[MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie. Przedstawiam model który jest wynikiem wielu prób rozwiązania problemu sterowania przy pełnowymiarowym silniku z przodu.

Obrazek

Zanim powstał cały model jak na powyższym gifie, wielokrotnie przerabiałem sterowanie i całą ramę/podwozie aby w końcu uzyskać taki efekt:

Obrazek

Model ma dźwignię otwierającą maskę a detal na wierzchu silnika wpasowuje się w garb maski:

Obrazek

Wykombinowałem fajny trick minimalnie rozchylający panele nadkoli tak żeby maska nie zakleszczyła się na nich po otwarciu:

Obrazek

Komora silnika w trakcie pracy wygląda tak:

Obrazek

Poza maską, model ma także otwierane drzwi i bagażnik:

Obrazek

Jest też doczepiany dach, widoczny na filmie, ale nie jest on idealny.


W weekend postaram się zrobić porządne oczyszczone zdjęcia. EDIT: Galeria imgur: https://imgur.com/a/M10jtrz

Obrazek

Instrukcja na rebricku: https://rebrickable.com/mocs/MOC-106054
Aczkolwiek przyznaję bez bicia że tym razem nie przejechałem jej od początku do końca składając model testowy. Konstrukcja jest na tyle prosta i rozbierałem to i składałem tyle razy, że nawet pewnie sam bym nie wyłapał tego co może być nieczytelne dla kogoś kto jest nowicjuszem. Ale Longer i tak mnie wybatorzy xD

Jestem dosyć zadowolony z efektów tego projektu. W końcu udało mi się skonstruować ramę/podwozie które jest dosyć czystym i prostym do zbudowania rozwiązaniem. Wadą tej konstrukcji sterowania jest niestety ograniczenie kąta skrętu kół. Udało się też wcisnąć do modelu kilka fajnych detali. Natomiast widać w nim ograniczenia przy budowaniu w tej skali oraz brak niektórych części w białym kolorze. Co nie zmienia faktu że spokojnie mógłby konkurować z Corvette ZR1 od Lego :).

Podwozie z takim sterowaniem powinno też się nadawać do zdalnie sterowanej ciężarówki w tej skali, gdzie całe RC mieści się już w podwoziu bez potrzeb wkładania baterii na tył kabiny.
Ostatnio zmieniony 2022-03-28, 18:02 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#2 Post autor: syzygy »

No nareszcie, dawno nic nie publikowałeś :) Bardzo zgrabny i super upchnięte wszystkie mechanizmy.. w takim maleństwie duży silnik.. nieźle! I jeszcze mechanizm otwierania maski. Bardzo pomysłowe!
Wygląd zewnętrzny też mi się podoba - super światła i grill.

wielkamucha
Posty: 802
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#3 Post autor: wielkamucha »

WOW!
Piękny samochodzik! Jak nie bardzo przepadam za tymi technicowymi panelami, tak tutaj mi się to podoba. Super patent z maską - otwieranie, ta osłona filtra powietrza - nawet ma on faktycznie boczne wloty :). Do tego jest zgrabniusi i ma dodatkowy bajer, na który rzadko chyba zwraca się uwagę - tylne koła są szersze od przednich - a to przecież ważna sprawa w sportowych brykach. No i jak napisano powyżej - ten ostry, "agresywny look" też "robi robotę".
Tak patrząc na niego, to powiem, że jest jak Twoje komputery: zgrabny, przemyślany i ma wszystko, co powinien mieć taki właśnie samochodzik.

Aż chciałoby się powiedzieć, że szkoda, że nie z "klasycznych" (starych) techników :). Ale właśnie z nich nie udałoby się chyba tak zbudować... :(
Bardzo mi się podoba.

Jak ze sztywnością wzdłużną podwozia po zdjęciu karoserii? Nie ugina się w środku?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#4 Post autor: SaperPL »

Dzięki! Cieszę się że się podoba.
wielkamucha pisze: 2022-03-24, 10:54 Aż chciałoby się powiedzieć, że szkoda, że nie z "klasycznych" (starych) techników :).

Moje podejście do robienia modeli i szczególnie w tym modelu to widać, to "co by było gdyby Lego zrobiło taki zestaw Technic, ale porządnie", więc tutaj jest "co by było gdyby Lego zrobiło tego Mustanga Shelby GT500 albo Corvette ZR1 porządnie".
wielkamucha pisze: 2022-03-24, 10:54 Ale właśnie z nich nie udałoby się chyba tak zbudować... :(

Chyba będziesz musiał spróbować zrobić karoserię do takiego podwozia. Myślę że powinno się dać coś fajnego poskładać, a efekt pożenienia dwóch technik może być tutaj fajny.
wielkamucha pisze: 2022-03-24, 10:54 Jak ze sztywnością wzdłużną podwozia po zdjęciu karoserii? Nie ugina się w środku?
Też mnie to zastanawiało ale kompletnie nie ma z tym problemu. We wcześniejszej wersji też o dziwo nie było problemu a finalna ma jeszcze wzmocnioną sztywność na wysokości siedzeń konstrukcją z liftarmów "L" 5x3, ale tam gdzie jest miejsce na nogi to się nic zbytnio nie ugina. Połączenie długich liftarmów L15 na rozstawie 5 studów jest wystarczająco sztywne. Pod naciskiem w środku pierwsze uginają się mocowania kół z przodu.

Cały model tak naprawdę lekko poddaje się na skręcanie, czyli front dookoła maski odchodzi bo nie jest tam zamocowany zaraz za światłami (w prototypie nawet używałem gumek do tego żeby go tam trzymać, ale to jest takie brzydkie dosyć rozwiązanie) oraz oczywiście drzwi.

Ogólnie sztywność jest trochę lepsza od McLarena Senna, co jest zrozumiałe bo ten jest dłuższy, ale na skręcanie obydwa modele zachowują się podobnie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#5 Post autor: legosamigos »

Całkiem zgrabny ten MOC. Jedynie do czego się przyczepię, to do tylnych pseudo świateł
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#6 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze: 2022-03-25, 16:00 Całkiem zgrabny ten MOC. Jedynie do czego się przyczepię, to do tylnych pseudo świateł
Dzięki! Ciekaw byłem kiedy ktoś zwróci na to uwagę. Ale tak szczerze to nie bardzo jest co z tym zrobić bez wydłużania tyłu albo zwężenia/rezygnacji z bagażnika. Chyba że są jakieś fajne klocki transparentne o których istnieniu nie wiem a dawałyby radę jako światła i element spinający ten panel.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#7 Post autor: syzygy »

W sumie ciężko zauważyć co robi za tylne światłą przy ruchomym gifie :) Gify są b. fajne, ale tradycyjne zdjęcie też czasem dobrze zobaczyć :)


A ten? Jest w trans red i używasz go z przodu (białego):
https://rebrickable.com/parts/41669/tec ... underside/

Edit: a nie.. bo Twoje światło pełni też funkcję konstrukcyjną przytrzymując... dokładnie ten element, ale biały :)
Ostatnio zmieniony 2022-03-25, 17:45 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#8 Post autor: SaperPL »

syzygy pisze: 2022-03-25, 17:43 W sumie ciężko zauważyć co robi za tylne światłą przy ruchomym gifie :) Gify są b. fajne, ale tradycyjne zdjęcie też czasem dobrze zobaczyć :)
Postaram się jutro zrobić porządne zdjęcia i wrzucić
syzygy pisze: 2022-03-25, 17:43 A ten? Jest w trans red i używasz go z przodu (białego):
https://rebrickable.com/parts/41669/tec ... underside/
No właśnie ten panel nadkola się musi na czymś trzymać - z jednej strony trzyma go pin w miejscu gdzie się zaczyna pałąk za siedzeniami a w drugim z tyłu to czerwone "światło"

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#9 Post autor: syzygy »

Edytowałem post, ale byłeś szybszy. Zatrzymałem sobie filmik i dokładnie się przyjrzałem :) Chciałem ten skos użyć jako światła w trans red, a potem zauważyłem, że światło trzyma dokładnie ten sam element, tylko biały :) więc ten sam element jako światło odpada, bo nie przytrzyma swojego białego bliźniaka ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#10 Post autor: legosamigos »

Ja dałbym białego liftarma 1x13, który by spinał całość i wtedy ten element w kolorze trans red, co zapodał syzygy
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#11 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze: 2022-03-25, 20:09 Ja dałbym białego liftarma 1x13, który by spinał całość i wtedy ten element w kolorze trans red, co zapodał syzygy
To przedłuży całość o jeden stud, to raz, dwa że bagażnik będzie musiał mieć inną konstrukcję, oraz 3 że tylna część jest tak zrobiona żeby "okraczać" pałąk do sterowania, więc to by przeszkadzało w tym.

EDIT: Zrobiłem trochę zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Galeria: https://imgur.com/a/M10jtrz

EDIT 2: artemisovsky tym razem był dosyć szybki i już zbudował, zdjęcia są na rebricku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#12 Post autor: Szygalew »

Bardzo ładnie wyszedł!
Mi akurat tylne światła bardzo przypadły do gustu. Pasują do bryły. Co do przednich natomiast oraz grilla mam zagwozdkę, czy pasują, czy nie.. Rzecz w tym, że widzę je jako pasujące do jakiegoś auta rodzinnego.. Zbyt mało sportowy mi się wydaje ten przód po prostu. Chociaż ładny i sprytny, to jednak coś mi w nim nie pasuje. Jakby był od innego auta, bardziej rodzinnego ( Też świetnego i ładnie wymodelowanego, ale jednak innego..).

Ale niezależnie od powyższego marudzenia, ten samochód wyjątkowo mi się podoba.

p.s. Po raz kolejny złapałem się na myśli, że mógłby fajnie wyjść konkurs na zbudowanie pojazdu w skali minifig pojazdu na podstawie tych wszystkich Waszych konstrukcji technic czy model team. Byłby on nieco podobny do niegdysiejszego konkursu, w którym trzeba było zminimalizować MOCa miesiąca.. (To znowu taka tam luźna myśl na przyszłość :))

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu [Dużo gifów!]

#13 Post autor: SaperPL »

Dzięki :)
Szygalew pisze: 2022-03-27, 22:58 Co do przednich natomiast oraz grilla mam zagwozdkę, czy pasują, czy nie.. Rzecz w tym, że widzę je jako pasujące do jakiegoś auta rodzinnego.. Zbyt mało sportowy mi się wydaje ten przód po prostu. Chociaż ładny i sprytny, to jednak coś mi w nim nie pasuje. Jakby był od innego auta, bardziej rodzinnego ( Też świetnego i ładnie wymodelowanego, ale jednak innego..).
Oczywiście jest to mashup tego co dało się poskładać w tej skali co nie wyglądałoby kompletnie źle. Problem w tym, że silnik i sterowanie zajmują na tyle dużo miejsca że wszelkie konstrukcje wspierające kształty frontu musiały się zmieścić w objętości dwóch studów.

Historia tego jest taka że ambitnie chciałbym kiedyś zbudować model czegoś takiego jak dodge viper czy corvette, ale najpierw musiałem rozwiązać problem tego jak wcisnąć sterowanie przy silniku z przodu. Jest to kolejna iteracja tego tematu z mojej strony, poprzednia to był Rat Rod, ale tam miałem problem z punktem skrętu koła i tym że konstrukcja sterowania była dosyć brzydka po stronie deski rozdzielczej. Więc sukcesem tego projektu głównie jest konstrukcja podwozia/ramy/silnika/sterowania. To co wyszło jak chodzi o nadwozie to już w znacznej mierze wynikało z tego co dało się zrobić tak żeby nie przekombinować konstrukcji i nie przesadzić z ilością drogich/nietypowych części.

Nie ukrywam że zderzak jest mocno inspirowany tym z Mustanga GT500 pull-back, ale światła i grill chciałem zrobić trochę inne zarówno żeby oszczędzić miejsce jak i żeby nie pokazywać wprost ze cała konstrukcja frontu jest skradziona z tamtego modelu :) W pewnym momencie ze światłami celowałem już trochę w klimaty peugeota.

Możliwe że druga iteracja powinna być już na systemowych elementach, ale boje się że skończy się to kanciastym modelem, chociaż jest już sporo ciekawych łukowych elementów.
Szygalew pisze: 2022-03-27, 22:58 p.s. Po raz kolejny złapałem się na myśli, że mógłby fajnie wyjść konkurs na zbudowanie pojazdu w skali minifig pojazdu na podstawie tych wszystkich Waszych konstrukcji technic czy model team. Byłby on nieco podobny do niegdysiejszego konkursu, w którym trzeba było zminimalizować MOCa miesiąca.. (To znowu taka tam luźna myśl na przyszłość :))
Nie wiem czy to takie wyzwanie w kontekście samochodów - skończy się robieniem kolejnych modeli w skali Speed Champions a tego jest od groma. Ja bym chętnie zobaczył konkurs w którym trzeba współpracować i połączyć funkcjonalne Technicowe podwozie z systemowym nadwoziem tak że można odczepić jedno od drugiego i projekt robiony jest w zespołach dwuosobowych :)

Przy okazji - zdobyłem model car transportera i zrobiłem porównawcze rendery:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały sportowy samochód z silnikiem V6 z przodu

#14 Post autor: Szygalew »

SaperPL pisze: 2022-03-28, 10:35 Nie wiem czy to takie wyzwanie w kontekście samochodów - skończy się robieniem kolejnych modeli w skali Speed Champions a tego jest od groma.
Same samochody, to faktycznie może nie wyzwanie, ale myślałem również o wszystkich innych pojazdach - traktorach, ładowarkach, wozidłach, układarkach, itd. A to mogłoby być ciekawe.
Ale Twój pomysł też niczego sobie.
SaperPL pisze: 2022-03-28, 10:35 W pewnym momencie ze światłami celowałem już trochę w klimaty peugeota.
Mi się cały przód skojarzył z Dacią. Ale Peugeot, faktycznie, też jest tu widoczny. Tak czy siak, najbardziej mi chodziło o to, że jest zbyt prosto ścięty w zestawieniu z tyłem. Ale rozumiem, że tam miejsca nie ma, by było inaczej. I tak jest spoko przecież.
A może by światła na czymś takim wczepić jakoś pod skosem?:
https://www.bricklink.com/catalogItemPic.asp?P=65578

ODPOWIEDZ