Śruby LEGO: test i ranking wydajności w wodzie

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Śruby LEGO: test i ranking wydajności w wodzie

#1 Post autor: Sariel »

Na pewno znajdzie się ktoś jeszcze oprócz mnie kto nigdy nie ma dość zdalnie sterowanych łódek ;) I z myślą o tych osobach pozwoliłem sobie zrobić porównawczy test wydajności 11 różnych śrub LEGO.

Minus takiego testu jest taki, że dla uproszczenia wszystkie śruby testuję na tej samej prędkości silnika, bo w ten sposób wyraźnie widać różnice dla tych samych warunków. W praktyce wielkość tych śrub jest bardzo różna i te mniejsze generują znacznie mniej oporu niż te większe, co pozwala kręcić nimi znacznie szybciej przy użyciu tego samego silnika. Wszystko to jest kwestią zabawy przełożeniami. Teoretycznie mógłbym siedzieć w wannie przez tydzień i dobierać optymalne przełożenie dla każdej jednej śruby, tylko okazałoby się że znowu ten jeden silnik nie dla każdej śruby jest najlepszy, są osoby które chcą użyć innego silnika i wtedy cały test jest do bani, no i wreszcie z mojego doświadczenia są istotne różnice między wydajnością śrub w czystej wodzie z kranu a w zamulonej w jeziorze.


Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#2 Post autor: Firan »

Materiał o śrubach jest super. Nie jestem w ogóle w temacie hydrodynamiki i nigdy jakoś nie zastanawiałem się nad tym jaka śruba jest super-optymalna. Dlatego też parę razy miałem zonka jak widziałem, że niektóre śruby są wydajniejsze od poprzednich.
Tego typu materiały oglądałbym bardzo chętnie. Widać, że wymagało to dużo pracy i nagrania kilka, a może kilkadziesiąt razy więcej materiału wideo, niż to co zostało wycięte do filmu. Później godziny montażu itd. Tutaj w materiale 5:30 jest bardzo dużo skompresowanych testów i porównań - ogląda się to "od deski do deski" i pomijając choćby krótki fragment traci się konkretnątreść. Recenzje nowych zestawów też oglądam bardzo chętnie, ale ten materiał to jest zdecydowanie to, co wyróżnia kanał na tle innych i mnie osobiście przyciąga.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Skylark90 »

Firan pisze:Recenzje nowych zestawów też oglądam bardzo chętnie, ale ten materiał to jest zdecydowanie to, co wyróżnia kanał na tle innych i mnie osobiście przyciąga.
@Sariel popieram, idź w tym kierunku, recenzje robi wielu, choć Twoje lubię najbardziej i robisz je moim zdaniem najlepiej, ale jak twierdzisz, że się słabo oglądają, to daj spokój (o ile możesz, nie wiem jaki masz deal z TLG) i idź w takie czysto inżynieryjne kwestie, typu porównania śrub. Wąska specjalizacja, pewnie nie będzie miliona odsłon, ale te które będą powinny być przez ludzi zainteresowanych, którzy wniosą coś i być może pomogą rozwinąć też Twój warsztat. Ja na przykład bardzo dużo korzystam i uczę się z Twoich materiałów (na forach, z filmów na YT, z książki - czekam na 3 ed.). Keep building!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

To miłe, ale tę wąską specjalizację robi już BrickExperimentsChannel zbierając jakieś miliardy wyświetleń. W zasadzie to teraz już trudno pokazać na YT coś takiego nie dostając oskarżeń o plagiat.
Zobaczycie, na końcu na YouTubie zostaną reakcje na reakcje na reakcje, challenge w jedzeniu kupy i fameMMa :)
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 12:57 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#5 Post autor: Firan »

Sariel pisze:To miłe, ale tę wąską specjalizację robi już BrickExperimentsChannel zbierając jakieś miliardy wyświetleń.
No prawda, ten kanał też ma eksperymenty, ale nikt nie powiedział, że tylko tam mogą one się pojawiać. Z tym plagiatem to bym nie przesadzał i za bardzo się nie przejmował komentarzami "porównującymi" do innych.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

A ja tak sobie myślę, że nie zajmujesz się tymi śrubami przypadkowo, tylko zamierzasz pewnego dnia dokończyć Orła nie jako model na półkę, ale jako w pełni funkcjonalny okręt podwodny :D .

I nie przestawaj robić recenzji, bo jak przestaniesz to nie daj Bóg zacznę kupować zestawy i pójdę z torbami ;) . A tak - obejrzę, zaspokoję ciekawość i wystarczy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

No to na drugą nóżkę. Pogrzebałem w szufladach, po Bricklinku i doszło jeszcze 6 nietypowych śrub do kolejnego testu:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JuUCtliF1Ow&[/youtube]

ODPOWIEDZ