[MOC] Czarna Furia

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Czarna Furia

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 58s / szer. 25s / wys. 17s (nie licząc anteny)
Masa: 0.954 kg (0.649 bez baterii
Zawieszenie: przód - niezależne, podwójne wahacze na module sterującym RC, tył - brak
Silniki: 2 x LEGO RC buggy

Taka tam ordynarnie prosta próba pojechania szybko przy zachowaniu cno... yyy, puryzmu. Wiele lat temu pojazdem o podobnej konstrukcji (a więc eliminującej dyferencjał i upraszczającej układ napędowy do bólu) ale mniejszym kole napędowym wycisnąłem 20 km/h z groszami, więc teraz pomyślałem że jak mam większe koło z 42130 to pojadę szybciej, a zwiększony opór zrekompensuję wsadzając baterie NiZn dające napięcie w okolicach 11V+ zamiast 9V. Do tego maksymalnie niska, szeroka konstrukcja z możliwie osłoniętym modułem RC i kamerą, bo mam już trochę za dużo doświadczenia z tym jak świetnie asfalt przy prędkościach rzędu naście kilometrów szlifuje plastik. Plus ażurowa, lekka konstrukcja w której zamiast zderzaka przewidziałem słaby punkt za przednią osią, plan był taki że jak w coś wjadę, a zawsze wjeżdżam, to przednia oś weźmie amortyzację na siebie i odpadnie od reszty. Nawet to zadziałało, z tym że przy pierwszym czołowym jeden z czterech pinów trzymających przednią oś obcięło mi na 3/4, a przy kolejnym inny pin całkowicie się zdematerializował.

Podsumowując ten przydługi wstęp, wszystko klapa bo z pojazdu wycisnąłem zaledwie 21 km/h (mierzone GPSem w GoPro). Nie wiem dlaczego tak słabo, wiem tylko że silniki cały czas były tak blisko odcięcia że nie byłem w stanie ruszać z miejsca na pełnej prędkości, musiałem wykorzystać regulację prędkości w pilocie RC żeby ruszyć wolno i stopniowo się rozpędzać. Wątpię żeby więcej miejsca albo mniej kraks dało lepszy wynik bo na moje oko i ucho przy tych 20-21 km/h silniki dawały już z siebie wszystko. Ogólnie więc klęska, a w dodatku zraziłem się do używania modułu RC, bo nie dość że ciężki, nie dość że odcina prąd przy byle okazji, to jeszcze zasięg sygnału na oko nie przekracza może 15 metrów, więc człowiek zaczyna się zastanawiać do czego właściwie są te wielkie, utrudniające budowę anteny?

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

Może czas zbudować jakiś tor testowy do bicia rekordów prędkości w stylu nascar gdzie niekoniecznie będzie musiał omijać przeszkody jak na parkingu?

Może dałoby się coś modularnego zbudować co niekoniecznie będzie cały czas zajmowało dużo miejsca.

A tak w ogóle to eksperymentowałeś może ze skrzyniami biegów w kontekście bicia rekordów prędkości?

szelmo
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-07, 11:56
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: szelmo »

Fajny model.

Zastanawiam się, czy nierówny asfalt może utrudniać wyciśnięcie kilku km/h więcej.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

SaperPL pisze:A tak w ogóle to eksperymentowałeś może ze skrzyniami biegów w kontekście bicia rekordów prędkości?
Przecież wiesz jaką wydajność mają Legowe zębatki i ile tarcia jest w skrzyniach. Jak kiedyś dawno temu zbudowałem 10-biegową, taką z naprawdę minimalną konieczną liczbą zębatek, to najwyższe biegi były w stanie zastopować PF XLa samym tarciem.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Skylark90 »

@Sariel - posmaruj... zrób testy na płaskim, ewentualnie zostaw tylko silniki RC Buggy / włóż nowe od Buwizz i daj Buwizz zamiast jednostki sterowania RC... Ale i tak zacząłbym od lubrykacji osi celem zmniejszenia tarcia

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Panie kolego, chyba przegapił pan ten moment w którym to miał być purystyczny MOC.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:Panie kolego, chyba przegapił pan ten moment w którym to miał być purystyczny MOC.
Zdecydowanie :D

Co do samego modelu to te 20km/h w porywach do 21 to chyba maks co da się wycisnąć z klocków lego. Większe koło to też większa masa wirująca i potrzebne więcej . Nie sądze żeby silniki RC miały jakikolwiek zapas mocy aby zrobić z niego użytek. Pewnie na Buwizz 3.0 było by coś lepiej ale nie o to tu chodziło.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Skylark90 »

Sariel pisze:Panie kolego, chyba przegapił pan ten moment w którym to miał być purystyczny MOC.
Tak, racja, mam dzisiaj jakieś problemy z pamięcią, coś nie styka i zapomniałem, że miało być z dbałością o cnoty (niewieście...). Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. A teraz czekam na wersję heretycką, spaczoną jak Chaos Space Marines. Będzie?

ODPOWIEDZ