[MOC] Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2212
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
HELF: erictrax
: erictrax

 

[MOC] Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

#1 Post autor: eric trax »

Mogę śmiało powiedzieć, że od kiedy zobaczyłem pierwsze zdjęcia zestawu 42114 już miałem pomysł na model alternatywny. Niestety jak to zwykle bywa pomysł musiał odczekać swoje abym przelał go na klocki.

Obrazek

Zdjęcie dla porównania z oryginałem:

Obrazek

Mimo tego, że zestaw 42114 ma problemy z przegubem i dość ograniczoną liczbę przydatnych elementów zobaczyłem w nim potencjał. Wystarczyło mi sześć kół i naklejki volvo aby dojść do wniosku, że przecież Volvo produkuje także równiarki. Natchniony tym pomysłem kotłowałem w sobie plany na budowę różnych części modelu prawie przez rok.

Podstawowym założeniem było to aby model korzystał z oficjalnego profilu sterującego modelem A. To wymuszało użycie skrzyni biegów. Ten temat zgłębiłem budując Mining Dump Trucka. Mimo masywnej tylnej części umieszczenie skrzyni biegów i silników okazało się problematyczne. Skierowałem zwolnice w dół aby zyskać więcej miejsca i to był właściwy kierunek budowania. Dzięki temu zostało mi sporo miejsca na detale takie jak chłodnica, atrapa silnika i wewnętrzny filtr powietrza. Dzięki tym elementom przyjemnie buduje się tylną część i cały proces się nie nudzi.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad równiarką wiedziałem, że przednia część będzie wyzwaniem. Od razu spojrzałem realistycznie na układ kierowniczy i nie traciłem czasu na prowadzenie napędu przez ramę. Umieściłem silnik nad przednią osią na tyle daleko na ile pozwoliła mi długość kabla. Dzięki temu skręt pracuje swobodnie, dużo lepiej niż w modelu A i nie ma luzów.

Przednia rama to jest całkiem ciekawa historia. Obawiałem się, że sam długi odcinek będzie się uginał. Okazało się jednak, że największym problemem jest solidne zamocowanie ramy do tylnej części tak, aby całość się nie uginała i była dość sztywna. Ostatecznie cała kabina włącznie z dachem stabilizuje cały pojazd który jest bardzo długi bo ma, aż 67cm.

Obrazek

Jestem zadowolony również z sekcji lemiesza. Ładny wygląd tej części udało mi się uzyskać przez odwrócenie siłowników śrubowych. Dzięki temu mocowania nie są tak masywne. Lemiesz obraca się na małej obrotnicy i jest stabilizowany liftarmami po bokach aby wyeliminować luzy. Można go zablokować w siedmiu pozycjach: prostopadłej czyli 0 stopni i lewej/prawej pod kątami 30, 36, 43 stopni.

Ciekawostką jest rozmieszczenie elementów control plus. Technic hub znalazł się w centralnym miejscu aby umożliwić łatwy dostęp do pojemnika z bateriami. Dzięki temu mogłem umieścić silniki w skrajnych częściach modelu. Kable są wykorzystane w 100% i żaden silnik nie mogłby być oddalony nawet o jeden stud dalej.

Dodatkową ciekawą funkcją jest zrywak. Opuszcza się go manualnie i blokuje w skrajnych pozycjach. Wyszedł bardzo estetycznie i bardzo pozytywnie wpływa na wygląd całego modelu. Jeśli mowa o wyglądzie modelu. Marton z forwartsticker zaprojektował dla tego modelu customowy zestaw naklejek dzięki czemu całość wygląda obłędnie.

Galeria zdjęć i film :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na warsztacie:
- JCB Fastrac 3185 - 50%
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 436
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

Model wygląda świetnie i bardzo mi się podoba to że mogłeś pokazać widok całości w przekroju - jak rozumiem modularnie zrobione panele dookoła wewnętrznej konstrukcji, czy jednak rozebranie tego do sesji zdjęciowej/filmu było upierdliwe?

Jak chodzi o sam model, to chyba nie ma się do czego przyczepić. Jedyne co, to trochę niedosyt względem filmu, bo chciałbym widzieć jaki promień skrętu ma ta długa kiszka, bo w miejscu gdzie kręcisz kołami przy fasoli sprawia to wrażenie jakby w ogóle nie skręcał.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5407
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
HELF: M-longer
: m_longer
: Longer
Kontakt:

   

#3 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:jak rozumiem modularnie zrobione panele dookoła wewnętrznej konstrukcji, czy jednak rozebranie tego do sesji zdjęciowej/filmu było upierdliwe?
Całość jest modułowa, główne elementy to przednia rama, tylna rama ze skrzynią i osiami, oraz panele boczne, górny i kabina.

SAMOLOT
VIP
Posty: 416
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
HELF: Samolot
Kontakt:

 

#4 Post autor: SAMOLOT »

Zapanowała ostatnio moda żeby wrócić do krytykowania. Podobno same pochwały nic nie wnoszą. No fakt. Ale to nie taka prosta sprawa.
No bo jak tu kopać leżącego kiedy poziom niektórych Mocy jest tak straszny, że człowiek sobie myśli po co chłopa zniechęcać jeszcze wpadnie w depresję albo przestanie publikować.
Ale bywa też i tak, że zrobi taki jeden z drugim model siadasz człowieku do wideło i myślisz, no to zjadę gościa na całęgo wszak publikuje od lat więc zniesie krytykę jak należy.
Z godnością znaczy.
No i patrzę, szukam, kombinuję pół godziny mija i nic, nie ma się do czego przyczepić.

Dajcie spokój to nie na moje zdrowie.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2212
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
HELF: erictrax
: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze:czy jednak rozebranie tego do sesji zdjęciowej/filmu było upierdliwe?
Zdjęcie kół i bocznych pokryw to jakieś 15 sekund, zakładanie też nie jest uciążliwe :)
SaperPL pisze:chciałbym widzieć jaki promień skrętu ma ta długa kiszka, bo w miejscu gdzie kręcisz kołami przy fasoli sprawia to wrażenie jakby w ogóle nie skręcał.
Niestety na zewnątrz padało a moje mieszkanie nie jest na tyle duże żeby tym zawrócić :D Rozstaw osi jest bardzo duży ale jak na te rozmiary skręca na prawdę sprawnie. Na ujęciu z fasolą jest z tym problem, bo dość mocno opuściłem lemiesz i przednie koła delikatnie się uniosły.
SAMOLOT pisze:wszak publikuje od lat więc zniesie krytykę jak należy.
Z godnością znaczy.
Z konstruktywną krytyką nigdy nie miałem problemu, wręcz o nią zabiegałem. Niektóre tematy na EB dobitnie pokazują do czego prowadzi tylko głaskanie po głowie.
SAMOLOT pisze:No i patrzę, szukam, kombinuję pół godziny mija i nic, nie ma się do czego przyczepić.
Kilka rzeczy, by się znalazło ale to wynika z koncepcji jaką obrałem. Klocków zostało tak mało, że nie sposób cokolwiek jeszcze z nimi zrobić :)
Na warsztacie:
- JCB Fastrac 3185 - 50%
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

SAMOLOT
VIP
Posty: 416
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
HELF: Samolot
Kontakt:

 

#6 Post autor: SAMOLOT »

No, to może to jest jakieś rozwiązanie, konstruktywna samokrytyka.
Było to nawet popularne w czasach słusznie minionych.
Młodsi forumowicze mogą nie wiedzieć o co chodzi, więc daję link.

Samokrytyka

Może należało by do tego wrócić.
Publikujesz moca dajesz opis zdjęcia filmik i obowiązkowo składasz samokytykę.
Co Wy na to? :)
Ostatnio zmieniony 2021-08-01, 20:13 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2470
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
HELF: KAROL4
: 97083384@N04

   

#7 Post autor: Bricksley »

No to ja się dorzucę z czymś :D Mianowicie dalej nie leżą mi te sprockety wewnątrz felg, bez wg mnie lepiej wygląda :)
Obrazek
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 362
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: syzygy »

SAMOLOT pisze:No i patrzę, szukam, kombinuję pół godziny mija i nic, nie ma się do czego przyczepić.
Krytykować na siłę też niedobrze ;) Mi średnio leży oryginalna maszyna, jakiś taki karykaturalny jest ten pojazd, ale to kwestia poza modelem. I zresztą on nie ma wyglądać, tylko działać, więc takie uwagi są średnio sensowne :D

Co do modelu to można by się przyczepić, że mocowanie siłowników jest zbyt masywne - ale żeby osiągnąć efekt prawdziwego pojazdu trzeba by było chyba je sobie wydrukować ;)

Świetny model, bardzo mi się podoba - jak zwykle zresztą!
SAMOLOT pisze:Publikujesz moca dajesz opis zdjęcia filmik i obowiązkowo składasz samokytykę.
Co Wy na to? :)
Dobry pomysł ;)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1397
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Mestari »

Jedna rzecz to jak Bricksley zauważył, sprockety do wywalenia ;) Szczególnie biją po oczach przy tym zdjęciu porównawczym. Poza tym malinka :)

tomaq
Posty: 152
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
HELF: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: tomaq »

Bosz.. Nie wiem czemu, ale zawsze uwielbiałem równiarki. 😁 A w Lego ich jak na lekarstwo. Stąd jaka by nie była, a jest super, mega mi się podoba i ostatecznie przekonała mnie do zakupu Volvo. Dziękuję. :P
Ostatnio zmieniony 2021-08-13, 11:50 przez tomaq, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
HELF: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Szygalew »

Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy po obejrzeniu Twojej pracy była taka, że uzyskałeś podobny efekt jak dmac ze swoim KOBELCO - na pierwszy rzut oka (na drugi też) pojazd wygląda na bardzo dobrze wykonanego "resoraka" SIKU! Wydaje się mniejszy niż jest i zdaje się być doskonale odwzorowany... Dopiero po czasie widać, że jest "zonk", ponieważ pojazd jest znacznie większy od resoraka, tyle że dalej pozostaje doskonale odwzorowany! :)

Ale żeby nie było, że bez krytyki, to trzeba nadmienić , że jakieś takie za żółte to to .. :p

p.s.

Kustomowe naklejki - strzał w dziesiątkę. I pytanie: Jest to element integralny względem zakupu instrukcji, czy też ekstra pay? ( Czysta ciekawość jak to rozwiązałeś).

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5407
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
HELF: M-longer
: m_longer
: Longer
Kontakt:

   

#12 Post autor: M_longer »

Szygalew pisze: Jest to element integralny względem zakupu instrukcji, czy też ekstra pay?
Dwa osobne zakupy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2212
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
HELF: erictrax
: erictrax

 

#13 Post autor: eric trax »

Mestari pisze:Jedna rzecz to jak Bricksley zauważył, sprockety do wywalenia ;)
Jak widzę to kwestia sporna :D Ja sam nie mogę się zdecydować...
tomaq pisze:Dziękuję. :P
Daj znać jak wrażenia z budowy!
Szygalew pisze:Ale żeby nie było, że bez krytyki, to trzeba nadmienić , że jakieś takie za żółte to to .. :p
I tak i nie. Przyznam szczerze, że kiedy przymierzałem się do budowania największe obawy budziło to jaką kolorystykę ostatecznie uda się uzyskać. Byłem miło zaskoczony tym ile czarnych elementów ma ten zestaw. Po modelu A wcale tego nie widać. Fakt, że wykorzystałem chyba wszystkie czarne klocki aby zbliżyć się do oryginalnej kolorystyki.
Szygalew pisze: Kustomowe naklejki - strzał w dziesiątkę. I pytanie: Jest to element integralny względem zakupu instrukcji, czy też ekstra pay? ( Czysta ciekawość jak to rozwiązałeś).
Podobnie było z buldożerem. Naklejki zawsze robią robotę niezależnie od tego co powie Żbik :D Lego tak chętnie z nich korzysta, bo zawsze podnosi to realizm. Z resztą ja jestem tego samego zdania. Naklejki zlecam osobom które się tym zajmują. Jest kilka powodów ale najważniejsze z nich to wysoka jakość wydruku i to, że sam nie muszę biegać na pocztę. Zawsze staram się budować tak aby korzystanie z tego dodatku było dobrowolne. Z tego co widzę ludzie za granicą chętnie płacą dodatkowe 15 euro za możliwość oklejenia swojego modelu B.

Przy użyciu oryginalnych naklejek zestawu uzyskasz efekt jak na zdjęciu poniżej. W moim mniemaniu wygląda to dobrze.


Obrazek
Na warsztacie:
- JCB Fastrac 3185 - 50%
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 409
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
HELF: Proszę uzupełnić
: 191992712@N03

   

#14 Post autor: Skylark90 »

Piękny model, ale nie piszę tego zazwyczaj, bo uważam, że takie komentarze nic nie wnoszą. Szkoda, że stara matryca forum nie pozwala na jakieś reakcje typu "Lubię to".

Niemniej tym razem mam do napisania jeszcze, że jestem "za" usunięciem sprockets (+1 głos, może ankieta?), moim zdaniem model wygląda zdecydowanie lepiej bez nich.

Co do naklejek to jestem zdeklarowanym anty-stickerowcem, więc cieszę się, że model jest tańszy o te 15 "ojro" niż gdybyś miał to dorzucić, chociażby w części, do ceny instrukcji. Wolę mieć wybór niż być zmuszonym kupić drożej z naklejkami, których nie wykorzystam.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2212
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
HELF: erictrax
: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

Skylark90 pisze: Co do naklejek to jestem zdeklarowanym anty-stickerowcem, więc cieszę się, że model jest tańszy o te 15 "ojro" niż gdybyś miał to dorzucić, chociażby w części, do ceny instrukcji. Wolę mieć wybór niż być zmuszonym kupić drożej z naklejkami, których nie wykorzystam.
Nie mam bezpośredniego profitu ze sprzedaży naklejek. Taka współpraca jest tylko po to aby podnieść wartość MOCa dla osób, które zatrzymują ten model jako półkownik. Wbrew pozorom jest ich sporo. Tak na prawdę za 30€ praktycznie podwajasz wartość swojego zestawu 42114 otrzymując drugi równie dobry model używając tych samych klocków.

Wiem, że są również osoby które zbudują to aby nauczyć się czegoś nowego i podpatrzeć niektóre rozwiązania, dlatego właśnie naklejki są dodatkiem i kompletnie niezobowiązującym zakupem.

Cieszę się, że Ci się podoba!
Na warsztacie:
- JCB Fastrac 3185 - 50%
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ