[MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

#1 Post autor: noniusz »

Witajcie,

Prezentuję kolejną odsłonę mojej zabawy z kulkami GBC nazwanej roboczo Rotating gear rings:

Obrazek

GBC to fajna sprawa, w 2017 roku poczyniłem już taki projekt. Do budowy GBC powróciłem w roku 2019 i od tego czasu 90% tego modelu nie wiedzieć czemu kurzyło się na szafie...
Po tegorocznej wystawie w Pszczynie powziąłem postanowienie uporządkowania swoich "klockowych" spraw - m.in. pokończyć i opublikować zarzucone projekty.

Co do samego modelu: w przypadku GBC ciężko napisać coś konstruktywnego - ma działać i przyciągać uwagę ;)
Pomysł na ten moduł zrodził się u mnie, kiedy po jednej z edycji BOP-a szukałem zastosowania dla elementu Technic, Gear Rack 11 x 11 Curved, który to nabyłem w ilości kilkudziesięciu sztuk.

Model napędzany jest przez PF XL-motor, jak w każdym GBC istotne było odpowiednie zsynchronizowanie wszystkich mechanizmów, które tutaj w szczególności wymagało sporo precyzji, tak aby każdy pierścień był odpowiednio ustawiony względem swojego sąsiada - zarówno tego, od którego odbiera piłeczkę, jak i tego, do którego transportowana piłeczka ma trafić
W modelu piłeczki podawane są na wysokości ok. 4 cm i wypluwane są na wysokości ok. 37 cm.
Model zbudowany jest modułowo, więc z kolejnymi pierścieniami przy odpowiedniej synchronizacji można by piąć się w górę, wówczas piłeczki w razie potrzeby mogły by wypadać wyżej.

Dodatkowo wrzucam kilka zdjęć, po publikacji model idzie na żyletki, ale być może szanowne grono kolegów opiekujących się makietą GBC na wystawach znajdzie tutaj odrobinę inspiracji, jeśli tak - zapraszam do kopiowania ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

#2 Post autor: mw »

Brawo - jaka synchronizacja , budowla robi wrażenie jest zwarta i wygląda na solidną. :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

#3 Post autor: Fuku »

Fajne, podoba mi się że jest w miarę ogarnięte kolorystycznie, w GBC zwykle odrzuca mnie trochę ta typowa jajecznica

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: [MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

#4 Post autor: Naturalbornuser »

Niezła synchronizacja, fajnie się to ogląda. Film relaksacyjny :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] GBC #3 - "Rotating gear rings"

#5 Post autor: Skylark90 »

Genialne, świetne wykorzystanie tych dużych gear rack, bardzo fajnie to wygląda i ogląda się :)

ODPOWIEDZ