukcje, łazik szczególnie przez fakt że oglądając film marzyło mi się jego zbudowanie, dla mnie to za duży projekt i ciesze się że Twój model wyszedł tak dobrze.

Kiedyś rozkminiałem podobny napęd ale poległem, do opony z crawlera włożyłem z jednej strony starszą obrotnice z z24 od wewnątrz. 5x z8 jako układ planetarny do silnika L zamocowanego bezpośrednio do obrotnicy. Niestety poległem bo silnik wystawał z drugiej strony opony i nie miałem pomysłu na jego podparcie. Świetnie więc rozwiązałeś tą felgę, zazdroszczę pomysłu ;)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Bomba! Pomysł z napędem znakomity, po żwawej jeździe wnioskuję, że tarcie elementów o felgę jest minimalne? Gratulacje, pojazd pierwsza klasa.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Jak na 3kg wagi i opony PP jeździ bardzo żwawo. Widać, e jest dobrze oddany. Porządny technic. Podoba mi się oryginalnie zbudowany napęd. Skoro nie używasz felg to pewnie Ci zalegają i chciałbyś je sprzedać np mi? :D

P. S jak ten drugi ciekawszy projekt? Może wrzucisz temat do działu kuźnia?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: mw »

na fotkach fajny - ale na filmie zarąbisty - zapierdziela że aż miło się patrzy. Naprawdę sprawia wrażenie że nic go nie zatrzyma a na pewno nie jakaś tam gleba na Marsie :) Nie no spoko sprzęcik, co do kwestii technicznych to nie znam się ale skoro JAREMA., napisał co napisał to musi być extra

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

Świetny! I tyle z merytorycznej toczki zrienia mogę napisać... :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#10 Post autor: SAMOLOT »

Dziękuję za wszystkie opinie i cieszę się, że się podoba
eric trax pisze: Skoro nie używasz felg to pewnie Ci zalegają i chciałbyś je sprzedać np mi? :D

P. S jak ten drugi ciekawszy projekt? Może wrzucisz temat do działu kuźnia?

He he jak patrzę na ceny starszych elementów to cieszę się, że zrobiłem zakupy parę lat temu. Zatrzymam je jeszcze bo pewnie nie raz jeszcze wykorzystam.

Były już przecież użyte w moim Terragatorze i Ajbanie

Ale gdybym na nie trafił szperając w DW będę pamiętał o Tobie. :)

Co do Kettenkrata, bo o ten projekt zapewne pytasz, to jeszcze raz dziękuję za pomoc na wystawie. Po powrocie z Pszczyny, siadłem do klocków i model jest na ukończeniu.
Teraz jestem na wakacjach i nie mam go ze sobą, pracuję nad kolejnym większym projektem rodem z ZSRR. Jak wrócę do Krakowa, dam parę fotek wip.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Bardzo fajny i super sprawny model.
Zastanawia mnie tylko jedno - w muzeum stoi wersja czterokołowa i Twoja też jest czterokołowa, a ja pamiętam z filmu sześć kół. Te dodatkowe dwa to była przyczepka z bateriami słonecznymi, czy jak? Wyznam, że sześciokołowy podoba mi się bardziej; ma lepsze proporcje. No, ale pewnie byłby problem ze sterowaniem.
Tak czy owak - brawo za pomysł i wykonanie!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Łazik z filmu Marsjanin

#12 Post autor: legosamigos »

No nieźle pomyka i ciekawie zabudowałeś silniki w oponach, ale...
SAMOLOT pisze:...Połączenie było dobre do jazdy na wprost ale po kilku zakrętach się rozczepiało. Więc dodałem kilka naklejek na brzegu felgi, i teraz pracuje doskonale. Przy okazji powstał model który trzyma się kupy dzięki naklejkom hi hi...
...to lepiej się nie przyznawaj do takich rzeczy :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: Łazik z filmu Marsjanin

#13 Post autor: SAMOLOT »

Ponownie dziękuję.
Co do trzeciej osi to była to przyczepka, przez pewien czas myślałem aby ją też zbudować, ale ostatecznie dałem spokój. Uznałem, że niczego nowego nie wniesie do modelu.
SAMOLOT pisze:...Połączenie było dobre do jazdy na wprost ale po kilku zakrętach się rozczepiało. Więc dodałem kilka naklejek na brzegu felgi, i teraz pracuje doskonale. Przy okazji powstał model który trzyma się kupy dzięki naklejkom hi hi...
...to lepiej się nie przyznawaj do takich rzeczy :D[/quote]

A co do sprawy naklejek to staram się być uczciwy. Nie dałem rady tego zrobić lepiej. Ale każdy może przecież spróbować to rozwiązanie skopiować i nie chciał bym wyjść na oszusta.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Mateusz92 »

Jeździ to to cudnie, pomysł z silnikami w kołach bardzo sprytny, zdjęcia w terenie świetnie udają zdjęcia z Marsa. Poza tym na filmie mamy niezbity dowód dlaczego Mars nazywany jest czerwoną planetą - ruskie byli tam pierwsi bo skąd inaczej wziąłby się tam ten Zil :P

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#15 Post autor: Biedrus »

Fantastyczny model. Gratuluje :)

ODPOWIEDZ