Konkursowy Dodge Charger R/T 1970

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Konkursowy Dodge Charger R/T 1970

#1 Post autor: Krall »

Na forum eurobrick już jakiś czas temu został ogłoszony konkurs na samochód w małej skali.
Z początku nie rozważałem nawet uczestniczenia w tym konkursie ze względu na crane trucka którego miałem rozgrzebanego na biurku. Prace nad modelem jednak dobiegły już końca i moja głowa nie jest nim więcej zaprzątnięta, więc postanowiłem że spróbuję swych sił w event'cie.
Tym bardziej że już od dłuższego czasu miałem pomysł na ramę z zawieszeniem dla samochodu w tej skali.
Wczoraj wieczorem udało mi się wyskrobać prototyp w celu sprawdzenia jak pomysł będzie działać w praktyce.
ObrazekObrazekObrazek

Rozwiązanie opiera się na tych elementach. Ich wykorzystanie pozwoliło drastycznie zmniejszyć grubość zawieszenia do w większości jednego studa. przy tym działa ono bez zarzutów. Jest co prawda trochę miękkie. ale skrócenie dźwigni powinno pomóc z tym problemem.

Oprócz zawieszenia i mechanizmu skręcania chciałbym wyposażyć model w prostą skrzynię begów (np. dwa biegi + wsteczny) podłączoną do atrapy silnika, to co ostatecznie wyjdzie zależy od tego ile miejsca uda mi się znaleźć.

O otwieranych drzwiach i klapie silnika już nawet nie wspomnę ;)

Jak na razie największym problemem jest totalny brak konkretnego pomysłu na karoserie.
Chciałbym zbudować coś o kształtach Mclarena, ale będzie to moje pierwsze w życiu podejście do budowania modeli w tym stylu i nie mam pojęcia co z tego wyniknie.

Do końca konkursu zostało trochę ponad dwa tygodnie, więc z pewnością będzie to szybszy projekt od poprzedniego.

Trzymajcie się!
Ostatnio zmieniony 2020-05-01, 19:33 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Krall »

Spróbowałem wyskrobać kawałek przodu, przyznam że robię to po omacku bo nigdy nie próbowałem swoich sił w konstruowaniu supercarów.
Kolejnym problemem okazuje się być brak części, głównie łączników i krótkich liftarmów w kolorze białym. Z początku nie myślałem że jest aż tak źle bo w pudełka mam trochę białych elementów,
Jednak większość to duże panele i długie belki, bezużyteczne w tego typu konstrukcji.
Z pewnością nie obędzie się bez bricklinka albo zmiany kolorystyki.
ObrazekObrazekObrazek

Nad światłami planuję dodać w jakiś sposób "brwi" coby nadać modelowi agresywnego charakteru.
Prawdopodobnie po tym małym fragmencie jesteście w stanie się domyśleć jaki kierunek w stylistyce modelu obrałem. Zdecydowałem się nie próbować odwzorowywać żadnego prawdziwego auta, a zamiast tego zobaczyć jakie najładniejsze kształty dadzą mi panele.

Kombinowałem również nad skrzynią biegów, prawdopodobnie zrezygnuję z biegu wstecznego którego dołożenie zajmuje stanowczo za dużo miejsca i zostanę przy banalnej dwu biegówce.

Co myślicie? Jako laik z chęcią posłucham waszych rad i opinii.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Ciężko coś doradzić, bo kilka obecnych zgłoszeń do tego konkursu jest już naprawdę rewelacyjnych. Jeżeli chcesz w konkursie zawalczyć, to musisz zdecydować się z kim chcesz konkurować.
Budujesz supercara, więc jeżeli to ma być czysty Technic, to dla mnie musi być to coś lepszego od pomarańczowego Lambo od Leviathana. Jak dokładasz system to trzeba będzie przebić czerwone Ferrari...
Ja bym postawił na przyciągającą oko kolorystykę np. mniejsza wersja Bugatti Chiron albo czerwony Lambo Sian (bo wszyscy czekają na nowego flagowca Technic).

Jeżeli budujesz coś nieistniejącego w rzeczywistości, to ja chciałbym zobaczyć czysty Technic bez dziur z dużej ilości paneli. Może jakąś interpretację biało-zielonego 42039?
Ostatnio zmieniony 2020-04-30, 06:41 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Przejrzałem w miarę świeże wątki na eurobricks i moim faworytem jest Red Sky bo w genialny sposób rozwiązuje problem który zawsze widzę w samochodach w tej skali, czyli dach. Albo jest zbyt kanciasty, albo za gruby, albo są to te oklepane łukowe panele które widzimy w corvette i trudno coś z tym zrobić.

Użycie tej kopuły w tym MOCu daje taki LEGO' vibe - nie jest to próba odwzorowania czegoś na siłę a raczej próba zrobienia czegoś jakby to lego zrobiło - takie mam odczucia względem tego.

Dlatego gdybym brał udział w tym konkursie, to zacząłbym karoserię od pomysłu na dach i ewentualnie szyby. Może jest jeszcze jakiś duży element lego który rozwiąże problem w podobny sposób, a może uda ci się skonstruować jakiś nietypowy kształt który nie będzie sprawiał wrażenia że jest to na siłę zrobione, jak większość "generycznych" konstrukcji.

Co do twoich świateł i nadkola, to trochę nie pasuje mi połączenie obłych paneli z ostrymi krawędziami jeśli nie schodzą się idealnie. Wydaje mi się że jeśli nie będzie to tendencja dominująca że wszędzie jest po równo kantów i obłości, to będzie to kilka miejsc które będą sie rzucać w oczy przez to. No ale ja jestem nowicjuszem i wolę studless, więc to jest mocno subiektywna opinia :)

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Krall »

Słuszne uwagi,
przemyślałem sprawę, dwa tygodnie to stanowczo zbyt mało bym wykonał jakiś ładny model w całkowicie nowej mi stylistyce.
Zamiast tego zdecydowałem się na zbudowanie Dodga chargera R/T z 1970 roku.
Zważywszy że budowałem już kiedyś replikę tego auta mam opracowane kilka sposobów na uchwycenie niektórych detali.
Na ten moment podwozie jest niemal gotowe i przez weekend powinienem już znaleźć się na zaawansowanym etapie budowania karoserii.
Oprócz tego zbudowałem charakterystyczny dla samochodu grill.
ObrazekObrazek
Obrazek
Funkcjonalność pozostanie taka jak przy poprzednim projekcie.


Mam nadzieję, że nie najdzie mnie na ponowną zmianę zdania ;)
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Świetny wybór.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

Fajne rozwiązanie z tym offsetem dla kierownicy, ale wydaje mi się że o jeden stud za daleko od osi pojazdu. jak zrobisz boki z łukami i skos na szybę to będziesz miał kierownicę dotykającą drzwi co w tej skali chyba nie jest najlepszym odwzorowaniem. Ale charger może być spoko :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Koła z przodu do wymiany na węższe z 42093.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Krall »

Nie posiadam ich niestety.
Zamówiłem je na BL dzisiaj jak dojdą to wymienię, będę musiał jeszcze przeanalizować wpływ większego profilu opony na proporcje modelu i mechanizm skręcania.
~Tej nocy, idziemy budować!

ODPOWIEDZ