[MOC] Mining Dump Truck - Lego Technic 42114 Model B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Mining Dump Truck - Lego Technic 42114 Model B

#1 Post autor: eric trax »

Budowanie modeli B między głównymi projektami stało się dla mnie czymś normalnym. Taka przerwa i zabawa tylko Klockami Technic, to bardzo dobry sposób na zresetowanie umysłu 😊 Tym razem padło na zestaw 42114 i jako model alternatywny powstało wozidło sztywno-ramowe dla koparki z zestawu 42100.


Obrazek

Obrazek

Plan aby zbudować taki pojazd z zestawu 42114 pojawił się kilka miesięcy temu. Odkładałem go na później, bo ubzdurałem sobie, że nie starczy mi paneli aby zbudować ładną pakę. Korzystając z długiego weekendu majowego siadłem do klocków i w kilka godzin powstała pierwsza wersja paki. Spodobała mi się na tyle, że wersja finalna różni się od prototypu tylko drobnymi zmianami.

Największą trudnością w budowanie tego modelu był jego rozmiar. Kiedy planowałem budowę uparłem się, że model musi wykorzystywać oryginalną aplikację tak aby można było go łatwo skonfigurować i od razu się nim bawić. Maszyna ma podwójne koła z tyłu więc rama to w zasadzie silniki, skrzynia biegów i tylny most. Nie wiem jak udało mi się to tam zmieścić. Dodatkowo zestaw ma tylko długie siłowniki więc ich montaż również nie był łatwy. Ostatecznie wszystko udało się upakować w całkiem ładny model, który wykorzystuje ponad 78% elementów zestawu.

Wywrotka miała wyglądać dobrze z koparką R9800 z zestawu 42100. Zeskalowałem więc Liebherra T282 do skali 1:42 i na tej podstawie budowałem model. Wygląd wozidła to połączenie wspomnianego wcześniej Liebherra i CATa 793F. Nie jest to żadna dokładna kopia ale na ich bazie puściłem wodze fantazji.

Instrukcja budowy: https://rebrickable.com/mocs/MOC-76959/ ... ump-truck/

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i krótkiego filmiku prezentującego funkcje:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Video:
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 22:46 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Jest piękny *.*

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: dirtzone »

Musze też kiedyś podjąć to wyzwanie i zbudować model B do jakiegoś zestawu. Domyślam się tylko, że czasem musi to być bardzo irytujące budowanie przy tak okrojonym "budżecie" :P

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Widziałem model trochę wcześniej na zdjęciu, ale jak zobaczyłem że to model B to mi kopara opadła. Świetna robota.

Możesz pokazać co zostało z zestawu?
Jak oceniasz szanse zrobienia tego modelu bez niebieskich pinów (czarne 3L zamiast niebieskich, ale większy problem z niebieskimi 2L)?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Miałem przyjemność budować jeden z modeli w ramach testowania instrukcji i naprawdę trzeba przyznać ciekawie wyszedł. Do momentu budowy paki wydaje się nieco przymały, ale paka robi robotę i dostajemy w konsekwencji zgrabny, szczegółowy, a co najważniejsze funkcjonalny model :)

I pozwoliłem sobie na fotkę z moją ładowarką (co prawda inna skala 1:21), ale do współpracy nadaje się :)
Obrazek

Polecam :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Możesz pokazać co zostało z zestawu?
https://rebrickable.com/sets/compare/sl ... user_list=

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

M_longer pisze:
SaperPL pisze:Możesz pokazać co zostało z zestawu?
https://rebrickable.com/sets/compare/sl ... user_list=
Trochę enigmą mi zapachniało na rebriku, więc dopytam: Trax zużył wszystkie elementy co do jednego?

-------------

Wygląda na kawał dobrej roboty! Mnie osobiście "robią" te pomarańczowe flexy z przodu.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Szygalew pisze:M_longer napisał/a:
SaperPL napisał/a:
Możesz pokazać co zostało z zestawu?

https://rebrickable.com/sets/compare/sl ... user_list=


Trochę enigmą mi zapachniało na rebriku, więc dopytam: Trax zużył wszystkie elementy co do jednego?
W filmie jest wspomniane, że 78% ze wszystkich. A po wejściu w link od Longera masz dokładne info ile i jakich klocków zostało.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Szygalew pisze: Trax zużył wszystkie elementy co do jednego?
Nie, 78%.
Z większych klocków zostały wszystkie panele z naklejkami VOLVO i A60H, cztery zwolnice, kilka ramek i masa drobnicy.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Bricksley pisze:W filmie jest wspomniane, że 78% ze wszystkich. A po wejściu w link od Longera masz dokładne info ile i jakich klocków zostało.
M_longer pisze:Nie, 78%.
Dziękuję za odpowiedzi! Maj inglisz is weri gut po prostu.. ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

dirtzone pisze:Domyślam się tylko, że czasem musi to być bardzo irytujące budowanie przy tak okrojonym "budżecie" :P
I tak i nie. Jeśli przyjmiesz do świadomości konwencję takiego budowania i przejdziesz z nią do porządku dziennego to jest jak wyzwanie.

Zaczynałem budować w czasach kiedy nie było miliona elementów w każdym kolorze, masy przydatnych klocków. Trzeba było kombinować. Budowanie modeli B spodobało mi się, bo to poniekąd powrót do czasów kiedy trzeba było przemyśleć model znacznie bardziej a nie tylko sięgać do szufladek po idealnie pasujące elementy.

Do tego dołóż modułowe budowanie pod instrukcje, skalowanie, przyzwoity wygląd i robi się z tego niezłe wyzwanie. A ile pomysłów przeniosłem na standardowe modele to moje :)
SaperPL pisze: Jak oceniasz szanse zrobienia tego modelu bez niebieskich pinów (czarne 3L zamiast niebieskich, ale większy problem z niebieskimi 2L)?
,

Naliczyłem 14 widocznych i kłujących w oczy niebieskich axle/pin. Kolejnych 22 to niebieskie piny 3L. Może to przez fakt obcowania z modelem już jakiś czas przestałem zwracać na nie uwagę i kompletnie mi nie przeszkadzają.
Bricksley pisze:Do momentu budowy paki wydaje się nieco przymały
Nie wydaje się tylko jest. Wystarczy zdjąć podest i koła i niewiele z niego zostaje.
Szygalew pisze:Wygląda na kawał dobrej roboty! Mnie osobiście "robią" te pomarańczowe flexy z przodu.
Zdania są podzielone. Z czegoś trzeba było zrobić barierki. Na początku miałem opory ale już do nich przywykłem. To typowa "kwestia gustu". Z czasem na prawdę zaczęły mi się podobać :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: syzygy »

Bardzo, bardzo fajny - nie widać ograniczenia częściami, spokojnie za "normalny" MOC mógłby uchodzić.
dirtzone pisze:Domyślam się tylko, że czasem musi to być bardzo irytujące budowanie przy tak okrojonym "budżecie" :P
Ale z drugiej strony ile irytujących rzeczy odpada :D Nie ma posiadówek na BL, nie ma oczekiwania na dostawy, nie ma wyrzutów, że można było to przewidzieć i kupić część X wcześniej, nie ma irytacji, że klocek X jest taki drogi, nie ma pokusy, żeby rozwalić jakiś set z półki na potrzeby MOCa... :D itp. itd.

I jeszcze można wszystko zmieścić w kilku pudełkach.. kurde ile zalet... muszę spróbować :P

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Szygalew »

syzygy pisze:rozwalić jakiś set z półki na potrzeby MOCa...
Tak, to boli, ale jak tego nie zrobić, gdy tuż pod ręką jest ten jeden jedyny potrzebny klocek..? :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: syzygy »

Szygalew pisze:Tak, to boli, ale jak tego nie zrobić, gdy tuż pod ręką jest ten jeden jedyny potrzebny klocek..? :)
..i jeszcze najczęściej schowany "na samym dnie" ;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Bardzo ładny, ale mining przez jedno n :)

ODPOWIEDZ