[MOC] Republic Frigate (Charger c70 retrofit) 1:250

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fuku
Posty: 975
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Republic Frigate (Charger c70 retrofit) 1:250

#1 Post autor: Fuku »

Po nieco dłuższej przerwie pora na mój najnowszy Star Warsowy model, Charger c70 retrofit, zwany potocznie fregatą lub jak kto woli korwetą Republiki. Model powstał dla Brickvaulta i jest w mikroskali, czyli 1:250, tak jak pozostałe moje mikro drobiazgi z czasów Wojen Klonów. Na całość składa się ponad 3600 części, jego wymiary to 60 x 37 x21 cm. Poniżej wspólne zdjęcie z paroma moimi mikro pojazdami:

Obrazek

Pomysł na ten model miałem już na początku roku, wersja wirtualna powstała w jakiś miesiąc na początku lata. Niestety na same części do zbudowania go na żywo i zrobienia instrukcji musiałem zbierać kilka miesięcy z racji wielkości modelu (prawdopodobnie mój największy do tej pory), w końcu jakoś pod koniec października udało się go zbudować. Do stworzenia instrukcji potrzebowałem tygodnia wolnego w pracy. W końcu po wielu miesiącach mogę zaprezentować efekt końcowy swojej pracy: Charger c70 retrofit w skali 1:250. Jeden z podstawowych statków sił Republiki podczas Wojen Klonów, był ulepszoną i nieco większą wersją fregaty widocznej na początku Epizodu 1 Gwiezdnych Wojen. Podstawowe zmiany to ulepszenia uzbrojenia i osłon oraz kolorystyka, nie wiem jednak skąd wynika zmiana długości z 115 m na 140 m, o której mówią źródła. Proporcje są takie same, więc usiał być powiększony w skali, co zbytnio nie ma sensu

Projektując ten model jak zawsze starałem się jak najwierniej odwzorować pierwowzór. Nie było to łatwe, głównie przez to że pojazd jest dość smukły i większość przestrzeni w środku zajmuje mocna rama. Tu pierwszy raz przydały się moje studia inżynierskie, wirtualnie udało mi się stworzyć ramę na tyle mocną, że bez problemu zarówno wystający mocno przód jak i 3 ciężkie silniki z tyłu trzymają się sztywno mimo dużych momentów sił, mocowanie podstawki również udało się dopasować do środka ciężkości tak, że po zbudowaniu modelu na żywo nie trzeba było wprowadzać poprawek. To chyba tyle o modelu, wg mnie najlepiej przedstawia go filmik od BV: https://www.youtube.com/watch?v=A4EKFQzSZNI

Kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Album:
https://flic.kr/s/aHsmXa27Ed

Takie same 3 zdjęcia, tyle że w kwadratowej ramce są w mniejszej rozdzielczości, po prostu dostałem je wcześniej
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 13:54 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Kurde, człowiek widzi takie MOCe i myśli kiedy ludzie nauczyli się tak budować? Jeszcze z 10 lat temu kilka płytek do kupy mogło uchodzić za przyzwoity statek SW, a teraz takie cuda ;) Najbardziej podoba mi się chyba patent jakim zwężyłeś tę "tubę" pod dziobem.
Ostatnio zmieniony 2021-12-01, 11:11 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Bardzo dobry model. Ani do proporcji, ani do detali nie można się przyczepić.
Lata temu czyniłem poważne przygotowania do zbudowania tego statku w skali minifig (o ile pamiętam, miałby ze 2,5 metra), ale teraz widzę widzę, że nie trzeba sadzić się na tak wielkie przedsięwzięcia, żeby go dobrze odwzorować.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Skylark90 »

Świetny, po prostu... świetny! I te mikro modele po bokach - genialnie razem to wygląda!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

A mi najbardziej podobają się te skośne burto-skrzydła z wieżyczkami po bokach centralnej części statku : o)
Zdrufko, Ciamek

Fuku
Posty: 975
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Fuku »

Sariel pisze:Kurde, człowiek widzi takie MOCe i myśli kiedy ludzie nauczyli się tak budować? Jeszcze z 10 lat temu kilka płytek do kupy mogło uchodzić za przyzwoity statek SW, a teraz takie cuda ;) Najbardziej podoba mi się chyba patent jakim zwężyłeś tę "tubę" pod dziobem.
Z tubą było o tyle łatwo, że zastosowałem patent którego użyłem wcześniej w wieżyczce na Hoth.
A co do budowania, to dostepność elementów jaka jest teraz jest o niebo większa niż 10 lat temu (tak myślę, wtedy to co najwyżej kupiłem sobie jakiś zestaw co jakiś czas), ważne zeby być na bieżaco i można tworzyć naprawdę ciekawe kształty
dmac pisze:Bardzo dobry model. Ani do proporcji, ani do detali nie można się przyczepić.
Lata temu czyniłem poważne przygotowania do zbudowania tego statku w skali minifig (o ile pamiętam, miałby ze 2,5 metra), ale teraz widzę widzę, że nie trzeba sadzić się na tak wielkie przedsięwzięcia, żeby go dobrze odwzorować.
Brawo!
Dzięki! Wg. źródeł statek ma 140 m długości, więc w zależności jak przyjąć skalę minifig, miałby od 3,2 m (1:43) do 5,6 m (1:25), także niezależnie od tego byłby to prawdziwy potwór :D
Skylark90 pisze:Świetny, po prostu... świetny! I te mikro modele po bokach - genialnie razem to wygląda!
Ciamek pisze:A mi najbardziej podobają się te skośne burto-skrzydła z wieżyczkami po bokach centralnej części statku : o)
Dziekuję, cieszę się, że się podoba!
Ostatnio zmieniony 2021-12-01, 14:35 przez Fuku, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: syzygy »

Mi się wszystko podoba, świetnie to wyszło!

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 608
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#8 Post autor: Falcrum »

Mimo że już Twoje poprzednie MOCe były świetne, każdy następny to kolejny przełom w ogólnej estetyce i szczegółowości. Ta korweta to mistrzostwo świata. Zwyczajnie nie wyobrażam sobie żeby dało się ją lepiej zbudować. Nie zawieram w komentarzu żadnych konkretów, bo musiałbym wypisać ochy i achy o każdym fragmencie statku. Chylę czoła.
Ostatnio zmieniony 2021-12-01, 16:48 przez Falcrum, łącznie zmieniany 1 raz.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Ładnie poszedłeś do przodu z poziomem budowania. To spokojnie mógłby być UCS.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wielkamucha »

Sariel pisze:Kurde, człowiek widzi takie MOCe i myśli kiedy ludzie nauczyli się tak budować? Jeszcze z 10 lat temu kilka płytek do kupy mogło uchodzić za przyzwoity statek SW, a teraz takie cuda ;) Najbardziej podoba mi się chyba patent jakim zwężyłeś tę "tubę" pod dziobem.
Oj tak, oj tak.
Jak jeszcze sobie przypomnę te pierwsze zestawy SW - dosłownie "kilka klocków na krzyż" - a teraz... Choć często bardziej mnie zastanawia, jak to się trzyma, jak widzę te modele. Co Wy, Mocą to utrzymujecie w kupie, czy nową fizykę wynaleźliście? A może, zwyczajnie, po staroświecku - cud ?

Fuku, a tak podstępnie zapytam: nie korciło Cię zbudować taki statek w troszkę większej skali, tak powiedzmy minifig, albo chociażby 2m? ;)

edit
No właśnie doczytałem, że minifig dałby ok. 2m. Ale pytanie podtrzymuję: nie korciło Cię? ;)
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 00:23 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: MarcinMK »

Na takiego UCSa czekam, bardzo dobrze i ładnie to wygląda. Super to zrobiłeś.

Fuku
Posty: 975
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

Oj tak, oj tak.
Jak jeszcze sobie przypomnę te pierwsze zestawy SW - dosłownie "kilka klocków na krzyż" - a teraz... Choć często bardziej mnie zastanawia, jak to się trzyma, jak widzę te modele. Co Wy, Mocą to utrzymujecie w kupie, czy nową fizykę wynaleźliście? A może, zwyczajnie, po staroświecku - cud ?

Fuku, a tak podstępnie zapytam: nie korciło Cię zbudować taki statek w troszkę większej skali, tak powiedzmy minifig, albo chociażby 2m? ;)

edit
No właśnie doczytałem, że minifig dałby ok. 2m. Ale pytanie podtrzymuję: nie korciło Cię? ;)
Chyba kluczową kwestią jest tu to, ze są to właśnie modele, nie zabawki dla dzieci jak zestawy i nie muszą być super mocne. Ale projektując model pod instrukcję i dla BV, który ma własne restrykcje, model nie może być zbyt delikatny na co może sobie pozwolić ktoś, kto buduje coś tylko do pokazania/zdjecia. Jako regularny set nie byłoby szans, ale myślę, że jako UCS miałby szansę przejść. Gdybym mógł poświęcić wewnętrzną ramę zapewniającą sztywność, niektóre szczegóły dałoby się oddać nieco lepiej.

Nie korciło, to by mnie zabiło finansowo, poza tym nawet nie myślę o robieniu modeli których nie zmieściłbym w domu/nie mógł podnieść :) Ale wiadomo, że fajnie jakby coś takiego powstało
syzygy pisze:Mi się wszystko podoba, świetnie to wyszło!
Falcrum pisze:Mimo że już Twoje poprzednie MOCe były świetne, każdy następny to kolejny przełom w ogólnej estetyce i szczegółowości. Ta korweta to mistrzostwo świata. Zwyczajnie nie wyobrażam sobie żeby dało się ją lepiej zbudować. Nie zawieram w komentarzu żadnych konkretów, bo musiałbym wypisać ochy i achy o każdym fragmencie statku. Chylę czoła.
eric trax pisze:Ładnie poszedłeś do przodu z poziomem budowania. To spokojnie mógłby być UCS.
Dziękuję, miło to czytać! Myślę, że tym razem to zasługa wdzięcznego materiału źródłowego, to prawda że patrząc wstecz, widzę progres, choć moje ostatnie MOCe powstają w podobny sposób i na podobnym poziomie, a ten mimo że największy, nie należał do najtrudniejszych, tutaj króluje x-wing ;) przy tym MOCu tylko się utwierdziłem, że im cos większe, tym łatwiej to zbudować w ładny sposób, minus taki że całość zajmuje więcej czasu, szczególnie instrukcja
MarcinMK pisze:Na takiego UCSa czekam, bardzo dobrze i ładnie to wygląda. Super to zrobiłeś.
Dziękuję! Z tymi UCSami to ciężka sprawa, ostatnio trochę o tym myślałem i ogólnie kupowanie części na MOCe wychodzi wyraźnie drożej niż kupienie tej samej budowli w formie zestawu (przykład Speed Champions - zestaw poniżej 7 dych, a żeby złożyć MOCa, to zwykle przynajmniej 2x więcej), jednak w przypadku Star Wars to chyba taniej wyjdzie złożenie takiego MOCa niż kupienie go jako zestaw. W każdym razie ceny UCSów trochę mnie przerażają, szczególnie tego nowego AT-AT, który wydaje się możliwy do złożenia za 1000 zł mniej...

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Szygalew »

Fregata jest przepiękna!!! Aż sobie postawiłem tą moją 7964 koło monitora dla porównania i "się uśmiechnąłem". Jak Lego będzie wypuszczać kiedyś powtórkę to mam nadzieję, że "zerkną" na Twoje cudo..

Wielkie gratulacje!!

Fuku
Posty: 975
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Fuku »

Szygalew pisze:Fregata jest przepiękna!!! Aż sobie postawiłem tą moją 7964 koło monitora dla porównania i "się uśmiechnąłem". Jak Lego będzie wypuszczać kiedyś powtórkę to mam nadzieję, że "zerkną" na Twoje cudo..

Wielkie gratulacje!!
Dziękuję! Wiesz dobrze, że jeśli kiedykolwiek wypuszczą powtórkę, w co wątpię, bo Clone Wars się skończyło a hajs się musi zgadzać, to zerkną na pewno nie na moją wersję i dostaniemy w 80% 7964 ;D
Ale zazdro i tak ze względu na figurki ;P

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Rysiek »

Wygląda majestatycznie i potężnie. Budzi respekt :) Te 3 silniki to klasa :)

ODPOWIEDZ