4895 Motion Power

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
mafist
Posty: 13
Rejestracja: 2006-09-07, 11:31
Lokalizacja: Łódź

4895 Motion Power

#1 Post autor: mafist »

Recenzja 4895 MOTION POWER
Jest to moja pierwsza recenzja więc proszę o wyrozumiałość (nie mylić z cenzurą). Chociaż jestem raczej zwolennikiem zestawów technic nie mogłem się powstrzymać przed zakupem tego creatora. Powodem mojej dosyć nagłej decyzji zakupowej stała się aukcja, na której zaoferowano ten zestaw za 170 PLN co jest raczej ceną konkurencyjną. Po przejrzeniu części na Peeron'ie postanowiłem sprawić sobie to cudo.
Dane techniczne
Seria: creator
Rok produkcji: 2006
Waga klocków (bez pudełka): nie mam wagi
Waga zestawu (brutto): nie mam wagi
Liczba klocków: 611
Liczba figurek: 0
Spis cześci: http://www.peeron.com/inv/sets/4895-1
Cena: MSRP: $50.00, Polskie sklepy: około 230 PLN, Allegro: od 170 PLN

Opakowanie i instrukcja
Obrazek
Opakowanie jest z gatunku tych słabawych. Jednak ze względu na jego rozmiary (małe) zdoła się przechować w nim klocki. Gdyby było większe wygięcia jego największych powierzchni mogłyby być zbyt duże. Na pudełku widnieje spis części.
Klocki są popakowane w 9 woreczków i nie wypełniają w pełni opakowania. Osobno latają po pudełku silnik, przewody, opony i najdłuższy plate w zestawie.
Obrazek
Obrazek
Co się zaś tyczy instrukcji sprawa wygląda o wiele lepiej. Są to dwie szyte instrukcje. Ich nadruk jest ładny ale trzeba wczuć się w kolory (łącząc kolory z instrukcji z ich rzeczywistym odzwierciedleniem na klockach). W instrukcji wychwyciłem jeden błąd. W momencie podczepiania pilota pod śmigłowcem instrukcja pokazuje, że zabezpieczamy go tylko jednym axlem ze studem, po czym na kolejnych etapach instrukcji widać, że po drugiej stronie też jest axel. Dobrze, że nie brakuje go w zestawie.
Obrazek
Pierwsza instrukcja zawiera opis budowy modelu podstawowego i jednego tzw. ideas. Druga zawiera opis budowy dwóch modeli alternatywnych i dwóch ideas. nie wiem jak to jest w innych zestawach ale tutaj opisy modeli zwanych ideas są tylko napoczęte oraz pokazane w całości. Tak jakby lego nadawało kierunek budowy i motywowało budującego do dalszego konstruowania w celu stworzenia przez niego danego urządzenia.

Klocki
Klocki zawarte w tym zestawie to właśnie to co mnie skłoniło do jego zakupu. Tak jak widać na zdjęciach przeważają klocki czerwone, jest też dużo ślicznego moim zdaniem pomarańczowego.
Obrazek
Klocki, które mi się najbardziej podobają to silnik, przezroczysta przekładnia kątowa i klocek, który służy tu za element trzymający tylny wirnik. Jest też dużo śliskich klocków, głównie w kolorze czerwonym oraz tak przydatnych kratek. Zestaw jest również niezłym dawcą plates. Ostatnio przy okazji dyskusji podróbek bella poruszano na forum temat elementów, które kiedyś były połączone resztkami plastiku z wtryskarki. Tutaj występują klocki połączone w taki sposób (zdjęcie poniżej).
Obrazek

Modele
Do tej pory udało mi się zbudować jedynie model bazowy. Jego budowa trwała około dwóch godzin, przy czym nie był to z mojej strony sprint, a raczej degustacja. Buduje się przyjemnie. Jakichś nietypowych rozwiązań brak. Jest jeden ciekawy patent polegający na tym, że kręcąc silnikiem w jedna stronę uruchamiamy tylko wirniki, a wdrugą poza wirnikami uruchamia się mechanizm zwalniający wyrzutnie rakiet. Model jest dosyć duży i dumnie prezentuje się na półce. Jednak jego mozliwości bawienia nas są raczej skromne. Możemy jedynie włączać obrót wirników i strzelać zamontowanymi wyrzutniami rakiet. Poza tym i niebagatelnym wyglądem (oczywiście rzecz gustu) nic ciekawego nam nie oferuje.
Tak jak pisałem nie skladałem modeli alternatywnych ale przeglądałem nieco instrukcję ich budowy. Drugim modelem o jakiego zbudowanie możemy sie pokusić jest "pająk" (krzyżówka czarnej wdowy z czerwonym motocyklem), który porusza się przy pomocy odnóży i wbudowanych kół. Trzeci model to juz coś bardziej przyziemnego. Dosyć odjechany samochodzik i nie tylko pod względem designu. Zastosowano w nim silnik i wspomnianą wczesniej przekładnię kątową, która zastępuje tutaj dyferek. Dyfer jest zbędny, bo pojazd i tak nie ma układu kierowniczego. Ciekawostką jest to, że samochodzik ten ma napęd przednich kół. Nie wiem tylko po kiego czorta wmontowali mu pilota do środka, zamiast puścić go na długim przewodzie z zestawu.
Do Ideas zaś należą: dźwig wieżowy (w kmplecie jest sznurek), samolot i jakby chodzący model owada potocznie zwanego „żukiem”.

A oto zdjęcia z poszczególnych etapów budowy:
Podwozie
Obrazek
Zaczątek podłogi
Obrazek
Serce już zamontowane i pojawił się ogon
Obrazek
A tu już się pojawiły atrapy silników
Obrazek
Tu już widać wyjście pod napęd głównego wirnika
Obrazek
Zarys kabiny pilotów
Obrazek
Bateryjki już zamontowane
Obrazek
Uzbrojenie gotowe do użycia
Obrazek
Widok z dołu na uzbrojenie
Obrazek
Śmigłowiec w całej okazałości
Obrazek

Podsumowanie
Niewątpliwą zaletą tego zestawu są klocki w nim zawarte. Przede wszystkim ze względu na ich zróżnicowanie. Jesli jeszcze dodamy do tego fakt, że w zestawie mamy cztery koła i pełen napęd (silnik i pilot) to jest to napewno niezła oferta dla początkujących, dająca przyzwoity zaczątek bazy do ich twórczości. Modele są takie sobie choć jak weźmiemy pod uwagę dość niską cenę to przestaje to być takie oczywiste. Niesamowicie wartość tego zestawu podniósłby dodatek w postaci dyfra i układu kierowniczego.
Moja ocena jako zestawu: 8/10.
Jako dawcy klocków: 9/10.

Za
  • Dużo przydatnych klocków. Silnik z pilotem, przekładnia, zębatki, koła, przewody.
  • Ładny wygląd modelu bazowego.
  • Dużo modeli do składania.

Przeciw
  • Mała bawialność modelu bazowego. Lepszy na pewno jest dźwig.
Ostatnio zmieniony 2010-08-31, 00:33 przez mafist, łącznie zmieniany 3 razy.
Jeden model od wielu lat i niespełnione marzenia, które zaczynam realizować!
8455,8436,8816,8286,7784,8459,8868,8421

Hippotam

#2 Post autor: Hippotam »

Świetna recenzja, super że ją napisałeś. Jedyny minus - to rozmiar docelowych zdjęć (2592x1944). Musiałem poprzestać na oglądaniu miniaturek, bo ładuje się wieki.

Nie wiedziałem że to taki "wszechstronny" zestaw (koła, silnik, pilot). Jeśli kiedyś zbudujesz modele alternatywne, daj proszę parę fotek - strasznie jestem ciekawy jak się sprawdzają.

mafist
Posty: 13
Rejestracja: 2006-09-07, 11:31
Lokalizacja: Łódź

Dzięki za słowa otuchy.

#3 Post autor: mafist »

Oczywiście jak tylko zbuduję to zaprezentuję pozostałe modele.
Jeden model od wielu lat i niespełnione marzenia, które zaczynam realizować!
8455,8436,8816,8286,7784,8459,8868,8421

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#4 Post autor: smyk »

Parę tu klocków, o których istnieniu nawet nie wiedziałem. Ładne felgi, ładne zaokrąglone klocki, dziwny pomarańczowy, rzadki silnik.
A te pozostałości z wytryskarki przy harpunie to wyglądają jak młoty kowalskie albo buławy. Jako chromowane unikaty mogą się przydać.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#5 Post autor: sives1 »

Udana recenzja sporo zdjęć!
Właśnie zastanaiwałem sie nad kupnem tego zestawu! Podoba mi sie wygląd tego helikoptera.
Fajnie że umieścili w nim silnik. Dla mnie model jest wporządku chociaż w rękach go nie miałem.

pkowalcz

#6 Post autor: pkowalcz »

Recenzja moim zdaniem bardzo dobra, zwłaszcza jak na pierwszy raz. Tak samo jak sives1 zastanawiam się nad jego kupnem, a Twoja recenzja mocno mi go przybliżyła. Jedyna wada, wspomniana już przez Hippotama, to rozmiar zdjęć - są znacznie za duże; najlepiej wstawiaj 1024x768 lub ewentualnie 1600x1200

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Jantin »

"Element z wtryskarki" nie jest MSZ przypadkowy. Te klocki odlewają po 2, tak jak np. monety po 4 i zestawy narzędzi w okrągłej wyprasce. Dlaczego? Nie wiem. Może dlatego, że są na tyle małe i "specjalistyczne" (tzn. nie są klockami niezbędnymi niezależnie od modelu), że zysk ze stworzenia mniej precyzyjnej formy pokrywa koszt zużycia dodatkowego materiału.

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

No wreszcie dobre zdjęcia! Jedne z nielicznych niestety :( Gratulacje

A co do recenzji to też na poziomie a i zestaw fajny.Recenzja na pewno pomoze w wyborze:)

Awatar użytkownika
Paweł
Posty: 443
Rejestracja: 2005-04-14, 15:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: starwarsmaniak
Kontakt:

 

#9 Post autor: Paweł »

Topic stary jak świat, ale... Model jest naprawdę świetny. Wczoraj doszedł. Na razie zbudowałem tylko helikopter i jest łady, a do tego nieźle się nim lata po pokoju; ) Oczywiście już eksperymentowałem i zwiększyłem obroty śmigła. Poza tym rakiety mają niezły wystrzał. No i do tego ten silnik- boski. Mimo to, to nie wiem, czy baterie mam słabe, czy to coś ja spaprałem (albo projektanci), ale nieźle trzeba się namęczyć, żeby odpalić rakiety. Niedługo napiszę swoją recenzję.
Ostatnio zmieniony 2010-04-11, 16:16 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic lepszego niż LEGO mój kolego
Pozdrawiam:
Paweł

ODPOWIEDZ