[MOC] PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

#1 Post autor: Mateusz92 »

Wstęp
Drugie podejście do modelu lokomotywy ST44. Dlaczego w ogóle się za nią zabrałem drugi raz? Historia jest dość ciekawa. Do poprzedniej wersji miała powstać instrukcja. Model został zbudowany w LDD i jak to w LDD można całość szybko kolorować. I pokolorowałem na dark green po czym Gagarin w tej wersji kolorystycznej spodobał mi się na tyle, że postanowiłem go zrealizować w wersji nie wirtualnej.

Model
Teoretycznie zbudowanie lokomotywy w innych kolorach wydawało się proste jak budowa cepa. Niestety szybko okazało się, że kolor dark green jest przepiękny, ale braki klockowe są potężne. I tak trzeba było wprowadzić poprawki ze względu na kolor, potem jeszcze doszły poprawki detali i ostatecznie ze starej lokomotywy zostały wózki i zbiorniki. Jeśli chodzi o kolor to cześć klocków jest pokolorowane naklejkami (kupiłem w tym celu kilka oryginalnych arkuszy z kolorem dark green przez co tak ładnie się zlewa z resztą). Najważniejszą poprawką są światła. Poprzednia wersja miała je za duże co jest bolączką dużej liczby klockowych modeli pojazdów szynowych PKP. Do szukania rozwiązania byłem niejako zainspirowany Gagarinem Mirka (zastosował felgi od samochodu, sposób lepszy, ale nie do końca mi pasował). Ostatecznie za reflektor robi ten element:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =0#T=C&C=0
w kolorze Pearl Light Gray owinięty żółtą naklejką (też z oryginalnego arkusza), w środku round tile 1x1 (w teorii "szkło" jest za małe, ale Pearl Light Gray dobrze czituje wielkość reflektora). Linkował ten klocek kiedyś Solic przy jakimś swoim zielonym parowozie. Z modelu ST44 Mirka jest jeszcze kilka inspiracji większych lub mniejszych (górne światło, komin, ryfle). Dodatkowo muszę jeszcze wspomnieć o wielkiej zasłudze BHsa który dołożył ostatnią cegiełkę pff klocek do lokomotywy :)
Wersja poprawiona na tyle mi się podoba, że w planach mam jeszcze jednego Gagarina (ale już w kolorystyce PKP Cargo).
Lokomotywa dostała jeszcze 2 cysterny, ponieważ tylko 3 platformy wyglądały za mało pro, a niebieskie węglarki jakoś mi się gryzły z całością.

Zdjęcia
Zdjęcia ponownie są autorstwa Boogiego więc zapraszam do ich oglądania i komentowania.

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (05) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (06) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (07) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (08) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (09) by Mateusz Waldowski, on Flickr

I cysterna (inspiracje z modeli cystern zbudowanych przez DawKub1922, Maciej Drwięge, Rascha)

Obrazek
Tanker Wagon (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Świetny model!

Poprzednia wersja już była "łał", a teraz wydaje się być tylko prostym klockiem :)

Wiele rzeczy udało Ci się poprawić, przednie reflektory wyglądają doskonale!
Fajnie, że również szyby przednie są pochylone, jednak odnoszę wrażenie, że trochę za bardzo i model przez to przypomina EU07 - to w zasadzie jedyna rzecz, której się "przyczepię".

Podobnie jak u Sariela w MAZ-ie kolor robi sporo roboty i widzę, że jak on poznałeś ból budowy z ograniczonego kolorystycznie budulca. Pomysł z naklejką na pewno dobry, co więcej - na zdjęciach nie doszukałem się, w którym miejscu jej użyłeś...?

PS: skąd pomysł na oryginalne barwy Gagarina akurat 1112 ?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Odrobinkę szkoda, że ograniczenia klockowe (kolor) wymusiły pewne kompromisy niemniej model robi świetne wrażenie :) Przeglądając na szybko pierwsza fotka niczym oryginał wygląda ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Mateusz92 »

Dziękuje za komentarze.
Noniusz
Nawet jakby tylko reflektory były poprawione to już jest to skok o lata świetlne do poprzedniej wersji. Czy ta szyba jest aż tak bardzo pochylona? Patrząc na to zdjęcie: http://jareks.zonk.pl/pekape/pix05/pkpj0837.jpg wydaję mi się, że nie ma tragedii :)
A jeśli chodzi o numer: http://sentymentalny.com/wp-content/gallery/8-2-2/chojni_18_06_88.JPG Malowanie jest z lat dziewięćdziesiątych więc trzeba szukać w oryginalnej numeracji.

Bricksley
Prawdę mówiąc te ograniczenia wpłynęły pozytywnie na finalny wygląd modelu. Ta żaluzja zrobiona z slope'ów 1x2 z grillem wygląda bardzo dobrze i to dzięki słabej dostępności tile grille 1x2 w kolorze dark green.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Zakochałem się. Poprzednia wersja była już bardzo dobrze zbudowana. Tutaj same reflektory jak pisałeś to przeskok o lata świetlne i pierwszy raz widzę jak ktoś używa tego beznadziejnego klocka w tak fajny sposób :D

Boczne grille ze skosów ustawionych prosto są super. Dla mnie zawsze problematyczną kwestią były te zaokrąglenia dachu przy narożnikach lokomotywy. Z tego co widzę na najsłabszy element modelu ale tylko dlatego że reszta jest zbudowana idealnie. Szacuneczek.

Czekam na instrukcję bo zawsze chciałem mieć pociąg :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Mestari »

No, teraz wygląda jak ta lala ;) dziewuszka, znaczy się :P Szkoda, że naklejki konieczne, ale efekt końcowy powala.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#7 Post autor: meler »

Bardzo udany model, gratulacje. Jestem ciekaw jak się spisuje wózek oraz nisko zamontowany sprzęg, ale będzie niedługo okazja zobaczyć na żywo w Poznaniu.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Doskonały Gagarin! Ciemnozielone naklejki koszerne, więc można wybaczyć ;). Morda towarzysza G. jest trudna do odwzorowania z klocków, a Tobie udało się tym razem znakomicie. Proporcje, nachylenie, detale, reflektory... W teście zmrużeniowym - jak żywy, panie, jak żywy.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#9 Post autor: Greg »

Po prostu rewelacja!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

dmac pisze:W teście zmrużeniowym - jak żywy, panie, jak żywy.
Brawo!
Wracam żeby powiedzieć, że w teście zmrużeniowym wygląda jeszcze lepiej!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Rysiek »

Kawał dobrej roboty. Jeżeli się nie mylę, to nie dalej jak wczoraj, widziałem taką lokomotywę na polskich torach :)

Awatar użytkownika
duur
Posty: 67
Rejestracja: 2013-06-28, 13:39
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: duur »

Czapki z głów! Szalenie piękny model :--) Dołączam się do alei zachwytów!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: wielkamucha »

Muszę przyznać, że najbardziej podobają mi się te poziome przetłoczenia zrobione z tile'ów - robią świetną robotę. Od razu rzucają się w oczy. Zastanawiam się też, jak zamontowałeś te żaluzje ze slope'ów 2x1 - też są "w deseczkę".
Ale najlepsza jest z tego wszystkiego krzywizna dachu i kształt kabin w okolicach przednich słupków - to jest właśnie "TO".

Ogólnie, bardzo zgrabna i najbardziej chyba "kształtowo" zbliżona do oryginału. Patrząc na nią chwilami widzę normalną lokomotywę niż model z klocków. I to jest chyba najlepsze.

bzzz-bzzz
Ostatnio zmieniony 2019-11-05, 22:37 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Gemiini
Posty: 15
Rejestracja: 2017-07-17, 10:07
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Gemiini »

Wygląda Godnie :) Mega Ciekawy projekt :)

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Mateusz92 »

Jeszcze raz dziękuje za komentarze. Nie będę ukrywał, że jestem zadowolony z efektu finalnego aczkolwiek nie spodziewałem się tak pozytywnego odbioru :)
@Meler
Wszystko chodzi i buczy bezproblemowo. Chrzest bojowy Gagarin miał już w Gliwicach. Usterek nie przewiduję chyba, że spadnie ze stołu. :)
@Eric Trax
Muszę Cię rozczarować, instrukcji nie będzie. Model kompletnie się nie nadaje pod instrukcję nawet jakby wymienić dark green na zwykły green.

ODPOWIEDZ