[MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie. Przedstawiam model który jest próbą użycia podwozia z silnikiem V6 z przodu, które zbudowałem dla potrzeb poprzedniego projektu, tym razem do stworzenia ciągnika siodłowego.

Obrazek

Model ma uchylną kabinę z ograniczeniem wychylenia która zamyka się na dosyć satysfakcjonujące kliknięcie. Obciążenie kabiną przedniej części podwozia powoduje że liftarmy wystające poza silnik z tyłu zachowują się trochę jak zatrzask:

Obrazek

Udało mi się przypadkiem dosyć dobrze spasować dolną krawędź drzwi z panelem nadkola który jest zamocowany pod skosem (tu też ciekawy trik jak to się trzyma). Widać to na poniższym gifie prezentującym pracę silnika:

Obrazek

Drzwi są oczywiście otwierane:

Obrazek

Film z cała prezentacją:


Instrukcja na rebricku: https://rebrickable.com/mocs/MOC-107909

Wstępnie miałem plan taki żeby to był alt względem samochodu sportowego, ale szybko okazało się że potrzebowałem dodatkowych panel i dosyć dużej ilości liftarmów 4x2 których nie było aż tyle w poprzednim modelu. Może dałoby się traktować samochód sportowy jako alt tego modelu, ale różnica w częściach jest dosyć spora i musiałbym pewnie wrócić do tamtego modelu i coś dobudować z pozostałych elementów w stylu pitstopa albo hamowni...

Dosyć dużo w tym projekcie udało się zrobić za pierwszym razem bez długiego prototypowania i przerabiania, z czego jestem zadowolony. Maska (korzystająca z paneli nadkoli), drzwi, dach i blokada wychylenia kabiny - wszystko to zadziałało praktycznie od razu. Najwięcej zabawy było z deską rozdzielczą i tyłem - siodło i zderzak z których nie jestem zbytnio zadowolony, ale starałem się ograniczać do prostych elementów których użyłem w poprzednim modelu.

Tył jest potraktowany mimo spędzonego czasu trochę po macoszemu, tzn. jak tylko zorientowałem się że po iluś iteracjach w studio wciąż nie mam planu na ładne nadkola w tej skali, które nie będą mocno odstawać, to założyłem że będę oszczędzać elementy i brać o ile się da takie jakie były w samochodzie sportowym, co widać na dosyć symbolicznym siodle.

Wadą jest wciąż ograniczony kąt skrętu. Ponadto tutaj po odchyleniu kabiny dół zderzaka/spoiler opiera się o podłoże, więc podczas jazdy z wychyloną kabiną szoruje tym zderzakiem. Rzecz w tym że z jednej strony nikt chyba tak nie jeździ :), a z drugiej to jednak oglądanie tego silnika jak pracuje to tylko jak się weźmie model do ręki i pokręci dyferencjałem.

Postaram się oczyścić zdjęcia do galerii w ciągu tygodnia...

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#2 Post autor: wielkamucha »

To najzgrabniejszy "koń", jaki widziałem z tych "panelowych" techniców. Idealne proporcje, nie za duży nawis przedni, dobrze dobrana wielkość kabiny, drzwi itp. Ba, właśnie te drzwi fajnie wyglądają - nawet mają ramki okien. W dodatku kształty paneli przywodzą na myśl przetłoczenia i wyoblenia z prawdziwych ciągników - to naprawdę super wygląda. Jak nie przepadam za takimi elementami, tak tutaj wydają mi się idealne.
W dodatku całkiem sporo funkcji, jak widzę: otwierane drzwi (bez obawy, że odlecą), "pracujący" silnik, unoszona kabina i sterowane przednie koła. Bardzo "bawialny", moim zdaniem. Razem z poprzednim autkiem 2 najlepsze samochody średniej wielkości z Technica, jakie do tej pory widziałem. TAK POWINNY WYGLĄDAĆ ZESTAWY.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#3 Post autor: SaperPL »

wielkamucha pisze: 2022-04-12, 09:36 To najzgrabniejszy "koń", jaki widziałem z tych "panelowych" techniców. Idealne proporcje, nie za duży nawis przedni, dobrze dobrana wielkość kabiny, drzwi itp. Ba, właśnie te drzwi fajnie wyglądają - nawet mają ramki okien. W dodatku kształty paneli przywodzą na myśl przetłoczenia i wyoblenia z prawdziwych ciągników - to naprawdę super wygląda. Jak nie przepadam za takimi elementami, tak tutaj wydają mi się idealne.
W dodatku całkiem sporo funkcji, jak widzę: otwierane drzwi (bez obawy, że odlecą), "pracujący" silnik, unoszona kabina i sterowane przednie koła. Bardzo "bawialny", moim zdaniem.
Dzięki wielkie, cieszę się że się komuś podoba :)
wielkamucha pisze: 2022-04-12, 09:36 Razem z poprzednim autkiem 2 najlepsze samochody średniej wielkości z Technica, jakie do tej pory widziałem. TAK POWINNY WYGLĄDAĆ ZESTAWY.
I właśnie o to mi w tym wszystkim chodzi. Mam satysfakcję że w końcu jest to zauważane :D

Tak właściwie to jak chodzi o ilość części, funkcji i wygląd (sposób złożenia z paneli) to mógłby to być konkurent McLarena Senna. Kabina nie ma szoferki więc trochę bardziej taki ciągnik pasuje do wyścigowego plus to że B-model byłby samochodem sportowym, mogłoby pozwolić na założenie fajnych wyścigowych naklejek które pasowałyby do obu konfiguracji.

Zastanawiam się czy nie wrzucić tego zestawu dwóch modeli na Ideas, chociażby żeby trochę wypromować kanał. Problem w tym że to wciąż jest loteria, bo widziałem już bardzo fajne modele które nawet w "weekly under 100 supporters" nie zostały pokazane, a co dopiero żeby mówić o staff pick. Jednocześnie oddanie praw autorskich na kilka lat jest dosyć irytujące jeśli nic z tego nie wyjdzie...

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#4 Post autor: Fuku »

Bardzo fajny patent z przechylonym nadkolem, przód też ciekawy. Świetny MOC

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#5 Post autor: SaperPL »

Fuku pisze: 2022-04-12, 14:14 Bardzo fajny patent z przechylonym nadkolem, przód też ciekawy. Świetny MOC
Dzięki!

Sam pomysł przechylonego nadkola to chyba nic nowego, ale wydaje mi się że nowością może być sposób zamocowania bez specjalnej konstrukcji ze skośnym liftarmem trzymającym drugi koniec. Podejrzałem samo przechylenie panelu u mojego subskrybenta który dosyć często męczy mi ucho o różne rzeczy związane z modelami ciężarówek, ale wydaje mi się że widziałem to już wcześniej w większych modelach.

Co do przodu, to są dwa powody dla którego on tak jest zrobiony - po pierwsze próba użycia tego co już było/występowało w poprzednim modelu, szczególnie że wszystkich czterech nadkoli bym nie użył, po drugie zawsze w takich ciężarówkach widzę problemy z załataniem tej przedniej powierzchni Technicowymi elementami i rzadko kiedy to nie jest po prostu wypełnienie dziur pomiędzy tymi małymi lukowymi panelami. Złożenie czegoś, czegokolwiek z paneli które zajmują jakieś duże miejsce i nie wymaga wypychania dziur liftami sprawia wrażenie celowego designu/odwzorowania kształtu. Jak zaczyna się łatanie dziur, to "czar pryska".

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#6 Post autor: syzygy »

Bardzo zgrabny :) Wielka Mucha dobrze prawi, nie będę się powtarzał :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#7 Post autor: SaperPL »

syzygy pisze: 2022-04-12, 20:11 Bardzo zgrabny :) Wielka Mucha dobrze prawi, nie będę się powtarzał :)
Dzięki!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#8 Post autor: SAMOLOT »

Wyśmienity, moim zdaniem najlepszy z twoich modeli.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#9 Post autor: SaperPL »

SAMOLOT pisze: 2022-04-13, 21:31 Wyśmienity, moim zdaniem najlepszy z twoich modeli.
Dzięki! Czy najlepszy nie wiem, do tej pory wszyscy którzy składali moje modele mówili że dźwig jest najlepszy. Zobaczymy czy to się zmieni jak ludzie zaczną składać ten model.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Mały ciągnik siodłowy z silnikiem V6

#10 Post autor: SaperPL »

artemisovsky zbudował w pomarańczowym kolorze:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć na rebricku

ODPOWIEDZ