[MOC] Liebherr LTM 1070-4.2 z Instrukcją

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Liebherr LTM 1070-4.2 z Instrukcją

#1 Post autor: Tranzystor »

Z wielką przyjemnością chciałbym zaprezentować państwu najnowszy projekt - Liebherr LTM 1070-4.2 z instrukcją, w skali 1:24.

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Nigdy nie byłem fanem robienia instrukcji i uważałem to za chory wymysł, ale zainspirowany komentarzami na YouTube i sprzedażą instrukcji przez Eric Traxa postanowiłem spróbować jak to wygląda. Swoje zrobił też Bricklink wypuszczając Stud.io 2.0 gdzie robienie instrukcji to nie taki masochizm jak LPub.

Wybór modelu padł na LTM 1070-4.2 który już zrobiłem wcześniej w 2012 i trochę ulepszyłem w 2013 więc było na nim już widać nieubłagany postęp czasu. Nowa wersja jest zrobiona od zera i w zasadzie nie ma nic wspólnego ze starą. Od początku robiłem go z myślą o instrukcji, więc jest dość prosty w budowie i w miarę legalnie zbudowany.

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Model zawiera 7 silników, 2777 części, dwusekcyjny wysięgnik i manualnie rozkładane podpory.
Z ciekawych rzeczy warte uwagi jest rozsuwanie wysięgnika. Działa to dzięki długiemu wałkowi z wieloma ślimakami, który przesuwa racka połączonego z drugą sekcją. Całość mieści się w środku drugiej sekcji dzięki czemu może mieć ona dość duży przekrój.
Wysięgnik jest podnoszony standardowo siłownikiem pneumatycznym poprzez zawór sterowany serwem i kompresor z dwóch małych pompek. Nietypowe jest jedynie podłączenie przewodów do zaworu. Siłownik podłączony jest do środkowego złącza, a do bocznych podłączony jest kompresor i "dławienie". Dzięki temu siłownik opada w miarę powoli. Jako dławienie najlepiej byłoby użyć drugi zawór minimalnie otwarty, ale tutaj to trochę uprościłem.



Galeria: https://flic.kr/s/aHsmK8XFiA
Instrukcja: https://rebrickable.com/mocs/MOC-33014

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr

Obrazek
Liebherr LTM 1070-4.2 by Dawid Szmandra, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2019-12-25, 18:55 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Czekałem aż wrzucisz go na forum. Przyglądam mu się już drugi dzień. To jest jeden z ładniejszych modeli jakie widziałem w tym roku. Fenomenalnie dopracowany. Każdy element przykuwa uwagę i widać, że nie jest umieszczony tam bez powodu.

Co do instrukcji to kiedy zobaczyłem cenę uznałem ją za przesadzoną ale widząc shoty z instrukcji i to jak model jest zbudowany trochę mniej mnie razi. Najważniejsze żeby klienci byli zadowoleni :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#3 Post autor: Żbik »

Bardzo ładny model. Zwarty i upakowany. Ja bym go dał raczej do Model Team. Temat dźwigów masz już rozpykany - czas na coś nowego żeby nie kręcić się wokół swojego ogona :)

=====
Ale te ręczne podpory są słabe...
Ostatnio zmieniony 2019-12-25, 15:48 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Szygalew »

Przepiękny. I bardzo sprawnie działa. Fajnie byłoby się czymś takim pobawić... Gratuluję.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: cody1976 »

Jak dla mnie I klasa. Od strony wizualnej jest doskonały, na mechanizmach się nie znam. Nie rezygnuj z budowania żurawi. Lepiej robić jedną rzecz dobrze niż wiele ............. Nie masz w planach czegoś starszego, np LT1300 ? W Zabrzu chyba nadal mamy jedyny egzemplarz w Polsce.

Pozdrawiam
cody1976
Ostatnio zmieniony 2019-12-25, 18:35 przez cody1976, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: lechkulina »

Bardzo dopracowany model, gratulacje :) Szczególnie podoba mi się jak udało ci się dopasować odwrócone o 180 stopni skosy 1x3 z przodu (pozbycie się 1,6mm szczeliny).

Pozdrawiam

lech

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Piękny. Żwawo jeździ i wysoko sięga. Życzę dobrej sprzedaży. Bo na pewno wielu go zapragnie.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#8 Post autor: Tranzystor »

Dzięki za opinie.
Jellyeater pisze:Żwawo jeździ
No na filmie jedzie na jakieś 30%. Redukcja w napędzie jest trochę za mała i bez pilota kolejkowego by było ciężko.
cody1976 pisze:Nie masz w planach czegoś starszego, np LT1300 ? W Zabrzu chyba nadal mamy jedyny egzemplarz w Polsce.
Chciałbym zrobić jakiegoś starego Liebherra, ale jak widzę te długie teleskopowe siłowniki w LT 1300 to byłby problem.
Żbik pisze:Ale te ręczne podpory są słabe...
Hah, akurat takie podpory ci też chciałem doradzić do Mercedesa. I tak je musisz ręcznie obracać, więc to, że je zdalnie wysuniesz i opuścisz to nie jest jakaś wielka rzecz, a byłoby bardziej elegancko. W starej wersji były podpory RC i wyglądało to tak:

Obrazek
Old & new by Dawid Szmandra, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2019-12-26, 02:59 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Fuku »

Bardzo ładny i dopracowany model. Widzę, że koniec grudnia obfituje w świetne moce

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#10 Post autor: Żbik »

Tranzystor pisze:akurat takie podpory ci też chciałem doradzić do Mercedesa. I tak je musisz ręcznie obracać, więc to, że je zdalnie wysuniesz i opuścisz to nie jest jakaś wielka rzecz, a byłoby bardziej elegancko
Takie rzeczy nie w Technic...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Takie rzeczy nie w Technic...
To jest Model Team z wkładką technicową.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: BONBINI »

Nie będę zachwalać modelu, bo wiadomo, że jest wyśmienity. Jedyne co bym zmienił to tę czerwoną boję z kotwicą zamiast haka 😉
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: cody1976 »

To wymienny element. "Bombki" stosuje się przy pojedynczym olinowaniu.

Pozdrawiam
cody1976

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Tranzystor pisze:
Żbik pisze:Ale te ręczne podpory są słabe...
Hah, akurat takie podpory ci też chciałem doradzić do Mercedesa. I tak je musisz ręcznie obracać, więc to, że je zdalnie wysuniesz i opuścisz to nie jest jakaś wielka rzecz, a byłoby bardziej elegancko. W starej wersji były podpory RC i wyglądało to tak:

[url=https://live.staticflickr.com/65535/49275712513_341ccd6776_c.jpg]Obrazek
[/url]Old & new by Dawid Szmandra, on Flickr
Tu muszę wstawić się za Żbikiem, bo w podporach Żbika są aż 3 funkcje wysuw, obrót i rozstaw, a i tak jest bardzo upchany model, więc ta jednak funkcja musiała być ręczna. U Ciebie nie ma obrotu, choć pewnie też byłoby ciężko wstawić dodatkowy silnik, by podpory były w pełni zmechanizowane. Tak czy inaczej kolejny kolejny bardzo udany Liebherr w Twoim życiorysie :D Może kiedyś sam skuszę na skorzystanie z Twojej instrukcji ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

Pięknie. Naprawdę nie można odmówić elegancji Twoim modelom; są zwarte, bez dziur i farfocli. Z podporami pewnie dałoby się powalczyć, ale skoro to model z instrukcją na sprzedaż, to nadmiar wodotrysków mógłby zniechęcać klientelę.
Ale zgadzam się ze Żbikiem co do tego, że mógłbyś wyskoczyć z dźwigowej szufladki - trzy wersje jednego żurawia w zupełności wystarczą ;) . (I przy okazji przypomnieć sobie o istnieniu innych kolorów, niż żółty :D ) .
Aha: boja jest spoko.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ