[MOC] Ferrari F40

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Ferrari F40

#1 Post autor: barneius »

Rzutem na taśmę, aby załapać się jeszcze na rok 2020, przedstawiam Ferrari F40 zbudowane w "skali" i w stylu serii Speed Champions.

Samochód zadebiutował w 1987 roku z okazji czterdziestolecia istnienia firmy i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów tej marki. To zarazem ostatnia maszyna, która trafiła do produkcji za życia Enzo Ferrari. Na tamten czas był oczywiście najszybszy i najdroższy - mimo braku klimy ;)

Model liczy sobie 368 części. Budowa w tej skali (a to mój pierwszy taki pojazd) okazała się wyzwaniem związanym z koniecznością dokonywania wyborów i akceptowania kompromisów. Model w związku z tym nie ma idealnych proporcji - najważniejsze było dla mnie uchwycenie najistotniejszych kształtów i detali - tych które decydują o charakterze tego pięknego auta. Założeniem było przy tym zachowanie stylu serii Speed Champions - nie przepadam za modelowaniem w tej skali przy pomocy flexów, rączek minifigurek, płytek trzymanych przez clipy etc. Wykorzystałem sześć naklejek z zestawu Ferrari F40 75890 ale bez nich model też prezentuje się przyzwoicie.

Gdyby ktoś zechciał zbudować swój egzemplarz - instrukcja dostępna jest na rebrickable.

PS. Nie byłem do końca pewny w którym dziale umieścić post. Ostatecznie uznałem, że bliżej mu do Model Team niż do Town więc trafił tu.

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr

ObrazekFerrari F40 LEGO MOC by barneius, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2020-12-31, 14:21 przez barneius, łącznie zmieniany 2 razy.
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: dirtzone »

Bardzo dobra bryła jak na tą skale i to bez cudacznych, klockowych połączeń. Wszystko aż tak za dobrze pasuje do siebie :D Tylko ten jeden, jedyniutki detal, który kłuje mnie po oczach to przednie światła. Prostokątne zamiast kwadratowych, przez co mam skojarzenia z szybkimi, japońskimi samochodami z tamtej epoki. Ale jak to inaczej rozwiązać, nie mam pojęcia.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#3 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo ładny. A możesz dać zdjęcie jak by wyglądał z pojedynczymi swiatłami? Faktycznie one psują nieco efekt.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Bardzo ładny model. Aż nie mogę uwierzyć że tak dużo elementów w nim jest, ale to pewnie dlatego że to drobne elementy systemowe.

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: barneius »

Dzięki panowie :)

Przednie lampy idealnie gdyby były na 1,5 studa co przy takim budowaniu wydaje się nie być możliwe. Zamiana wewnętrznych serków na czerwone powoduje, że lampy stają się karykaturalnie małe, podczas gdy w rzeczywistości one są względnie spore. Dlatego zdecydowałem się na lampy z dwóch serków. Są szersze od oryginału ale zachowują charakter dość sporych lamp. Poza tym, przez to, że te serki wystają ponad zakrzywiony slope za nimi (błotnik), wydają się być minimalnie dłuższe. Można tu jeszcze przykleić wąskie czarne paski naklejek nad tymi serkami, co spowoduje, że nie będą się wydawały aż tak prostokątne jak mówicie. Ja jakoś przez cały projekt przywykłem już do nich, bo zaczynałem pracę właśnie od tego detalu (wraz z błotnikiem i przednim zderzakiem).
SaperPL pisze:Bardzo ładny model. Aż nie mogę uwierzyć że tak dużo elementów w nim jest, ale to pewnie dlatego że to drobne elementy systemowe.
Zgadza się. Jak to zwykle bywa zewnętrzna forma nie zdradza tego co w środku. A tam naprawdę sporo się dzieje - w szczególności od linii zakończenia przedniej szyby aż do samego tyłu.
mocs: rebrickable | pics: flickr

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: mw »

bardzo ale to bardzo ładny. A w dodatku to jest auto moich marzeń z młodzieńczych lat, zresztą jak kiedyś były w modzie CB radia stacjonarne to ja właśnie miałem ksywkę F40 :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Bardzo piękny model.
Nie śledzę jakoś specjalnie firmowej serii samochodów w tej czy podobnej skali, ale Twoja budowla na pewno przewyższa jakością te, które widziałem. Świetna sylwetka.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Szygalew »

Super wyszedł! Gratuluję. :)

MattPro
Posty: 11
Rejestracja: 2020-12-28, 15:05
Lokalizacja: Chicago, USA
brickshelf: Nie posiadam (jeszcze)

 

#9 Post autor: MattPro »

Posiadam oficjalny zestaw f40 speed champions i powiem Ci, że ten twój lepiej się prezentujem. Mam wrażenie że ma więcej ostrych elementów dzięki czemu jest bardziej agresywny co pasuje do ferrari:)

Jak ktoś był by ciekawy porównania oryginalnej wersji link do mojego filmu właśnie z tym modelem.
https://youtu.be/Wxut-BaloPo

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: DonBolano »

Piękny jest! :-) Dużo fajniejszy od oficjalnego zestawu, który jest po prostu za wąski. Tutay zdecydowanie lepiej wypadły proporcje. I mimo, że nadal jest kanciasty (bo inaczej się nie da), jest super!
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Również uważam, że model to kawał dobrej roboty. Mimo, że poszedłeś kompromisy, są elementy bardzo charakterystyczne dla tego auta i od razu wiadomo co to za Ferrari. Brawo
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: barneius »

Dzięki. To spora satysfakcja, że model się tak podoba. Będę kontynuował temat - spróbuję jeszcze z 288 GTO i Testarossą. A jeśli uda się i je przyzwoicie ogarnąć, to może jakiś garaż im zbuduję... :) Taka klasyczna trójka z lat 80tych to by było to :)
mw pisze:w dodatku to jest auto moich marzeń z młodzieńczych lat, zresztą jak kiedyś były w modzie CB radia stacjonarne to ja właśnie miałem ksywkę F40 :)
Przypomniałeś mi swoim wpisem o tym, że w opisie pominąłem ten właśnie aspekt. Ferrari F40 to również było moje auto marzeń z dzieciństwa i stąd taki wybór. To były lata spędzone na analizowaniu strona po stronie autokatalogów, które ojciec przywoził z RFN. Strona z F40 należała do tych ulubionych :)
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#13 Post autor: Naturalbornuser »

Super odwzorowana bryła pojazdu, od razu widać co to jest. No i przede wszystkim w tak małej skali gdzie podczas budowy odpada wiele "typowych" klockowych połączeń i trzeba kombinować.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

barneius pisze:spróbuję jeszcze z 288 GTO i Testarossą.
Testarosy już tyle wersji widziałem... Co się będziesz bawił w 288, dawaj 250 :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ