[MOC] Fiat 125p

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

[MOC] Fiat 125p

#1 Post autor: Porsche96 »

Fiat 125p

Obrazek

Dane techniczne
Dł. 58s / szer. 23s / wys. 20s (46/20/15 cm)
Skala: 1:9,5
Waga: 2268g
Liczba części: 3066
Zasilanie: Buwizz / 8878 BB / 8881 BB
Kontrola za pomocą sbricka
2x L
2x servo

Funkcje
Jazda - 2 L
Skręt - servo
Zmiana biegów - servo
4-biegowa skrzynia biegów
Przednie niezależnie zawieszenie
Tylne pływające
Atrapa silnika R4
Działająca kierownica
Regulowane przednie siedzenia
Otwierane drzwi (przednie z zamkiem)
Otwierana pokrywa silnika (dźwignią ze środka)
Otwierany bagażnik
Zdejmowane nadwozie
Przednie i tylne światła LED


Obrazek


Dla jednych „Duży fiat”, dla innych „kanciak”, a chyba dla wszystkich motoryzacyjna legenda PRL-u. To nim porucznik Borewicz śmigał po warszawskich ulicach w pierwszych odcinkach serialu „07 zgłoś się”.
Na pomysł budowy Fiata 125p wpadłem jakoś na początku roku. Pracę rozpocząłem w marcu i po dwóch miesiącach model jest gotowy.
Za jazdę odpowiadają dwa silniki L, które napędzają czterobiegową skrzynię biegów. Skrzynię starałem się zrobić jak najniższą, żeby odwzorować w miarę realnie wnętrze. Pomijając zębatki ma wysokość 2 studów, dzięki zastosowaniu klocka z Chirona. Biegi są zmieniane przez servo, wykorzystując prosty stepper. Podczas jazdy sprawność zmiany biegów to około 80%, a na postoju 100%. Wynika to prawdopodobnie z oporów w trakcie jazdy. Najczęściej nie chce wskoczyć „trójka”, przerzucając z „dwójki”. Te biegi są po dwóch stronach skrzyni i prawdopodobnie z tego to wynika. Wymieniałem ośki w tym miejscu i smarowałem driving ringi, ale efekt był ten sam.
Przełożenia skrzyni biegów:
I 2,08:1
II 1,67:1
III 1,25:1
IV 0,8:1
Auto jeździ całkiem sprawnie, na czwartym biegu osiąga około 4km/h, przy zasilaniu przez buwizza w trybie ludicrous.
Za skręt odpowiada servo, które napędza też kierownicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To, co obrałem sobie za jeden z celów to zdejmowane nadwozie. Wymagało to trochę innej budowy podwozia i zupełnie innej nadwozia, niż zwykle. Najważniejsze było odpowiednie poprowadzenie przewodów z przodu auta (2xL, servo i światła) na tył, gdzie znajduje się sbrick. Wymagało to użycia dwóch przedłużek 20cm i 50cm, dlatego trochę kabli tam jest.

Obrazek

Pora na manualne funkcje. Fiat posiada przednie drzwi z zamkiem. Zamek jest podobnej konstrukcji, jak w moich wcześniejszych MOCach, działa dzięki gumce. Fotele są regulowane w chyba najprostszy sposób. Nie ma żadnych ślimaków czy listew zębatych, regulacja opiera się na dźwigni na środku auta, która porusza całym fotelem. Działa to podobnie do wahaczy w zawieszeniu. Po stronie pasażera znajduje się dźwignia do otwierania maski. Niestety po stronie kierowcy, z uwagi na kierownicę i przewody nie było na nią miejsca. Maska i bagażnik mają zawiasy, żeby nie spadały przez swoją masę.

Obrazek

Budując nadwozie najważniejsze było, żeby zapewnić mu odpowiednią sztywność, bo ma być oddzielnym elementem. Zapewnia ją dach, który (pierwszy raz w moim MOCu) pełni funkcję wzmacniania nadwozia, jak w prawdziwym samochodzie. Najwięcej „zabawy” było z odwzorowaniem linii nadwozia. Patrząc z góry na Fiata jest ona lekko zaokrąglona: zwęża się z przodu i z tyłu, a rozszerza na środku auta. Rozwiązałem to przez nie do końca "legalne" połączenie liftarma 15s pod kątem. Ramki drzwi też wymagały trochę „zachodu”. Starałem się użyć jak najmniej tych elementów, z uwagi na ich „zabójczą” cenę w kolorze czerwonym.

Obrazek

Ciekawostki:
1. Tłoki poruszają się w tej samej kolejności, co w prawdziwym silniku.
2. Filtr powietrza przy okazji rygluje nadwozie z podwoziem. Przekręcając go zwalnia się blokadę z przodu, a po usunięciu osiek z boku i z tyłu auta można zdjąć całe nadwozie.

Obrazek

Jest to pierwszy model, do którego zrobiłem instrukcje… Wymagało to trochę „zabawy” w stud.io i w LDcadzie. Można ją nabyć na rebrickable:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-42230/ ... /fiat-125p

Tutaj kilka przykładowych stron:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka dodatkowych zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Galeria




PF 125p gotowy. Czas na realizację nowych pomysłów... :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Śledziłem na bieżąco. I komentowałem. :)
Ale napiszę i tu. Mnie kupił tym, że jest Fiaciorem. Świetnie wygląda, nieźle jeździ, ma ciekawe detale (odsuwane fotele), przemyślany, dobrze zbudowany.... i ma instrukcję. :)
Super, że zmotoryzowany również na poczciwy PF.
Gratuluję udanego modelu i niezależnie od tego co pojawi się jeszcze w tym miesiącu, to masz mój głos na MOC miesiąca.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: JK »

Świetny jest! Naprawdę doskonale wyszło nadwozie, a i jeździ bardzo dobrze. Gratuluję udanej pracy!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Szygalew »

Piękna sprawa, pełen podziw!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#5 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podobają rozwiązania mechaniczne i ilość funkcji. Fajnie jeździ dużym plusem jest instrukcja i dobrze zrobiona prezentacja filmowa. Wygląd z przodu całkiem fajny ale mam zastrzeżenia do widoku z boku sprawia wrażenie bałaganu no i te słupki z przodu strasznie grube.
Kawał solidnej roboty wykonałeś i to widać mimo małych mankamentów podoba mi się.

Major
Posty: 90
Rejestracja: 2017-05-11, 09:56
Lokalizacja: Okolice Poznania
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Major »

Znakomity !

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#7 Post autor: Porsche96 »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa 😀
SAMOLOT pisze:mam zastrzeżenia do widoku z boku sprawia wrażenie bałaganu no i te słupki z przodu strasznie grube.

Trochę grube wyszły przez ramki drzwi, słupek B jest trochę przesunięty do tyłu, a słupek C miał chyba z 5 wariantów. Jest cały pod kątem i wymagało to trochę gimnastyki.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#8 Post autor: dirtzone »

Noo w końcu ktoś zbudował Dużego Fiata na jedynych słusznych kołach lego, bo już od dawna biłem się z myślami, żeby to zrobić do kompletu do mojego Poloneza :D

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#9 Post autor: Porsche96 »

Na pewno super by wyglądały obok siebie 😀

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: DonBolano »

Miałem takiego. Czerwonego <3 Super jest!! Hm a nie dałoby się za światłami z przodu zrobić tła na czarno jakoś? Bo ten szary troszkę mi nie pasi.

Hmm a może kwadratowa tablica z tyłu? Myślę, że to by był taki malutki smaczek ;).
Ostatnio zmieniony 2020-05-16, 08:30 przez DonBolano, łącznie zmieniany 1 raz.
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#11 Post autor: Porsche96 »

DonBolano pisze: Hm a nie dałoby się za światłami z przodu zrobić tła na czarno jakoś? Bo ten szary troszkę mi nie pasi.
Hmm a może kwadratowa tablica z tyłu? Myślę, że to by był taki malutki smaczek ;).
Wzorowałem się na Fiacie z początku produkcji, dlatego cały grill jest szary. Przerobienie tablicy to chwila &#128512;

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: DonBolano »

Porsche96 pisze:
DonBolano pisze: Hm a nie dałoby się za światłami z przodu zrobić tła na czarno jakoś? Bo ten szary troszkę mi nie pasi.
Hmm a może kwadratowa tablica z tyłu? Myślę, że to by był taki malutki smaczek ;).
Wzorowałem się na Fiacie z początku produkcji, dlatego cały grill jest szary. Przerobienie tablicy to chwila &#128512;
A, rozumiem. Miała być chromowana atrapa, git. Ale jeśli już początek produkcji, to lusterka chyba powinny być takie przyczepiane do błotników, a nie przy drzwiach, ale mogę się mylić. ;)
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

dirtzone pisze:Noo w końcu ktoś zbudował Dużego Fiata na jedynych słusznych kołach lego, bo już od dawna biłem się z myślami, żeby to zrobić do kompletu do mojego Poloneza :D
Porsche96 pisze:Na pewno super by wyglądały obok siebie &#128512;
Też o tym samym pomyślałem. Do kolekcji dorzuciłbym jeszcze Fiata 126p Ontka :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Dziadek kupił takiego specjalnie żeby przywieźć mnie z porodówki do domu :) Szacunek za temat i za ładną prezentację.

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#15 Post autor: Porsche96 »

DonBolano pisze:Ale jeśli już początek produkcji, to lusterka chyba powinny być takie przyczepiane do błotników, a nie przy drzwiach, ale mogę się mylić. ;)
Większość ma normalne lusterka :D
legosamigos pisze:Do kolekcji dorzuciłbym jeszcze Fiata 126p Ontka :)
Kiedyś też zrobiłem Małego Fiata. 2 Maluchy, Polonez i Duży Fiat to byłoby coś :D
Sariel pisze:Szacunek za temat i za ładną prezentację.
Dzięki :)

ODPOWIEDZ