[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą RC w skali minifig

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą RC w skali minifig

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Chciałbym zaprezentować kolejny MOC w małej skali, kolejny ciągnik siodłowy z naczepą RC, tym razem próbowałem zmieścić się w skali minifig

Obrazek

Zachęcony działaniem poprzedniego modelu, który powstał w miarę bezboleśnie w dosyć krótkim czasie, postanowiłem spróbować z jeszcze mniejszą skalą i szybko dotarłem do ściany/granicy możliwości.

Po sprawdzeniu funkcjonowania mechanizmu sterowania za pomocą linek zbyt optymistycznie założyłem że z mniejszymi kołami, ale też mniejszym obciążeniem (hub 88009 jest lżejszy niż huby z paluszkami AA) przekazanie napędu przez siodło wciąż będzie działać. A to był błąd.



Film pokazuje problemy które pojawiają się przy kombinowaniu jak upchnąć RC w naczepie, w tym trzy kolejne iteracje tego modelu.

W ostatniej iteracji już poszedłem na skróty żeby zachować ładne proporcje ciągnika i zrobiłem pas zębaty do sterowania na drukarce 3D - alternatywą byłby ciągnik dłuższy o jeden albo dwa study i trochę kombinowania z tym jak zaczepić kabinę nad sterowaniem, ale z racji że nie jestem w 100% zadowolony z działania napędu, to już nie miałem woli żeby przeprojektowywać kabinę do tego modelu.

Przednie opony też zostały wydrukowane na drukarce 3D, tym razem z TPU. Dla modelu manualnego jest to całkiem znośne, natomiast po pierwsze taki typ koła/bieżnika ma dużo mniejszą przyczepność niż nowsze koła, oraz sam fakt wydruku z TPU powoduje że opony nie mają takiej przyczepności jak gumowe.

W każdym razie - taka ciekawostka. Gdyby przekazanie napędu przez siodło zadziałało, to byłaby to całkiem zgrabna konstrukcja, a tak wyszło jak wyszło i to trochę porywanie się z motyką na słońce.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Gdyby przekazanie napędu przez siodło zadziałało, to byłaby to całkiem zgrabna konstrukcja, a tak wyszło jak wyszło i to trochę porywanie się z motyką na słońce.
No to jesteś na etapie mniej więcej 2008 ;)

viewtopic.php?t=5679

Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:No to jesteś na etapie mniej więcej 2008 ;)

viewtopic.php?t=5679

Obrazek
Dzięki za link, nie widziałem tego twojego modelu jeszcze, ale różnica jest taka że twoja ciężarówka ma długi ciągnik z dwiema osiami pod siodłem i przednia oś jest dosyć daleko i to daje dobrą dźwignię która przeciwdziała problemowi obracania całego ciągnika. Ponadto masz taką redukcję, że ciągnik się ledwie toczy (akurat tutaj nie jestem pewny czy to pomaga czy nie powinno pogłębiać problemu).

Mi zależało na zrobieniu krótkiego ciągnika w stylu europejskim a nie amerykańskiej kobyły w której można zmieścić się na spokojnie w kabinie.

W mojej poprzedniej ciężarówce napęd przez siodło działał bez większych problemów:



Przyznaję bez bicia natomiast, że jak badałem temat małych ciężarówek RC, to przyglądałem się między innymi temu modelowi:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=n-skb5U ... l=M1longer[/youtube]

ODPOWIEDZ