[MOC] Pottinger TOP 762C

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Pottinger TOP 762C

#1 Post autor: eric trax »

Po małej przerwie spowodowanej pracą nad specjalnym modelem, postanowiłem skończyć dwie maszyny, które dość długo stały na półkach. Jedną z nich jest przegrabiarka Pottinger TOP 762c. W dużym skrócie: maszyna ma za zadanie zgarnąć skoszoną trawę z szerokości około 6 metrów do wąskiego rzędu tak aby mogły ją zebrać wozy samo-załadowcze lub prasa belująca. Mała rzecz a cieszy :)

Obrazek

Tak wygląda oryginał. Jak pewnie zauważycie są delikatne różnice. Wynikają one głównie z kwestii optymalizacji listy elementów.

Obrazek

Funkcje

Model choć prosty posiada trzy funkcje. Pierwszą z nich są sterowane tylne koła. To bardzo prosty mechanizm, który za pomocą cięgien skręca kołami przegrabiarki. Dzięki temu model podąża po śladach ciągnika i jest znacznie bardziej zwrotny. Ciekawostką jest to, że początkowo model nie miał posiadać tej funkcji. Uważałem, że cięgna zepsują wygląd już i tak masywnej ramy. Koniec końców udało się to zbudować w taki sposób, że cały mechanizm nie wpływa znacząco na wygląd. Ostatecznie jego działanie jest płynne i bardzo przyciąga wzrok.

Kolejne dwie funkcje są napędzane przez wał odbioru mocy wprost z ciągnika. Aby uzyskać sterowanie dwoma funkcjami musiałem zbudować skrzynię rozdzielczą. Tak więc przesuwając zębatkę przełączamy pomiędzy unoszeniem ramion przegrabiarki i napędem gwiazd. Podczas testów okazało się, że prędkość gwiazd nie jest zadawalająca, więc zmieniłem poprzedni układ z16/z16 na z20/z12. Udało się uzyskać zadawalający efekt ale unoszenie ciężkich ramion zaczęło sprawiać problemy. Dodałem, miękkie amortyzatory ustawiając ich geometrię działania tak, aby wspomagały podnoszenie w pierwszej fazie, kiedy siłownik jest równolegle do ramienia. Ograniczają one przy okazji drgania podczas opuszczania ramion.

Wygląd
Pomysł na model zrodził się po tym jak wpadłem na zbudowanie gwiazd przegrabiarki tak, aby były one małe, estetyczne a przede wszystkim cały czas zachowywały stały kąt nachylenia grabi. Wszystkie rozwiązania z którymi się spotkałem, były to luźno latające elementy montowane na osiach lub ewentualnie technic pinach. Tutaj podstawą się octagony na których każde ramie jest montowane na plate z clipami. To daje stałe nachylenie grabi i zajmuje bardzo mało miejsca bo mieści się prawie na obrysie disha 6x6 i wygląda bardzo realistycznie.

Bardzo problematyczna okazała się rama. Wg skali powinna ona mieć 2x2 study przekroju. Oczywiście można uzyskać taki wymiar jednak model musiałby tylko stać na półce. Ostatecznie skończyło się na wymiarach bliżej 3x3. Nad i pod ramą są dodatkowe wzmocnienia które dodają dużo stabilności. Było to konieczne ponieważ są miejsca gdzie rama to tylko cztery axle.
Wszystko to podyktowane jest stworzeniem maszyny, która będzie współpracować ze zbudowanymi przeze mnie wcześniej ciągnikami. Niestety jedynym elementem, który może sterować funkcjami maszyny jest tylny WOM. Gdyby iść w pełną wierność względem oryginału do unoszenia ramion posłużyły by siłowniki pneumatyczne. To znacznie odchudziło by konstrukcję.

Instrukcja budowy
https://rebrickable.com/mocs/MOC-73662/ ... -top-762c/

Na wstępie pisałem, że to mała rzecz a cieszy. Faktycznie tak jest. Zdumiewające jest to, że nawet mały i prosty model dojrzewający na półce dość długo może stać się maksymalnie przemyślaną konstrukcją.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć i krótkiego wideo pokazującego działanie modelu.

Galeria
Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Video:
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#2 Post autor: Ciamek »

Heh... niesamowite. Takie chude, a takie fajne i wszystko tak działa... No i coś oryginalnego.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: BONBINI »

Ale to jest udane :-) Sam ciągnik to też mistrzostwo.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Pięknie grabi. Świetne cacuszko.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#5 Post autor: romkoo »

¦wietnie wysz³o, bardzo zgrabny ten model, podoba mi siê. Patent na skrêtn± tyln± o¶ jest bardzo pomys³owy.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: syzygy »

Jak zwykle najwyższa klasa :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

romkoo pisze:Patent na skrętną tylną oś jest bardzo pomysłowy.
Mi się ten element też bardzo podoba. Bardzo sprytne rozwiązanie.

Całość, oczywiście, też całkiem dobra.. :P

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Jak zwykle pięknie i oryginalnie. Nie przypuszczam, żebyś miał wielu konkurentów na polu tak wyspecjalizowanych maszyn rolniczych z LEGO :) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Dzięki! Nie sądziłem, że ten model spotka się z tak ciepłym przyjęciem.
dmac pisze:Nie przypuszczam, żebyś miał wielu konkurentów na polu tak wyspecjalizowanych maszyn rolniczych z LEGO :)
Jeszcze do niedawna tak było. Od około 1,5 roku pojawiło się kilku nowych zawodników i muszę powiedzieć, że z uwagą śledzę ich poczynania.
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 10:43 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Skylark90 »

eric trax, A możesz powiedzieć dwa słowa (może gdzieś już powiedziałeś), skąd zainteresowanie tą tematyką? ciekaw jestem po prostu :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Skylark90 pisze:eric trax, A możesz powiedzieć dwa słowa (może gdzieś już powiedziałeś), skąd zainteresowanie tą tematyką? ciekaw jestem po prostu :)
Mój tata ma gospodarstwo rolne, więc od małego dorastałem z ciągnikami i różnym maszynami. Kiedy w 2011 szukałem dla siebie czegoś co mogę budować oprócz ciężarówek do trialu padło właśnie na maszyny rolnicze. Raz, że doskonale znam mechanikę praktycznie wszystkich tych maszyn dwa, że to była nisza w której praktycznie nikt nie budował a już na pewno nie w połączeniu technic-model team. W sumie nawet teraz praktycznie wszystkie modele to prawie czysty technic.

Tak na prawdę dziwię się trochę. Maszyny rolnicze to bardzo wdzięczny temat ze względu na ciekawą mechanikę i to że są dość widowiskowe w swoim działaniu. Ja 100x bardziej wolę to niż kolejną ciężarówkę jakich były setki.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: mw »

co do konkurencji - to nie widzę w tej dziedzinie zagrożenia dla Eryka. Wszystkie jego sprzęty posiadają pełną mechanikę a przy tym wyglądają jak prawdziwe - to jest jakiś fenomen. Eryk kolejna piękna robota, jak tak dalej pójdzie to będziesz sławny i bogaty (byle byś wtedy o nas nie zapomniał) hehe

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Valiaur »

Super konstrukcja z duza iloscia funkcji jak na tak, w sumie nieduzy, model.
Kusi mnie zeby kupic instrukcje ale mam jeszcze Twoj Bunning Lowlander do zbudowania i miejsca na polkach coraz mniej XD
Ostatnio zmieniony 2021-04-14, 22:59 przez Valiaur, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ