[MOC] Naczepa a'la lowboy ze sterowaniem

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Naczepa a'la lowboy ze sterowaniem

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Chciałbym zaprezentować kolejny MOC w małej skali. Tym razem jest to naczepa do mojego amerykańskiego ciągnika siodłowego - mały projekt złożony w celu przetestowania i prezentacji możliwości podłączenia elektryki w naczepie do huba w tym ciągniku.

Obrazek

Nie jest to typowy lowboy z możliwością odczepienia jednej lub dwóch stron w celu wjazdu na niego pojazdem. Byłoby to zbyt skomplikowane w tej skali. Starałem się inspirować taką naczepą.

Jak na razie sam film prezentujący ciągnik i naczepę. Postaram się dorzucić galerię ze zdjęciami niedługo.



Jest to jeden z tych projektów, które pokazują czego nie powinno się robić w małej skali, ale z racji że model wyszedł w miarę zgrabnie, to jednak zrobiłem film prezentujący jego funkcje.

Problemów z tym modelem jest kilka:

Po pierwsze brak skrzyni biegów i tym samym brak niskiego przełożenia powoduje że nie da się uzyskać wystarczająco niskiej prędkości przy której sensownie można cofać i sterować taką naczepą, a to dlatego że poniżej pewnej wartości sygnału sterowania silnik po prostu nie daje rady. Stąd też cofanie skokowo, po trochę.

Po drugie zarówno w ciągniku jak i w naczepie brakuje precyzyjnego sterowania o zadany kąt oraz po prostu kąt skrętu jest za mały więc trzeba wciąż nadrabiać dodatkowymi ruchami w przód i w tył.

Po trzecie jednak taka konstrukcja jest dosyć wątła i nie obyło się bez drobnego oszustwa jak chodzi o konstrukcję naczepy - skok między przednią częścią znajdującą się nad siodłem a środkową częścią nie jest wystarczająco sztywny, więc zastosowałem skosy i nierówne połączenie - gdyby nie ugięcie konstrukcji, to podłoga i koła naczepy byłyby o około 0.5L wyżej względem spodu/osi ciągnika.

Ot taka ciekawostka, może się komuś spodoba ten pomysł i zrobić coś podobnego, ale lepiej?

Planuje rozebrać naczepę i zacząć od zera projektowanie czegoś co będzie miało więcej sensu w kontekście funkcjonalności.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: BONBINI »

Zgrabna naczepa, skręca lepiej niż ciągnik ;-) Mam zastrzeżenie: paka naczepy nad siodłem, w której jest silnik wydaje mi się za długa w stosunku do tandemu kół tylnych ciągnika.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

BONBINI pisze:Mam zastrzeżenie: paka naczepy nad siodłem, w której jest silnik wydaje mi się za długa w stosunku do tandemu kół tylnych ciągnika.
To raczej sprawa jej położenia względem siodła, jest przesunięta w tył żeby nie blokować skrętu i żeby skok/skos przyczepy nie zaczepiał o zderzak ciągnika. Wynika to w sumie z tego że ciągnik jest krótki i jest mało miejsca między kabiną sypialną a miejscem na siodło.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Całkiem sprawnie idzie Ci parkowanie prostopadle tyłem ;) Masz uprawnienia na kat.C+E?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Całkiem sprawnie idzie Ci parkowanie prostopadle tyłem ;) Masz uprawnienia na kat.C+E?
Nie wiesz ile prób musiałem zrobić żeby to wyszło :D

Byłoby dużo łatwiej gdybym miał w ciągniku bieg pozwalający na stałą jazdę z niską prędkością oraz gdyby sterowanie co jakiś czas się nie wykrzaczało.

I nie, nie mam uprawnień na ciężarówki, niestety nie miałem okazji ani potrzeby takiego robić (raczej się nie przydaje programistom). I nawet jeśli mam dobre wyczucie jak chodzi o poruszanie się obiektów w przestrzeni, to całkiem inaczej parkowanie wygląda jak się siedzi w środku kabiny i nie widzi naczepy z góry :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

SaperPL pisze:... I nawet jeśli mam dobre wyczucie jak chodzi o poruszanie się obiektów w przestrzeni, to całkiem inaczej parkowanie wygląda jak się siedzi w środku kabiny i nie widzi naczepy z góry :)
To prawda. Sam dopiero za 3 razem zdałem na C+E i cholera trafiałem zawsze na parkowanie prostopadłe tyłem :D Ale czasem oglądam 1 Youtuberkę, która jeździ na ponad gabarytach :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ